Kasulikud nõuanded

Kuidas valida monitori?

15.07.2020
õige suurusega monitorid kontorilaual

Olete oma arvutile uut monitori valimas? Nende hinnad varieeruvad sadade ja mõnikord isegi tuhandete eurode ringis ning suuruselt võivad need teinekord isegi telereid ületada. Esmapilgul on kõik üsna lihtne – peate valima võimalikult suure monitori võimalikult kõrge eraldusvõimega, kas pole? Tegelikult mitte. Mõnikord võib väiksem eraldusvõime teile isegi kasuks tulla ja see pole kindlasti ainus aspekt, millele monitori valides tähelepanu pöörata.


Võimalikult suur monitor

Esmalt peate otsustama, milliste mõõtmetega monitori soovite, soovitame teil soetada võimalikult suur monitor lihtsalt seetõttu, et suurel monitoril kuvatud pilt on selge ja köitev. Suurus peaks sõltuma teie töölauast ja loomulikult teie eelarvest, kuna suuremad monitorid maksavad enamasti kordades rohkem.

Samuti tuleks valida ekraani kuvasuhe. Turul domineerivad praegu 16: 9, 16:10 ja 21: 9 kuvasuhted. Kui armastate arvutimänge, töötate palju (nt programmeerite või kasutate Microsoft Office'it), soovitame valida kuvasuhe 21: 9. Kui vaatate videoid sagedamini kui filme ja veedate suurema osa ajast lihtsalt uudisteportaale ja sotsiaalvõrgustikku sirvides, tasub valida traditsiooniline 16: 9 kuvasuhe.

Kumer või tasane?

Kumerad ekraanid on muutunud populaarseks nii telerite kui monitoride puhul. Seda mitte asjata – monitori kumer kuju laiendab vaatamise vaatevälja, mis muudab monitori jälgimise veelgi köitvamaks: mängud, filmid ja videod saavad hoopis teise tähenduse. Tasub siiski meeles pidada, et enamike kumerate monitoride kuvasuhe on 21: 9, nii et kui soovite 16: 9 kuvasuhet ja kumerat ekraani, peate tõenäoliselt valima kumba te rohkem vajate.

Kui pelgate kumerat monitori samadel põhjustel, miks ei soovi endale kumerat telerit, siis tasub ümber mõelda – päike ei peegeldu kumeratelt monitoridelt ning te ei näe ka moondatud pilti, sest vaatate monitori alati keskelt. Seetõttu – kui teil on suur eelarve ja ekraani kuvasuhe pole teie jaoks oluline või eelistate 21: 9 ekraani, tasub igal juhul valida endale kumer monitor.

Ekraani tehnoloogia

Tegelikult ei tule teil kuvaritehnoloogiast palju teada. Piisab järgmisest:

 • TN-tehnoloogiat kasutavad monitorid on tavaliselt soodsaimad, kuid nende vaatenurgad on kõige halvemad ja ka värvid pole kõige täpsemad. Mõnikord on neid kasutatud odavamate mängumonitoride puhul.
 • IPS / PLS-tehnoloogiad on monitoriturul praegu kõige populaarsemad, kuna IPS-ekraanidel on tavaliselt suurim vaatenurk, need on suhteliselt soodsad ning sobivad nii mängumonitorideks kui juhuks, kui vajate äärmiselt täpset värvide taasesitust.
 • VA-tehnoloogia pole samuti kaugele maha jäänud, kuid kõrgemate tootmiskulude tõttu on see veidi vähem populaarne.
 • OLED-ekraanid, mida kasutatakse ka telefonides, tahvelarvutites ja telerites, ei sobi selle tehnoloogia mõningate tehniliste puuduste tõttu endiselt massiliseks monitoride tootmiseks.

Resolutsioon

Ekraani eraldusvõime ehk resolutsioon on monitori punktide (pikslite) arv. Mida kõrgem ekraani eraldusvõime, seda parem. Kuna 4K sisu on tänapäeval populaarne, soovitame valida just selle eraldusvõimega monitor, kuigi, kui teil ei ole võimalik endale 4K monitor soetada, võite valida Full HD eraldusvõimega seade.

Tõsi, kõrglahutusel on ka omad puudused. Mida kõrgem on teie ekraani eraldusvõime, seda väiksemad objektid ekraanile ilmuvad. Jah, teil on võimalik suumida, kuid see funktsioon ei tööta Windowsi arvutites endiselt ideaalselt. Veel üheks puuduseks on vajadus võimsate lisade järele – kõrgem eraldusvõime nõuab võimsamat videokaarti. Neil päevil toetavad kõik videokaardid 4K eraldusvõimet, kuid kui plaanite mänge mängida, peate tõenäoliselt mängu seadetes muutma eraldusvõime Full HD-ks. Ehkki kõrglahutusega monitoridel on palju eeliseid, pole need täiuslikud ja on endiselt suhteliselt kallid.

Monitori ühendused

Võimalus ühendada monitor teiste kasutatavate seadmetega sõltub ka sellest, millised ühendused monitoril on. Tasuks teada järgmisi võimalusi:

 • VGA-ühendus on väga levinud lahendus. Kui te ei plaani monitori kuidagi täiendada ja seadmel pole muid ühenduvusevalikuid, võite julgelt valida just seda tüüpi ühenduse.
 • DVI on hetkel üks populaarsemaid ühendusi, mis olemas enamikel uuema põlvkonna arvutitel. Sellega on võimalik ühendada veelgi kaasaegsemad videokaardid, mis tagavad tunduvalt teravama pildi.
 • HDMI-ühendus võimaldab teil arvutiga ühendada palju populaarseid seadmeid ja tagab kõrge multimeediumi resolutsiooni. Seda kasutatakse televiisori digiboksides, mänguarvutites, Blue-Ray mängijates ja teistes sarnastes seadmetes. Kui teie kuvaril selline ühendus puudub, võite soetada adapteri, kuid siis ei ole võimalik heli voogesitada.
 • DisplayPort-pistik pakub kvaliteetset ja kõrglahutusega pilti ja heli. MacBook'i kasutamisel on see peaaegu hädavajalik.
 • USB-C (Thunderbolt 3) ühendus võimaldab sama ühendusega seadmeid laadida, kui need seda võimalust toetavad. See on kasulik, kui kasutate MacBook Prod või mõne muu Thunderbolt 3 ühendusega sülearvutit, kuna video kuvamiseks ja arvuti laadimiseks on vajalik ainult üks kaabel.

Lisafunktsioonid

Monitori funktsionaalsuse osas väärivad esiletõstmist järgmised valikud:

 • 3D tugifunktsioon. Võimaldab teil 3D-pilti nautida. Tõsi, vajalikud on ka 3D-prillid.
 • Monitori asendi reguleerimine. Võimaldab teil reguleerida ekraani asendit horisontaaltasapinnalt vertikaalseks.
 • Integreeritud kõlarid. Selline monitor aitab vältida lisakulusid, kuna puudub vajadus lisanduvalt kõlarid osta. Lisaks annab see töölauale tunduvalt korrektsema välimuse.
 • TV tüüner. Selle lisaseadme abil on võimalik monitori televiisorina kasutada, mis muudab telesaadete vaatamise eriti mugavaks. Siiski kinnitavad veebipõhised arvustused, et monitor ei ole ideaalne teleri asendaja, nagu ka teler ei ole ideaalne monitori asendaja. Seetõttu tasub valida tüüneriga monitor ainult juhul, kui soovite oma kodus võimalikult palju ruumi säästa.

Milleks monitori kasutate?

Mõned monitoride funktsioonid on olulised ainult siis, kui kavatsete neid kasutada konkreetsete toimingute jaoks, näiteks töötamiseks graafikaga või kvaliteetsete mängude mängimiseks. Kui teile on monitori täpne eesmärk teada, tasub kaaluda veel mõnda olulist nüanssi.

Monitor mängimiseks

 • Pöörake tähelepanu reaktsiooniajale. See määrab, mitu millisekundit kulub piksli värskendamiseks ja heleduse muutmiseks. Kvaliteetsete mängude jaoks on soovitatav valida maksimaalselt 5 ms monitor.
 • Mõelge värskendussagedusele. Amatöörmängudeks piisab 100 Hz, professionaalsemate jaoks tuleks valida 180 Hz monitor. See aitab vältida ebameeldivaid viivitusi.
 • Valige monitor, mis toetab Nvidia G-Sync või AMD FreeSync tehnoloogiat. Valik peaks sõltuma sellest, kas teie arvutis on ka Nvidia või AMD Radeoni videokaart.
 • Eelistage laiemaid vaatenurki – nii muutuvad mängud veelgi nauditavamaks. Tasub mõelda 21: 9, 32: 9 ja 32:10 võimalustele.
 • Kui mängite sageli päikesevalguses või hämaruses, tuleks tähelepanu pöörata HDR-funktsioonile – see parandab erinevates valgustingimustes värviülekannet.

Monitor graafikaga töötamiseks

 • Keskenduge värviülekandele. IPS-tehnoloogiat toetavad monitorid sobivad selleks kõige paremini.
 • Valige võimalikult laia värvigammaga monitor (sRGB, Adobe RGB jne). Sel juhul peab monitor suutma muuta ka värvuse temperatuuri, seada värviprofiile ja muuta muid värvisätteid. Kuid pidage meeles, et sellised monitorid on enamasti üsna kallid.
 • Heledam ekraan reageerib päikesele paremini, kuid ei moonuta värve, mis tähendab, et saate töötada veelgi täpsemini ja tõhusamalt.
 • Lai ja suurem ekraan võimaldab teil näha rohkem detaile. See aspekt sõltub aga suuresti sellest, kui palju ruumi ja raha on teil võimalik uue monitori jaoks pühendada.

Monitor kontorisse

 • Pöörake tähelepanu mudelitele, mille vaatenurka ja kõrgust on võimalik reguleerida. Kuna istute selle taga väga pikalt, kergendab see veidi koormust teie kaelale.
 • Kasulik on ka sinine filter – läike eemaldamine ja peegeldumisvastane kate.
 • Kui töötate tabelitega, olete programmeerija või näiteks analüütik, tasub valida laiemad mudelid. Siis on teil kogu info mugavalt kuvaril ning teil on võimalik avada mitu akent korraga. Ideaalne kuvasuhe oleks sel juhul 21: 9.

Monitor igapäevasteks tegevusteks

 • 19–21 diagonaalist peaks piisama nii sirvimiseks kui videote vaatamiseks. Väiksem mudel sobib ainult siis, kui teie eelarve on väga piiratud või kui teil pole monitori jaoks piisavalt ruumi.
 • Kui valite väiksema ekraani, piisab HD-kvaliteedist. Kui otsustate investeerida suuremasse tootesse, tasub siiski mõelda FHD eraldusvõimele.
 • Maksimaalse mugavuse tagamiseks valige 16: 9 (ristkülikukujuline) ekraanivorming. Selle järgi on optimeeritud ka enamik veebisaite ja videoid.

Nii nagu mis tahes muud arvutiseadmed, leiate ka soodsa hinnaga monitorid kiirelt ja mugavalt Kaup24.ee e-poest, kus laienevad toodetele sageli spetsiaalsed sooduskoodid ja allahindlused. Soovitame teil tutvuda sel aastal kriitikutelt ja kasutajatelt kõige enam kiitust saanud mudelitega. Nende hulgast leiate nii kallimaid kui mõistlikuma hinnaga mudeleid, mis üllatavad meeldivalt oma võimaluste ja funktsioonidega.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
4 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?

PHH Group: Internetinė parduotuvė Pigu.lt Interneta veikals 220.lv E-pood Kaup24.ee Verkkokauppa Hobbyhall.fi E-pood Hansapost.ee

© 2003-2021 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.