Veinikülmik

(31)

Veinikülmik

Korralik veinikülmik on vajalik igale inimesele, kes varub ja hindab kvaliteetset veini. Ka maailma parimad veinid kaotavad oma võlu ja maitse, kui pudeleid hoitakse valedes tingimustes. Seetõttu on veinikülmik igale veinisõbrale sama tähtis kui korralik tavakülmik või sügavkülmik  igale kokkajale. Meie kaubavalikust leiab integreeritavad ja teisaldatavad veinikülmikud. Valida võib sellise, mis mahutab kümme pudelid ning mahub kapi peale, tavakülmiku mõõtu veinikülmiku, kuhu mahub mitukümmend või eriti suurte veinikülmikute puhul lausa paarsada pudelit ning muidugi kõik vahepeale jäävad suurused.

Veini hoiustamise põhimõtted

Laias laastus öeldakse, et valge vein nõuab külmikutemperatuuri ja punast veini võib hoida ka toatemperatuuril. Miks ei või siis valget veini lihtsalt tavalisse külmikusse pista ning punast veini baarikappi konjaki ja likööri kõrvale tõsta? 

Alustades tavalisest külmkapist, siis teised toiduained võivad hakata mõjutama külmkapis hoitava veini aroomi ning maitset. Probleemiks on ka valgus ja sellega tuleb veinipudelitel toime tulla nii külmikus, kui baarikapis, mida avatakse võrdlemisi tihedalt. Külmikus ei õnnestu alati jälgida ka veinipudeli hoiustamise kuldreeglit – pudel peab olema külili asendis, et vältida korgi kuivamist. Külmiku ja baarikapi ühiseks probleemiks on ka kõikuv temperatuur ning niiskusetase.

Mis tingimusi siis veini korralikuks hoiustamiseks vaja on? Soovituslik õhuniiskus on umbes 70%. Õiget niiskust aitab säilitada nii vastav reguleerimisvõimalus, mis on osadel veinikülmikutel olemas, või ka piisava isolatsiooniga uks. Niiskus on kõige olulisem selleks, et vältida veinipudeli korgi kuivamist ja kokkutõmbumist. Vahet pole, kui kvaliteetsest korgipuust on kork tehtud, kui õhuniiskus on liiga madal, tõmbub see kokku ja laseb õhu pudelisse. Õhk hakkab aga aegamisi veini rikkuma, kuni see muutub mittejoodavaks.

Järgmiseks temperatuur, mis võiks olla umbes 12 ° C. Olenevalt konkreetsest veinist võib soovituslik temperatuur erineda. Järsk ning äärmuslik temperatuuri kõikumine, isegi kui see on lühiajaline, võib veini rikkuda.

Ja lõpetuseks otsese päikesepaiste, vibratsiooni ja kõrvalolevate tugevate lõhnade puudumine. Päikese eest kaitsmiseks on mitu varianti. Esiteks võib veinikapi paigutada ruumi, kus ei ole aknaid või ruuminurka, kuhu päikest ei lange. Teiseks võib veinikapiuks olla valgust mitteläbilaskev. Kolmandaks võib valida klaasukse, millel on UV kaitse.

Veinikülmikute sisemus

Veinikappide ning veinikeldrites olevate riiulite klassikaliseks riiulimaterjaliks on olnud lehtpuit, kuid tänapäeval leidub ka muid variante. Näiteks metallriiul, mis kaalub vähem ning on odavam, aidates sellega ka veinikülmiku hinda mõistlikkuse piires hoida. Kui valida metallriiulid, võiks eelistada vahedega riiuleid, et vältida kondensatsiooni kogunemist, mis hakkab pudelite etikette rikkuma.

Jahutussüsteeme on kaks erinevat: traditsiooniline kompressor ja jahutusvedelik ning uuem termoelektriline jahuti. Termoelektrilise jahuti eeliseks on vähem müra ja vähem vibratsioone, mis aitab vältida setete sadestumist veinipudelites. Termoelektrilise jahutiga veinikülmikud tarbivad ka vähem energiat, kui traditsiooniline jahutussüsteem, kuid see on väiksema võimsusega, sobides vaid väiksema koguse veinipudelite hoidmiseks. Seetõttu on suurematel ning sisseehitatud veinikülmikutel reeglina kasutusel kompressoriga jahutussüsteem, mille eeliseks on ka parem kohanemine erinevate temperatuuridega.

Ostmise juures tasub jälgida temperatuuri reguleerimise võimalusi. Lihtsalt sisetemperatuuri saab reguleerida kõikide veinikülmikutel aga kui sul on suurem kogus kvaliteetveine ning nii valget kui punast veini, oleks vaja erinevate tsoonidega külmikut. Eri tsoonidega veinikülmikus saab iga tsooni temperatuuri eraldi määrata. Ja ei pea mõtlema vaid valgele ja punasele veinile! Näiteks kolme tsooniga veinikülmikul on üks eraldi tsoon neile jookidele, mis järgmisena välja võetakse, et vein oleks ideaalse serveerimistemperatuuriga.

Laiemad kasutusvõimalused veinikülmikule

Mida aga teha siis, kui veini ei joo või koju eksib vaid mõni üksik veinipudel? Veinikülmik ei pea olema mõeldud ainult veinidele. Seal võib hoida ka karastusjooke või õllepudeleid, et needki soovitult jahedad püsiksid. Teisaldatava veinikülmiku võib tõsta näiteks sauna eesruumi ning suvisel ajal terrassile või verandale. Siis on karastusjoogid mugavalt käeulatuses ja ei ole vaja märgade jalgadega läbi terve kodu kööki uue joogi järele minna.

Veinikülmik - millised on kõige populaarsemad?

Veinikülmik - milliseid soovitatakse?

Veinikülmik - millised on kõige kõrgemalt hinnatud?

Pigu grupp:
Internetinė parduotuvė Interneta veikals Kaledos.lt

© 2008-2020 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.