Süsivesikud

(3)
Filter
Hinnangute keskmine: 4.6/5
10 889 hinnangut. Vaata kõiki
  900
1125 / kg  
Lisa korvi

OstroVit Oatlicious Toidulisand, 800 g

Kaubamärk: OstroVit
Kaal: 800 g
  550
550 / kg  
Lisa korvi
KIIRE TARNE

Dextro dextrose 1 kg

Kaubamärk: ICONFIT
Kaal: 1000 g
  650
650 / kg  
Lisa korvi
KIIRE TARNE

Maltodextrin 1 kg

Kaubamärk: ICONFIT
Kaal: 1000 g

Mida kujutavad endast süsivesikud?

Inimeste ja loomade kehad koosnevad peamiselt valkudest, taimed aga süsivesikutest. Süsivesiku koostise moodustavad süsinik (C), vesinik (H) ja hapnik (O). Inimkeha on loodud töötama peamiselt süsivesikukütusel, millest me ammutame igapäeva energiat ja mis annab meile umbes poole toiduga kaasnevast vajalikest kaloritest. Süsivesikute tarbimine on eriti oluline suurte kehaliste pingutuste ajal soorituste parandamiseks ja keha kiireks taastumiseks, nii tippsportlastel kui tervisesportlastel, lisaks ekstreemsete hobidega tegelejatel.

Milliseid süsivesikuid eelistada?

Toiduga saadavad süsivesikud võib jagada põhimõtteliselt kaheks vastavalt sellele, kuidas nad organismis imenduvad:

- kiired ehk kiiresti vabanevad (suhkur, valgest jahust tooted, rafineeritud toiduained jms)

- aeglased ehk aeglaselt vabanevad (täisteratooted, värsked köögiviljad, puuviljad jms)

Kiireid süsivesikuid nimetatakse sageli ka halbadeks ja aeglaseid headeks süsivesikuteks. Imendudes organismis tõstavad nad veresuhkru taset (glükoosi näit veres). Kiirete süsivesikute puhul saame küll kiiresti ja korraga palju energiat, kuid sama kiiresti tuleb ka energialangus, tekib isu järjekordse ampsu järele. Kiirete süsivesikute rikkaid sööke tarbides tõuseb ka veresuhkru tase kiiresti. Lisaks sellele puuduvad sellistes toitudes pea täielikult ainevahetuseks olulised muud toitained, nagu seda on vitamiinid, kiudained, mineraalained jne. Võrdluseks on aeglaste süsivesikute toimimine. Siia kuuluvad toidud on kiudainerikkad, nende tarbimisel tõuseb veresuhkur aeglasemalt ja oluliselt vähem, tagatud on ühtlasem energiavoog ning täiskõhutunne püsib kauem, mis hoiab ära liigsöömise.

Millal tarvitada spordijooki?

Spordis on üldiseks reegliks see, et mida suurem on intensiivsus ehk koormus, seda suurem on ka energia ja süsivesikute kadu. Energiata kaob jõud. Spordijoogi kogus ja tugevus tuleks seega valida vastavalt treeningu intensiivsusele. Lühema kui 45min kestva treeningu puhul piisab spordijoogi tarbimisest enne koormust. Pikema treeningu puhul on spordijoogi tarbimine vajalik treeningu ajal ja ka pärast seda. Enamik pakutavaid spordijooke on isotoonilised, mis tähendab, et nad imenduvad verre kiiresti ning aitavad koheselt keha varusid taastada.

Tuntud spordi-ja tervisetoitude tootjad panevad rõhku kõrgekvaliteedilisele toorainele. Võimalikult tervisliku toodangu saavutamiseks välditakse valget suhkrut ja sünteetilisi suhkruasendajaid (aspartaam), millel võivad olla tervisele negatiivsed kõrvalmõjud. Maitse parandamiseks kasutatakse naturaalseid magusaineid või naturaalseid marju ja puuvilju peenestatuna. Sportlase sooritusvõimet ja organismi taastumist toetavaid toidulisandeid on lihtne kasutada, segades purgis oleva sisu vastavalt pakendi juhisele. Professionaalide poolt välja töötatud isotoonilised pulbrid süsivesikutena on ideaalsed, eriti tippsportlaste jaoks.

Miks tarbida süsivesikuid sisaldavaid toidulisandeid?

Kiire elutempo juures soovime sageli ka kiireid lahendusi. Samas on tegu ka praktilisuse või mugavus küsimusega. Intensiivse puhkuse harrastajad, nt looduses matkajad või mägedes turnijad, peavad endaga kaasas kandma kõike vajalikku kuid piiratud koguses. Mugav on seljakotti panna süsivesikuterohke elektrolüütide jook või kiiresti valmiv hommikupudru. Kui ees ootab pikk ja raske päev, mis nõuab palju energiat, on lausa kohustus alustada päeva tugeva hommikusöögiga, et keha vastupanuvõimet suurendada. Selleks sobib toitumisspetsialistide poolt välja töötatud kaerahelvestel põhinev marjamaitseline hommikupudru, millele pole lisatud suhkrut, kuid on rikastatud vajalike vitamiinidega. Kõik ühes purgis ja valmis kiireks energia laenguks! Selline toode sobib ka kaalulangetajatele ja neile, kellel probleeme kõrge kolesterooliga.

Miks sooritada ostud Kaup24 e-poest?

Kaup24 pakub tooteid heade hindadega ning paindlikud tarneviisid tagavad kiire kauba kättesaamise teie valitud viisil. Kehtib ka 14-päevane tagastusõigus, kui te pole oma ostus kindel või kaup peaks siiski mitte sobima.