• Kättesaamisel sularahas maksmine
 • 14-päevane kauba tagastamisõigus
 • KOHALETOIMETAMINE KOGU EESTIS
 • Ainult originaaltooted


Logi sisse
Minu kaup24.ee
Minu soovid (0)

Ostja juhendid

Milliseid tarvikuid valida kassile

Koer võib olla inimese parim sõber, kuid üha rohkem inimesi eelistab kaaslaseks kassi. Ehkki kassid on esmapilgul iseseisvad, sõltuvad nad oma omanikest täielikult – nad vajavad toitu, värsket vett, tervise jälgimist, liikumist, peavarju ning mis kõige tähtsam – head seltskonda. Mida täpsemalt kassiomanik kassile valida võiks, on kirjutatud järgnevas loetelus.


Mänguasjad

Kassimänguasjad hoiavad lemmiklooma hõivatuna samal ajal kui omanik on eemal. Kiikuvad ja liikuvad lelud vallandavad kassis jahimeheinstinkti. Hõrgutavat maiust sisaldavad mänguasjad muudavad kassi aga eriti mänguliseks. Kassimänguasju on valmistatud erinevatest materjalidest – kummist kuni loomanahani. Veenduge, et mänguasi oleks vastupidav, juhul kui mänguasi on purunenud või rebenenud, visake see välja ja asendage uuega.

Vaata mänguasjade valikut


Kaelarihm

Kassiomanikel on võimalus osta nii riidest, nailonist ja isegi velvetist kaelarihm. Tähtsaim on meeles pidada, et kaelarihma ostes eelista rihma, millel oleks ka elastne osa. Sel juhul on kassil võimalus kuhugi kinni jäädes pea läbi kaelarihma sikutada. Mõned kassidele mõeldud kaelarihmad on lihtsama ehitusega pandlaga – mõeldud samuti selleks, et kass kusagile kinni jäädes rihma lahti suudab sikutada. 

Vaata kaelarihmade valikut


Toit

Kassid on kindlad kiskjad, kuid neil on vaja rohkemat kui liha, et elus püsida. Metsikus looduses võib kass süüa kogu tapetud saagi. Luud, juuksed ja nahk pakuvad kassile vajalikke vitamiine ja mineraale, mida ainuüksi lihas ei leidu. Korralik kassitoit sisaldab tasakaalustatud koguse vitamiine ja proteiine. Kassile toitu valides arvesta kindlasti kassi vanust. Kassipojad kasvavad kiiresti ning vajavad luude kasvamiseks rohkem kaltsiumi, samas kui vanemad kassid vajavad madalama kalorsusega kassitoitu, et neid vormis hoida.

NB. Nüüd on meie tootevalikus ka Whiskas, Kitekat, Sheba, Pedigree, Chappi tooted.

Vaata kuivtoidu / konservtoidu / maiustuste valikut


Ase
Kassi ase on hea meelelahutusallikas, pakkudes kohta kus magada ja niisama puhata. Enamus asemeid on kaetud kriimustust taluva kattega, mis tagab hea haarde ronimiseks.

Vaata asemete ja patjade valikut


Liivakast
Liivakast on asendamatu tarvik toakassidele. Liivakaste on mitmeid erinevaid – plastikust ja avatud kastid, kaetud plastikust kastid.  Liivakast peaks olema piisavalt suur ning toidunõudest võimalikult kaugel asetsema. Liivakast peab kassile alati kergesti ligipääsetav olema. Lisaks kastile on vajalik valida ka õiget tüüpi kassiliiv. Kassipoegadele on sobilik suuremad graanulid, vanemate kasside puhul peeneteraline liiv.


Kassiliiv
Kassiliivade valik on samuti lai, ent liiva tuleks valida vastavalt kassi eelistusele. Kassi kasvades peaks proovima erinevaid liivasid, et leida talle sobilik liiv. Et kassid võivad juhuslikult liiva alla neelata, siis tänapäeva kassiliivad on valmistatud materjalidest, mis on kassile ohutud. Kui kass siiski juhtub kassiliiva suures koguses allaneelama, kontakteeru loomaarstiga. Kassiliiv võib olla kas lõhna imav või varjav - lõhnastatud kassiliiv. Lõhnastatud liiv varjab ebameeldivat lõhna, kuid seda tuleb tihedamini vahetada. Kindlasti tuleb kaaluda ka hinda - kui palju läheb erineva liiva soetamine maksma, kui tihedalt erinevaid kassiliivasid vahetada tuleb ning milline on kvaliteet.


Kokkukleepuv kassiliiv:
Kokkukleepuva kassiliiva peamine eelis on, et seda on lihtne puhastada ja lihtne jäätmeid käidelda. Hooldus on väga lihtne: peab vaid lisama uut liiva nendesse kohtadesse kust vana on eemaldatud.


Paakuv kassiliiv
Imava liivaga võite lõpetada oma kassi liivakasti pärast muretsemise vähemalt nädalaks. Selle aja jooksul püsib liiv kuiv ja puhas (lihtsalt pidage meeles seda kontrollida ja fekaalid eemaldada).


Granuleeritud allapanu
Keskkonnasõbralik liiv sisaldab väikseid graanuleid, mis on tehtud taaskasutatud puidu saepurust. See aitab meil kaitsta keskkonda ilma oma lemmiklooma tervist unarusse jätmata.


Peeneteraline kassiliiv
Esimese paari kuu jooksul on soovitatav kasutada peeneteralist liiva – see on nii imav kui kokkukleepuv ning ei kahjusta kassi käppasi.


Tervis
Kaubamärgid nagu Beaphar, Kitzyme pakuvad suurepäraseid tooteid kirpudest ja puukidest vabanemiseks. Turjale tilgutatud kirbu- ja puugirohi pakub üldjuhul kaitset mitmeteks nädalateks. Lisaks tilkadele on saadaval veel spetsiaalsed parasiite peletavad kaelarihmad.

Vaata vitamiine, toidulisandeid ja parasiitidevastaseid tooteid


Transportimine
Transportimiseks on hädavajalik puur, transpordikott või –korv. Loomakliinikus käimiseks sobib väiksem puur, pikemate vahemaade jaoks oleks vaja kassile piisava ruumiga mudelit, kus kass saaks lisaks magamisele ka püsti tõusta, sirutada ja ümber pöörata. 

Rohkem »

Kuidas valida tolmuimejat?

Kirjutasime tolmuimejatest põgusalt artiklis „Milliseid puhastusseadmeid valida?“, kuid nüüd otsustasime kirjutada tolmuimejatest pisut põhjalikumalt. Tolmuimeja ostmisel tuleb pöörata tähelepanu hulgale detailidele. Esmalt tuleks paika panna hinnavahemik ning seejärel leida sobivaim masin. Järgnev on loetelu, mille peale enne tolmuimeja ostmist mõelda võiks.

Võimsus

Tolmuimeja võimsus on oluline, kuid see ei ole kõige tähtsam. Suur võimsus ei tähenda alati head tulemust, see näitab kasutatava elektrienergia kogust ning sellel ei ole erilist seost tolmu kogumisega. Kui imemistoru on pikk ja käänuline, jääb õhuvool nõrgaks. Mootor imeb kõvasti, kuid tolmuosakesi kätte ei saa. Soovitatav oleks uurida masinate euromärgisel olevat nii vaipade kui ka kõvade põrandapindade puhastamise tõhususe protsenti ning võrrelda erinevate masinate näitajaid. Muidugi tuleks jälgida ka energiatõhususe klassi ja energiakulu suurust.

Müra

Masina hind on sõltuvuses selle müra tekitamisega, mida vaiksem masin seda kallim. Tolmuimeja helitugevus on keskmiselt 78 detsibelli. Kõige vaiksemad tolmuimejad on robottolmuimejad.

Kasutajasõbralikkus

Tasub vaadata tolmuimejate rataste ehitust ja asetust. Masin, kus neli väikest ratast kõhu all, liigub palju paremini kui masin, kus kaks suurt ratast ja üks väike ees keskel. Paremini liikuvus hoiab ära tolmuimeja toru ühenduskohalt purunemise. Kasutajasõbralikumad on ka tolmuimejad, mida on kerge ühest toast teise või ühelt korruselt teisele kanda, neid on nii õlal kantavaid kui ees lükatavaid. Ka on muudetud käepidemed ning voolikud võimalikult kergelt käsitsevateks, näiteks on viidud võimsuse reguleerija käepideme peale.

Erinevad tolmuimejad

Tolmukotiga tolmuimeja, mille tolmukotte vahetatakse, on kõige tavalisem tolmuimeja. Hind jääb orienteeruvalt 35 – 350€ vahele. Masinas oleva tolmukoti saab selle täitumisel lihtsalt ja mugavalt minema visata. Miinuseks on konkreetse masina tolmukottide saadavus ja sobivus ning nendega kaasnev lisakulu ning väiksem kasutamismugavus. Üldiselt on tolmukotiga tolmuimejad odavamad kui varstolmuimejad ning nende tööaeg pole piiratud.

Tolmukotita ehk konteinertolmuimeja küljes on mustuse kogumiseks konteiner, mida peab regulaarselt puhastama ent see ei ole kõige mugavam ja hügieenilisem toiming. Leidub ka veefiltriga tolmuimejaid, millel on tolmukoti asemel veefilter, mis kogub mustuse vette. Need on odavamad kui varstolmuimejad, alates 60 € - 350€, on saadaval komplekte erinevate otsikutega ning nende tööaeg pole piiratud. Miinuseks saab pidada ebahügieenilisemat tolmu eemaldamise protsessi ning sagedast hoolitsust konteineri tühjendamisel.

Akuga varstolmuimejasse on kõik sisse ehitatud. Pika varre eemaldamisel jääb alles väike käsitolmuimeja. Aku vastupidavus on kuni 10 minutit, parematel masinatel 35 minutit. Laadimisaeg on 3-8 tundi. Neid ei saa töötamise ajal elektrivõrku ühendada. See on mugav masin väiksemasse majapidamisse, kuid suuremateks koristustöödeks ei sobi. Seda on mugav käsitseda, võtab kodus vähe ruumi. Miinuseks piiratud tööaeg ning pikk laadimisaeg, lisaks aku eluea lõppedes aku kulukas vahetamine

Robottolmuimeja oli 1997. aastal esmakordsel tutvustamisel täielik ulme, ent aastate möödudes on sellest saanud koduses majapidamises populaarne abivahend. Robottolmuimejat on lihtne kasutada, see töötab sinu ettemääratud ajal ega vaja inimese järelvalvet. Mõned mudelid suudavad seadme peal asuva kaameraga majapidamise ära kaardistada ja mällu talletada, teades nii oma puhastusteekonda ja teed tagasi laadimiskohta. Sellega pääseb hästi voodite ja diivanite alla ning koristab ka suuremad põrandapinnad. Omaniku mure on vaid konteineri tühjendamine.

Robottolmuimejast aga tavatolmuimejale vastast pole, see ei sobi majapidamise ainsaks tolmuimejaks – põhjuseks suhteliselt olematu imemisvõimsus, lisaks ei suuda see puhastada nurki ning ka lemmikloomad ei armasta neid.

Lisavarustus

On hea, kui masinal on kaasas erinevad otsikud nii parketi, vapikatete kui ka näiteks mööbli puhastamiseks. Parketiotsik on pehme tallaga, et see põrandat ei lõhuks, vaipkatete jaoks mõeldud turbootsikutel on keskel pöörlev hari, millega saab kerge vaevaga ka loomakarvad kätte. Spetsiaalse mööbliotsikuga saab ligi ka väiksematesse pragudesse. Mõned otsikud on müügil ka eraldi.

Kui oled otsustanud osta tolmukotiga tolmuimeja, pead arvestama peale tolmukottide saadavuse ka lisaväljaminekuga. Originaalkotid on müüdaval 4-5 kaupa ning maksavad keskmiselt 10 €, järeletehtud kotte saab sama raha eest rohkem. Ainus erinevus originaalkotil ning järeletehtul on brändi nimi ja selle puudumine, materjal on sama. Valikus on tavaliselt mikrofiiberkiust kotid, aga ka kotid allergikutele. Mõnele masinale sobivad universaalsed tolmukotid hästi, teistele aga üldse mitte.

Rohkem »

Kuidas valida juuksesirgendajat?

Enne sirgendaja ostmist mõtle selgeks, kui tihti seda kasutad ning millistel puhkudel – kas igapäevaseks kasutamiseks, pidulikemal puhkudel või ainult tuka sirgendamiseks. Harvemal kasutajal pole oluline, et sirgendaja oleks võimalikult hea. Igapäevasel kasutajal siiski tasuks investeerida väärt sirgendajasse, mis kestab.

Plaatide kvaliteet.

Sirgendaja valimisel on kõige olulisem plaadi kvaliteet. Enamlevinumad plaadid on metallist, klaasist, titaanist ning keraamilised. Sirgendaja plaadist sõltub ka sirgendaja hind – mida kvaliteetsem plaat, seda kallim hind.

Metallist ning klaasist plaatidega juuksesirgendajad on odavamad ning seda ka põhjusega – need plaadid ei ole juustele head. Need ei soojene kiiresti, mis tähendab, et sirgendamise ettevalmistus aeg on võrdlemisi pikk, lisaks ei soojene plaadid ühtlaselt. See omakorda aga tähendab, et kuumemad kohad plaadil võivad kõrvetada sinu juukseid. Klaasist ja metallist plaadid on kaetud värviga, mis võib kooruda, põhjustades juuste katkemist.

Keraamilise plaadiga juuksesirgendaja on väga populaarne, kuna see soojeneb ühtlaselt, juukseid rikkumata. Neid saad kasutada siis kui sina soovid, mitte siis kui plaat lõpuks kuum on. Keraamilise plaadiga sirgendaja silub juukseid, muutes nad läikivaks ning jättes terve väljanägemise.

Titaanist juuksesirgendaja on suurepärane valik, sest nad on väga tugevad ent samas kerged, mis ei väsita sirgendamise ajal pikast hoidmisest käsi. Nagu ka keraamiline plaat, kuumeneb ka titaanist plaat kiiresti ning ühtlaselt, lisaks on sellega sirgendada stabiilne. Titaanist juuksesirgendaja on tõhus ning kiire.

Viimase aja suur tegija on turmaliinist sirgendajad. Turmaliini näol on tegu vääriskivipuruga, millest soojenedes hakkab eralduma negatiivseid ioone. See tagab, et sirgendades ei lähe juuksed staatilist elektrit täis. Turmaliin on keraamilisest kattest 10% siledam pinnakate. Turmaliiniga sirgendaja kasutamine muudab juuste välimuse tervemaks kui enne sirgendamist, mistõttu naised kasutavad sirgendajat ka sirgete juustega naised, kes soovivad lisada juustele loomulikku sära ja tervemat väljanägemist.

Keraamiline, titaaniga tagab sirgendaja plaatide kõrge temperatuuritaluvuse ning tagab pinna sileduse. See on kõige juustesõbralikum.

Temperatuur

Kvaliteetsed ja professionaalsed sirgendajad kuumenevad kuni 200 kraadini ning sellel kuumusel piisab juuksesalgu ühekordsest läbitõmbamisest. Kui sirgendajad pole piisavalt kuumad, ei libise need juustes nii hästi ning enamus odavama klassi sirgendajaid ei kuumene piisavalt kuigi karbil kiri seda lubab. Tark oleks valida sirgendaja, mille temperatuuri saad vastavalt vajadusele reguleerida. Katkisemate juuste puhul on parem kasutada madalama kuumusega sirgendajat, mis vähendab juuste suuremat kahjustamist. Paksude juustega on mõttekas valida  temperatuur vahemikus 190-210, et saada oodatud tulemust.

Enne sirgendaja ostmist võta arvesse kui palju oled nõus sirgendaja eest maksma. Loomulikult on igal inimesel oma eelarve, kuid enne hinna järgi otsustamist kaalu kõiki valikuid. Odavamad sirgendajad on ka odavama kvaliteediga – need ei ole valmistatud nii hästi, suurema tõenäosusega kahjustavad juukseid enam kui kallimad masinad. Professionaalne sirgendaja kestab kauem ning muudab juuksed säravaks ning läikivaks.

Rohkem »

Mida arvestada voodipesu valimisel?

Voodipesude valik ulatub põrandast laeni. Alustades linadega – on nii tavalisi, spetsiaalseid linasid kattemadratsile kui ka kummiga voodilinu. Parima võimaliku kvaliteediga voodipesu leida ei ole raske. Enne voodipesu valimist aga tee kindlaks, millised on sinu voodi, teki ja patjade mõõdud ning kas plaanid oma voodipesu triikida? Kui ei, siis vali pigem, kergesti hooldatavaid materjale.

Materjali valikul on oluline näitaja TC (Thread count) ehk kanga kiutihedus. See näitab kiudude arvu ühes ruuttollis kangas ehk kui tihedalt kangas kootud on. Kiutihedus algab 80st ning võib ulatuda isegi kuni 1000ni. Mida suurem kiutihedus, seda vastupidavam on kangas. Suur kiutihedus aga ei tee kangast veel paremaks, oluline on kanga koe ja kiudude kombinatsioonid, mis mõjutavad kanga pehmust ja pestavust.

Kvaliteetne voodipesu on valmistatud pika kammitud kiuga puuvillaniidist kiuloendiga 200 - 600. See on pehme puudutusele, kestab kaua ning muutub pestes ja triikides üha mõnusamaks. Kõrgema tihedusega kangas on veelgi siidisem, kuna see on valmistatud peenemast kiust. Kiutihedusega 180 ja väiksemad kangad hingavad küll hästi, kuid on valmistatud enamasti madalama kvaliteediga puuvillakiust, mis muutub peagi karedaks ja kulub kiiresti.

Puuvill

Puuvill on pehme kiuline materjal, mis imab palju niiskust. Puuvillakiud lasevad õhku läbi, tasakaalustavad temperatuuri ja takistavad seeläbi ülekuumenemist. Need kanga on pehmed, vastupidavad ning ei rebene kergesti. Puuduseks on kortsumine.

Egiptuse puuvill

Egiptuse puuvill on eelistatud luksus- ja brändikaupu tootvate firmade poolt, seda tuntakse kui parima kvaliteediga kammpuuvilla garantiitunnust. Puuvilla kvaliteet sõltub kiu pikkusest – mida pikem kiud, seda kvaliteetsem puuvill.

Egiptuse puuvilla tootmisel eemaldatakse lisaks mustusele ka lühikesed puuvillakiud. Tulemuseks on pikakiuline, pehmem ja luksuslikum puuvill kui mistahes teine. See erineb tavalisest puuvillast palju – kiu pikkus ei kaota lõnga tugevust, egiptuse puuvilla korjatakse käsitsi, mis garanteerib toorme kõrge puhtusastme, see on pehmem, peenem ja pika kestvusajaga ning sellest valmistatud voodipesu muutub iga pesuga pehmemaks.

Mikrofiiber

Mikrofiiber koosneb väga peenelt kootud kiududest, defineeritakse läbi tiheduse või kiu paksuse mõõtühikuga denier (den) . Mida suurem on kiu paksus, seda tihedam on ka kangas ning vastupidi. Mikrofiibriks loetakse kangast, mille diameeter on väiksem kui 1 den.  Siidi kiu diameeter on 1.25 deni, mistõttu on mikrokiud loodud laboris, mitte looduse poolt vormitud. Need võivad olla tehtud puidumassist, polüestrist või nailonist. Mikrofiibrist linad on väga õhukesed kuid erakordselt tugevad, siledad ja mugavad.

Polüester

Inimese poolt valmistatud naturaalne kiud, mis on toodetud polümeeridest. Polüestrist voodipesu võib tihti kohata lihtsamates majutusasutustes, kus on voodipesu kõige olulisemad omadused selle vastupidavus ja lihtne puhastamine. Tavaliselt on polüestrist voodipesu suhteliselt kare ja ka hinnaklassilt on see odavam. Polüestrit kasutatakse siiski rohkem puuvillasegude koostisosana.

Satiin

Satiinkoega kangas on valmistatud enamasti siidist, nailonist või polüestrist ning selle pealmine pind on omandanud läike. Puuvillasest niidist valmistatud satiinkoega kangast nimetatakse satääniks.

Satään

Satäänikangas on valmistatud pikast kammitud puuvillakiust ning on omandanud töötlemise käigus kerge läike. Kvaliteetne satäänist voodipesu pakub ülimat mugavust ning siidist pehmust. See on mugav ka ülimalt tundliku nahaga inimestele, külmal perioodil on soe ja palaval jahutab.

Siid

Luksuslik, pehme kiud, mida toodavad siidiussid. Siidist voodipesu loob jaheda vahelduse  kuumadeks suvepäevadeks ja romantilisteks öödeks. Samuti on siid loomulikult hüpoallergilise toimega, sobides seetõttu eriti hästi ka allergiate all kannatavale inimestele. Siid on õhuke, libe ja kergest hooldatav kangas, mida kasutatakse luksusliku voodipesu valmistamisel. Siidist voodipesu komplekti tasub lisada satäänist lina, mis välistaks liigse libeduse.

Flanell

Flanell on soe, kergesti hooldatav ja pehme pealispinnaga puuvillane kangas. Hea talveks ja väikelastele.

Perkal

Perkal on vähemalt 180 kiutihedusega kõrgekvaliteedilisest kammitud puuvillakiust valmistatud kangas. Kammimise käigus eemaldatakse lühemad ning nõrgemad kiud. Perkalist toodetud voodipesu on sile, vastupidav ning kergesti hooldatav.

Lisaks erinevatele materjalidele on valikus ka erinevad värvid ning mustrid. Nagu iga teine element, mängib ka voodipesu sisustuses olulist rolli. Tuleb leida endale meelepärane värv ning muster. Sarnaselt moelavadega on ka koduses keskkonnas erinevad tendentsid. Ehkki psühholoogid soovitavad magamistuppa valida pastelseid maiseid värvusi, võib rahvusvahelistel messidel veenduda, et nüüdisaja inimesed eelistavad sooje ja lopsakaid värvusvarjundeid, mängulist stiili, ohtrat ornamentikat, erksaid kontraste ja eksootilisi detaile.

Tänavu on populaarseimad värvused sügavsinine, mandariini-, laimi- ja sinilillevärv. Tihtipeale ühitatakse need omavahel valkjate, elevandiluu värvi ja liivakarva toonidega või hoopis vastupidi kontrastidega: rohekas oranžiga, korallivärvid sügavsinisega jne. Eriti populaarne on sellel aastal niinimetatud akvarellimood, kus kangas meenutab akvarellmaali, vees lahustunud värve. Kontrastse voodipesu loomiseks kasutatakse kirjuvärvilisi detaile, kaunistusi jne. Samuti armastatakse väga loodusmotiive, nagu loomi, taimi ja taevaseid objekte. Kui kangale trükitakse korduva mustri või ornamendi asemel pilt, nimetatakse seda 3D-efektiks.

Muidugi on jätkuvalt populaarsed ka loomulikud valged, liivakarva ja kreemjad toonid, eriti kui magamistoas domineerib näiteks naturaalne puit ja eelistatakse loomulikku ümbrust.

Voodipesu ostes tuleb alati tähelepanu pöörata ka selle mõõtmetele. Naturaalsed kangad kipuvad pesus veidi (2–3 cm) kokku tõmbuma, seega vähemalt 5 cm suuremad voodilinad ei teek paha, sest juba pärast esimest pesu vastavad need ideaalilähedaselt teie voodiriiete mõõtmetele. Pesemisel tuleb alati vaadata tootja märgitud hooldussümboleid, kuid 40 kraadiga ja ilma valgendita pestes ei astu kunagi ämbrisse. Kui selline temperatuur tõesti kanga ära rikub, ei ole ilmselt tegu kuigi kvaliteetse tootega.

Rohkem »

Kuidas valida ahjudest parim?

Köögil on igas majapidamises tähtsaim koht, see on kodu süda. Köögiga sama tähtis on vajaliku tehnika olemasolu. Üks olulisemaid köögiseadmeid on hea , kuid seda valida on keerulisem kui alguses tundub. Enne ostmist on tark mõelda, mida soetada soovite. Kas vana pliit vahetatakse välja või on plaanis suurem muudatus?

Kindlasti tuleb teada, millist pliiti paigaldada saate – gaasi- või elektripliiti. Leidub nii eraldiseisvaid pliite, kui ka integreeritavaid ahjusid ja pliidiplaate.

Gaasipliidi paigaldamisel mõõtke vana pliit üle, sest eraldiseisvat tehnikat müüakse kahes erinevas mõõdus -  50x85cm ja 60x90 cm. Sügavus on pliitidel enamasti 60cm. Erinevate küpsetus- ja puhastusvõimalustega ahjusid on palju. Oluline on et eraldiseisvat ahju saab paigalda täpselt enda jaoks mugavale kõrgusele, siis on hea jälgida, mida toit ahjus teeb ja nii on ohutu ka toitu ahjust välja võtta.

Integreeritava plaadi ja ahju paigaldamine on keerulisem – erinevaid võimalusi selle paigaldamiseks on mitu. Tasub mõelda, kas asetada ahi ja plaat üksteise kohale või täiesti eraldi. Integreeritavat tehnikat müüakse kahes variandis: pliidiplaadi kuumuse valik on valitav ahjult (sõltuv komplekt) ning pliidiplaadi kuumuse reguleerimine toimub paadilt (plaat ja ahi eraldi). Valida on nii gaasiplaadi, keraamilise kattega ja induktsioonpliidiplaadi vahel. Lisaks on olemas kombineeritud plaadid – kaks gaasikeeduala ja kaks elektriplaati.

Integreeritavad gaasiplaadiga pliidid

Gaasipliitide valik on väike, sest seda tüüpi pliite saavad kasutada vaid pered, kellel olemas tsentraalgaas või piisavalt ruumi, et gaasiballoon paigaldada. Ostmisel tasub üle vaadata põleti suurused ja paigutus.

Elektriplaadiga pliidid

Malmplaadid on kasutusel olnud aastakümneid, ent nende suure energiatarbivuse ja aeglase soojenemise tõttu neid enam palju ei osteta. Lisaks on nende puhastamine tülikas ja aeganõudev. Seda plaati valides soovitame jälgida, et pliidil oleks vähemalt üks kiirkeeduplaat – sellel on punane ring plaadi keskel. Kui soovite, et plaat kaua ilus püsiks, soovitame seda pärast iga kasutamist koheselt puhastada. Rooste tekkimisel soovitame selle soolaga lahti hõõruda.

Keraamilise plaadiga pliidid

Tänapäeva kodudes on enamlevinud pliiditüüp keraamiline. Lisaks tipptemperatuurini sekunditega kiirenemisele on seda ka olulisem lihtsam puhastada. Seda paigutades tuleb aga ettevaatlik olla – pealekukkunud pott ning ka hooletu puhastamine võivad plaadi ära rikkuda. Puhastamiseks tuleb kasutada vaid selleks ettenähtud vahendeid: Puhastuskreemi mustuse ja rasva eemaldamiseks, kaabitsat sissekõrbenud alade jaoks.

Plaati valides on tarvilik mõelda, milliseid potte kasutate, kui suured need on ning kas leidub ka ovaalse põhjaga haudepotte. See on vajalik, et plaat vastaks vajadustele. Paljudel keraamilistel pliidiplaatidel on üks või mitu laienevat keeduala.

Ahjud

Perenaise käe all valmivad alati suurepärased toidud, kuid iga koka parem käsi on korralik ahi. Ahju valimisel sõltub kui tihti küpsetad, milliseid mugavusi ahjult ootad. Erinevatel ahjudel on erinevad küpsetusfunktsioonid. Kõige laiema valiku erinevaid režiime pakuvad siiski integreeritud ahjud ja kõige kesisem valik on gaasiahjudel.

Kõikide elektriahjude parim omadus on küpsetusfunktsioon, kus töös on nii ülemine kui alumine kütteelement. Valikunupul või ekraanil on see tähistatud kahe kohakuti asetseva kriipsuna. Teine enamlevinud funktsioon on grill. Tähistatud on see sakilise joone järgi. Seda tuleks kasutada eelkõige küpsetusprotsessi lõpus: liiga pikalt kasutades võib toidu ära kuivatada. Kolmas tähtis funktsioon on ahju tagaossa paigaldatud ventilaator, mis paneb sooja õhu liikuma. Valiknupul märgitud kui ringi sees olev ventilaator. Pöördõhku kasutatakse enamasti küpsetiste valmistamisel. Ventilaator paneb sooja õhu liikuma ja nii saavutatakse erinevatel tasanditel ühtlasem kuumus. Lisaks saab seda kasutada ka sulatamiseks.​

Väga kasulik lisa ahjudel on liha sisemise temperatuuri mõõtmise termomeeter. Selle andur on ühenduses ahjuga ja ekraanilt võite näha, milline on liha sees olev temperatuur.

Tervisliku toitumise austajatele soovitame auruahju, millega valmistatud toidus säilivad vitamiinid hoopis paremini ning toidu värv on erksam. Seda soetama hakates soovitame eelnevalt kindlasti tutvuda kõikide ahju funktsioonidega, et pere lemmikroad ikka tehtud saaks. Auruahjus saab edukalt valmistada ka liha, kala, küpsetada erinevaid küpsetisi, kuid see eeldab vastavaid funktsioone.

Rohkem »

Tervisliku eluviisi põhitõed

Toitumisalast infot on tänapäeval väga-väga palju ning sageli on selles raske orienteeruda. Turule jõuavad üha uued toiduained lubadustega, et just see või teine toode on kiirtee tervise, ideaalse kehakaalu või hea enesetundeni. Meedia on täis "revolutsiooniliste" imedieete ja toidulisandite reklaame.

Tegelikult pole tervisliku toitumise põhimõtted viimaste aastakümnete jooksul kuigivõrd muutunud ja ühtegi imerohtu kehakaalu kiireks muutmiseks pole olemas. Sööma peame iga päev, et oleks jõudu tegutseda ning keha suudaks funktsioneerida. Ka näiteks hingamine, südametöö, püsiva kehatemperatuuri hoidmine vajavad energiat.

Söö selleks, et elada, mitte vastupidi!

Inimene saab toidust elamiseks vajalikku energiat ning lisaks paljusid erinevaid toitaineid. Energia ja toitained on vajalikud igapäevasteks tegevusteks ja organismi normaalseks toimimiseks, näiteks rääkimine, hingamine, liikumine, seismine ja nii edasi. Samas on inimeste vajadused väga erinevad, sõltudes soost, vanusest, eluviisist, ainevahetuse eripäradest ja paljudest muudest teguritest. Näiteks rasket füüsilist tööd tegev mees vajab rohkem energiat kui sekretäritööd tegev naine, laste ja vanade inimeste energiavajadus on väiksem kui tööealistel täiskasvanutel. Kui inimene sööb rohkem kui tema organism vajab, ladestub toidust saadav liigne energia rasvkoena ning kehakaal hakkab tasapisi tõusma. Seega: süüa tuleks just nii palju kui organism vajab.

Toit olgu mitmekesine!

Tasakaalus toidusedeli puhul pole oluline mitte ainult saadava energia hulk vaid ka see, missugustest toitainetest see saadakse. Täiskasvanute menüüs peaks igapäevasest energiast 10-15%  tulema valkudest, 25-30% rasvadest ning 55-60% süsivesikutest. Et organism saaks lisaks energiale ka kõiki muid vajalikke toitaineid, on mitmekesine toidulaud hädavajalik. Ühekülgselt süües tekib organismis varem või hiljem osadest toitainetest puudus ja nii võivad tekkida mitmesugused tervisehädad. Igapäevane toit peaks kindlasti sisaldama nii valke, rasvu kui süsivesikuid ning nende allikad olgu võimalikult erinevad. Organism peaks kõik vajalikud toitained saama toidust, kui toit on piisavalt mitmekesine, pole toidulisandite järele vajadust. Ühekülgse toiduvaliku puhul on ka oht, et mõned vajalikud ained jäävad saamata ning organism sunnib inimest rohkem sööma. See aga tõstab kehakaalu.

Kaalulangetamine

Eelkõige pea silmas täisväärtuslikku toitumist, kaalulangus peaks olema teisel kohal.

Väga lihtsad muudatused, millega saad alustada juba täna, et edukalt kaalu langetada:

1) Tarbi vähem rasvast liha

Kui sea- ja veiseliha kuulub Su põhitoitude loetellu, aitab rasvase liha eemaldamine teha tervislikemaid toiduvalikuid. Ehita oma toidukorrad üles kala ja kanaliha ümber ning punasest lihast eelista vähemrasvaseid tooteid.

2) Väldi praetud toite

Grilli, küpseta, rösti, hauta, keeda või auruta oma toitu. See tähendab ka rämpstoitude nagu friikartulid ja kartulikrõpsud vähendamist toidusedelis. Sobivad grillid, aurutajad ja potid leiad Kaup24 tootevalikust.

3) Alusta supi või salatiga

Alustades õhtusööki supi või salatiga, vähendad oma näljatunnet, mis aitab portsjonisuurusi kontrolli all ja ennetab ülesöömist.

4) Väldi koolajooke

Koolajoogid on energiarikkad, kuid tegemist on tühjade kaloritega. Koolajoogid võivad Su päevase vajaliku energiakoguse ära raisata.

5) Proovi rohelist smuutit

Roheliseks smuutiks üldiselt võib nimetada kõiki smuutisid, mille koostises on vaid taimsed saadused - marjad, puuviljad köögiviljad, pähklid, seemned ja see sisaldab vähemalt 40% rohelisi leht-ja köögivilju. Roheline smuuti ei sisalda jogurtit, keefiri, jäätist ega muid loomseid saadusi. Imemaitsvaid rohelisi smuutisid saab kombineerides marju roheliste lehtviljadega. Ka kõige suurem rohelise vihkaja ei tunne mustikasmuutisse lisatud kimbukese spinati maitset.  Smuutide valmistamiseks oleks ideaalne blender, kuid smuutide tegemiseks sobib ka saumikser.

6) Joo vett

Püüa päevas juua 5 klaasi vett. Isegi kui Sa ei saavuta eesmärki, tarbid rohkem vett kui tavaliselt. Kui arvad, et pudelivee peale kulub liiga palju raha, võid investeerida filterkannu, mis tavalise kraanivee joodavaks muudab.

Kui oled ülekaaluline, võib 7-10% kaalukaotus parandada probleeme, mis on seotud ülekaaluga (nt. kõrge vererõhk ja diabeet).

Liikumine

Liikumine on oluline rasvumise ja ülekaalu vähendamiseks, see mõjutab oluliselt keha koostist ja ainevahetust, suurendades energiakulutust ja aidates säilitada ning kasvatada lihasmassi, mille tulemusena intensiivistuvad nii põhiainevahetus kui võime kasutada rasvu energiaallikana nii füüsilise töö ajal kui puhkeperioodil. Liikumine on igas vanuses positiivselt seotud vaimse tervise ja elukvaliteediga, enesehinnangu ja psühholoogilise heaoluga ning avaldab positiivset mõju vaimsele töövõimele.

Kehaline inaktiivsus on samasugune riskifaktor haiguste tekkele nagu suitsetamine ja rasvumine. Istuva eluviisiga inimestel on kaks korda suurem risk haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse kui kehaliselt aktiivsetel inimestel. Tervise huvides on vajalik vähendada (järjestikust) istumisaega ning suurendada igapäevast kehalist aktiivsust. Uuringud demonstreerivad otsest seost istumisaja pikkuse (eriti vabal ajal) ja rasvumise vahel. Istumisaja vähendamiseks on soovitav viibida rohkem õues või eemal tavapärastest siseruumidest – väljas käimisega suureneb energiakulu, suureneb liikumisele kuluv aeg ja tõuseb kasu tervisele (paraneb füüsiline vorm, väheneb ülekaalulisuse risk jne.)

Eakate regulaarne kehaline aktiivsus säilitab lihasjõudu ja funktsionaalset võimekust. Väga oluline on teha jõu-, venitus- ja tasakaaluharjutusi, et ennetada lihasnõrkuse süvenemist, kukkumisi ja luumurde.

Üldiselt on soovitav:

·         Liikuda regulaarselt mõõduka intensiivsusega vähemalt 150 minutit nädalas või kõrge intensiivsusega vähemalt 75 minutit. Lapsed peaksid liikuma regulaarselt iga päev vähemalt 60 minutit ja osa liikumisest peaks olema kõrge intensiivsusega. Et külma ja vihmase ilmaga on väljas ebamugav liikuda, siis Kaup24 tootevalikus on erinevaid tooteid siseruumis treenimiseks.

·         Tervisele maksimaalse kasuliku toime saamiseks on soovitav mõõdukas tempos liikuda kuni 300 minutit nädalas. Selleks võid jalutada, jalgrattaga sõita või leida muid võimalusi.

·         Treenida lihaseid 2–3 korral nädalas. Parimad treeningvahendid leiad SIIT.

·         Kehalise aktiivsuse koormust ja ajalist kestust saab kohandada vastavalt üksikindiviidi võimekusele ja võimalustele.

·         Vajaliku liikumishulga võib koguda vähemalt 10 minutit järjepanu kestvate tegevustena.

·         Kui soovitatav liikumine – 150 minutit mõõduka intensiivsusega tegevust nädalas – ei ole jõukohane, siis tuleb alustada endale sobivast ajast.

·         Kehaline aktiivsus avaldab tervisele rohkem mõju tasakaalustatud toitumise korral.

·         Viia miinimumini igapäevane „istumisaeg“ ja „ekraaniaeg“. Istumisel lähtuda vastavalt vajadusest, mitte võimalusest. Lastel on soovitatav piirata vaba aja „ekraaniaega“: 2–4-aastastel maksimaalselt üks tund päevas, 5–17-aastastel maksimaalselt kaks tundi päevas. Alla 2 aastastele ei ole ekraaniaeg soovitav.

·         Viibida võimalikult palju värskes õhus – aitab ennetada ülekaalu ja rasvumist. 

·         Igasugune liikumine tuleb tervisele kasuks ka siis, kui liikumisvõime on piiratud.

·         Raseduse ajal tuleb vältida selliseid tegevusi, millel on suur kukkumisrisk ja kontaktspordialasid ning sukeldumist. Imetamisperioodi ajal ei ole piiranguid erinevatele füüsilistele tegevustele.

Allikas.

Rohkem »

Treeningkava kui treenimisest kinnipidamise lihtsustaja

Arvatakse, et jõusaali lihtsalt „tullakse ja treenitakse“.  On selleks eesmärgiks rasvapõletus, lihasmass või maksimaalne jõud, on vähe neid andekaid, kes suudavad kohe otse alates esimestest kordadest protsessiga tegeleda ja eesmärgi poole liikuma hakata. On päris tavaline, et „lennatakse suure hurraaga peale“, näiteks jõusaali rasva põletama, kuid siis ilmneb, et harjutuste tehnika ja sooritus on kõike muud kui rahuldav. Ja ei tule, ega tule, ega tule see tehnika ja tunnetus.

Nii ongi, et kükitehnika paika saada, et surumisel hakkaks kang liikuma nii nagu ta liikuda võiks jne, selleks kulub suurel osal algajatest mitmeid kuid. Kahjuks väga paljud algajatest entusiastid ei kannatagi nii kaua käia, et sooritus ja tehnika korda saada. Lihtsalt, enne kaob isu ja „kukutakse“ ära. Teadmiseks kõikidele nendele, kes seda kirjutist loevad ja plaanivad jõutreeninguga tegelema hakata. 

Enne, kui harjutuste tehnika ei ole selge ei hakka toimuma mingit rasvapõletust, lihasmassi kasvatamist või jõu arendamist. Peamiste baasharjutuste tehnika peab olema paigas ja sooritus peab olema ladus, alles siis saame hakata korralikult ennast koormama ja pingutama. Ja veelkord, paljudel juhtudel kulub mitmeid kuid, enne kui tehnikad paika saab ja tõepoolest otseselt protsessiga saab tegelema hakata.

Eelnevatest, aga ka mitmestki teistest asjaoludest tulenevalt on ükskõik milliste eesmärkidega algajale sobivaim kavatüüp „terve keha treeningul kolm treeningut nädalas“. Loomulikult on võimalusi igasuguseid, kuid see on selline klassikaline ajas kinnitust leidnud „vettpidav“ variant. See oleks lähenemine, mille korral saab iga eesmärgiga algaja võimalikult kiiresti liikuda null seisust protsessi alustamiseni. Harjutamise sagedus saab taastumisest tulenevalt olla suur ja hea tahtmise korral õpitakse kiiresti.


Kui esimene sisseelamine on läbi ja ollakse valmis protsessiga tegelema, siis peaks hakkama spetsialiseeruma. See on õige, kuid ka selle spetsialiseerumisega ei tohiks juuksekarva lõhki ajada. Selge see, et pärast esmast treeninguaastat hakkavad mõtted liikuma, et mida rohkem taotleda. Mõtted peavad olema selged liiatigi veel siis, kui plaanis kunagi ka võistelda. Ent, ükskõik, missugune on eesmärk, esimesed 3 – 4 treeninguaastat võite vabalt „miksida“ nii kulturismitreeningut kui jõutõstmise suunitlust. Loomulikult, kõik see eeldusel, et baasharjutustes progresseerutakse. Arengu ja edasimineku aluseks on fakt, et kokkuvõttes muututakse tugevamaks. On harjutused, mida teevad nii kulturistid kui jõutõstjad, need on ikka needsamad baasharjutused oma variatsioonidega. Peamine mure peakski olema, kuidas nendes tugevamaks saada. Vahet pole, ka taotletakse sama raskusega järjest pikemat seeriat või üritatakse fikseeritud seeriapikkust järjest suurema raskusega teha. 
Mis puudutab niisama harjutajaid, lihtsalt toonuse hoidjaid või rasvapõletajaid, siis nendele sobivad samuti väga edukalt nii jõutõstmise kui kulturismi suunitlusega kokkupandud kavad. Tulles jõusaali sooviga energiat kulutada, et seeläbi rasva põletada, sobib selleks vabalt sellesama lihasmassi kasvatada sooviva kulturisti kava.

Siin tooksime välja ühe näite treeningkavast, mis oleks paras algajale trennitegijale.

Autor: Ott Kiivikas

 1. Päev – Üldfüüsilise vormi  parandamine  

Surumine kangiga lamades  3 x 8-10

Lendamine küljele trenažööril  3 x 8-10

Ületõmme hantliga (pullover)  3 x 8-10

Küünarvarte sirutamine trenažööril   3 x 8-10

Küünarvarte kõverdamine hantlitega istudes  3 x 8-10

Jalapress trenažööril  3 x 8-10

Jalgade kõverdamine trenažööril istudes  3 x 8-10

Pöiasirutus trenažööril seistes  3 x 8-10

Keresirutus horisontaalsel alaseljapingil  3 x 8-10

Jalgade tõsted kaldpinnal 3x max


Märkused:
Enne trenni soojendus: velotrenažöör, stepper, jooksurada vms 10-15 min, võimlemine. Enne etteantud seeriate juurde asumist sooritada soojendusseeria(d) kergema raskusega. Peale trenni venitusharjutused, lõdvestus. Pausid seeriate vahel ca 2 minutit. Vajadusel rohkem.

Kava teha läbi 2x nädalas, mitte järjestikustel päevadel. Harjutusi võib vahetada. Intensiivsus olgu algajate kavas 80% st mitte pingutada suutlikkuseni vaid jätta seerias 2 kordust varuks. Algajate kava eesmärgiks on pigem õppida harjutuste õiget tehnikat, harjutada keha treeninguga. Antud põhimõtete juurde jääda vähemalt paariks kuuks.

Allikas.

Rohkem »

10 asja, mida oleks vaja enne lapse sündi

Vastsündinud on iga lapsevanema kõige kallim vara ning uue inimese ilmatulekuks hakatakse valmistuma juba raseduste esimestel nädalatel. Et aga uue pereliikme saabumisel oleks võimalikult vähe asjatamist, on lihtsam varuda enne lapse sündi kõige vajalikumad asjad. Kindlasti teab iga ema-isa paremini, mida lapsele vaja oleks, kuid sellegi poolest on siin nimekiri vajalikest asjadest.

Asjad, mis võiksid enne sündi kodus olemas olla.

1. Vanker. Korvi või kookoniga lamavale beebile ja käruosaga juba istuvale lapsele.

Kuidas vankrit valida, saad lugeda SIIT.

2. Turvatool. Varem või hiljem satub autosse vast iga tänapäeva beebi. Kuigi Eestis levib laialt arvamus, et turvahäll tuleb ohutuse tagamiseks osta uhiuus, ei vasta see tegelikult tõele.

Ohutuse tagamiseks ei tohi häll olla ületanud oma säilivusaega, ei tohi olla osalenud avariis, ka väikeses mitte, ei tohi olla pikalt külmas või niiskes keldris seisnud, kuid võiks olla turvatestides hea hinde saanud. Küll aga tohib häll olla teiste laste poolt kasutatud!

Mida arvestada turvahälli valides, saad lugeda SIIT.

3. Magamisase. See võib olla nii häll, kui hiljem lapsevoodiks pikendatav voodi. Tuleb arvestada, et igal beebil on oma soovid – mõni magab ainult ema ja isa kaisus, mõni tahab oma pesakeses magada. Mõni laps ei lepigi võredega ja nutab seni kuni kallis voodi minema viiakse ning alles jääb vaid lihtne madrats põrandal. Kui otsustate madratsi kasuks, võiks see olla pigem kõvem ja uus, mitte kasutatud.

Kui plaanid väikelapsega reisida, kas siis vanavanematele paariks päevaks külla või kaugemale pikemaks, tuleb kasuks reisivoodi olemasolu. Seda valides on tähtis voodi kompaktsus nii kokkupakitult kui avatuna.

Reisivoodil võiks olla lisana topeltpõhi – kui beebi on alles väike, ei pea nii sügavale kummardama. Topeltpõhi on väga lihtsalt eemaldatav ja voodit saab olukorrale vastavalt kiirelt kohandada. Reisivoodi võiks olla ka kergelt puhastatavast materjalist, sest üldjuhul määrdub see rohkem kui kodus paiksena seisev beebivoodi.

4. Tekk. Voodiriietest on beebile vaja ainult tekki ent samahästi võib lapsele ühe kihi rohkem riideid selga panna. Kuid et suurem laps üldjuhul tahab tekki, siis võib selle soetamise peale mõelda. Teine variant on beebi magamiskott.

5. Voodipesu. Voodipesu peaks olema valitud vastavalt voodile ja voodiriietele paar komplekti – ülearu pole vaja. Õnnetuse korral võib madratsi ühe pesutsükli ajaks turvaliselt mõne suure voodilina sisse rullida.

Aluslina valides peaks arvestama võimalusega, et laps pissib selle täis. Müügil on nii hingavad madratsikaitsekiled kui juba hingava kilekihiga varustatud linasid.

6. Mähkmed. Esialgu on mugavam katsetada ühekordsete mähkmetega. Neid võib varuda prooviks erinevate firmade poolt, sest võib juhtuda, et üks või teine sort sobib lastele erinevalt. Korduvkasutatavad mähkmed võivad esialgu olla isegi paarisaja eurone väljaminek, aga lõppkokkuvõttes toovad pere eelarvesse hoopis säästu. Need on lapse tervisele paremad, kiirendavad potitreeningut ja hoiavad keskkonda.

7. Lapikesed. Et elu beebiga tähendab pidevalt millegi pühkimist, läheb lapikesi palju. Millega pühkida ja kui palju selleks kulutada on igaühe enda valik. Võib kasutada nii majapidamispaberit või salvrätikuid (nii kuivalt kui niiskeks tehtuna), marlilapikesi (samuti kuivalt või niiskena), tillukesi froteerätikuid ning niiskeid beebisalvrätikuid, mis on kõige mugavamad ning ka kallimad.

8. Riided. Beebiriideid koguneb üldiselt enne sündi koju rohkem kui vajalik, kuna nende kasutusaeg on lihtsalt nii lühike. Reaalselt oleks vaja nr 50-56 suuruses:

2-3 bodi

paari särki

sipupükse vmt pükse

paar ühes tükis toakombekat

soojem ühes tükis kombekas või kahes osas dressikomplekt

õhuke ja paksem mütsike

õhukesed ja paksemad sokid

pudipõll

Talvelapsele lisaks talveriided.

9. Hooldusvahendid. Hooldusvahendite nimekiri on pikk, kuna värske ilmakodaniku peal ei saa kasutada kõiki samu hooldusvahendeid, mida kasutavad täiskasvanud. Muuhulgas läheb vaja spetsiaalseid küünekääre, vanni, -istet ja -termomeetrit, pesemiskinnast, juukseharja ja - kammi, kapuutsiga rätikut, ninapumpa, lutipudelit ja lutti.

10. Lisaks eelnimetatule võib varem valmis muretseda spetsiaalset kraami apteegist.

Beebi palavikualandajad ja –valuvaigistid. Valu ja palavik võivad ootamatult keset ööd märku anda, seepärast olgu Paracetamoli küünlad pigem kodus olemas.

Klassikalised esmaabivahendid. On õnnetusi, mis ei hüüa tulles ning tagantjärele apteeki joostes pole abivahendist kasu .

Saialille tinktuur naba puhastamiseks. Raisku ei lähe, saab kasutada ka haavade puhastamiseks.

Marlitupsud ja vatipulgad – puhastustoimingute teostamiseks. Nende peale raha kulutamine ei lähe niikuinii raisku.

Sidemed emale sünnitusjärgseks kasutuseks, lisaks haiglapüksid.

Rinnapadjad

Bepantheni kreem

Rohkem »

Millist lisavarustust telefonile valida?

Kaitseümbris

Nutitelefonid on kallid ning võivad kergesti puruneda. Et oma mobiiltelefoni hoida, on müügil kaitseümbrised, mis hoiavad telefoni kaitstud nii kriimustuste, tolmu kui ka põrutuste eest. Ümbriseid on erineva disainiga ning erinevatest materjalidest – nii nahast, plastikust, silikoonist kui metallist, nii klapiga kui klapita ümbriseid, mõnd klapiga ümbrist saab kasutada ka rahakotina.

Kaitsekile

Nutitelefonide ekraanid on kergesti kiirmustuvad ning purunevad. Parim ning odavaim võimalus nende kaitsmiseks on paigaldada kaitsekile. Neid on nii universaalse mõõduga kui juba seadmete järgi valmis lõigatud. Ka kilede materjalid on erinev -  läbipaistev, matt ning privaatsust pakkuv kaitsekile. 

Läbipaistev kile on nagu teine ekraan – kõik ekraani värvid näevad endiselt välja rikkalikud ning selged. Kuid just nagu telefoniekraangi, on kilel näpujälgi hästi näha.

Päras matist kaitsekile paigaldamist näeb ekraan välja pisut udune, värvid ei ole enam endiselt elavad. Sõrmejäljed ja käe higi aga matist kile peale ei jää, samuti matist ekraan ei helgi.

Privaatsust pakkuvad kiled on erilised, mis tähendab, et ainult mobiiltelefoni kasutaja näeb ekraani – ekraan on nähtav vaid kindla nurga alt. Lähedalolijad näevad ainult musta ekraani. See moonutab värve ja pilti, lisaks ei saa kaks või enam inimest korraga videoid vaadata või ekraanilt midagi lugeda.

Akupank ning autolaadija

Autoga seigeldes kasutatakse GPS-seadme asemel järjest enam enda nutitelefoni. Navigeerimine aga nõuab akult palju, mis tühjeneb seetõttu tavapärasest kiiremini. Lihtsa lahendusena on mõttekas investeerida laadijasse, millega on võimalik akut laadida auto sigaretisüütajas. Jälgima peaks, palju voolu on suuteline vidina pesa välja andma – kui see on 2A, siis saab akut navigeerimise ajal ka laadida, kui 1A või vähem, hoiab laadija aku taset pigem paigal.

Tutvu autolaadijate valikuga meie e-poes.

Kui autoga tihedalt ei sõida, võib mõelda akupanga ostmisele. Et kõikidel nutitelefonidel ei ole aku eemaldatav ega vahetatav, on võimalik aku tühjenemisel lisaaku kohe külge ühendada ja edasi tegutseda. Lisaks sobib akupank mistahes nutiseadmele, mis laeb USB-juhtmega. Tõhusamad akupangad saavad korraga laadida ka kahte seadet. Et laadimist vajavaid nutiseadmeid tuleb järjest juurde, muutuvad päevakohasemaks akupank ning selle funktsionaalsus.

Hoidja

Autoga ning jalgrattaga seiklejatele tuleb kasuks ka telefonihoidja olemasolu. Et nutitelefoni ei peaks püksitaskust otsima ega peos hoidma, saab selle armatuurlauale, tuleklaasi või ratta lenkstangi külge kinnitada. Nii on mugavam vastata kõnedele ning navigeerida. Hoidjad võivad olla nii mudelite järgi kohandatud kui universaalsed. Neil on mitu plussi - lisaks telefoni paigalhoiule on vestlused paremini kuuldavad, muusikale lihtne ligipääs ning neid saab kasutada ka teiste seadmete puhul. 

Peakomplekt

Liikuva eluviisiga ning pidevalt telefoniga rääkivale inimesele on mugavaim valik bluetooth peakomplekt . Peakomplekt võiks olla nii kerge kui võimalik, kandes ei tohi põhjustada ebamugavust. Peakomplekte on kogu aeg näha, mistõttu tootjad on proovinud teha neid võimalikult stiilseteks. Mõned neist on erksate värvidega, teised jälle kõrvas pea nähtamatud. Kui armastad muusikat kuulata, on müügil ka sisseehitatud mängijaga seadmed.

Kõrvaklapid

Kõrvaklapid on üks kõige vajalikum aksessuaar, seepärast on need lisatud ka peaaegu iga telefoni komplekti. Kõrvaklappe on nii väikeseid veekindlaid kui suuri mürasummutusega klappe.

Nööpkõrvaklapid on ideaalsed inimestele, kes hindavad ruumi kokkuhoidu, kuid soovivad siiski muusikat kuulata. Kvaliteetsemad klapid on müügil väikeste karpidega, kus neid hoida, kui kõrvaklappe parajasti ei kasuta. Nii ei saa need mustaks ega lähe katki. Nööpkõrvaklappe on nii mikrofoniga kui ilma.

Stuudio kõrvaklapid on head, kui neid ka kõndides kaelal kanda meeldib. Sellistel klappidel on paksemad juhtmed, ent võimalus on valida ka juhtmevabad klapid, mis ühenduvad bluetoothiga. Hea kvaliteediga stuudio klapid on tunduvalt kallimad kui nööpkõrvaklapid, kuid see-eest muusika kvaliteet on kõvasti parem.

Endlikepp

Kui veel kümne aasta eest oli tavaline, et reisil olles lasid juhuslikul kohalikul endast vaatamisväärsuse juures oma väikese kaameraga pilti teha, siis nüüdisajal on saanud „seebikarbist“ kaamerast mobiiltelefon ning see on niivõrd isiklik asi, et seda ei usaldata isegi kõige abivalmimatele möödujatele. Sellisel juhul aitab selfie stick ehk endlikepp. Sellega ei pea ainult selfie’sid tegema, seda saab kasutada mugavalt käsistatiivina, mis annab kindlust pildistada ka võimatuna tundunud nurga alt ja nii oma loovust näidata.

Endlikepp on lisaks metallist pulgale, millele telefoni külge käib ka juhtimispult, mille abil saab teha pilti ning videoid. Et aga see võimalik oleks, on vaja telefon ning pulk teineteisega ühendada. Seda on võimalik teha kahel viisil – Bluetooth’i abil ning 3,5mm kaabliga. 

Suurema valiku mobiiltelefonidele mõeldud aksessuaare leiad SIIT.

Rohkem »

Mille järgi valida saumikserit?

Erinevalt kannuga blenderist on saumikser varda otsas olev teradega mikser, mida võib kasutada segamiseks, vahustamiseks või purustamiseks endale sobivas anumas. Saumikseritel võivad olla kaasas mitmesugused lisad, näiteks erinevates mõõtudes anumad, vispel, minilõikur.

Saumiksereid on kerge puhastada. Disainitud terakaitse ei lase toidul kinni jääda, ning lahti lahti käivat veekindlat osa on lihtne pesta nii käsitsi kui nõudepesumasinas.  Ka lisad peaksid olema veekindlad.

Mida vaja teada enne ostmist.

Mida plaanid mikserdada? Enamik saumiksereid teeb head tööd pehmete toitude puhul nagu jäätisekokteilid ja smuutid (eriti kui puuviljad värsked on). Külmutatud puuviljadega smuutid on raskem ülesanne. Ei tasu loota, et saumikser purustab jookide jaoks jääd – selle jaoks oleks vaja jääd purustavat blenderit.

Meeldib mitmekülgne kasutusvõimalus? Kallimad saumikserid tulevad koos miniatuurse teradega kausiga ning vispli või muu vahetatava lisaga. See muudab mikseri mitmekülgselt kasutatavaks, lubades tükeldada väikestes kogustes juurvilju ja pähkleid.

Kui tihti plaanid blenderit kasutada? Kui plaanid kasutada saumikserit aeg-ajalt smuutide või suppide jaoks, sobib odavam mudel hästi. Kuid kui plaanid mikserit igapäevaselt kasutada, tasuks osta võimsam ning vastupidavam mudel.

Juhtmega või ilma? Mõned kasutajad eelistavad kasutada mugavat juhtmeta saumikserit – kuid patareid kuluvad kiiresti. Lisaks on juhtmetega mudelid andnud testimisel paremaid tulemusi kui juhtmeteta mudelid.

Tutvu meie tootevalikuga SIIN.

Rohkem »

Kuidas valida sülearvutit?

Sülearvutid on piisavalt väikesed, et neid kaasas kanda, ent samal ajal piisavalt mitmekülgsed tegemaks tõsist tööd või mängida kodus või sõidus olles. Ehkki tahvelarvutid ning nutitelefonid on igati populaarsed, on enamik inimesi veendunud, et kõik alates uurimistöö kirjutamisest kuni mängude mängimiseni on parem kasutada sülearvutit. Ning 4-5 aasta vanune mudel enam nii head tööd ei tee. Seega, kuidas ja millist arvutit valida?

Tootevalikus on mudeleid erinevate suuruste, programmide ja hindadega, mis teeb sülearvuti valimise keeruliseks. Et arvutit lihtsam valida oleks, tuleb esmalt teha selgeks vajadused.

Operatsioonisüsteem

Chrome OS  - Google’i loodud Linuxi-põhine operatsioonisüsteem, mõeldud peamiselt veebirakendustega töötamiseks. Selle tarkvaraga arvutid on kerged ja odavad, nagu 11,6 tolline Acer c720 ja HP Chromebook 14. See on kõige lihtsam ja kindlaim operatsioonisüsteem, kuid ka piiratud kasutusvõimalustega.

Windows – Enamikul müüdavatest arvutitest on eelinstalleeritud Microsoft Windows.  Windowsi sülearvutid on üldjuhul soodsamad kui Mac, pakkudes suuremat disainivalikut enam kui tosinalt tootjalt. Vastupidiselt Apple’le, Microsoft ning selle partnerid võimaldavad kasutajatel kasutada puutetundliku ekraaniga ning eemaldatava klaviatuuriga mudeleid.

Kui oled harjunud Windows’iga, kuid pole proovinud Windows 8 (ka Windows 8.1 ja Windows 10) võib see positiivselt üllatada. Uus versioon vahetas Start menüü selgelt loetava paanipõhise ekraaniga, millelt on rakendusi leida kiirem ja mugavam. Kellele vana versioon rohkem meeldis, on Start menüü paigaldamine kerge – vaja ainult seadeid muuta.

Mac OS– Apple’i MacBook Air ja MacBook Pro pakub kasutamiseks lihtsalt kasutatavat opsüsteemi OS X Yosemite. MacBook pakub iOS-sarnaseid programme nagu Launch Pad rakenduste jaoks, samuti võtta vastu kõnesid arvutikasutaja iPhone’lt. Apple arvutid ja Mac OS on hea valik foto- ja videotöötluse ning graafilise disainiga tegelejatele, kuna vastavad vahendid on Mac OS’i puhul eriti hinnatud.

Kindlasti tuleb meeles hoida, et juhul kui soetate sülearvuti, millel on 4GB või rohkem operatiivmälu, tuleb valida 64-bitine operatsioonisüsteem. 2GB või 3GB operatiivmälu puhul sobib hästi 32-bitine operatsioonisüsteem.

Sobiv suurus

Minisülearvuti ehk Netbook (11-12 tolli) on mõeldud kasutajatele, kelle jaoks on oluline sülearvuti väike kaal ja suurus ning võimalikult kaua kestev aku. Need arvutid ei sobi suurt jõudlust nõudvateks tegevusteks. Enamasti ostetakse minisülearvuti teiseks arvutiks lauaarvuti või suurema sülearvuti kõrvale.

Kerged ja õhukesed sülearvutid muutuvad järjest populaarsemaks. 13-14-tollise ekraaniga ning vähem kui 2 kilogrammi kaaluvad arvutid on piisavalt väikesed ja kerged, et igapäevane kaasaskandmine tülikas poleks. Nendes arvutites kasutatakse võrdlemisi võimsaid komponente, mistõttu sobivad nad ka suuremat jõudlust vajavate tegevuste jaoks. Mõnede mudelite puhul on väikese kaalu ja pika aku kestvuse huvides loobutud optilisest seadmest, lisaks on neil kasutusel integreeritud videokaart.

Tavamõõdus sülearvutid on enamlevinud – 14-15.6 tollise ekraaniga arvuteid on lai valik ning need sobivad enamiku kasutusviiside jaoks.

Lauaarvuti asendajad on suure, 17-tollise või suurema ekraaniga. Sellised arvutid on enamasti ka suure jõudlusega, sobivad mänguritele ja foto- või videotöötlusega tegelejatele. Suur ekraan ja võimsad komponendid tähendavad väiksemate arvutitega võrreldes väiksemat aku kestvust.

Protsessor

Protsessor on arvuti üks olulisemaid komponente. Sellest sõltub sülearvuti jõudlus ning aku kestvus. Enamik protsessoreid on tänapäeval kahe- või neljatuumalised. Suurem tuumade hulk võimaldab töötada korraga mitme programmiga, ilma arvutit koormamata.

Intel Core i7. Teise põlvkonna i7 protsessorid on eriti võimsad. I7 protsessoreid toodetakse kahe- ja neljatuumalisena. Ideaalne valik inimesele, kelle põhitegevuseks on video- ja fototöötlus või disain. Samuti sobib see ka mänguritele.

Intel Core i5. Kahe- ja neljatuumalised i5 protsessorid tagavad piisavalt suure jõudluse, olles keskmises hinnaklassis. Jooksutab enamikke tänapäevaseid mänge, ei jää hätta foto- ja videotöötlusega. AMD Phenom II on Intel Core i5 sarnase jõudlusega, ent tunduvalt soodsam protsessor.

Intel Core i3. Teise põlvkonna kahetuumalised Core i3 protsessorid pakuvad soodsamas hinnaklassis ületamatut jõudlust ning tarbivad vähe voolu.

Intel PentiumCeleron, AMD Athlon X2 ja Turion. Eriti soodsa hinnaklassiga väiksema võimsusega protsessoreid kasutatakse mudelites, mille põhiline argument on soodne hind.

Intel Atom, AMD C- ja E-seeria. Kasutatakse enamasti minisülearvutites, kus on väike voolutarve, ohverdades jõudlust. Need on sobilikud veebis surfamiseks, kirjavahetuseks, muusika kuulamiseks jne. Ei sobi suuremat jõudlust vajavate ülesannete jaoks.

Operatiivmälu

Tänapäeval kasutatakse sülearvutites enamasti DDR3 tüüpi operatiivmälu. Mälu siinikiirus sõltub sülearvuti hinnaklassist ja mängib üsna suurt rolli arvuti üldises jõudluses. DDR3 siinikiirused on 800, 1066, 1333 ja harvemini 1600MHz.

Enamikel tänapäevastel sülearvutitel on 4GB operatiivmälu, mis on enamasti ka optimaalne kogus. Soodsamatel arvutitel võib operatiivmälu olla ka piisav 2GB või 3GB, kuid korraga mitut mälu tarbivat rakendust kasutades võib jõudlus väheneda.

Foto- ja videotöötlejatel, disaineritel ja tõsistel mänguritel tasuks kasutada 8GB operatiivmälu. Selleks, et ära kasutada 4GB või rohkem opmälu, peab opsüsteem olema 64-bitine.

Kõvaketas

Kõvaketta juures on oluline nii kiirus kui maht. Enamik soodsamaid sülearvuteid on aeglasema 5400p/m kõvakettaga – piisav tavakasutuseks, on jahedamad ja vaiksemad. Juhul, kui arvutit kasutatakse mängimiseks või videotöötluseks, tuleks valida kiirema, 7200p/m kõvakettaga mudel.

Kõvaketta maht on 320GB ja 1 TB vahel. Kettaruumi tarvidus sõltub arvuti kasutuseesmärgist ning isiklikest vajadustest. 1 GB mahutab tuhandeid dokumente, 200 keskmise kvaliteediga MP3 formaadis muusikapala või 250 10-megapiksli suurust fotot.

SSD ehk välkmäluseade on muutumas kõvakettale järjest populaarsemaks alternatiiviks. Suhteliselt väikese mälumahuga (32-256GB) SSD on kõvakettast kordades kallim, kiirem, töökindlam ja täiesti vaikne, kuna ei oma ühtegi liikuvat osa.

Graafikakaart

Graafikakaarte on kahte tüüpi: kiibistikku integreeritud ja eraldiseisvad graafikakaardid. Inteli teise põlvkonna GMA HD seeria ning AMD Radeon 6000 seeria on piisava jõudlusega enamiku tegevuste jaoks. Need võimaldavad mängida mänge, mis veel mõne aasta eest vajasid tippklassi eraldiseisvat graafikakaarti, samuti saavad tänapäevased integreeritud graafikalahendused edukalt hakkama HD-video, sealhulgas Blu-Ray filmide esitamisega.

Tõsisemaks mängimiseks või professionaalse videotöötluse või graafilise disainiga tegelemiseks tuleks valida eraldiseisva graafikakaardiga sülearvuti. Need erinevad nii jõudluse kui hinnaklassi poolest. Odavamad neist võivad olla isegi nõrgemad kui uued integreeritud graafikakaardid. Uuemate mängude mängimiseks peaks valima arvuti, mille graafikakaardiks on vähemalt AMD Radeon HD 5650, 6620 või Nvidia GT 425M, 525M.

Ekraan, klaviatuur, puuteplaat

Ekraani kvaliteet sõltub mudelist. Tähelpanu väärib ekraani eredus, kontrastsus ning vaatenurk. Mida suurem on ekraani pikslite arv, seda selgem on ekraani pilt. Odavamate arvutite resolutsioon on 1366 x 768 pikslit. Parem on valida sülearvuti rohkemate pikslitega 1600 x 900 või 1920 x 1080 – mida rohkem piksleid, seda parem.

Sülearvuti klaviatuur ei tohiks olla liiga pehme ega vetruv. Klahvid peaksid olema lühikese, kerge, konkreetse käiguga. Klahvide vahel peaks olema piisavalt ruumi. Minisülearvutite väikestel klaviatuuridel muutub klahvide suurus ja paigutus eriti oluliseks.

Puuteplaat ei tohiks olla ülitundlik, nupud peaksid olema kerge kindla käiguga. Tasub meeles hoida, et puuteplaadi tundlikkus on alati tarkvaraliselt seadistatav.

Parimate klaviatuuride ja puuteplaatide pakkujateks peetakse Apple ja Lenovo sülearvuteid, ka Dell ja HP’d peetakse usaldusväärseks.

Aku

Aku mahtuvus jääb arvuti suurusest sõltuvalt 2000mAh ja 6000mAh vahele. Tihti väljendatakse aku suurust ja mahtuvust elementide arvuga. Aku koosneb suurusest sõltuvalt 4-12 elemendist. Keskmine 15.6-tollise ekraaniga arvuti aku koosneb harilikult kuuest elemendist.

Aku kestvust mõjutab komponentide voolutarve. Suurimateks tarbijateks on protsessor, videokaart, ekraan ja andmeside. Minisülearvutid on enamasti disainitud võimalikult pika aku kestvust silmas pidades, kasutades selle nimel väiksema jõudlusega komponente.

Soodsama hinnaklassi arvutid võidavad hinnas odavamate ning suurema voolutarbega komponentide kasutamise abil. Seega on tavaline, et odavama ja kallima sülearvuti aku kestvuse vahe võib olla 3-4-kordne.

Lisavarustus

Korralik kott sülearvuti kaasaskandmiseks on hädavajalik. Kotte on suures valikus igale maitsele. Silmas tuleks pidada seda, et kott oleks disainitud kaitsma arvutit juhuslike löökide eest.

Kuigi kõigil sülearvutitel on olemas puuteplaat, on hiirt siiski palju mugavam kasutada. Hiiri on olemas erinevaid – juhtmega ja ilma. Juhtmeta hiired kasutavad arvutiga ühendamiseks RF või Bluetooth ühendust. Bluetooth ühendust tuleks eelistada juhul, kui arvutil on sisseehitatud Bluetooth. Sellisel juhul jääb üks USB pesa vabaks muude seadmete jaoks. Samuti tuleks eelistada Bluetooth ühendusega hiirt juhul, kui hiirt tuleb kasutada arvutist kaugemal kui 2-3 meetrit.

Rohkem »

Kuidas valida koju kardinaid?

Kardinad loovad ruumi vastava interjööri. Sisustuselemendina on need olulisel kohal – maitsekalt valitud tekstiil akna ees kingib ruumile ainulaadsust ja sära. Kardina valikul tasub arvestada nii silmailu kui kardina eesmärgiga.

Funktsionaalsed kardinad nagu rulood, püstlamellkardinad ja ribakardinad aitavad reguleerida soojuse ja valguse hulka ruumis, samuti hoiavad privaatsust väljas liikuvate pilkude eest. Funktsionaalsed kardinad sobivad suurepäraselt nii koju kui kontorisse ning täiustamaks tekstiilkardinaid.

Värv ja kangas

Kardinat valides on kõige olulisem valida õige kangas, sest materjalist sõltub, kuidas kardinad ajapikku toimivad ning vastu peavad. Et kangaste valik on viimase paarikümne aasta jooksul palju huvitavamaks muutunud, on tegumood tagasihoidlikum. Pitsid ja kaarekesed on jäänud ajalukku, kangad on läinud põnevaks, mood aga lihtsamaks. Oluline on ka kanga raskus. Kui kangas on liiga raske, on seda raskem ka ette tõmmata. Liiga kerge kangas aga ei pruugi ilusasti akna ette langeda.

Päikesevalgus pleegitab ajapikku kangaid. Kui ruumi paistab palju päikest, on mõttekas vältida erksaid värve, kuna need kuluvad kiiremini. Samas kui meeldib tuba tihti muuta, ei tasu tuhmumise pärast muretseda. Neutraalsed värvid ei tuhmu nii kiiresti ning sulanduvad toa sisekujundusega.

Linas, siid, kunstsiid ning velvet on parimad kardinamaterjalid, kuna need on kõige paremini rippuvad. Kunstsiid on neist neljast kõige vastupidavam ning see ei kaota oma sära ka eriti päikesepaistelises toas.

On kangaid, mis aitavad ka külma eemal hoida. Paljud hotellid kasutavad seemisnahast, velvetist, mööbliriidest ning tviidist kardinaid, sest nende raskus blokeerib valguse ja hoiab soojust sees. Siiski, pea igast kangast saab teha vooderdatud kardina, mis ühtlasi ka pikendab kardina eluiga. Kardina mitmekihilisus annab neile kuju ja vormi.

Kergetest kardinamaterjalidest on populaarseimad tüll, vuaal ja organza - kõiki neid on Eesti kodudes kasutatud aastaid ja tülli lausa aastakümneid. Neid saab eristada mustri, värvi ja läbipaistvuse järgi. Õhulisim neist on kergelt ja maaliliselt mõjuv organza.

Kui kardin on pisut volditud, siis läige loob voltide vahel erinevaid varjundeid ning see muudab aknakatte välimuse luksuslikumaks. See aga ei sobi kõikjale - palkmaja omanikud sellist kardinat üldiselt ei soovigi, sinna sobiksid looduslikumad variandid.

On olemas alternatiivid, mida saab kasutada puidu, palkmajade ja vanemate taluhoonete puhul. Polüester- või segukangas on struktuurilt linase sarnane, ent on kergemini hooldatavam ja vastupidavam.

Kangamaterjali valikul on vaja kuulata oma sisehäält. Praegusel ajal sobitatakse kokku vanemat stiili ja päris modernset stiili. Tulemus on huvitav — vanemaid kangaid ja mööbliesemeid saab siduda kaasaegse disainiga.

Kui seinad on ühevärvilised, tulekski kangaga meeleolu luua. Võib kasutada täiesti erinevaid toone, neid omavahel sidudes - näiteks roosa tapeet ja roheline kardin. Sel juhul võiks toas veel midagi roosa-rohelist olla, näiteks diivanpadjad. Tasub leida detail, mis toone seoks - kas siis padjad, maal, valgusti vms.

Pikkus

Enne mõõdulindi haaramist mõtle, kui kõrgele akna kohale kardinad paigaldada soovid. Pea meeles: Kardinapuu aknast kõrgemale riputamine lisab ruumile juurde kõrgust. Sisekujundajad riputavad kardinad reeglina 15 cm aknaraamist kõrgemale, kuid dramaatilisuse lisamiseks paigaldatakse neid ka kõrgemale.

Mõõda kardina pikkust akna kohalt (lisades sinna juurde need sentimeetrid, kui kõrgele kardina paigutad) kuni põrandani. Traditsioonilisema ilme saavutamiseks võid lisada veel mõned sentimeetrid, nii et kardin täiesti vastu maad oleks.

Akna laiuse mõõtmisel lisa kummalegi poole 20 sentimeetrit ning korruta saadud laius veel kahega. Sellise pikkusega kardinapuu tagab kardina täiuslikkuse ning ka avatud kardinatega ei lähe ükski valguskiir kaotsi.

Rulood

Rulood on lihtsa joonega, moodsasse interjööri sobivad kardinad, mis liiguvad üles-alla vedru- või kettmehhanismiga. Need on üks kõige praktilisem akna kujundamise viis. Tänu ruloo allalaskmise võimaluse mistahes soovitud kõrguseni võimaldab see pehmelt hajutada päikesevalgust.  Parim ruloomaterjal on tihe ja ühtlane kangas. Ka valmistatakse puidust, kõrrelistest ja võrkkangast ruloosid. On nii välistingimustele vastupidavaid, päikest tagasi peegeldavaid kui pimendavaid ruloosid. Ruloo on lihtne ja range, rõhutab aknaraami. Neid on kerge kombineerida tekstiilkardinatega, millele jääb vaid dekoratiivne roll, ruloo aga reguleerib valgust, privaatsust jm. 

Rohkem »

Kuidas valida õmblusmasinat?

Varasematel aegadel oli õmblusmasina juures põhiline selle kestvus ja vastupidavus, tänapäeval on rõhku pandud aga muudele tahkudele – programmide rohkus, disain, kasutusmugavus.

Enne õmblusmasina soetamist tuleb läbi mõelda, mis töid sellega tegema hakatakse. Kas plaanis on õmmelda erinevatest materjalidest kleite, pükse, tekikotte või on sooviks harrastada keerulisemaid töid? Kui palju aega sa reaalselt õmblusmasina taga veedad?

Enne ostmist võrdle erinevaid masinaid. Õmblusmasina tüübid ja kvaliteedid on väga erinevad. Odavamad õmblusmasinad sobivad hästi tavapäraseks õmblemiseks ja parandamiseks, kallimad masinad lasevad vaevata õmmelda ka mitmekihilisi ja polsterdatud materjale. Masinate hinnad ulatuvad sajast eurost kuni tuhande ja enam euroni.

Oluline on pistete kogus.

Kui tead, palju oled otsustanud masinale kulutada, on aeg mõelda, mida sa ühelt õmblusmasinalt tegelikult vajad. Mida sa masinast vajad ja kui hea masin välja näeb on kaks väga erinevat asja. Edukaks õmblemiseks vajad sa vaid kahte pistet– sirget ning siksakki. Need kaks pistet lubavad sul õmmelda peaaegu kõike, mida soovid. Kõik muud pisted sõltuvad, kuidas plaanid masinat kasutada.

Kas piste pikkust saab lisada?

Kui kasutad vaid sirget ja siksak pistet, siis nende pistete pikkuse reguleerimine on enam kui vajalik.  Kui enamikul õmblusmasinatest on võimalik piste pikkust korrigeerida, siis mõnedel odavamatel mudelitel pole see võimalik.

Millised lisad masinaga kaasa saad?

Mitme õmblusjala omamine muudab õmblemise palju mugavamaks, mistõttu on tähtis uurida, mis lisad masinaga kaasas on ning milliseid on võimalik eraldi juurde osta. Kui tahad riideesemeid valmistama hakata, on oluline, et masinaga oleks võimalik õmmelda nööbiauke, lukke ning samuti palistada.

Universaal- ehk siksak tald koos kiirkinnitajaga.

Enamus uusi masinaid on tänapäeval varustatud selle, standardseks kujunenud taldade automaatkinnitussüsteemiga.

Joonõmbluse tald

Joon- ehk otseõmbluse tald on paljudele harjumuspäraseks õmblusmasina tallaks võimaldades täpsemalt jälgida serva, teha õmblust lähemale. See tald on ainukeseks tallaks paljudel vanadel õmblusmasinatel.

Overlok õmbluse tald

Overlok õmbluse-tald võimaldab sul igasuguseid üleääre-õmblusi teha ilma, et kangasse põikisuunal inetuid krookeid tekiks. Kui sinu masinal puudub overlok õmblus, siis aitab see ka tavalise siksaki korral. Talda saab kasutada kanga keskel: üht kangast teise peale/külge kinnitades ning miks-mitte ka muude suuremat siksaki laiust nõudvate õmbluste korral.

Otseõmbluse- ehk teksatald

Otseõmbluse tallaga saab teha vaid otseõmblust. Lai pind toetab paremini ja võimaldab teha ilusamat õmblust õhukestele ja venivatele kangastele, kuid on kasutusel ka paksude mitmekordsete kangaste õmblemisel, sellest ka vahel kasutatav teksatalla nimetus. Tihedate kihiliste kangaste õmblemise korral toimib masina nõelale ülisuur koormus ja nõel võib kihtidest läbimineku jooksul oma sihist kõrvale painduda ning sinu masinat vigastada. Just selle vältimiseks kasuta otseõmbluse-talda

Tõmblukutald

Tõmblukutald võimaldab õmblust jala paremalt poolt.. Talllaga saab nii tõmblukkude, kantide kui muid servale lähedasi õmblusi sooritada. Seda tüüpi tald on jäik, tallal puuduvad liikuvad osad ning tald püsib seega kindlalt ühes asendis, võimaldades kindlakäelist õmblemist.

Kui sinu välja valitud masinaga ei ole kõiki lisasid, mida soovid, kaasas, tee kindlaks, kas neid on võimalik eraldi juurde osta. Samuti võid uurida, kui kerge õmblusjalga vahetada on.

Mootori suurus.

Mida suurem ja raskem mootor, seda kergemini saab masin oma ülesannetega hakkama, nii tihedalt kasutamisel kui ka raskete kangaste (teksas, polsterdatud kangas) õmblemisel. Masin, mis on valmistatud enamjaolt plastikust, ei pea nii kaua vastu, kui metallist osadega masin. Loomulikult on vaja masinat aeg-ajalt liigutada, mistõttu on vaja otsustada, kas valida täielikult metallist masin või kombineeritud – metallist sisu ja plastikust korpusega masin.

Masina tööheli

Vähesed inimesed mõtlevad masinat valides töötava masina hääle peale, kuid kui juba selle masinaga õmbled, võib selle hääl mõjutada sinu kasutusharjumust.

Enamus inimestel on aega õmmelda vaid õhtuti peale tööd, kui lapsed voodis on. Uut masinat kasutades võib imestada, kui kõva häält võib üks masin teha, äratades üles nii lapsed kui naabrid.

Kui muretsed masina hääle pärast, kasutad sa masinad tublisti vähem. Seega tasub igaks juhuks valida vaiksem masin. Pea ainult meeles, et kui masinat poes proovid, on seal üldiselt palju taustamüra, mistõttu on masina häält raske hinnata.

Rohkem »

Koeratoit, kaelarihmad ja koeramänguasjad - mida valida oma koerale?

Lemmikloomad toovad oma omanike ellu rõõmu ning omanik vastutab lemmiklooma tervise ja heaolu eest. Olgu lemmikloomaks koer, kass, kala, lind, armastusväärne näriline või isegi roomaja, kõigile neile on vaja leida spetsiaalne varustus, mida nad vajavad. Järgnev juhend annab praegustele ja tulevastele loomaomanikele aimu, kuidas hellitada oma koera ning kuidas nende eest hoolitseda, nii et nad elaksid tervet ja õnnelikku elu.

Hellita koera

Kuigi hüved ületavad kaugelt kulusid, vajab koer palju tööd ja kannatlikkust. Täiuslik koeramänguasi on tõhus koolituse meetod ning samas odav lahendus, mis aitab luua harmooniat sinu kodus.


Koerte mänguasjad

Valides koerale mänguasja, arvesta tema suurust, et tagada koera turvalisus. Leia mänguasi, mis on piisavalt suur, et koer seda alla ei neelaks, kuid samas piisavalt väike, et koer saaks selle lõugade vahele võtta. Mänguasjad on väga erinevatest materjalidest. Kõvad kummist mänguasjad ning nailonist mänguasjad on ideaalsed suurematele närijatele. Lateksist ning vinüülist mänguasjad on paremad mitte nii närivale koerale. Kasuta pehmeid mänguasju juhul kui koer vajab mänguasja, mida kaasas kanda või mille kõrval magada. Kui omanik näeb, et koer närib mänguasja või sellel on rebendeid, on aeg mänguasi välja vahetada.

Vaata koeramänguasju


Kaelarihmad ning jalutusrihmad

Vali koerale kaelarihm, mis oleks sobiliku suuruse ja kaaluga. Peenike kaelarihm suurel koeral võib koerale haiget teha, kui on vaja kaelarihmast tugevasti kinni haarata. Samuti on suur kaelarihm väikesele koerale liialt raske ja kohmakas. Nailonist kaelarihmad on vastupidavad, kerged ning sobilikud koertele, kes armastavad vett. Nahast kaelarihmad on vastupidavad, kauakestvad ning annavad koerale karmima välimuse.

Jalutusrihm võib olla nailonist, riidest, nahast ning sissetõmmatava tegumoega. Sissetõmmatav jalutusrihm lubab koeral laiemalt ringi nuuskida. Jalutusrihma mehhanismis olev vedru kerib rihma koera lähenedes tagasi ning samuti saab rihma lukustada sobiva pikkusega rihmaks.

Vaata kaelarihmu / jalutusrihmu
 

Treeningvahendid

Koera treeningvahendid on erinevaid. Rakmetest ja koeraviledest kuni mõrkja maitsega spreideni, mis hoiavad koera eemal närimast kodutarbeid. Koera haukumise vastane kaelarihm ning elektriline aed aitavad suuremate käitumisprobleemide korral. Koera treenides aga käitu temaga inimlikult ning järjekindlalt.

Vaata treeningvahendeid

Koeratoit ja maiustused

Kui valid koeratoitu ning maiusi, arvesta koera vajadustega. Kasvavale koerakutsikale on vaja toitu, mis oleks tasakaalustatud ning vitamiinide – mineraalidega rikastatud, samas kui aktiivne koeratõug vajab toitu, mis toetab energilist elustiili. Vanemad koerad vajavad vähese kalorsusega koeratoitu, mis hoiab neid kaalutõusust. 

Vaata kuivtoidu / konservide / maiustuste valikut


Koera tervis

Koera tervishoid on peamisi muresid, mistõttu on vaja meetmeid, mis ennetavad kirpude ja täide poolt põhjustatud infektsiooni. Paljud tänapäeva kirbu ja täi ravimid on tõhusamad ja lihtsamalt peale kantavad kui varem, mis ei lase koeral kannatada. Lihtsalt tilguta täi- ja kirburohtu koera kaela tagaküljele ning edasi teeb see oma töö ise. Populaarsemad täi-ja kirburohu kaubamärgid on Advantage, Advantic ja Frontline.
Hambaravi on teine oluline osa, mis puudutab koera tervist. Müügil on palju erinevaid tooteid spetsiaalselt koertele – hambaharjad ja –pastad. Paljud mänguasjadki on loodud koerte hammaste jaoks. Mõned nöörmänguasjad toimivad nagu hambaniit, mõned kummimänguasjad eemaldavad toiduosakesi ning masseerivad igemeid.

Vaata toidulisandeid ja parasiitide vastaseid tooteid

Asemed

Koera isiklik ase on miski, mis võiks igal koeral olemas olla. Koeraasemeid on erinevaid - materjalist, mõõtudelt, ehituselt, kujult.  Hea ase pakub koerale isolatsiooni, toetab selga ning jäsemeid, annab sooja ja loob turvatunde. 
Välikoertele on asendamatu oma kuut, kust saab koer varju nii vihma, tuule, lume eest kui ka ilus ilma korral.

Vaata koera asemeid


Koerapuur

Koerapuur on vajalik koera ohutuks transportimiseks ning distsiplineerimiseks. Puuri ei tohi kasutada karistuseks, vaid see peab olema mõnus turvaline koht, kuhu koer ise eelistab minna. Koera ei tohi liiga kauaks puuri jätta, kutsikana kuni 1 tund, täiskasvanuna kuni 6 tundi. Koerapuure on saadaval erinevatest materjalidest, kokkupandavaid, suuri ja väikseid. Enimpopulaarseimad on traadist ja plastikust koerapuurid.

Vaata transpordikorve ja puure

Rohkem »

Kuidas valida kõrvaklappe?

Suur osa meie paljude päevast möödub kõrvaklappidega muusikat kuulates. Kõrvaklappide valik on väga lai ning igaühele sobivate klappide leidmine võib näida keeruline. Järgnevalt toome välja peamised kõrvaklappide tüübid ning olulisemad omadused, mida kõrvaklappe valides silmas pidada. 


Kõrvaklappide tüübid:


Nööp- ja kõrvasisesed klapid


Nööpkõrvaklapid on kõige lihtsam ja soodsam kõrvaklapi tüüp. Nende puhul jääb kuulmekanali ja kõlarielemendi vahele õhukiht, mistõttu bassiheli edastamine muutub keeruliseks. Sõltuvalt kõrva ehitusest ei pruugi nööpkõrvaklapid hästi kõrvas püsida.
Kõrvasisesed klapid on parim lahendus nii heli kvaliteedi kui kõrvas püsimise poolest. Kõrvasisesed klapid paigutuvad otse kuulmekanalisse edastades heli täpsemalt ja kadudeta. Enamasti on kõrvasisestel klappidel kaasas vähemalt kolm erineva suurusega silikoonist või vahtplastist otsikut, mille hulgast saab leida kõige mugavama suuruse, tagamaks võimalikult mugava helikuulamise ja parima helikvaliteedi. 

Vaata nööpkõrvaklappe / kõrvasiseseid klappe 


Kõrvapealsed klapid

Kõrvapealsed klapid on suhteliselt kompaktsed ja kaalult kergelt, kvaliteet on aga parem kui nööpkõrvaklappidel. Kõrvapealsed klapid toetuvad kõrvalestale, suunates heli kõrvakanalisse. Neid on liigendmehhanismiga, mis võimaldab klapid väga kompaktseks kokku panna ning mahuvad käekotti või suuremasse taskusse

Vaata kõrvapealseid klappe

Suured kõrvaklapid


Suured, ümber kõrva paigutatavad kõrvaklapid edastavad väga kvaliteetset heli. Need on mõeldud kasutamiseks võimendi või muusikakeskusega. Meediapleierites, tahvelarvutites ja nutitelefonides olevad väikese võimsusega võimendid võivad jäada suurte klappide toitmiseks liiga nõrgaks, mistõttu võivad klapid mängida vaikselt ning helist kaob detailsus. Siiski toodetakse järjest rohkem ka selliseid suuri kõrvaklappe, mis on disainitud spetsiaalselt sobima ka väiksema võimsusega seadmega. Suured kõrvaklapid on suunatud kuulajale, kes naudib maksimaalset helikvaliteeti.

Vaata suuri kõrvaklappe


Müra summutavad kõrvaklapid

Aktiivse mürasummutusega kõrvaklappides mõõdetakse ümbritsevat müra ning genereeritakse heliväli, mis nullib välise müra. Aktiivse mürasummutusega klappides kasutatakse toiteks patareisid või akut, mis muudavad klapid raskeks. Samuti võivad need klapid põhjustada helis minimaalseid moonutusi. Need klapid on sobilikud neile, kes peavad tihti viibima mürarikkas keskkonnas, lendama või sõitma rongiga.
Müra vähendavad hästi ka kvaliteetsed ja suuruse poolest sobivad kõrvasisesed kalpid, samuti suured kõrvaklapid, mis tänu materjalile on tihedalt kontaktis kõrvapadja ja keha vahel.  Müra summutavaid klappe ei tohiks kasutada liikluses, ümbritseva tänavamüra liigne vähenemine võib luua ohtliku olukorra.


Spordiklapid

Sportimiseks mõeldud kõrvaklapid on väikesed ja kerged, üldiselt kõrvasisesed. Et aktiivselt liikudes klapid kõrvast ei kukuks, on spordiklapid enamasti kõrvalesta taha kinnituvate aasadega. Need on niiskuskindlad, vältimaks higi ja vihma poolt tekitatavaid kahjustusi. Mitmed mudelid on ka pestavad.

Vaata sportimiseks sobivaid klappe

Juhtmeta kõrvaklapid

Koduseks kasutamiseks mõeldud suured juhtmeta kõrvaklapid kasutavad heli edastamiseks FM modulatsiooni. See võimaldab edastada kadudeta pakkimata heli, säilitades helikvaliteedi.
Kantavates juhtmeta kõrvaklappides on kasutusel Bluetooth-ühendus. Bluetoothi kaudu edastatakse heli pakituna, mis muudab heli kvaliteedi juhtmega kõrvaklappidega võrreldes kehvemaks. Kõrgema hinnaklassi Bluetooth ühendusega klappides on kasutusel uusimad heli pakkimise meetodid AAC ja AptX, mis võimaldavad edastada heli märgatavalt parema kvaliteediga.
AAC ja AptX töötavad siiski vaid juhul, kui lisaks kõrvaklappidele toetab seda standardit ka heli edastav seade. Bluetooth kõrvaklappidel on harilikult ka juhtnupud loo vahetamiseks ja helitugevuse reguleerimiseks ning mikrofon ja kõnele vastamise nupp  telefoniga kasutamiseks. Mõned Bluetooth kõrvaklapid omad ka juhtme kasutamise võimalust juhuks kui klappide aku on tühjaks saanud.


Omadused:


Avatud ja suletud disain:

Suuri kõrvaklappe toodetakse avatud ja suletud disainiga.
Suletud tüüpi kõrvaklappidel on kõlarielemendi tagumise külg kaetud ja isoleeritud. Suletud kõrvaklappidest ei kostu heli ümbritsevasse ruumi, suletud disain summutab üsna efektiivselt ümbritsevat müra. Suletud kõrvaklapid edastavad tihti ka võimsamat bassi, kui avatud klapid. Avatud disainiga klappidel on kõlarielemendi tagumine pool osaliselt või täielikult isoleerimata. Avatud klappide eeliseks on laiem, naturaalsem helipilt, ning enamasti ka kergem kaal. Samuti tuleks liikluses kasutamisel  ohtlike olukordade vältimiseks eelistada avatud disainiga kõrvaklappe.


Mugavus ja kaal

Nahast kõrvapadjad tagavad  väga hea heliisolatsiooni, seega kasutatakse neid väga tihti suletud disainiga kõrvaklappide puhul. Samas takistavad nahast kõrvapadjad õhu liikumist, mis võib põhjustada pikemal kuulamisel kõrvade higistamist ja ebamugavat kuumust. Tekstiilist kõrvapadjad summutavad vähem ümbritsevat müra, neid on nahaga võrreldes keerulisem puhastada, kuid eeliseks on õhu parem liikumine ja mugavus pikemal kuulamisel. Suurte kõrvaklappide peatoel võiks olla pehmendus, mis vähendab survet peale ning muudab pikema kasutamise palju mugavamaks. Kõigil suurtel klappidel on reguleeritav peatugi, mille abil saate seada kõrvaklapid just teile sobivaks.


Vastupidavus.

Kõrvaklappide valimisel on soovitatav eelistada vastupidavaid materjale. Peatugi võiks olla valmistatud metallist või tugevdatud plastikust. Välitingimustes kasutatavad kõrvasisesed ja kõrvapealsed klapid peavad tihti taluma karmi kohtlemist, seega tasuks  erilist tähelepanu pöörata selliste klappide materjalide kvaliteedile.


Juhtmete disain ja pikkus

Kõrvaklappide juhe võib olla kas ühepoolne, ning kinnituda ühe kõlarielemendi külge, või kahepoolne, kinnitudes mõlema kõlarielemendi külge. Tegemist on erinevate disainilahendustega, mis ei oma mingit mõju helikvaliteedile.
Suurtel ja kõrvapealsetel klappidel on kaasas üleminek kantavatel seadmetel kasutatavalt peenikeselt 3.5mm pistikult võimenditel kasutatavale 6.3mm pistikule, seega saab neid klappe kasutada mõlemat tüüpi seadmetega.
Suurtel kõrvaklappidel on otsene I-kujuline pistik. kõrvasiseseid ja kõrvapealseid klappe toodetakse ka nurgaga L-kujulise pistikuga, mis sobib ideaalselt juhul, kui teie nutitelefonil on küljele paigutatud kõrvaklapipesa. Välitingimustes kasutamiseks mõeldud kõrvaklappidel on reeglina suhteliselt lühike 1-1.2m pikkusega kaabel, mille puhul on arvestatud ulatamaks püksitaskus või seljakotis asuva seadmeni. Suurtel kõrvaklappidel on reeglina 3-3.5m pikkused juhtmed, mis on tehtud arvestades levinud  kuulamiskaugust võimendist või muusikakeskusest. Mitmetel kõrvapealsetel klappidel on lühike juhe ning komplektis ka pikendusjuhe.
Paljudel kõrvasisestel ja kõrvapealsetel klappidel on juhtmel juhtnupud ja mikrofon nutitelefoniga kasutamiseks.


Tehnilised andmed


Sagedusala

Praktiliselt kõik kõrvaklapid katavad inimese maksimaalse kuuldeulatuse 20-20000Hz. Suurem sagedusvahemik aga võimaldab edastada kvaliteetsemat heli, kuna aitab vähendada moonutusi kuuldavas sagedusalas.


Takistus oomides

Mida väiksem takistusega klapid, seda paremini sobivad need väikese võimusega kantavate seadmetega. Suurema takistusega klapid võimaldavad tihti edastada kvaliteetsemat heli. 


Tundlikus

Kõrvaklappide efektiivsust väljendab tundlikus detsibellides. Sama taksituse ja väljundvõimsuse juures mängivad suurema tundlikkusega klapid valjemini.

Rohkem »

Mille järgi valida elektriradiaatorit?

Kui pakaselistel päevadel kipub ahju- või radiaatorisooja väheks jääma, võib lisaks osta mõne elektrilise soojendaja. Laias laastus jagunevad need kolme rühma: soojapuhurid, radiaatorid ja konvektorid. Milline küttekeha valida, sõltub ruumi suurusest ja lisakütmisele kuluvast ajast. Ruumide pidevaks kütmiseks tuleks eelistada õliradiaatorit, kiireks soojendamiseks sobib paremini puhur.

Termoventilaator

Termoventilaatori ehk soojapuhurite valik on väga lai ja saadaval on nii väikeseid tubased puhureid kui ka suuri, mis on mõeldud pigem garaaži, trepikotta või laoruumi. Soojapuhur on kõige kiirem lisasoojuse andja, kuid ruumi pikaajaliseks kütmiseks vähe sobiv - seade tuleb ruumist lahkudes kindlasti välja lülitada, vastasel korral võivad kütteseadmesse sattuv tolm ja mustus põhjustada tulekahju.

Puhuri ventilaator suunab sisseimetud õhu 500-600 kraadini kuumenevate küttekehade vahelt läbi. Soojapuhureid on saadaval nii keraamilise kui traadist kütteelemendiga. Esimene on pisut krõbedama hinnaga, kuid kulutab väiksema takistuse tõttu vähem elektrit ega kuivata nii palju toa õhku kui traadist küttekehaga soojapuhur.

Kallimatel mudelitel on seade, mis paneb soojapuhuri pöörlema küljelt küljele ja võimaldab kütta suuremat pinda. Osal puhuritel on sisseehitatud ülekuumenemiskaitse.

Termoventilaator sobib ideaalselt töökohale, magamistuppa aga ei soovita.

Termoventilaatori plussid:

- Kütab kiiresti ruumi soojaks.
- Soodne hind.
- Mobiilne, saab lihtsasti ühest ruumis teise tõsta või suvilasse kaasa võtta.
- Kuivatab niisket õhku ja sobib pikka aega kasutuseta seisnud ruumi kütmiseks.

Termoventilaatori miinused:

- Kuivatab õhku.
- Tekitab pideva õhuvoolu, rullib üles tolmu ega sobi seetõttu magamistubadesse.
- Ei tohi kasutada märgades ruumides, eriti väikeses vannitoas.
- Ei tohi jätta järelevalveta.
- Ei ole pikas vaates ökonoomne.

Puhuri eluiga on ligi 5 aastat.

Valiku Kaup24 müüdavatest termoventilaatoritest leiad SIIT.

Konvektor 

Konvektor töötab konvektsiooni põhimõttel: soojenedes tõuseb õhk üles, ruumis tekib sooja-külma õhu ringkäik. Konvektoreid on saadaval nii statsionaarseid ja seinale kinnitatavaid kui ka ratastel ja lihtsasti ümberpaigutatavaid.
Konvektorid on erineva kütteelemendiga. Traadist kütteelement on küll soodsam, kuid kuivatab rohkem õhku kui metallplaadist kütteelement. Seetõttu ei sobi see ka pikaajaliselt magamistuppa. Kui valida konvektori ja soojapuhuri vahel, siis esimene on pisut säästlikum, teine kütab ruumi kiiremini soojaks.

Levinuimad konvektorid on 1 ja 2 kW võimsusega mudelid. Odavamad töötavad ainult ühel võimsusel, kallimate mudelite puhul saab võimsust reguleerida. Konvektoril on tavaliselt küljes termostaat, mis lülitab seadme kindla temperatuuri saavutamisel välja. Kui õhutemperatuur langeb alla teatud taseme, lülitab termostaat konvektori taas sisse. Seetõttu peaks konvektor sobima ka jahedasse ja niiskesse korterisse, sest seadet võib kogu aeg vooluvõrgus hoida.

Üldiselt on soovitatav valida madalama pinnatemperatuuri ja metallplaadist kütteelemendiga konvektorid, mis ei küta küll nii kiiresti, kuid ei põleta õhus tolmuosakesi ega ole ohuks lastele ja lemmikloomadele.

Eelkõige sobib konvektor elu- ja olmeruumidesse, kus tuleb hoida stabiilset, kuid keskmisest veidi madalamat temperatuuri (näiteks tualettruum, koridor).

Konvektori plussid:

- Kütab ruumi soojaks ja hoiab stabiilset temperatuuri.
- Statsionaarse seadme võib jätta vooluvõrku ka kodust lahkudes. Selle eelduseks on termostaadi olemasolu.
- Konvektori paigaldamisega akna alla saab tekitada soojakardina, välistades aknast kiirgava külma.

Konvektori miinused:

- Kuivatab õhku.
- Tekitab ruumis õhuvoolu.
- Ei tohi kasutada pesu kuivatamiseks

Konvektori eluiga on ligi 10 aastat.

Valiku Kaup24 müüdavatest konvektoritest leiad SIIT.

Õliradiaator 

Õliradiaatorid on muudest küttekehadest küll kallimad, aga tagavad parema sisekliima ja peavad kauem vastu. Õliradiaator kütab õhku aeglasemalt, kuid see-eest soojendab toaõhku pidevalt. Vajaliku temperatuuri saavutanud, lülitub radiaator välja, kuumenenud õli püsib aga kindlal temperatuuril ja kütab õhku edasi.

Levinumad õliradiaatorid on 1, 1,5 ja 2 kW võimsusega, nende hind ja efektiivsus sõltub ribide arvust - mida rohkem ribisid, seda kiiremini radiaator soojendab. Õliradiaator ei tekita ruumi ebameeldivat tolmu põlemise lõhna, sest küttekeha ei puutu välisõhuga kokku. Ka ei kuivata õliradiaator liialt õhku, pealegi on mõne mudeliga kaasas õhuniisuti.

Õliradiaator on sobilik neile, kes kaua kodunt ära ja vajavad selleks ajaks lisakütteseadet. Näiteks ahiküttega majade elanikud. Radiaator hoiab toas etteantud temperatuuri ja selle saavutades lülitab end automaatselt välja. Kui temperatuur langeb, lülitub seade uuesti sisse. Kes otsib lisakütteseadet lastetuppa, sobib samuti õliradiaator, kuna need ei muutu väga palavaks ja enamasti pole neis auke, kuhu lapsed midagi toppida võiksid.

Õliradiaator akumuleerib hästi soojust, kuid sellega kulub ruumi kütmiseks umbes kaks korda rohkem aega kui konvektoriga. Sama võimsuse korral on elektrikulu võrdne.

Kui enamiku küttekehade peale ei tohi midagi panna, siis õliradiaatori peal võib sokipaari kuivatada. Silmas peab pidama, et täielikult kinni katta seda siiski ei tohi (näiteks radiaatorile suurt käterätikut laotada).

Õliradiaatori plussid

 • Ei kuivata õhku , mistõttu sobib ka magamistuppa
 • Hoiab ruumi kaua soojana
 • Hoiab ühtlast temperatuuri
 • Pikk vastupidavus
 • Võimalik kuivatada nt sokke

Õliradiaatori miinused

 • Kallis hind
 • Kütab aeglaselt

Õliradiaatori eluiga on ligi 10 aastat.

Valiku Kaup24 müüdavatest õliradiaatoritest leiad SIIT.

Rohkem »

Sõudeergomeeter - üks efektiivsemaid treeeningvahendeid

Sõudeergomeeter on nimetatud üheks efektiivsemaks treeningvahendiks jõusaalis. See haarab jalgade, puusade, käte, selja ja südame lihaseid. Õigesti kasutades on võimalik treenida südametööd ning lihaseid. Sõudemasin võib olla hirmutav, kuid kui oskad seda kasutada ning saad aru selle vajalikkusest, on see parim kardiotreeningu ergutamiseks. Sõudmine ei pressi puusadele ja liigestele nii palju kui seda teeb jooksmine, mistõttu on see suurepärane treeningvahend igas vanuses inimestele, füüsilisest vormist olenemata.

Sõudeergomeeter on üks parimatest kaloripõletajatest. 30 minuti jooksul põletab ligi 280 kalorit (60kg naise puhul) ning on hea jalgade ja südame treenimisel. Küll aga võib täiesti valesti tegutsedes (liiga järsult ja tugevalt enda ülakeha edasi-tagasi viibutades või liiga järsult sõudeergomeetri käepidet tirides) vigastada või nikastada oma selga. Samuti võib valesti kasutades katki minna sõudetrenažöör.

Enne alustamist on paar asja, mida sellest masinast vaja teada on. Veendu et kannad liibuvat riietust, mis ei lase kangal kuskile vaheke minna. Ära vali liiga rasket taset – kogenud sõudjad kasutavad 3-5 taset, seeega 2-3 on algajale täiesti paras raskus. Tõmbeid võiks minutis olla ligi 20.

Trenniefektiivsust on võimalik mõõta ka teisiti – muuda ekraani valikut, kus saad jälgida põletatud kaloreid, sõutud kilomeetreid ning kui mitu minutit kulub 500 meetri läbimiseks.

Alustamine:

 • Istu istmele, pane jalad jala-alustele ja võta käepidemest korralikult kinni.

 • Siruta käed hoo-ratta poole välja, liugle istmega kuni sääred on vertikaalasendis ja painuta puusadest kergelt ettepoole.

 • Siruta jalad välja jala-aluseid eemale tõugates.

 • selg peab olema sirge ja kergelt ettepoole painutatud, käed peavad olema sirged

 • tõmba selg tahapoole ja tõmba käepidet kõhupiirkonnani

 • Siruta jalad välja

 • Kalluta keha kergelt puusadest tahapoole

 • Siruta käed välja käepidet hoo-ratta poole liigutades.

 • Kalluta ülakeha puusadest ettepoole – kätega samas suunas.

 • kuni käed liiguvad üle põlvede, peavad jalad olema veel sirged

 • järk-järgult kõverda põlvi ja libista istet ettepoole stardipositsiooni.

Sõudeergomeetril on tõmbetugevust võimalik reguleerida. Algajad peaksid kasutama väiksemat tõmbetugevust ja treenima suhteliselt aeglaselt kuni omandavad õiged võtted. Alguses ei peaks ka treenimise aeg olema pikem kui 5-10 minutit, mida võib järk-järgult tõsta.

Vead:

 • kehaga liialt ette või taha viibutamine

 • käepideme laskmine liiga järsult ette

 • alustades tõmmet alaselja mitte jalgadega

Spordiklubis treenides küsi õigete treeningvõtete õppimiseks nõu instruktorilt.

Rohkem »

Rehvide vahetamisest

Järjest enam jõuab lähemale rehvide vahetamise aeg. Eestis on talverehvide kasutamine kohustuslik 1. detsembrist kuni 1. märtsini, naastrehvide kasutamine on lubatud 15. oktoobrist kuni 31. märtsini ning lamellrehvidega tohib sõita aastaringselt. Talviste tee- ja ilmaolude puhul võib naastrehve kasutada 1. oktoobrist 30. aprillini.

Aastaringseks kasutamiseks mõeldud rehve tähistatakse kui «all season» (kõik aastaajad), «4S» (neli aastaaega), «tous terrain» (iga kate) või «AW» (any weather – iga ilmaga). Aastaringseks kasutamiseks mõeldud rehvide valikul on väga tähtis hinnata nende vastavust meie kliimatingimustele.

Ei tasu arvata, et M+S (mud and snow / pori ja lumi) tähistus tagab, et rehv on kasutatav aastaringselt.  Oluline on meeles pidada, et «M+S» (Mud and snow / pori ja lumi) märgistusega võivad olla ka naastrehvid, seega ei näita see seda, et neil võib sõita aastaringselt. M+S rehvid ei ole aastaringseks kasutamiseks mõeldud rehvid.

Suverehvid ja aastaringselt kasutatavad rehvid erinevad kummisegu koostise ja protektori mustri poolest. Aastaringselt kasutatavate rehvide protektori mustris on rohkem sälke ja sooni, protektor on segmenteeritum – et see võiks täita oma ülesandeid ka lumistel teedel. Suverehvidel omakorda on jäigem koostis ja protektori mustris vähem sooni – seda väliskummi jäikuse säilitamiseks ning vormi säilitamiseks suurendatud koormustel.

Talverehvide väljavalimisele tuleb pöörata erilist tähelepanu ning valiku langetamisel tuleb hinnata kõiki tegureid, nõudeid ja soove. Soovitame lähtuda Teie sõitude sagedusest, kogemusest, sõiduki tüübist ja teekatete liikidest, millel plaanitakse sõita.

Talverehvid ei ole ühesugused – neil on erinev protektori muster ning kummisegu koostis, on olemas naastudega rehvid ja naastudeta rehvid. Seepärast tuleb konkreetsete talverehvide valikul hoolikalt hinnata nende vastavust oma vajadustega.

Talverehvide valimisel tuleb võtta arvesse juhtimistingimusi, sõitmissagedust, teekatte tingimusi ja juhtimiskogemust. Kui suurem osa sõitudest toimub linnatingimustes, on soovitatav valida naastudeta rehvid. Juhul kui plaanite sõita väljaspool linna, on parem valida naastrehvid.

Protektori muster

Nii suve- kui talverehvidel on kulumisindikaatorid, tänu millele on võimalik teada saada, kas olemasolevad rehvid tuleb vahetada uute vastu või ei. Minimaalne seadusega lubatud protektori mustri sügavus on talverehvidel 3mm ja suverehvidel 1,6 mm. Kulumisastmele on võimalik tähelepanu pöörata igapäevastel sõitudel – kui sõit muutub ebastabiilseks, võib see märkida rehvide väljavahetamise vajadust. Rehvid peavad üldjuhul vastu 2-4 hooaega, see sõltub juhtimistingimustest, -maneerist, kulumisest, teekattest jms.

Suunatud protektori muster tagab hea haardumise teega ja parema pidurdamise, Kindlasuunalised rehvid parandavad sirgjoonelist kiirendusvõimet. Seda liiki rehvid peab paigaldama eranditult liikumissuuna järgi. Rehvi paigaldamisel peab kindlasti jälgima, et rehvimuster jääks ettenähtud suunda.
Suunatud protektori mustriga rehv on näiteks Evergreen YW51 215/55R16 97 H XL.

Sümmeetriline on suuremal määral suunatud vee rehvist kõrvalejuhtimisele. Paigaldamisel pole suund oluline. Sümmeetriline on näiteks rehv Debica Frigo 2 205/55R16 91 T

Asümmeetrilise protektor. Turvisemuster on rehvi paremal ja vasakul poolel erinev. Turvise välimises osas on tavaliselt suuremad klotsid, mis parandavad stabiilsust kurvides. Väiksemad sisemised klotsid aitavad vett ära juhtida. Paigaldamisel on kohustuslik võtta arvesse sisemist/välimist osa.

Näiteks rehvid Pirelli P7 225/60R18 100 W ning Westlake SP06 185/60R15 84 H.

Rehvide valik avaldab mõju kütusekulule

Igal rehvil on kindel veeremistakistus ning sõltuvalt protektorist on see erinev. Mida suurem on veeretakistus, seda suuremaks kasvab kütusekulu.

Veeretakistus - jõud, mis toimib vastupidiselt rehvi veeremise suunale. Ratta liikumisel kaob osa energiast kontaktpinna e. rehvimustri deformeerumisele. Kuna rehvid määravad kuni 20% üldisest kütusekulust sõiduautodel ja kuni 35% veoautodel on rehvitootjatel tähtis saavutada madalaid veeretakistuse näitajaid.

Sõiduki kaalu tõttu rehvi ja teekatte kontaktkohas toimub deformatsioon, mis toob kaasa soojuse eraldumise ja energiakadu suureneb. See energia lahutatakse kehale edasiantud kineetilisest energiast ning ratta veeremine aeglustub. Mida rohkem rehvimuster deformeerub, seda suurem on veeretakistus ning kütusekulu ja CO2 heitekogu suureneb. Euroopa liidu rehvimarkeeringutes kajastub veeretakistus järgmiselt: alates A (parim näitaja) kuni F kommertstranoprdivahenditele ja G sõiduautodele (halvim näitaja)

Markeering

Ratta valikul oleks hea ka markeeringust aru saada.

Näide: veljel on märgitud 17 Jx 8 5/112 ET 35 d66,6
17 —velje diameeter tollides
8 —velje laius tollides
5/112 - poldiaukude arv ja nende vahe (PCD)
ET 35 (Offset35) — nihutus
J — sümbol, mis näitab velje servade konstruktiivseid omadusi (nurkade kaldeid, kumeruste raadiuseid jm) — see on pigem oluline müüja või tootja jaoks
x — see märk laiuse ja istutamisdiameetri tinglike märgistuste vahel näitab seda, et velg ei ole lahtivõetav.
d66,6 — keskaugu diameeter

Rohkem »

Erootikakaupade teejuht

Keskmisele eestlasele võib seksiga seotud leludest rääkimine tekitada ebamugavust, veel rohkem eemaletõukav võib olla mõte reaalselt seksmänguasju kasutada. Tegelikkuses pole midagi karta – seksmänguasjad vürtsitavad voodielu, muutes magamistoa varem külastamata mängumaaks. Sekslelude valik on tohutult suur ega piirdu vaid dildode ja vibraatoritega. On spetsiaalseid mänguasju nii paaridele, ainult naistele kui ainult meestele. On aeg saada lahti eelarvamustest ning tutvuda põneva lelumaailmaga.

Enne kasutamist veendu, et tooted, mida kasutad, on valmistatud kõrgkvaliteetsest silikoonist, mitte lateksist. Silikoon on palju kasutajasõbralikum, hügieenilisem ning ei vanane. Nagu ikka uusi maid avastades, on hea avastada kõike järk-järgult, kusagile tormamata. Nii hajuvad ka eelarvamused. Alustage väikestest asjadest ja saate ajapikku suuremate juurde liikuda.

Kui oled selles valdkonnas täielik võhik, võid esialgu proovida midagi lihtsat, näiteks mõnd väikest vibraatorit. Vibraator on algajale parim valik – seda on lihtne kasutada ning samas pakub mitmekülgset mõnutunnet, sõltuvalt kus ja kuidas seda kasutad. Vibraatorid on suurepärased nii enese kui partneri poolt rahuldamiseks. Need võivad olla nii eraldi kui kombimeeritud teiste mänguasjadega, näiteks dildoga.

Vibraatoritest tunnevad enam rõõmu naised, kuid neid saavad nautida ka mehed. Vahekorra ajal vibraatorit kasutades tunneb vibratsiooni ka mees, mis paljudele meestele meeldib. Ka vibraatoriga eneserahuldamine on hoopis teine kogemus, kui lihtsalt käega. Mõne mehe jaoks on  lõpptulemus märkimisväärselt nauditavam.

Enne esimese lelu soetamist tutvu valitud mänguasjaga lähemalt – mis on selle mõõtmed, materjal, kui võimas see on ja mis kiirusega see töötab. Kui veel kahtled valikus võid toote kohta arvustusi lugeda.

Asjast teadlikumatele partneritele ei pruugi senisest kogemusest enam piisata ning soov uute lelude järele kasvab. Nüüd peaksid teadma, mis sulle meeldib ning mida sa otsid. Võib-olla suuremat stimulatsiooni kliitorile või lisatähelepanu G-punktile. Ehk on aeg suurendada lelude suurust. Väike erinevus eelmise leluga võib tekitada hoopis teise tunde.

Olge loovad ning liikuge seiklemisega magamistoast välja, kandes kodust lahkudes tupekuulikesi kui saladust teie kahe vahel. Üht või kaht kuuli kandes paneb iga su samm need vibreerima, luues fantastilise tunde, nii et keegi sellest teadlik pole.  Teadlikumad võivad ka proovida mehe peal rõngaste kasutamist. See muudab vahekorra veelgi nauditavamaks. See ei paku ainult tugevamat kauakestvamat erektsiooni – mõnel rõngal on ka vibreeriv mootor ning tänu sellele kandub värin ka peenise tippu ning ka kliitorisse.

Asjatundjad on kursis kõigi leludega, mis pakuvad erilisi ja vähem erilisi tundeid. Sa ei ole puutunud kokku mänguasjaga, mida sa ei suudaks talitseda.  Nüüd on aeg proovida turu kõige uuenduslikemaid tooteid, katseta topeltsisenemisega lelusid, kõige intensiivsema vibratsiooniga ning suurusega.

Kui tunned, et oled valmis veelgi kaugemale minema, võid partneriga arutada fantaasiate läbimängimist ning katsetada kinni sidumist ning piitsutamist - see paneb teised meeled tööle ja on tõeliselt stimuleeriv. Pidage meeles, et te mõlemad peate lelude kasutamisega nõus olema ja kui ühele teist midagi ei sobi, siis andke partnerile sellest kindlasti teada. Ära lepi heaga kui on võimalus saada parimat.

Pea meeles, et mänguasjad ei asenda inimest.

BDSM

BDSM on ebatavaline lähenemisviis erootikale ja seksile. Lühend tuleb inglise keelest sõnapaaridest: bondage (kinni sidumine) ja discipline (distsipliin), dominance (domineerimine) ja submission (allumine) ning sadism ja masochism (masohhism) ja hõlmab ühtekokku palju palju erinevaid alakategooriaid, tegevusi, fetišeid jm. Neid kõik ühendab asjaolu, et need erinevai keskmisest arusaamast, mis inimestel seksi kohta on. Bdsm-i harrstajad on täiesti tavalised inimesed, lihtsalt seksuaalselt eksperimenteerivamad.

Libestid

Paljude mänguasjade puhul on parima tunde saavutamiseks vaja kasutada mõni tilk libestit. Kui sa ei ole kunagi libestit kasutanud, siis soeta korraga mitu erinevat, mille seast on kergem valida enda lemmik.

Puhastamine

Peale igat kasutamiskorda tuleb mänguasjad ära pesta.
Silikoonist, klasist, roostevabast terasest või puidust mootoriga lelusid tuleb pesta õrna seebiga ning lapiga puhtaks pühkida.
Silikoonist, roosteavabast terasest või kivist mootorita mänguasjad võiks puhtama tulemuse nimel keeta 8-10 minutit, või panna nõudepesumasinasse, aga ilma seebita.
Kübernahk: Selle puhastamiseks võib kasutada ainult pisut seepi ning sooja vett. Liiga palju seepi võib materjali kahjustada.
Plastikust ja kummist materjalid võivad pärast seebi ja veega pesemist sisaldada baktereid ja haigusi. Kui soovid neid lelusid partneriga jagada, peaksid kasutama kondoomi.
Kui mänguasjad on säravpuhtad, kuivata see puhta paberiga täiesti kuivaks ning hoiusta seda karbis või siidist kotis, et hoida seda bakteritest eemal.

Paaridele, kes soovivad lelusid proovida: Nautige! Ärge kartke proovida uusi asju. On lelusid, mida sina või su partner ei naudi, kuid erinevaid proovides võite leida midagi, mida te mõelmad naudite.

Rohkem »

Tänapäeval levinumat tüüpi telerid: LCD, LED valgustusega LCD ja Plasma.

Esialgsetel teleritel moodustas kuvar ligi poole tervest seadmest, neile oli iseloomulik mustvalge pilt ning puuduv heli. Need olid rasked kastid, mille tuppa mahutamiseks pidi kodus spetsiaalselt ruumi tegema. 1950ndatel tulid müüki esimesed värviteleviisorid, ent televiisorite välimus jäi samaks. Alles 1980ndatel hakati tähelepanu pöörama televiisori kompaktsemaks muutmisele ja disainielementidele.

Kuigi tehnoloogia ülesanne on elu lihtsustada, on õige teleri valimine kõike muud kui lihtne. Tehnika areneb kiiresti ning kasutajal võib olla keeruline kõikidest lühenditest ja tehnilistest näitajatest aru saada. Tutvustame tänapäeval levinumat tüüpi ekraani tehnoloogiad: LCD, LED valgustusega LCD ja Plasma.

LED LCD teler

Esimene, hetkel kõige populaarsem on LED LCD teler. Mida mõni peab LED-teleriks, on tegelikult LED-tagantvalgustusega LCD-teler. See kasutab valgust eraldavaid dioode, mis panevad LCD-ekraani helendama. LED-valgustusega LCD-teler võimaldab teha teleri palju õhemaks. Lisaks annab LED-valgustus kordades parema kontrasti ja seega palju parema musta värvi. Samuti tagab LED-valgustsus täpsema värviedastuse. LED-valgustusega LCD-telerid tarbivad võrreldes luminofoorvalgustusega LCD-teleritest kuni 40% vähem voolu. Alati sisse lülitatud LED-tagantvalgustus on paigutatud ekraani äärtesse (märgitakse tihti ingliskeelse väljendiga Edge LED) või terve ekraani taha (Direct LED, Full LED).

LCD teler

Luminofoorvalgustusega LCD-telerid saadaval odavamas hinnaklassis erinevate suuruste ja omadustega, alustades mõnest tollist, lõpetades 90 tollistega. Järjest enam kasutavad LCD telerid valgusallikana LED-tehnoloogiat, CCFL- ehk külmkatoodiga luminestsentslampidest lahenduse asemel.

Plasmateler

Plasmateler on lameekraaniga televiisor, milles kasutatakse pildi loomiseks paljudest väikestest kambrikestest koosnevat maatriksit. Pildi tekitamiseks ioniseeritakse kambrikestes sisalduv gaas elektrilaenguga, mis on ka põhjus, miks seadme nimetuses kasutatakse sõna "plasma". Plasmatelereid toodetakse alates 42-tollistes ekraanisuuruses, eeliseks on väga sügav must värv ning eriti kvaliteetne värviedastus. Samas ei ole plasmateler parim valik liikumatu pildi edastamiseks, seega ei sobi plasmateler kasutamiseks monitorina või fotode vaatamiseks.

LED LCD teleri alternatiiv suureekraaniliste telerite seas on OLED. Orgaanilisi valgust eraldavaid pildielemente kasutades suudab see teler panna helendama iga pildielemendi eraldi, vajamata lisavalguse allikat nagu LCD. See annab aga veelgi erksama ja värvilisema pildi, trumbates üle traditsioonilised LED ekraanid. Painduvatest materjalidest valmistatud OLED ekraanid võimaldavad ka muuta ekraani nõgusaks, et seda saaks vaadata iga nurga alt. Tänu sellele, et nad ei vaja lisavalgustust ekraani taha, saab teha palju õhemaid OLED telereid.

Ultra HD LED LCD

Uue tehnoloogia kasutamise asemel mahutavad Ultra HD LED LCD telerid ekraanile lihtsalt rohkem piksleid. Kui ekraanialal on rohkem piksleid, muudab see pildi teravamaks ja detailsemaks kui tavaliste HD telerite oma. 4K teleritena tuntud Ultra HD teleritel on tavalise HD teleriga (1920 x 1080 pikslit) võrreldes neli korda suurem resolutsioon (3840 x 2160 pikslit). Et sellist resolutsiooni saavutada, pidid Ultra HD telerite ekraanid varem olema minimaalselt 55-tolli suurused. Nüüd, kasutades arenenud pikslitehnoloogiaid, on Ultra HD telerid saadaval ka väiksemates suurustes.

Tihti võrreldakse 4K Ultra HD ja OLED telereid üksteisele vastanduvalt "kas see või teine". Tõde on see, et kumbki tehnoloogia ei ürita teist asendada, vaid pigem üksteist täiendada nagu näitavad ka hiljutised teleritootjate tooted.

3D tehnoloogia

3D meedia ja seadmete valik suureneb kiiresti, ning 3D toega telerite hinnad on kiiresti langenud. 3D tugi eeldab telerilt väga kvaliteetseid komponente ja tipptasemel pilditöötlust, seega tasub 3D teleri ostu kaaluda pildikvaliteedi huvides ka siis kui 3D pilt ise teile huvi ei paku.

Kasutusel on kaks erinevad 3D tehnoloogiat: Samsung, Sony, Panasonic, Sharp ja kõrgema hinnaklassi Philipsi telerid kasutavad aktiivprillide tehnoloogiat, LG 2011 a. mudelid ja soodsama hinnaklassi Philipsi mudelid kasutavad polariseeritud passiivprillide tehnoloogiat. Aku või patareitoitega Aktiivprillidega tehnoloogia annab teravama pildi, kuid omab tänu aktiivsete katikute kasutamisele värelust. Uute mudelite juures on värelus viidud miinimumini ning see ei häiri. Passiivprillide eeliseks on aktiivprillidest kordades soodsam hind ja palju kergem kaal, samas on passivtehnoloogia pildi detailsus kehvem.

Pilditöötlus määrab kvaliteedi

Suure osa teleri hinnast määrab teleris kasutatav pilditöötlusmootor. Praktiliselt kõik tänapäevased pilditöötlusmootorid suudavad esitada Blu-Ray filmide puhul olulist 24p kaadrisagedust. Eriti tähtis pilditöötluse osa on liikumiskompensatsioon.

Liikumiskompensatsiooni juurest kasutatakse kombineeritult kahte meetodit: värskendussageduse suurendamine ja kaadrite juurdearvutamine. Värskendussagedust väljendatakse hertsides. Kui lihtsamate telerite värskendussagedus on 50 Hz siis parema pilditöötlusega teleritel on värskendussagedus 100 Hz või 200 Hz. Liikumise sujuvamaks muutmiseks lisatakse kaadrite vahele pilditöötlusmootori poolt arvutatud lisakaadreid

Uue teleri paigaldamine

LED-telerid on VÄGA õrnad, seega tuleks paigaldamisel jälgida, et näpuotsad või esemed ei puutuks kokku teleri ekraaniga. Sõltumata sellest, kas paigutate teleri telerialusele või kinnitate seinale, tuleks arvestada telerialuse või seinakinnituse valikul, et teleri optimaalne kõrgus on selline, et vaatamiskohal istudes jäävad silmad ekraani keskpunktiga samale joonele.

Rohkem »

Kuidas valida parimat epilaatorit?

Epilaatori tööpõhimõte

Epilaatorid olid esmalt vedrumehhanismiga karvade eemaldajad, kuid nüüdisaja epilaatoritel on mitu keerlevat metallplaati, mis karvu juurtest välja kitkuvad. Mida rohkem pintsette epilaatoril on, seda rohkem karvu ta korraga eemaldada suudab – see aga võib olla paljude jaoks väga valus. Mitmed naised leiavad, et pärast epileerimist on karvade tagasikasv aeglasem ja ühtlane. Mudelite valik ulatub juhtmega ja juhtmevabadest kuiv-märg epilaatoriteni, mida võib vabalt kasutada ka vannis või duši all.

Kas soovid epileerida kuivalt või märjalt?

Üldiselt toimib kuivalt epileerimine kõige tõhusamalt, kuid tehnoloogia muutub kiiresti. Kõige uuemad epilaatorid töötavad hästi ka duši ning voolava vee all. Sellel on ka omad plussid – vähem valu, pestav epilaator, karvad on läinud ning need on juhtmeta.

Epilaatorid on müügil juhtmetega ja ilma, taaslaetavad ning patareitoitega mudelitena. Taaslaetavaid epilaatoreid peetakse parimateks, ent need on ka kallimad. Kui plaanid epileerida tihti, on see parem valik kui patareide peale raha kulutamine.

Kui tihedad pintsetid?

Need eemaldavad karva juurest saati. Kui sa pole varem epileerinud, siis tea, et see võtab palju aega. Kuid seda ainult alguses. Mida rohkem pintsette, seda vähem epileerimine kestab ning seda valusam see ka on. Ent valu ei kesta kaua.

Valu

Epileerimine võib olla valus eriti neile, kes varem epilaatorit kasutanud pole. Seda seetõttu, et epileerimisel tõmmatakse karvad ära juurtest. On mitu võimalust, kuidas ebavajalikku valu vältida. Nii kaenla aluste karvade, näokarvade kui bikiinipiirkonna jaoks on erinevad otsikud, mis muudavad valu talutavaks.

Millist kehaosa epileerida soovid?

Epilaatorit kasutavad naised eelkõige jalakarvade eemaldamiseks, ehkki seda saab kasutada ka muudel kehaosadel. Saadaval on epilaatorid, millel on vahetatavad otsikud erinevatele kehaosadele. Kui planeerid epileerida raskesti ulatuvatest kohtadest, on soovitav osta väike epilaator. Mõned epilaatorid jälgivad naha kontuuri - sellega on kerge saada parimat tulemust ning on kõvasti mugavam.

Kiirus

Uuematel epilaatoritel on võimalik valida kahe kiiruseseade vahel, ent on mudeleid, millel on ainult üks kiirus. Kui soovid epilaatorit kasutada ka tundlikematel kehaosadel, on soovituslik omada mitme erineva kiirusega masinat. Sel viisil saad reguleerida ka valuhulka.

Valgustus

Sisseehitatud valgustusega epilaatorite kasutamisel on kergem näha varju jäänud tõmbamata karvu. See on vajalik kui soovid saada lahti ka karvadest, mis on lühikesed ning õhukesed.

Hind

Karvade juurest eemaldamine ei pea olema hirmkallis. Epilaatorite hinnad jäävad keskmiselt 30 – 130 € vahele. Mida rohkem on epilaatoril erinevaid programme, seda kallim see ka on. Et epilaatori peamine ülesanne on siiski karvade eemaldamine, saavad ka 30 € epilaatorid selle tööga imehästi hakkama.

Epileerimine on hea valik mitmel põhjusel:

 • See on odavam kui vahatamine – pärast epilaatori ostmist ei ole vaja külastada kalleid salonge ega kulutada raha kalli vaha peale.
 • Epilaator on raseerimisest taskukohasem – raseerijate ja raseerimisgeeli peale kulub kokkuvõttes rohkem raha kui epilaatori peale.
 • Õrna naha jaoks on epileerimine ideaalne – vahatamine ja karvaeemalduskreemid võivad põhjustada ärritust.
 • Pärast esmakordset kasutust on epilatsioon palju vähem valulik kui vahatamine.
 • Epileerimise peale kulub tunduvalt vähem aega kui raseerimisele, vahatamisele ning karvaeemalduskreemidele – enamus naisi epileerib iga 2-3 nädala tagant ning tagasikasv on pehmem ja siledam.

Fotoepilaator

Fotoepilatsioon on praegu kasutatavatest karvaeemaldusviisidest kõige efektiivsem, kuna eemaldab karvad jäädavalt ja ei kahjusta naha struktuuri. Protseduuri saab teostada nii näol kui kehal erinevas vanuses naistele ja meestele.

Karvade eemaldamine fotoepilatsiooniga on lihtne – laserimpulss neeldub karvasibulas, mille tulemusena karvasibul hävineb ja see karv enam tagasi ei kasva. Pärast igat epileerimist kasvab tagasi märkimisväärselt vähem karvu. Kuna karvad kasvavad kolmes faasis ja epilatsioon toimib ainult karva aktiivses kasvufaasis, on soovitud tulemuse saavutamiseks vaja teha kokku 4-6 protseduuri (vajalike protseduuride arv on individuaalne ning sõltub nahatüübist ja karvade struktuurist, samuti vanusest, soost ning hormonaalsest seisundist). Protseduure teostatakse iga 6 nädala tagant.

Rohkem »

Kuidas valida sobivat pardlit?

Sadu aastaid tagasi oli põhiliseks habemeajamise vahendiks habemenuga, nüüdseks on selle välja vahetanud terapardlid ning elektripardlid. Žiletiga ajades on tulemus vaieldamatult parim, ent terasid peab pidevalt vahetama ning terad ärritavad ka nahka. Seetõttu on paljud mehed žiletid vahetanud elektripardli vastu. Pardel ise on üsna vana toode, seda on tuntud juba üle 80 aasta ning akudelt töötav pardel on samuti juba pool sajandit vana. Ehkki tundub, et kõik võimalik on pardlites juba olemas, esitletakse aina uusi mudeleid eelnevatest paremate omadustega. Pardlite hind ulatub paarikümnest eurost kahesajani ja üle selle. Ent pikemas perspektiivis on pardli soetamine tulusam kui žileti kasutamine. Pardli omadustes olulisi erinevusi pole - tippklassi mudelite paremus odavamatest on mõõdetav vaid paaritunnise habemekasvuga.

Lõua siledus ei sõltu vaid pardli tüübist. Nii pöördterade kui võrguga saadakse ühtviisi hea lõpptulemus. Ent kauaaegsed pardlikasutajad jagunevad kaheks: need, kes on veendunud pöörlevate lõikepeadega pardlite paremuses, ja teised, kes peavad paremaks võrkpeaga pardleid.

Võrkteradega pardlid.

Terad on kaetud võrguga ja liiguvad edasi tagasi lõigates võrgust läbi tulevaid karvu. Pardlil võib olla üks või kaks raseerimisvõrku. Kui sageli võrkpeaga pardli enim kuluvat osa, võrku, vahetama peab, sõltub habemekarva paksusest. Võrguga pardel on sirge peaga, lühemate karvadega saab masin kergesti hakkama, aga pikematega kulub aega. Masina jaoks on kõige raskemini aetavaks alaks lõua ja kaela vahele jääv piirkond. Võrkpeaga pardel ärritab nahka vähe või üldsegi mitte, tugevamalt vajutades ja pikemaid karvu lõigates hakkab ihu punetama, kuid see möödub kiiresti.

Meie soovitame testimisel parima tulemuse saanud Braun 3. seeria 340s-4.

Pöördteradega masin.

Pöördlõikesüsteemiga pardel on stabiilsem ja ei vibreeri käes. Sellise pardli terad pöörlevad ringjate liigutustega. Pöördlõikesüsteemiga pardel sobib hästi ka pikema habeme kandjale, ringlevate terade puhul satuvad habemekarvad igal juhul lõikepea ja lõiketera vahele. Sellisel elektrilisel pardil on tavaliselt kolm pöörlevat pead, mis lõikavates järgib näo kontuure. Kõik Philipsi pardlid ning mõned Remingtoni on pöördteradega. Pöördlõikepead ei pruugi sobida kõigile, tekitades mõnel kasutajal tugevat nahaärritust.

Pöördteradega masinatest soovitame  Philips RQ 1141/16.

Viimase aja suurem uuendus pardlite seas on pardel, millega saab habet ajada kas või duši all olles. Enamasti aetakse sellega habet siiski kuivas ruumis, kasutades geeli või vahtu. Wet & Dry mudelite terad on veekindlad, kuid korpus ei pruugi tingimata üleni veekindel olla. Kuivajamisel pääseb pikapeale korpusesse tolm habemekarvadest ja surnud naharakkudest. Märgajamise geelist või vahust niiskuse lisandumisel on loodud kodu bakterite kasvamiseks. Märgajamisel peab masinat paremini hooldama, sest kuivanud vahujäägid halvendavad ka masina tööd.

Enne habemeajamisega alustamist hõõru kergelt sõrmedega nägu ja selgita välja, millises suunas kasvavad karvad sinu näol. Kui ajad habet vastukarva, saad kõige siledama lõua, kuid kui on probleeme sissekasvavate karvadega, tuleks vältida habemekarvade vastukarva ajamist.  Karvad kasvavad karvanääpsust välja mitte otse, vaid 30-60 kraadise nurga all. Kui karv lõigata maha vastukarva, liiga lähedalt nahale, siis võib see kasvada folliikuli sisse. Seda võivad põhjustada nii lõiketeradega pardli kui ka žiletiga raseerimine. Sellise nahaprobleemi korral tuleks vältida liiga sagedast ja liiga nahalähedast habemeajamist.

Aja habet hommikuse dušivõtmise järel. Dušiaur pehmendab karvu ja muudab need kergemini lõigatavaks.

Kasulik oleks habet ajada kas žiletiga või pardliga, mitte nendega vaheldumisi. Nahk vajab tavapäraselt üleminekuks ühelt raseerimise viisilt teisele 2-3 nädalat kohanemise aega.

Pardli puhastamine

Enamus pardleid on vaja karvade ja nahaosakeste eemaldamiseks puhastada. Seda võib teha käsitsi, harjates või koputades mustuse välja, paljusid pardleid on võimalik puhastada ka jooksva kraanivee all. Enne kasutamist loe kindlasti läbi pardli juhend, sest selline puhastamine ei sobi kõigile pardlitele. 

Rohkem »

Mille järgi valida puuviljakuivatit?

Puuvilja- ning ka toidukuivati on oluline säilitamaks värskeid puuvilju, juurvilju ning samuti liha, et neid hiljem kasutada. Kuivatis ringleb soe õhk, mis eemaldab toidust niiskuse. Tüüpiline masin kasutab õhu kuumutamiseks elektrit ning ventilaatorit selle ringlemiseks. Paljudel kuivatitel on reguleeritav termostaat, millega saab töödelda erinevaid toite.

Toidukuivati tööks ettevalmistamine

Korralikes toidukuivatites on kas ABS plastist, alumiiniumist või roostevabast terasest kuivatusrestid. Neid on kerge puhastada ja nad ei erita mingeid kahjulikke aineid ehk seega turvalised. Selliseid kuivatusriiuleid võib puhastada tavalisel viisil pestes. Siit ka esimene soovitus – enne igat kasutust oleks hea riiulid värskelt üle pesta või loputada. Eriti kui viimasest kuivatamisest on pool aastat möödas või kui võtate täiesti uue kuivati pakendist välja. Nii tagate toidule värske lõhna.

Toidukuivati kasulikkus

Kuivatamine on loomulik protsess, mis ei nõu keemia sekkumist. See säilitab maitsed ning toiteväärtuse, eemaldades vaid raskuse. Kuivatatud toidud on ideaalsed reisimiseks, koolilõunaks ning kingituseks sõpradele või sugulastele. Kuivatamine on mugav viis ruumipuuduses aednikel hoiustada nende saaki.

Õigesti kuivatatud toidud on kindlad hallitusele, bakteritele ning pärmile, mis niiskes keskkonnas kasvab. Võrreldes toidu külmutamise ja konserveerimisega, on toiteväärtuse kadu minimaalne.

Mida saab üldse toidukuivatiga kuivatada?

Toidukuivatis saab kuivatada praktiliselt kõike mis kuivatisse mahub või mida saab parajateks viiludeks lõigata. Olgu näiteks – seeni, aedvilju, puuvilju, juurvilju, marju ja ravimtaimi aga ka seemneid, liha, kala ja leiba.

Soomes on väga levinud matkale minnes näiteks hernesuppi või toorest muna kaasa kuivatada. Hernesuppi või mõnda muud rammusat suppi saab küpsetuspaberi peal väga mõnusalt õhukesteks pannkookideks kuivatada ja siis on teda lihtne matkal kaasas kanda ja vajadusel kiiresti jõuvarusid taastada. Samal otstarbel kuivatakse toorest muna õhukese kihina matkale kaasa. Väga praktiline ja väga tõhus.

Eestis on jälle tõusvaks trendiks saanud omakasvatatud puhaste ja magusate viinamarjade rosinaks kuivatamine. Asi on selles, et tööstuslikult kasvatatud viinamarjad, millest poe-rosinaid tehakse ja lastele söödetakse on tunnistatud maailma üheks kõige enam taimemürke sisaldavaks toiduaineks. Mitte ainult meil, vaid nii Euroopas kui USAs. Omakasvatatud viinamarju te aga tõenäoliselt ei mürgita.

Põhjus miks viinamarju on hea kuivatada on see, et nad kipuvad valmima kõik korraga paari nädala jooksul ja nad ei säili praktiliselt üldse värskel kujul. Kuivatamine aga annab võimaluse maiustada nendega veel talvel ja järgmisel kevadelgi kui vahepeal otsa pole saanud.

Söögitegemine

Puuviljakuivatid lubavad luua imelisi tervislikke toite, mida kodus oleks raske ise teha. Lihtne on ise kodus teha jogurtit, vinnutatud liha, müslit, erinevaid rahvustoite. Neil toidud on kasulikud, kuid poest ostes on need üpriski kallid.

Mille järgi valida õiget kuivatit?

Kuivatit kasutatakse rohkem kui ühe-kahe asja kuivatamiseks.

Kui kuivatit kasutatakse paljude erinevate toitude kuivatamiseks, on parim kuivati reguleeritava termostaadiga, millega on toidu kuivatamiseks võimalik määrata kindel temperatuur. Liha jaoks on parim temperatuur 60 – 70 kraadi Celsiuse järgi, samas kui basiiliku jaoks piisab ka 30 kraadist.

Kas kuivati on töös kui pereliikmed on tööl või ajavad asju?

Kui vastus on jah, vali taimeriga kuivati, see lõpetab automaatselt pärast aja täis saamist töö. See võimaldab inimestel kodust eemal olla, ilma et peaks muretsema, et toit kuivab üle. 

Kui palju toitu korraga kuivatatakse?

Neil, kellel on suur juurviljaaed ning kellel on plaanis kuivatada suuri koguseid puuvilju ja juurvilju, on mõttekas investeerida suurema mahutuvusega kuivatisse. 

Toidukuivatis võib kõik riiulid korraga täis laduda. Õhukesed viilud (näiteks puravikud) võivad katta teineteist ainult pooleldi. Kukeseeni võib panna teineteise peale ja lehterkukeseeni nii palju kui riiulile mahub.

Õunaviile ja tomativiile näiteks võib laduda üksteise kõrvale tihedalt serv-serva vastu. Nii on mugavam pärast plaadilt kätte saada kui üksteise peale ladudes ja samuti on kuivamise aeg lühem.

Viinamarju võid kuivatada tervelt aga võid suured marjad ka pooleks lõigata. Tervelt kuivatades läheb kauem aega aga kui vajad pikemaajalist säilitamist, siis on terved rosinad parem kui poolikud.

Kui kaua peab kuivatama?

Puuviljakuivatitel on erinevaid automaatseid programme, mis jälgivad erinevate toiduainete kuivamisprotsessi ja hetke temperatuuri. Kõik on digitaalsel ekraanil reaalajas näha. Nii on muidugi lihtsam. Mõnel ei ole küll digitaalset juhtimist ja programme aga on korralik termostaat temperatuuri juhtimiseks.

Kuivatusprotsessi sobiva aja määramine erinevatele toodetele tuleb juba väikese kogemusega ja kiiresti. Toidukuivatiga on kaasas päris näitlikud tabelid sobivate programmide ja aja kasutamise kohta aga mõned näited, et tekiks mingi ülevaade kui ei ole kunagi varem kuivatamisega kokku puutunud.

Aedviljad saavad reeglina kuivaks juba umbes 3 tunniga. Seened ja õunad umbes 8 tunniga. Marjad (näiteks mustikad) nõuavad 2 ööpäeva. Viinamarjade puhul sõltub kõik marja suurusest ja niiskustasemest korjamisel.

Kasulik on kuivatada näiteks seeni, õunu või paksemaid vilju üle öö. Pole kahjulik, kui seened jt on kuivatis kauem kui vajalik. Mõnel kuivatil näiteks läheb programmi lõppemisel kuivatisse jäetud toiduainete hoidmine automaatselt üle säilitusrežiimile. See on tasane soojendus ja ventileerimine, et vältida niiskuse kogunemist ja muude lõhnade külge jäämist.

Toidukuivatis olevad toidud on kuivad, kui need kergelt käes murenevad, välja arvatud puviljad, näiteks õunad, mis sisaldavad palju suhkrut ja jäävad selle pärast kergelt niiskeks ja elastseks. Tomatite õhukesed lõigud muutuvad näiteks peaaegu küpsisteks kui valmis saavad aga aroom on selle eest võrratu.

Säilitamine

Kuivatatud tooteid peab säilitama kuivas kohas aga normaalsel temperatuuril ja valguse eest kaitstud. Näiteks köögikapis, kust neid on mugav kasutamiseks võtta. Nii säilivad maitseomadused, vitamiinid ja aroom kõige paremini.

Väga põhjalikult kuivatatud toiduained võivad jälle kergesti ümbritsevast õhust hakata niiskust sisse imema kui neid lahtiselt seisma jätta. Nii võib juhtuda näiteks kuivatatud tomatitega kui panete nad toidukuivatist välja võttes köögis lauale ja väljas on just niiske juuli lõpu ilm. Paberkott on hea aga kui majas on üldine niiskustase kõrge, siis tõmbavad kuivatatud viljad ikka aja jooksul natuke õhuniiskust jälle sisse.

Kuivatatud õunte puhul pole sellest midagi, sest nende säilivus ja aroom sellest palju ei kannata. Mahlasemate viljade puhul nagu tomatid, aprikoosid jt on parem hoida kuivatayud tulemust klaaspurgis.

Paberkott on hea, ent klaaspurk on parem - see hoiab ka kuivatatud viljad halbade olmelõhnade külgejäämise ja võimalike putukate eest.

Rohkem »

Kuidas valida mahlapressi?

Mõnes Eesti kodus on mahlapress kindlasti juba olemas. Eriti siis, kui mõni pereliige tervislikult toitub või kaalu jälgib – värskelt pressitud mahl on siis eriti hinnas. Värsketest viljadest pressitud mahl on oma suure vitamiinisisaldusega suurepärane energiapomm, mis paneb neid, kes seda kord juba proovinud on, uuesti tahtma.

Mahlavalmistamine on imelihtne ning paljud koostisosad on poodides igal aastaajal olemas. Seega, kui oled mahlapressi ostmisele pikemat aega huviga mõelnud, tasub kodust mahlapressimist ka proovida.

Mahlapresse on müügil väga erinevaid — erineva suuruse, värvuse ja kõikvõimalike funktsioonidega. Kuidas nende seast parimat valikut teha?

Mahlapressi valikul võiks läbi mõelda, mis põhjusega selle endale soetad. Kui eesmärgiks on igahommikuse apelsinimahla valmistamine, on sobiv valik tsitruspress. Tsitrusepress on loodud mahla saamiseks tsitruselistest – apelsin, greip, sidrun, laim. Ilmselgelt ei ole see võimeline tegema mahla teistest viljadest. Kui peale tsitruseliste on plaanis teha mahlaks ka teisigi puuvilju ja juurvilju, on mõttekas valida mootoriga mahlapress, mis eraldab mahla viljalihast. Mootoriga pressis saab mahla teha ka erinevatest tsitruselistest. Sellised mahlapressid tulevad toime ka seemnetega ning vartega.

Kasutustihedus.

Mida rohkem on mahlapressil erinevaid funktsioone, seda kallim see ka on. Enne masina valimist tee nimekiri, millised omadused peaksid mahlapressil olema (eraldiseisev mahlakann, juhtmehoidik, libisemiskindlad jalad, tilgalukk, tolmukaitse, viljaliha reguleerimine, väikeste ja suurte viljade pressimine). Seejärel vali sobivate hulgast see õige.

Mahlapressi suurus

Mahlapressi koju soetades võiks inimene arvestada mahlapressi mõõtmetega – kui palju on kodus vaba ruumi mahlapressi hoidmiseks.

Kuna mahlapress on sageli igapäevane tarbeese, tuleks leida sellele sobilik asukoht, kus seda on mugav kasutada. Oluline on, et kasutuskoha ligidal asuks kraanikauss või nõudepesumasin, kus mahlapressi koostisosad on soovitatav iga kasutuskorra järel puhtaks pesta.

Mahlapressi võib hoida nii laua peal kui ka kapis. Kuigi igapäevase kasutamise korral on pidev kappi ja kapist välja tõstmine ebamugav. Seega sobib näiteks mõni köögikapi nurgake või vaba ruumiosa kapi peal. Ehkki suuremad mahlapressid võivad esmapilgul jätta mulje, et need võtavad enda alla üüratu ruumi, siis tegelikult pole see nii — kompaktne masin mahub ära suhteliselt väikesele alale.

Mahlapresse on olemas ka tõeliselt väikeseid. Nende puhul jääb hind ka soodsamaks, neid saab soetada juba alates 40 eurost. Kuid arvestada tuleb, et odavamate ja väiksemate mahlapresside tootlikkus ja võimsus on võrreldes suuremate ja kallimatega tunduvalt väiksem. Paljude pisimudelite ja odavamate masinate puhul ei tasu loota, et saad teha ka väga selget mahla — ikka kipub mahl olema viljalihasem. Kallimad mahlaeraldajad on toidujäätmete koguse viinud minimaalseks, olles sellega ka oma hinda väärt. Kvaliteetsed mahlapressid eraldavad ligi 33% rohkem mahla kui odavamad rivaalid, võimaldades ära kasutada ka viljaliha. Neid saab kasutada nii suppides kui küpsetistes.

Tänapäeval kasutavad tootjad mahlapresside tootmisel kõrgkvaliteetseid materjale, et anda pressile modernset ja siledat ilmet. Seetõttu näeb mahlapress igas köögis hea välja.

Mahlapressi kiirus

Mõned kiiremad pressid ei võimalda saada viljalihast kätte kogu võimalikku mahla. Kui kiirus on esmatähtis, otsi masinat suurema mootorivõimuse ning suurema pööretearvu järgi minutis (vahemikus 3000p/m ja 7000p/m). Kõige kiiremad masinad võivad kuumeneda temperatuurini, mis tapab antioksüdante ja ensüüme, viies värske mahla väärtust alla. Lisaks teevad võimsamad masinad valjemat häält.

Lisaks mootoriga mahlapressidele ja tsitrusepressile on olemas ka manuaalne mahlapress.

Manuaalne mahlapress püsib kindlalt köögilaua küljes kinni ega vaja oma tööks elektrit – aseta pressitavad viljad aparaati ja vänta, kuni mahl on välja pressitud. Pressiga on võimalik mahla välja saada ka rohelistest lehtedest.

Mida vähem on liikuvaid osasid, seda kergem on pressi puhastada. Veendu, et masin oleks valmistatud roostevabast terasest, viljaliha mahuti ning filtrisõel on kergesti eemaldatavad ning pestavad. Veendu, et mahlapressi osad oleksid pestavad ka nõudepesumasinas.

Kaup24 mahlapresside tootevaliku leiad SIIT.

Mahlapress VS Blender

Ei ole sellist asja nagu mahlapress või blender. Need kaks masinat on teineteisest täiesti erinevad. Müügil ei ole ühtegi mahlapressi, millega on võimalik valmistada smuutisid ning pole loodud ühtegi blenderit, mis suudaks teha traditsioonilist viljalihavaba mahla. Mõned blenderid suudavad purustada vesiseid vilju nagu apelsin ja viinamari mahlasarnaseks, kuid need ei eralda viljaliha.

Rohkem »

Mille järgi valida blenderit?

Blenderite tüübid

Blendereid on nii kokteilitegijatest kuni supikeetjateni välja. Blenderit valides tuleks uurida selle võimsust, programme ning terasid. Mitme funktsiooniga blenderid asendavad köögis erinevaid seadmeid, olles teistest tunduvalt kallimad.

Kui soovid blenderit purustatud jääga kokteilide ja smuutide valmistamiseks, peaksid valima vähemalt 500-vatise võimsusega blenderi, millel on jääpurustamise tera. Odavamad blenderid suudavad vaid segada ja püreestada.

Kannu valimine

Blenderi valimisel tuleks mõelda ka blenderi kannu mahtuvuse ja materjali peale. On suurema ja väiksema mahutavusega nii plastikust kui klaasist kannusid. Klaasist kannud on vastupidavamad, samas kallimad. Klaasist kannus saab töödelda ka tuliseid toiduaineid, mida plastanumasse panna ei tohi. Oluline on ka tila olemasolu – ilma tilata kannust on pea võimatu jookidesse klaasi valada, et oa joogist lauale ei voolaks.

Lisavarustus

Blenderid on müügis erinevate lisavarustustega. Jääpurustamiseks on kasulikud roostevabast terasest terad, mõnel mudelil on ka riivimiseks, vahustamiseks ja tükeldamiseks erinevad vahendid kaasas. Oluline on ka blenderi puhastamine – kas seda on lihtne või keeruline teha. Kui blenderi lahtivõtmine ning puhastamine on keerukas ning aegavõttev, siis tõenäoliselt seda tihti ei kasuta.

Kaup24 blanderid on leitavad SIIT.

Rohkem »

Millisest materjalist mööblit valida?

Nagu me kõik teame, võib õige mööbli valimine põhjustada parajat peavalu. Mööbli stiil võiks olla aegumatu ja konstruktsioon peaks pidama vastu aastaid. Seega on oluline arvestada erinevaid detaile ning mööbli kvaliteeti. Mida kvaliteetsem materjal, seda kvaliteetsem mööbliese. Poodides on saadaval suur hulk erineva materjaliga mööbliesemeid nii elutuppa, magamistuppa kui ka kööki. Et aga oleks lihtsam erinevate materjalide seas orienteeruda, on siin väike tutvustus.

MDF - Keskmise tihedusega puitkiudplaat (Medium Density Fiber Board) on looduslikult puhas materjal, kuna selle tootmisel ei kasutata sidumiseks täiendavaid aineid. MDF valmistatakse kuivmeetodil - naturaalse puidu peenestatud massi kõrgsurve kokkupressimisel kõrgetel temperatuuridel. MDF on väga tugev materjal, mis talub niiskust ja kuumust. Neid plaate kasutatakse sageli just köögimööbli valmistamisel, kuna need ei kobruta ega paisu auru tõttu. Et plaat koosneb väga peentest kiududest, on võimalik tema sisse pressida mitmesuguseid mustreid ja ornamente. Samuti on see materjal hügieeniline, tänu oma resistentsusele erinevatele mikroorganismidele. 

Vaata MDF materjalist köögilauda siit.


PLP - Puitlaastplaat (ka mööbliplaat või saepuruplaat) saadakse puidulaastude või saepuru ja erinevate liimide kõrgsurve kokkupressimisel kõrgetel temperatuuridel. Tänu lisatud liimile omandab PLP erilise tugevuse ja kestvuse. PLP on üsna tugev ja võrdlemisi loodussõbralik materjal, mida kasutatakse peamiselt kontori- ja esikumööbli valmistamisel. Kuna selle valmistamisel kasutatakse liime, mis aja jooksul levitavad toksilisi formaldehüüde, siis ei tohiks 100 grammi materjali kohta olla formaldehüüdide sisaldus suurem kui 10mg (PLP klass E1).

Puitlaastplaadist on valmistatud näiteks reguleeritav diivanilaud MEXICO II ning voodi Atriss.


Laminaat (ka melamiin) on mitmekihiline pinnakattematerjal, mis talub niiskust, kuumust ja põrutusi. Laminaat koosneb dekoratiivsest paberist, millele kantakse soovitud puidumuster, või värvitoon ning kaitsvast melamiinvaigu kihist. Laminaat Laminaat annab mööblile lisaks kenale välimusele ka suure vastupidavuse.
Melamiin on sünteetiline materjal, mida nimetatakse sageli ka kunstspooniks. See on tugev materjal, mis võib väga edukalt jäljendada naturaalset spooni olles seejuures tunduvalt odavam.

Lamineeritud puitlaastplaat (või ka MDF) saadakse termokõvastuva vaiguga immutatud paberi pressimisel plaadi pinnale kõrge temperatuuri ja survega.

Lamineeritud puitlaasplaati kasutatakse mitmete esemete, näiteks jalatsikapp Nepo ja kummut Montana valmistamisel.


Spoon on õhuke puidukiht, mis lõigatakse tavaliselt masinaga puidupakust ja liimitakse MDF või PLP mööblile. Sageli kasutatakse mõnd väärispuitu, et võimaldada tarbijale ilusa ja naturaalse välimusega mööblit taskukohasema hinnaga.
Spooni toodetakse väga erineva paksusega (1-12mm) ja see kajastub selgelt ka toote hinnas. Mida paksem kiht, seda vastupidavam ja kallim toode.

Vineer on kihiline materjal, mis valmistatakse õhukeste puitlehtede (spoonilehtede) kokkuliimimise teel (vineeri paksus on 4–50 mm).
Tänu lisatud liimile ja üksteise suhtes kiudude suunaga risti asetsevatele spoonilehtedele on vineer eriti tugevus materjal.
Võrdlemisi loodussõbralik materjal, mida kasutatakse peamiselt kontori- ja esikumööbli kui ka köögitoolide valmistamisel.

Täispuit (ka liimpuit) koosneb niiskuskindla liimiga kokku liimitud erineva suurusega puidu tükkidest. Viimistlemiseks kasutatakse õli, lakki või värvi.
Okaspuidust mööbel on kõige levinum, aga oma omadustelt on ta ka kõige hapram, väga vastuvõtlik kriimustustele ja erinevatele vigastustele. Lehtpuumööbel on oluliselt vastupidavam, aga sellevõrra ka kallim. 

Täispuidust on valmistatud nii söögilauad Senegal ja STO Sanoma.

Täispuidust söögilaud Narvik on komplekteeritud MDFiga.

Rohkem »

Kuidas valida pesumasinat?

Uue pesumasina valikul võiks läbi mõelda järgmised asjaolud:

Pealt- või eestlaetav pesumasin?

Pealtlaetavat pesumasinat on tunduvalt mugavam täita, eestlaetava puhul saab aga pealmist pinda kasutada näiteks kuivati paigutamiseks.

Vaba ruum?

Kui vannituba või mingi muu ruum, kuhu uus pesumasin paigutada kavatsetakse, ei ole väga suur ning teised asjad (nt dušinurk, kapid, boiler jms.) on selles juba paigas, tasub hoolega läbi mõelda, milline peaks masin olema. Pealtlaetavad pesumasinad on reeglina kitsamad, kuid võivad olla suurema sügavusega. Eestlaetavad seevastu on pea alati 60 cm laiad ning kas siis üsna lapikud või täiesti ruudukujulised. Oluline on ka see, et luuki saaks korralikult täies mahus avada.

Pesu kuivatamine

Kui kodus kuivatamise koht puudub, siis võiks soetada kuivatiga pesumasina. Näiteks SELLISE. Või lisaks pesumasinale ka eraldiseisva kuivati. Ehk SELLISE? Kui aga saad oma pesu õues kuivatada, võib pesumasin olla ka ilma kuivatita.

Pere suurus

Pesumasinad mahutavad ühte pesukorda pesu vahemikus 3,5 – 12kg. Seega arvesta oma pere suuruse ja pestava pesu hulgaga. Kui pere on väike või oskab riideid säästlikult kasutada (nt. on lapsel nädala jooksul kasutusel neli komplekti riideid – ühed kodused, ühed lasteaias ning vastavalt ka kaks komplekti siin ja seal magamiseks), polegi suurt pesumasinat tarvis. Siis sobib mõni pisem variant väga hästi. Näiteks Pesumasin Whirlpool.

Samas võib suur pesumasin marjaks ära kuluda, kui peres pestakse sageli ka töömeeste riideid vms. TAOLINE

Allergikud või beebid peres

Kui peres on allergikuid või beebisid ja või ka siis, kui perelisa alles planeeritakse, peaks mõtlema juba sellisele pesumasinale, millel on automaatse lisaloputuse- või aurupesu režiim, mis eemaldab pesuvahendite jääke eriti tõhusalt. Näide sellisest masinast on SIIN.

Programmid

Levinumalt kasutatavad programmid on olemas kõigil pesumasinatel, aga mõne spordiala aktiivne harrastaja võiks valida sellise pesumasina, millel on ka spetsiaalne SPORT pesuprogramm. Programmide arv võib erinevatel pesumasinatel olla väga erinev. Kui pead suuremat valikut enda jaoks oluliseks, sobib sulle hästi näiteks pesumasin Samsung WF60F4E2W2X/LE.

Ökonoomsus

Kaasaegsed pesumasinate mudelid on juba ka A+++ energiaklassiga, mis tähendab elektritarbimist eriti väikeses mahus. Viitstardi olemasolu pesumasinal võimaldab pesupesemise tsükli alguse ajatada ka näiteks öisele ajale, kui elekter on odavam. Vaata näidet SIIN.

Samuti teenib sama eesmärki spetsiaalne külma veega pesemise programm, mille puhul vett soojendatakse ainult kuni 20°-ni.

Pesuaine kogus

Uuematel mudelitel on olemas automaatne pesuaine doseerimise süsteem, mis valib vajaliku koguse pesuainet eelnevalt täidetud mahutist ise, kulutades nii vähem pesuainet ja olles seega nii keskkonnasäästlik kui ka mugav.

Aurupesu

Spetsiaalne aurupesu programmi olemasolu pesumasinal võimaldab pesu pesta 20 minutiga ning kuna kuivanud pesu ei ole peale aurupesu kortsus, siis puudub ka triikimise vajadus. Vaata SIIT

Kui sa nendest viidetest endale veel sobivat pesumasinat ei leidnud, siis veelgi suurema valikuga saad tutvuda SIIN.

Rohkem »

Kohvimasinate teejuht - kuidas õigesti valida

Kohvimasinate teejuht – kuidas õigesti valida?

Ilmselt teab enamus inimestest, milline nauding on hommikune tass head kohvi, sest väga paljude jaoks on just see esimene ärataja, mis teeb hommiku positiivseks ja valmistab hästi ette uueks ja ilusaks päevaks. Et see kõik aga nii ka oleks, selleks on kõigepealt vaja kvaliteetset ja töökindlat kohvimasinat.

Kohvimasinaid on olemas mitmeid erinevaid tüüpe:

Tilgutiga kohvimasinad – mõnus võimalus teha suur kannutäis korraga valmis, et jagada seda sõprade, sugulaste või kolleegidega. Mõned mudelid hoiavad kohvi pikalt ka soojas, muutes selle ajapikku samas ka kangemaks. Need masinad vajavad vähe hooldust ning on lihtsalt käsitletavad. Sellised masinad maksavad poes 30. - 80.- eurot. Üks võimalik variant tilgutiga kohvimasinast on selline SIIN.

Poolautomaatsed – väiksed ja kompaktsed, tavaliselt koos auruotsikuga piima vahustamise tarbeks. Need masinad valmistavad kohvi kiirelt, surudes selleks vee rõhu abil läbi kohvipulbri. Nad on mugavad ning pakuvad samas rohkem võimalusi kui tavalised tilgutiga kohvimasinad. Selliste masinate hinnad on vahemikus 25. – 250.- eurot. Üks odavamaid lahendusi poolautomaatsetest kohvimasinatest on näiteks SIIN.

Täisautomaatsed – nö. nutimasinad, mis teevad kõik ise. Need kohvimasinad jahvatavad ise kohvioad, valivad vastavalt seadistatud kohvi kangusele vee koguse, määravad vajaliku rõhu ning valmistavad valitud kohvijoogi. Need masinad on suuremad ning võtavad seega ka rohkem ruumi. Nende hinnad on kauplustes vahemikus ca 250. – 5000.- eurot. Üks soodsamaid ja samas soliidsemaid pakkumisi selles vallas on SIIN.

Senseo kohvimasinad – valmistavad kohvi spetsiaalsetest padjakestest, milles on juba sobivas koguses valmisjahvatatud kohvipulbrit. 1-2 minuti jooksul valmib aromaatne ja maitsev kohv filtreerimise teel ja kerget rõhku kasutades, samas jääb ära ka kohvipaksu koristamine. Sellised kohvimasinad on kauplustes saadaval hinnaga vahemikus ca 60 – 180.- eurot.

Kapselkohvimasinad – valmistavad kohvi spetsiaalsetest kapslitest. Need masinad valmistavad kohvi väga kiiresti ja nende puhul ei ole vaja teil enam tegeleda kohvipaksuga. Sellised kohvimasinad on kauplustes saadaval hinnaga vahemikus ca 70 – 300.- eurot. Üks keskmisest hinnaklassist ning huvitava disainiga kapselkohvimasin on SIIN.

Kuna valik kauplustes on tõesti väga suur, siis just enda maitse-eelistusele ja vajadusele vastava kohvimasina soetamisele on abiks mõtlemine ja vastamine järgmistele küsimustele:

 • Kas sulle meeldib rohkem jahvatatud ubadest, kapslitest, padjakestest või tablettidest valmistatud kohvi?
 • Kas sulle meeldib kohvi kuumust, kangust jne. ise seadistada?
 • Kas sulle meeldib juua kohvi piimaga?
 • Kas kohvimasina suurus on sulle oluline?
 • Kas kohvimasina töötamise müratase on sulle oluline?
 • Kas sa sooviksid oma kohvimasina hommikuks juba ette reguleerida?
 • Mitu kohvijoojat on sinu majas?
 • Kas võõrustad sageli suuremat hulka inimesi korraga ja pakud neile kohvi?
 • Kas kohvipaksuga tegelemine on sinu jaoks ebameeldiv kohustus?
 • Kas armastad kohvi maitseid vahetada ning nendega eksperimenteerida?

Kui oled nendele küsimustele vastused leidnud, leiad endale sama hõlpsalt ka õige kohvimasina. Selleks vajuta vaid SIIA.

Rohkem »

Milliseid puhastusseadmeid valida?

Analoogselt teiste kodumasinatega tasuks ka uute puhastusseadmete puhul lähtuda eelkõige konkreetsetest vajadustest – kus, millistes tingimustes ja kui tihti neid kasutama hakatakse ning milline on eelarve. Just nendest asjaoludest sõltubki seadme vajalik suurus, võimsus ja funktsionaalsus.

Tolmuimeja

Tolmuimeja võib soetada ca 35–350 euro eest ning kindlasti mängib valikul suurt rolli puhastatava majapidamise suurus, seadme enda kaal ja muidugi kasutusmugavus. Võimsus näitab selle puhastusseadme puhul elektrienergia kogust, mida see töös kasutab, aga see ei tähenda ilmtingimata, et võimsa mootoriga tolmuimeja teeks oma vähemvõimsamate analoogidega võrreldes kindlasti ka paremat tööd. Tolmuimeja kasutusmugavust kahjuks enne ostmist kaupluses tavaliselt proovida ei saa, aga valida tasuks pigem selline mudel, millel on all 4 väikest ratast. Kui majapidamises on mitu korrust, siis võiks kaaluda õlalkantava ja kerge kaaluga tolmuimeja soetamist.

Müügilolevad tolmuimejad võib laias laastus jagada nelja kategooriasse:

Kuivpuhastusega tolmuimejad – tavaliselt kerged ja mõnusad kasutada, mõistliku hinnaga. Näiteks SELLISED

Märg- ja kuivpuhastusega tolmuimejad – sobivad hästi allergikutele ja väikelastega peredele, sest seovad tolmu veega ning jätavad õhu puhtamaks ning värskemaks. Näiteks võiks siinkohal tuua Kärcher MV 3.

Robot-tolmuimejad – loomulikult kõige mugavamad, sest toimetavad vaikselt ja omaette. Vaata SIIT

Tolmuimejaid võib jagada veel ka selle järgi, et mõnes kasutatakse tolmukotti ja teisel mitte, osad tolmukotid on tühjendatavad ja teised vahetatavad.

Suurem valik tolmuimejaid

Survepesur

Survepesurite hinnavahemik võib ulatuda alla-saja-eurosest kuni mõnetuhandeliseni. Nädalas alla 5-tunnise kasutuse korral sobivad soodsama hinnaklassi mudelid, kuni 20-tunnise puhul võiks vaadata keskmisesse hinnaklassi kuuluvaid mudeleid. Veel suurema töömahu korral on tegu juba igapäevaseks tööks mõeldud profimasinatega.

Enamus survepesureid töötavad ainult külma veega ja enamustel juhtudel on see ka täiesti piisav. Sooja veega töötava survepesuri soetamist peaksid kaaluma siis, kui vajad seda pidevalt rasvaste ja õliste pindade puhastamiseks. Siseruumides töötamiseks peaksid valima elektriga töötava masina, välistingimustes võib see olla ka bensiinitoitega, mis omakorda on tänu elektrijuhtme puudumisele ka liikuvam.

Pööra tähelepanu mootori võimsusele – kodukasutajal peaks see olema bensiinimootoriga seadme puhul vähemalt 5 hobujõudu ja elektrimootori puhul 2 hobujõudu. Samuti on oluline osa survepesuri pumbapeal – odavamad ja vähemkestvamad variandid on plastikust või alumiiniumist, kallimad ja töökindlamad messingist. Samuti on kvaliteetsetel survepesuritel mõistlik väljapritsitava veehulga (L/h) ja surve suhe (bar) – kui üks näitaja on siin liiga madal, ei ole seadmel suurt puhastusjõudu. Kvaliteetne voolik on valmistatud kummist ja toestatud terastraadiga. Asjaliku survepesuri saab soetada SIIT.

Aurupuhasti

Aurupesureid valmistatakse nii 1f ~230V kui ka 3f ~480V-seid. Olenevalt seadme funktsionaalsusest ja võimsusest saab selle töökorda 2-40 minuti jooksul – see aeg läheb vee temperatuuri tõstmisele (max kuni 1600 kraadi) ning sellest sõltuvalt erineb ka auru surve. Kuna aurupesuks ei tohi kasutada kemikaale, siis aurupuhasti kuumenemisele ja jahtumisele kuluv aeg on kindlasti selle seadme suurim miinus, aga asja kaalub üles auruphasti tõhusus just raskesti ligipääsetavate ning vett mittetaluvate pinnakatete puhastamisel. Koos spetsiaalsete harjadega saab sellega puhastada ka näiteks graffitit ning eemaldada närimiskummi. Üks armsa väljanägemise ning tõhusa tööga aurupuhasti on näiteks SIIN.

Endale sobiva puhastusseadme leiad hõlpsasti SIIT.

Rohkem »

Kuidas valida külmikut?

Tunduks nagu lihtne ülesanne, aga nagu kõigi teiste asjadega, on ka külmiku valimisel omad nüansid. Anname mõned soovitused, et lihtne asi veelgi libedamalt laabuks.

Mõõdud

Kuna tavaliselt on külmikule köögis välja kujunenud mingi teatud koht, siis oleks mõistlik lähtuda mõõtudest ning soetadagi eelmisega sarnane külmkapp ehk siis selline, mis oma mõõtude poolest kindlaks kujunenud kohale mahub. Loogiline oleks varasemalt ka pöörata tähelepanu sellele, et külmik kenasti toauksest sisse mahuks ning et juba paigaldatult selle ust täies mahus avada saaks.

Külmiku tehnoloogia

No Frost külmkapp – pideva õhuringluse tulemusel ei teki külmikusse jääd, kuna ventilaator viib niiskuse välja. Külmikut ei pea sulatama ning kuna jää puudumisega jääb jahutuse funktsioon isoleerimata, siis on ka külmkapi töö sellevõrra hulga efektiivsem. Küll on aga ventilatsioon mürarikkam ning kuivatab külmikus olevaid toiduaineid rohkem. Vaata ühte näidet No Frost külmkapist SIIT.

Low Frost külmkapp – eelmisega üsna sarnane külmik, aga veidi jääd siiski tekib ning külmik töötab vaiksemalt.

Inventer mootoriga külmkapp – tavapärasest säästlikuma harjasteta mootoriga, mida juhitakse digitaaselt.

LED valgustusega külmkapp – energiasäästlikuma valgustuslahendusega külmik.

Külmiku sisu

Siin peame silmas riiuleid ja sahtleid, nende hulka, mõõte ja funktsionaalsust. Siin sõltub kõik paljuski tarbija enda eelistustest – kui näiteks ollakse harjunud ostma pudelilimonaadi ja pakimahlasid, siis võiks ka valitud külmkapil mõni nende hoiustamiseks sobiv riiul sees olla.

Kui suure mahuga on teie majas vaja külmiku osa, kui suurt osa võiks hõlmata aga sügavkülmik? Tavalised on külmikud, kus külmkapi osa on veidi suurem kui sügavkülmiku pool. Näiteks SELLINE.

Kas käite tihti poes või pigem võimalikult harva? Kas ostate liha suuremates kogustes ette ja/või korjate suvel erinevaid marju ning seeni, mida sügavkülmutada? Või ehk on teie varud nii suured, et vajate lausa eraldi sügavkülmikut. Näiteks SELLIST. ning sel juhul pole külmkapis sügavkülma osa väga palju tarviski? Nagu näiteks SIIN.

Müratase

Kuna külmkapp on pidevalt töötav kodumasin, siis võiks ta töötada võimalikult vaikselt. Enamjaolt jääb tavaliste külmikute mootori müra vahemikku 39-42 dB ning selle vahemiku äärmiste vahe on ka kõrvaga eristatav.

Energiaklass

Nagu mainitud, töötab külmik pidevalt. Kuigi hinnanguliselt on külmikute energiatarve viimase 20 aasta jooksul langenud 60% võrra, võiks uue külmiku siiski soetada võimalikult säästliku. Tänapäeval märgitakse kodumasinatele nende energiaklassid tähtedega, kus näiteks A+++ on kõige säästlikum valik ning D kõige rohkem energiat kulutav versioon. Selline tähistus võimaldab masinaid hõlpsalt ka omavahel võrrelda.

Hea ülevaate erinevatest külmikutest saad SIIT.

Rohkem »

Matkaja ostujuhis

Matka heaolu sõltub varustuse kvaliteedist – nii ütlevad kogenumad matkajad. Kui aga sul kipub nappima ideid sellest, mida üleüldse matkale kaasa võtma peaks, siis toome siinkohal ära näidiseks  matkaja ostujuhise. Endale asju muretsedes ära unusta ka kuldset reeglit – kaasa võta täpselt nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik.

Suviseks mitmepäevaseks matkaks võiks enda tarbeks soetada ja kaasa võtta: kompassi, taskulambi, fotoaparaadi, märkmiku ja kirjutusvahendi, nõud ja joogipudeli, käekella, hügieenitarbed, plaastrid ja muud vajalikud ravimid, sääsetõrjevahendid, päikesekreemi, WC-paberi, niidi-nõela, tuletikud, noa, puuvillased ja villased sokid, sooja villase kampsuni, kummikud ja vihmariided, mütsi või rätiku, ujumisriided, kerged jalatsid ja matkasaapad, magamisaluse ja magamiskoti. Magamiskott olgu matkajal selline, mis on võimalikult kerge ja samas soojapidav. Kuna Eestimaa ööd on sageli päris jahedad, tasuks valida pigem selline magamiskott, mis kannatab ka paari külmakraadi. Üks korralik variant on näiteks SELLINE.

Kahele inimesele samadeks oludeks sobib aga suurepäraselt hoopis SELLINE spetsiaalne magamiskott.

Magamisaluseid on samuti olemas erinevaid. Askeetlikumale matkajale sobib hästi õhuke ja kerge polüetüleenist valmistatud matkamatt. Matkamatte on lai värvivalik ja nende hinnad on väga soodsad. Samuti on matkamatti hea kerge kokku rullida. Vaata SIIT.

Kes soovib magamisel suuremat mugavust, valib täispuhutava madratsi. Sel juhul tuleb arvestada matkavarustuse hulka pumba lisamisega. Täispuhutavaid madratseid on olemas nii ühele kui ka kahele inimesele. Nende hinnad on täiesti taskukohased ka tavalisele inimesele, kes aastas vaid korra matkamas käib. Oluline on neid õigesti pakkida, et nende eluiga võimalikult pikk oleks. Vaata näidet SIIT ja SIIT.

Korralik pump maksab umbes 15.- eurot ning tasub soetada samast kauplusest kust madratsidki. Näiteks SIIT.

Kogu matkagrupp peaks mõtlema ka selle peale, et muretsetud ja kaasas oleksid varikatused ja telgid. Telkide hankimisel tasub mõelda pikemas perspektiivis sellele, mitmekesi matkal tavaliselt käima hakatakse. Kui romantiline matk kahekesi on võimalik vaid harva ning enamjaolt reisitakse koos lastega, tasub hankida kohe suurem telk. Näiteks SELLINE.

Nendele aga, kes reisivad pea alati kahekesi ning soovivad vaid ühel korral kedagi kaasa võtta, soovitame väiksemat telki ning teine telk võimalusel kelleltki laenuks võtta. Hea näide on  SIIN.

Automatkal võivad kaasas olla ka nöör, saed, kirved ja labidad, laternad, anumad joogivee hoidmiseks, potid-pannid, pudeliavajad, noad ja kulbid, grill või muu seadeldis toidu valmistamiseks-soojendamiseks, prügikotid, nõudepesukausid ja -vahendid, matkaapteek ning igaks juhuks ka vahendid varustuse parandamiseks. Jalgsi matkajatel on mõistlik oma seljakotid hoida võimalikult väikeste ja kergetena ning loobuda ebaolulisest. Loomulikult on vaja valida sobilikus suuruses seljakott, mis kogu kraami ära mahutaks. Liiga suur kott võib matkamisel olla raske ja ebamugav, seega peab seljakoti valimisel arvestama ka matkaja kasvuga. Kvaliteetsetel matkaseljakottidel on kandmise hõlbustamiseks alumiiniumist raam või tugevdused, see on valmistatud veekindlast materjalist ning sel on korralikult polsterdatud reguleeritavad kanderihmad. Seejuures võiks olla ka rinnapingutusrihm, sest see hoiab seljakotti seljas paigal ning ei lase sel ebamugavalt küljelt küljele kõikuda. Vaata korralikku matkaseljakotti SIIT.

Kui matkapisik on alles hiljuti nakatanud ja varustus on täies mahus puudu, saab suurema osa vajalikust kraamist otse SIIT.

Mõnusat matkamist!

Rohkem »

Kuidas valida käekella?

Käekell on tänapäeval levinuim kaasaskantav kell, mis lisaks aja näitamisele on ka hinnatud aksessuaar, mis kellakandja isikupära näitab. Seetõttu ulatub käekella tootevalik odavatest, kuid täpsetest mudelitest, mille ainsaks ülesandeks on näidata õiget kellaaega, ülikallite staatusesümboliteni, mis täidavad eelkõige kalliskivide transpordivahendi rolli.
Kella valimine ei ole nii lihtne nagu esmapilgul näib. Siin on mõned tunnused, mis aitavad otsida seda õiget kella, mis vastab su stiilile ja vajadustele.

Mehhanism

Kvartskellad – elektritoitega kellad, mis mõõdavad aega kvartsresonaatori stabiilse võnkesageduse alusel. Need kellad on oma mugavuse tõttu ka laialt levinud – neid pole vaja käima keerata ning näitavad aega väga täpselt, on odavamad ning jooksevad harva kokku. Patareid tuleb vahetada iga 2-3 aasta järel.

Mehaanilised kellad – Mehaanilise käigumehhanismiga käekell on elektroonilisest kallim, väiksema veakindlusega ning vajab regulaarset hooldust ja seadistamist. Õige hoolduse korral kestavad need kellad mitukümmend aastat. Mehaanilised kellad tänapäeval staatusesümboliteks.

Automaatkellad – mehaanilist tüüpi kellad, mille vedru keeratakse üles kasutades ära kellakandja keha liikumist. Automaatselt üleskeeratavaid käekellasid saab ka käsitsi üles keerata, et hoida kella töös ka siis, kui seda ei kanta, või juhul, kui kella kasutaja randmeliigutused ei ole piisavad kella vedru üleskeeramiseks. Tänu arenenud tehnoloogiale on automaatkellad täpsemad kui mehaanilised kellad.

Kellarihmad

Täisnahast rihm – kõige populaarsem, kasutuses enamasti klassikaliste kellade rihmana. Nahast rihm on mugav, soe, nahasõbralik, kuid kulub kiiresti, narmendab ning on niiskusele vastuvõtlik.

Metallist rihm – pika kasutusajaga, tugev ja vastupidav niiskusele, ent metallist käerihm on raske. Metallrihma valmistamisel kasutatakse kõige enam roostevaba terast, mida ka kullaga kaetakse. Kallimad mudelid on valmistatud titaanist – need rihmad on kerged ja tugevad.

Kummist rihm (Silikoon,plastik) – selline rihm on kerge, vastupidav, kauakestev ning niiskuskindel. Enamasti on kummist rihm spordikelladel. Need on sobilikud aktiivse elustiiliga kellakandjatele. Hea valiku spordikellasid leiad SIIT.

Keraamiline rihm – Kriimukindel, kerge ning vastupidav. Keraamiline rihm on luksuslik ning ei põhjusta allergiat, kuid ei ole põrutuskindel.

Korpused

Kellamehhanismid on paigaldatud erinevate korpuste sisse, mis kannavad põhilist kaitsefunktsiooni.

Plastikust (kumm, silikoon) kellaraamid on vastupidavad, odavad ning kvaliteetsed.

Metallist korpus - Roostevaba terasest (ka kullast) raamid on kõige enam kasutatav materjal korpuste tootmisel - need on tugevad ja kauakestvad. Titaanisulamiga kellakorpus on usaldusväärne ning kauakestev luksusese, kuid need on kiiresti kriimustuvad ning roostetavad. Mida rohkem titaani sulamis on, seda kergemad ja kallimad kellad on.  Metallist korpus on veekindel, tugev, kuid kergesti kriimustuv.

Lisaomadused

Usaldusväärsus – ei loe ainult usaldusväärne mehhanism, vaid selle kaitsekorpus, veekindlus ja põrutuskindlus.

Veekindlus – kui soov on minna kellaga ujuma, soovitame valida kella, millel kirjas „Water resistant to 100m“ , „Water resistant to 10 bar“ või „Water resistant 10 ATM“. Kui kellal on kirjas „Water resistant“, siis on see kaitstud vaid õhuniiskuse eest.

Põrutuskindlus – väikeste müksude eest on kaitstud üldjuhul kõik kellad, spetsiaalne kaitse on märgitud sõnadega „Shock resistant“ või „G-shock“.

Klaas – Võib olla valmistatud plastikust (pleksiklaasist), kristallist, mineraalklaasist, safiirklaasist. Kõige kõrgekvaliteetsemaks loetakse safiirklaasi, mida on peaaegu, et võimatu kriimustada ning raske purustada. Sellele järgneb mineraalklaas ja kristall. Kõige kiiremini kriimuv on plastikust klaas.

Kronograaf – stopperifunktsiooniga kell. See on kasulik sporti tegevatele inimestele.

Sobivad käekellad meestele asuvad SIIN  ja naistele SIIN.

Rohkem »

Mille järgi valida sobivat kontoritooli?

Arvutiga tööd tehes veedab inimene enamus aega istudes, seega sobiva tooli valimisele on vaja suunata suuremat tähelepanu. Kontoritool peab olema tööasendis mugav ning ei tohi piirata toolikasutaja liikumist. Kuidas valida tooli, mis on mugav, praktiline, usaldusväärne ning ei väsita selga?

Seljatugi on mugavalt istumisel enamtähtis. Hea töötool on seljale tuge pakkuv, jälgides selja anatoomilisi kõverusi ka juhul, kui inimene enda asendit muudab – end ette kallutades ja täielikult seljatoele toetades, et keha puhata. Istmeosa ja seljatugi peaksid olema polsterdatud ning kaetud libisemisvastase ja hingava materjaliga

Istmeosa võib olla kõva, pehme ja poolpehme. Kõvad istmed valmistatud paindlikust materjalist nagu puit või metall. Poolpehmed on polsterdatud keskmise paksusega täidisega. Pehmed istmed on polsterdatud paksu kihiga ning üldjuhul on neil ka sisseehitatud vedrud. Istmekate peaks olema ühtlane ning sile. Sobiv istmekõrgus – istme esimene äär on kohakuti põlvega ning moodustab istmega vähemalt 90 kraadise nurga, jalad kindlalt põrandale toetudes. Seega on oluline, et toolikõrgust oleks võimalik vastavalt kasutaja kasvule muuta.

Istme sügavus võiks olla väiksem kui pikkus puusast põlveni, kui liigutada tool laua äärde, on oluline, et käed jääksid laua peale nii, et käsivars oleks küünarnukist kõverdatud täisnurga all. Soovitatav rataste arv toolil on viis. See tagab tooli stabiilsuse ja manööverdamisvõime, samuti kergelt pööratavuse. 

Õige asend arvutiga töötamisel

Ideaalsel kontoritoolil on lisaks eelmainitule ka käetoed, mille kõrgust ja asendit saab vastavalt tööasendile muuta. Käetoed toetavad õlgu, selga ja kaela, pakkudes mugavat käeasendit ja eemaldades liigse koormuse.

Parim on valida kõrgekvaliteedilisest materjalist tool, mis laseb nahal hingata, hoiab ühtlast kehatemperatuuri ning on kulumiskindel. Selle ülesandega saavad kõige paremini hakkama täisnahast ning ökonahast (kõrgekvaliteetne kunstnahk) kontoritoolid. Tooli raam võiks olla metallist või plastikust – see kindlustab tooli stabiilsuse ja tugevuse.

Ideaalset kontoritooli vali SIIT.

Rohkem »

Tahvelarvuti ostja meelespea.

Kui kahtled, millist ja kas tahvelarvutit endale hankida, on järgnev artikkel väikseks abimeheks.

Tahvelarvuti ostmise juures on peamine otsus operatsioonisüsteemi valimine. Vaata üle, millise operatsioonisüsteemiga (OS) oled siiani tööd teinud. Kolm suuremat neist on Apple (iOS), Google (Android) ning Microsoft (Windows). Kõik kolm on erinevad ning igaühel on omad eelised.

 • Juhul kui nutitelefoni operatsioonisüsteem vastab ühele eelmainitust, on hea valik sama süsteemiga tahvelarvuti ostmine. Nii Android kui iOS käituvad igas seadmes peaaegu identselt, mistõttu on lihtsam nendega harjuda. See võimaldab kiiremat seadmetevahelist andmevahetust.
 • Kui kasutad regulaarselt mõne operatsioonisüsteemi teenust (iCloud, Google Drive, OneDrive jms), võib mõelda sama OS tahvli ostmisele. See ei ole aga vajalik, sest need rakendused on kättesaadavad iga operatsioonisüsteemiga seadmetes.

iOS eelised

Apple’i iOS varustab iPadi, mis 2010. aastal tahvelarvutid turule tõi ning populaarseks muutis. iOS on tuntud kui lihtne ja kvaliteetne operatsioonisüsteem.

 • Rakenduste allalaadimine sujuvalt läbi iTunes’i.
 • iOS’iga kaasa rakendused, mis on kiiresti ja kohe kättesaadavad.
 • iMessage võimaldab saata tasuta sõnumeid teiste Apple seadmete vahel.

Android eelised

Google’i Android on selle planeedi kõige populaarsem operatsioonisüsteem, tänu ülimalt suurele arvule seadmetele, mis seda süsteemi toetavad. Originaalselt oli Android täpsem ning peenem kui iOs, kuid aastate jooksul on lisandunud palju uuendusi.

 • Androidil on võimalik rakendusi allalaadida läbi Play Store’i.
 • Androidi seadmed on soodsamad .
 • Edasijõudnud kasutajatel on palju võimalusi süsteem enda meele järgi kohandada.
 • Suur hulk seadmeid, mille seast endale meelepärane tahvelarvuti valida.
 • Androidil on võimalus mitut kasutajat ühele seadmele registreerida.

Windows eelised

Windows ei ole saadaval nii paljudes seadmetes kui iOS või Android, kuid on hea valik kui töötad pidevalt Microsoft’i toodetega. Mõni Windows’i mobiiltelefon on sama detailselt varustatud kui tavaarvuti.

 • Võimaldab kasutada mitmeid Windows’i programme, sealhulgas Office’t.
 • Võimalik laadida rakendusi Microsofti kontoga läbi Windows Store’i.
 • Ühendub hõlpsasti Xboxiga. Smartglass lubab kasutada tahvelarvutit kui lisaliidest Xbox 360 ja Xbox One mängudes.
 • Enamus Windowsi tahvelarvuteid on müügil  eemaldatava klaviatuuriga.

Eelarve

Odavamate tahvelarvutite hinnad algavad 40-50 eurost, kallimate hind võib küündida kuni 1000 euroni.  Odavamatel arvutitel on väiksem protsessor ning maht, samuti võib olla madalam ekraani kvaliteet.

Lisaks operatsioonisüsteemile on erinevusi ka riistvaras

 • Resolutsioon – Ekraani suurus, pikslite arv, mida ekraanil näha on. Mida suurem resolutsioon, seda selgem on pilt, mida ekraanilt näeb.
   
 • Kiirus ja protsessor: Hea tahvelarvuti avab veebilehti, käivitab rakendusi ja muudab seadistusi mõne sekundiga.  Et arvuti kasutamine oleks mugav ja kiire, peaks ostetava seadme protsessori kiirus olema 1GHz või suurem.  Veelgi olulisem on meeles pidada, et 4-tuumaline protsessor on parem kui 2-tuumaline.
   
 • RAM (põhimälu): Tahvelarvuti puhul on 1GB RAMi tahvelarvuti sujuvaks tööks täiesti piisav. Võimekamatel seadmetel on RAMi 2GB ja rohkemgi.
   
 • Kaamera: Üldiselt on tahvelarvutitel sisseehitatud kaamera, mõnel nendest on kaamera ka eekraani poolsel küljel. Et tahvelarvutite pildi- ja videokvaliteet jääb enamikele fotoaparaatide omale alla, pole mõtet ka otsida suurte megapikslitega kaameraid.
 • Aku kestvus – Tootja poolt märgitud aku kestvust võib üldiselt usaldada, kuna seda mõõdetakse keskmiste tingimustega. Enne ostmist on võimalik internetist lugeda erinevaid kommentaare aku kestvuse kohta.
   
 • Mälu – Tahvelarvuti mälus säilitatakse rakendusi, pilte, videoid, muusikat ning teisi dokumente. Mälu on igal seadmel erinev ning seda on võimalik suurendada. Arvuti võib toetada nii SD kui MicroSD mälukaarti, samuti on võimalik kasutada iOS pilveteenust, mis hoiustab pilte, videoid ja teisi faile, ilma füüsilise ladustamiseta.
Rohkem »

Mida on vaja teada köögikombaini valikul?

Köögikombaini kaal

Ilmselt pole sa mõelnud sellele, et köögikombaini ostes peaksid lähtuma eelkõige selle kaalust – nimelt oleks mõistlik valida saadaolevatest kõige raskem variant, sest kergemad masinad hakkavad suuremat jõudlust nõudvate tööde puhul kõvasti mürisema ning ohtlikult liikuma ja hüplema. Üks hea ja raske mudel on SELLINE.

Köögikombaini mootori võimsus

Järgmisena pööra tähelepanu köögikombaini mootori võimsusele – kuna nõrk mootor võib tugevamatel töödel hätta jääda ning kipub ka kiiremini läbi põlema, siis oleks mõistlik osta 500W või 800W mootoriga masin. Sama mahutavuse, kuid erineva võimsusega mudelite vahel valides eelista kindlasti võimsamat. Oluline on siinkohal suhtarv, mis näitab võimsust (W) ja anuma mahtu (l) – optimaalne oleks valida mudelid, kus see suhtarv on 300:1,5; 400:2; 700:3. Võimsamatel ja kallimatel mudelitel võib olla palju erinevaid pöörlemiskiiruseid, lihtsamatel vähem. Vaata sobivat mudelit SIIT.

Köögikombaini valikul mõtle ka hoolega läbi, kas sellele on sinu köögi töötasapinnale paigutamiseks piisavalt ruumi. Jah, just nimelt tööpinnale. Sest kappi topitud köögikombain kipub pahatihti sinna jäämagi. Kui vajad vahel vaid visplit ja riive, võiksid soetada väikese ja väheste lisadega masina, millele kulub tööpinnal hulga vähem ruumi kui suurele masinale. Loomulikult on selline masin oma väheste võimaluste tõttu ka teistest odavam. Vaata näiteks seda SIIN.

Toitumisharjumused

Nüüd mõtle läbi oma toitumisharjumused ja toidukogused. Peaksid valima köögikombaini, mis neid arvestades sulle kõige paremini sobib ning toiduvalmistamise tõesti lihtsamaks teeb. Pööra tähelepanu ettenähtud miinimum- ja maksimumkogustele, mida erinevate mudelite köögikombainides töödelda tohib.

Hea oleks, kui köögikombainiga oleks kaasas ka tagavaranõud - nii saad lihtsa vaevaga töödelda mitut erinevat toitu. Kõik anumad peaksid olema temperatuuri- ja löögikindlast klaasist. Näiteks on üks tore komplekt SIIN.

Lisatarvikud

Millist abi oma köögikombainilt ootad? Mitmefunktsionaalse köögikombaini saab valida ka selle lisatarvikute järgi. Kui valmistad vähemalt korra nädalas suure koguse pannkoogitainast, vajad vastavat taignasegajast lisatarvikut, mis võib olla nii labida- kui ka konksukujuline. Mõnusate smuutide ja jäätisekokteilide jaoks sobib suurepäraselt blender, vahukoore tarvis või ka munavalgete vahustamiseks kasutatakse ketasemulgaatorit. Tervislike puuviljademahlade austajale kulub ära üks asjalik mahlapress, värskele lapsevanemale võib abiks olla aga hoopis maksipress, millega on lihtne ja mugav püreesid valmistada. SIIT võid saada endale uue toimeka abilise mahlapressi-tsentrifuugi, ketasemulgaatori, blenderi, miniveski, taignasegaja, maksipressi või hakklihamasina liidesega. Või kasvõi nende kõigiga:

Rohkem »

Mille järgi valida lapsevankrit ning jalutuskäru?

Lapsevankrit valides tuleb lähtuda asjaolust, kus vankrit hakatakse kasutama ning milline on elukoht. Eramajas elades ei ole oluline, et vanker mahuks kitsasse lifti või kuidas last ja lapsevankrit trepist üles-alla vedada. Korrusmajas elades ja treppe kasutades võiks valida kandesangadega vankrikorvi või kookoniga lastevankri. Samuti tuleks liftiga majades jälgida lifti ukse laiust ning vankri teljevahet, et vanker ikka kindlasti lifti mahuks.

Rattad.

Kolmerattalised vankrid on kergemad ning nendega on uskumatult kerge manööverdada. See on hea valik, kui plaanid hakata kärutama linnatänavatel ja poes või asuda käruga ka sportima. Kehvemal maastikul tuleks rattad kindlasti fikseerida, et esirattad ei hakkaks lumes või liivas sõites laperdama. See muudab käru raskelt juhitavaks ning võib vigastada ka rattakonstruktsiooni. Kolmerattalisi on mugavam tõsta ning need võtavad vähem ruumi.

Neljarattaline vanker on stabiilne ja jäik,  mõnel mudelil on parem vedrustus. Ka on pöörlevate esiratastega neljarattaline väga hea pöördevõimega.

Õhkrehv või plastist? Kui soovid sõita vankriga külavaheteel või maastikul, on õhkrehvis võimalik õhurõhu reguleerimisega muuta käru käiku pehmemaks või jäigemaks.

Igapäevasel kärutõstmisel on plastist rehvil eelis – see on kõvasti kergem kui pumbatav õhkrehv, ent see kulub ka kiiremini. Kui plaanis on hakata vankriga palju sõitma, on parem valik täiskummist rattad.

Suuremad või väiksemad rattad? Mida suurem on ratas, seda raskem see on. Kui käru kaal on oluline, vali väiksemate ratastega vanker. Et aga aastast 4-5 kuud võib katta maapinda lumi, on selles sõitmiseks suured rattad selgelt paremad (12 tolli, 30 cm, ka sobib 10 tolli, 25cm).

Vankrikorv või kookon?

Vankrikorv on eraldi vankriosa, mis kinnitatakse raami külge. Vankrikorvi kõva põhi on vooderdatud madratsiga, küljevooderdust saab tavaliselt ära võtta ja pesta. Korv on avaram, talvel jääb ruumi ka lambanahale või muule soojendavale-pehmendavale voodrile. Vankrikorvi saab raamilt lihtsasti ära tõsta ning koos magava lapsega tuppa viia. Samas on korv konstruktsiooni tõttu raske.

Kookon käib aga vankri istmeosa sisse, sel on sangad, millega seda vankrist välja tõsta (hea koos magava lapsega tuppa viia). Kookoni kõva põhja saab lapse kasvades ära võtta ning kasutada kookonit siis magamis- või jalakotina. Kookonit eraldi raamile kinnitada ei saa, see pannakse käru istmeossa, mille seljatugi on maksimaalselt lamavas asendis ja kinnitatakse rihmadega istme külge, et laps välja ei libiseks. Kookon on väiksem, mistõttu tunneb vastsündinu seal end hästi ja kaitstuna. Samas mahub laps kookonisse vabalt ka talvekombekaga. Kuna kookon ise kaalub vähe, on last sellega kerge transportida.

Pidurid

Kärudel ja vankritel on olemas pidur - jalaga peale vajutades lukustuvad korraga mõlemad tagumised rattad. See on vankri põhi­pidur ja selleta ei müüda ühtegi vankrit. Käsipidur on lisapidur esiratastele, kuigi vahel rakendub ­ka tagumistele ratastele. Seda juhitakse lükke­sangalt, mis on väga mugav.

Turvaelemendid

Turvakaar on olemas paljudel vankritel, ent see ei ole hädavajalik. Lapsel on sellest hea kinni hoida ning mingil määral täidab ka turvaülesannet.

Turvarihmad peavad olema igal vankril ning nendeta ei müüda ühtki vankrit. Lapse turvalisuse huvides tuleb ta alati turvarihmadega kinnitada – üle mõlema õla, puusade ja jalge vahelt läbi, klamber lapse kõhul. Nii on laps kindlalt vankris kinni.

Pakikorv

Mida suurem pakikorv, seda parem. Kontrolli kindlasti järele, kas pakikorvini on lihtne ulatuda. Tavaliselt on sul vaja korvi asju panna või sealt võtta siis, kui laps magab ehk kui seljatugi on kõige madalamas asendis.

Kaarvari

Kaarvari kaitseb vankris istuvat last otsese päikesevalguse, vihma ja tuule eest. Igal mudelil näeb see välja vastavalt disainile. Mõne kaarvarju peal on ka aken, kust on võimalik märkamatult piiluda, mida laps vankris teeb.

Vankriraam

Alumiiniumraam on terasraamist tunduvalt kergem, kuid ka kallim. Kui ei pea vankrit tihti tõstma, võib valida terasraami. Saad hea stabiilse käru parema hinnaga. Eriti kallite vankrite raamid on tehtud ülikergest süsinikkiust.

Lükkesang

Kui vankrit kasutavad eri pikkusega inimesed, teeb reguleeritava kõrgusega sang liikumise mugavaks. Mõned vankrid on lühikese raamiga, mistõttu pikema sammuga astuja võib end vastu raami valusalt ära lüüa.

Hea oleks, kui lükkesanga saab teistele poole tõsta ja edasi jalutada, nii et päike lapsele näkku ei paista või tuul peale ei puhu. Kolmerattalise ning mõnede neljarattalise vankrite raam ei luba lükkesanga suunda muuta. See ei ole raami ehituse tõttu lihtsalt võimalik. See-eest saab muuta raamil oleva vankrikorvi või istmeosa suunda. Kui laps korvis/istmel magab, on seda liiga raske ümber tõsta.

Vankrite tarvikutega saab tutvuda siin.

Rohkem »

Millisest materjalist vanni valida?

Kaup24 tootevalikus on lai valik vanne, mis erinevad nii hinna, kuju, värvi, suuruse, tootja kui ka materjali poolest. Tähtsaim on valida endale meelepärane kuju ning materjal.

Millisest materjalist vanni eelistada?

Looduskivist vannid

Looduskivi on vanim vanni materjal. Naturaalsest kivist vanne tehakse tänapäevalgi, ehkki kasutuses on neid vähe. Materjali valik on lai - vannitootjad impordivad toormaterjali erinevatest maailmajagudest. Kivist vann nõuab suurt eeltööd – need võivad kaaluda tonne, mis teeb vanni paigaldamise äärmiselt keeruliseks. Looduskivist vannid on erilised ning stabiilsed, kahjuks on neil suur soojusmahtuvus, mis jahutab vannivett. Miinus on ka looduskivi poorne ehitus, mis vajab pidevalt hooldust.

Komposiitmaterjalidest vannid

Komposiitmaterjalist (jahvatatud kivi) vann sarnaneb looduskivist vanniga, erinevuseks on vanni vormi valamine, kandilisemad liimitakse kokku lehtmaterjalist detailidest. Kasutatav materjal on kas läbinisti valge või seest hall ja pind kaetud õhukese Gelcoat kihiga. Läbinisti valged materjalid on ühtlase kvaliteediga, parandatavad, korduvalt poleeritavad ning vanni materjalina väärtuslikumad.

Malmvannid

Malmvannid on väärtuslikud – nad on stabiilsed ja jäigad, just nagu kivivannid, nende pind on glasuuritud, ning vaiksed kasutada. Malmvanni kattev email on ülimalt vastupidav, kriimustamis- ja kulumiskindel ning keemiliselt passiivne. Malmvannid kestavad aastakümneid ning neid kattev glasuur on olnud aastaid enamlevinud vannide pinnakate – neist saab valmistada libisemiskindlat pinda. Glasuur ei kannata lööke ja purunenud glasuuri enam endiseks taastada pole võimalik, ka ei ole võimalik puurida segistiavasid vanni serva – puurimise tagajärjeks on ava servades glasuuri tükkide lahti löömine.

Plekkvannid ehk terasvannid

Plekkvann on malmvanni odavam versioon, mille tootmine sai võimalikuks kui metallitöötlemine jõudis nii kaugele, et üsna paksust lehtmetallist sai välja stantsida niivõrd suurt detaili nagu vann. Plekkvann jagab glasuuritud pinnaga vanni suuri plusse ja väikeseid miinuseid. Nõrgaks kohaks on plekkvanni paindumine ning müra vanni täitmisel. Mõlemat probleemi saab vältida -  vanni õigesti paigaldamisega ning summutusmattide kasutuselevõtuga. Mida paksem teras, seda väiksem müra. Segistiavade valmistamine on võimalik ainult tootja poolt enne glasuurimist. Parima hinnaga terasvannid asuvad SIIN.

Akrüülvann

Akrüülist (plastik) vann  ilmus turule alles paarikümne aasta eest, kuid on leidnud kiiresti kasutust paljudes majapidamistes. Et vanni valmistamise tehnoloogia on odav ja kättesaadav paljudele, on tootjate konkurents tugev. Akrüülvanne leidub erinevate kujudega ning erineva kvaliteediga, kaalult on vannid kerged, mis teevad kohaletoomise ja paigalduse lihtsaks.

Akrüüli pind on kõigist teistest materjalidest kõige pehmem, seega kriimustub ja muutub matiks kõige kiiremini. Samas läike taastamine poleerimisega on jälle võimalik. Odavamate akrüülide puhul on määrdumise ja värvimuutuste oht. Eriti suureks küsimuseks on akrüülvannide stabiliseerimine. Pakkumises on erinevatest metallidest ja muudest materjalidest toetavate elementide ja karkassidega toestatud ja samas ka täiesti toestuseta koorikud. Üldjuhul on vaja seina teha ka kinnitused, et vanni stabiliseerida. Plekkvannidele sarnaselt on akrüülvannide täitmisel probleemiks müra, mille vähendamiseks on erinevad valmistajad erinevalt panustanud. Akrüülvannide valikuga saad tutvuda SIIN.

Rohkem »

Kuidas valida sobivat treeningvahendit

Elliptilised trenažöörid.

Elliptiline treeningseade on parim valik, kui otsid trenažööri, mis võimaldab mitmekülgseid treeninguvõimalusi. Ühe hinna eest saad kaks - elliptilise trenažööri ja ratta – see võimaldab Sul kogu treeningu vältel treenida kõiki lihasgruppe. Trenažöör on sobilik ka inimestele, kes vaevlevad liigesevalude käes.

Elliptiline trenažöör on liikumatu treeningvahend, mis jäljendab jalutamist, trepist üleskõndi ning jooksmist, ilma liigse surve avaldamist liigestele.

Kaup24 elliptilisite trenažööridega saad tutvuda SIIT.

Velotrenažöörid

Treeningvahend, mis on sobilik igas vanuses erineva füüsilise vormiga inimestele. Velotrenažöör on sadula, pedaalide ja käepidemetega seade, mis sarnaneb jalgrattale, aga mida kasutatakse enamasti siseruumides treenimiseks. Kui velotrenažöör võib olla väga lihtne seadeldis, millel saab ainult vändata, siis veloveloergomeetril on lisaks küljas ka ergomeeter, mis mõõdab harjutaja tööd. Tavaliselt on ergomeetril näidud "läbitud tee" pikkuse kohta, põletatud kalorite jms kohta ning mõnel ka südame pulsisageduse mõõtja.

Veloergomeeter võib olla püstise istumisasendiga (upright) või lamava istumisasendiga (recumbent bike). Velotrenažööre kasutatakse ka meditsiinis taastusravis.

Vertikaalne trenažöör – jäljendab koormust, mis on sarnane jalgrattasõidule. Treening hõlmab jala- , kaela-, käe- ja seljalihaseid. Masin ei võta palju ruumi ning seda võib paigutada igasse ruumi.

Horisontaalne trenažöör – treenides istud mugavas toolis, selga koormamata. See on sobiv ka seljaprobleemidega tervisesportlastele, sest treenides on selg toestatud. Samuti sobib ergomeeter veeniprobleemide korral, sest vere tagasivool on lihtsam.

Mõned soovitused veloergomeetril harjutades:

 • Soovitav on istuda mugavalt ja sirge seljaga
 • Vajutage pedaalile jalapäkkadega
 • Sadula kõrgus on sobiv, kui allasirutatud jala kand nn. kella kuue kohal pedaali puudutab
 • Maanteeratturi asend sobib enam sportlikele harjutajatele (selliseks treeninguks sobib hoopis nn Spinningratas), tervisesportlasel võib see tekitada vaevusi selja ja kaela piirkonnas
 • Iga treeningut alustage aeglaselt sõites (ca 3-5 min)
 • Iga treeningut alustage kerge koormusega
 • Valige velotrenažööril koomus, mis imiteerib tavalist rattasõitu - ärge keerake koormust põhja. Veloergomeeter on mõeldud ennekõike kardiovaskulaarse treeningu jaoks, jalalihaste treeninguks on teised trenažöörid.
 • Hoolitsege, et teil treeningu vältel ei tekiks vedelikupuudust - kui plaanite pikka treeningut, siis võtke kaasa joogipudel.

Sobiva velotrenažööri leiad SIIT.

Jooksulint

Jooksulint kulutab kulutab kodutrenažööridest kõige enam kaloreid. Jooksulint on sobiv ka algajatele, kellel pole veel piisavalt head vormi ja vastupidavust. Jooksurajal ei pea tingimata jooksma -  lindi kiirust saab ise valida ja treenija saab valida endale sobiva käimistempo kiiruse. Lisaks käimistempo kiirusele saab jooksurajal reguleerida ka kallet. See tähendab, et jooksuraja esimest otsa saab üles tõsta ja jooksurajal tekib tõus, mis lisab treeningule parajal määral raskust.

Üldiselt võimaldavad head jooksutrenažöörid mõõta ka treenija pulsisagedust - jooksuradade käepidemetel on andurid, mis edastavad info ekraanile. Nii saab treenija kontrollida, et tema pulsisagedus püsiks rasva põletamiseks sobivas vahemikus. Hea jooksuraja kompuuter arvutab selle numbri ise välja kui olete sisestanud nõutud andmed (vanus, kaal, sugu).

Parematel jooksulintidel on kompuutrisse programmeeritud ka palju treeningprogramme - küll kaalu langetamiseks, küll vastupidavuse suurendamiseks - igaüks saab teha valiku vastavalt enda treeningeesmärgile.

SIIT leiad parima valiku jooksulinte.

Hantlid, kangid, raskused.

Need treeningvahendid on neile, kes soovivad kasvatada oma lihasmassi. Kaup24 TOOTEVALIKUS on vahendeid nii algajatele kui ka neile, kellel jõutreeningu pikaajalisem kogemus olemas.

Sõudeergomeetrid

Sõudeergomeetril treenimine sobib algajale treenijale väga hästi  - see on üheaegselt suurepärane kardiovaskulaarne (mõjudes hästi südamele ja veresoonkonnale) ja jõudu arendav treening. Sõudeergomeetril treenimine ei mõju koormavalt treenija liigestele, sest liigutused on sujuvad ja treenija ei toetu kogu oma keha massiga jäsemetele.

Algaja treenija peaks esmalt õppima selgeks õige sõudmistehnika. Õige sõudmistehnika omandamine ei ole raske, on vaid mõned nüansid,mida treenija peab arvestama. Küll aga võib täiesti valesti tegutsedes (liiga järsult ja tugevalt enda ülakeha edasi-tagasi viibutades või liiga järsult sõudeergomeetri käepidet tirides) vigastada või nikastada oma selga. Samuti võib valesti kasutades katki minna sõudetrenažöör. Enne trenni ei tohi unustada teha soojendust ja peale trenni venitusharjutusi. Treeni rasvapõletamiseks õige pulsisagedusega ja mõõduka tempoga.

Üldiselt näitavad paremate sõudeergomeetrite kompuutrid treenijale infot treeningu tee pikkuse, treenitud aja ja kiiruse ja põletatud kalorite kohta. Siin tuleb meeles pidada, et tegu on treeningu ajal põletatud kaloritega – keha põletab kaloreid veel pikka aega pärast treeningut intensiivrežiimil.

Vali sobiv ergomeeter SIIT.

Stepperid

Lihtsasti kasutatavad mitmekülgsed stepperid on mõeldud aeroobse treeningu harrastajatele. Masin vormib ülakeha, tuharaid, puusasid ja jalgu. Need on kompaktsed ega võta kodus palju ruumi.

Parima hinnaga stepperid asuvad SIIN.

Rohkem »

Mida on vaja teada enne vetsupoti ostmist?

Tualetipottide hinnad võivad olla väga erinevad. Kallimate klosetipottide valmistamisel on abiks disainerid, kes loovad stiilseid lahendusi, mis tualettruumile aktsenti annavad. Sellistel toodetel võib olla mitmeid lisafunktsioone nagu mustust hülgav pinnakate, vaikselt sulguv kaas, sensor vee äravoolu nupu asemel. Vali endale meelepärane WC-pott SIIT.

Mida on vaja teada enne WC-poti ostmist?

 1. Milline on vetsupoti äravooluava – kas see asub seinas või põrandas. Kindlasti tuleb enne poodi minekut ära mõõta poti paigaldamiseks mõeldud ala ning teha kindlaks äravoolutoru ühenduse kaugus/kõrgus seinast, samuti põrandast. Üldjuhul on kanalisatsioonitoru äravoolu ühendamiseks juba paigas ning selle asendi muutmine ei ole mõistlik ega ka vajalik. Sobiva poti leiab www.kaup24.ee tootevalikust nii seinale kui põrandale kinnitamiseks.
 2. Et vett kokku hoida, on parim valida pott loputuskasti järgi, millel on kahesüsteemne loputusmehhanism 3/6 l, mis tähendab et vastavalt vajutusele kulub vett suurema või väiksema koguse – 3 või 6 liitrit.
 3. Loputuskastidel on mitu erinevat ühendamisvõimalust (vaata tootekirjeldust)
 4. Soovitatav on valida seinale kinnituva poti puhul sama tootja raam.
 5. Paljudel pottidel ei kuulu komplekti ei kaas ega loputuskast (vaata tootekirjeldusest), kuid neid on võimalik eraldi tellida.

Hea valiku WC-poti kaasi ning kinnitusraame leiad SIIT.

Vannitoa sisustuselemendid asuvad SIIN.

Rohkem »

Kuidas valida parfüümi?

Kui sa pole veel kunagi parfüümi kasutanud või siis lihtsalt otsid endale uut signatuurlõhna, siis võib sobiva valik olla üsna keeruline. Valikuid on rohkem kui küll, uusi parfüüme tuleb juurde pidevalt ja see võib segadusse ajada ka kogenud „lõhnataja“.

Lõhn on üheks viisiks inimese sisemaailma kirjeldamisel. Lõhnal võib olla seksuaalselt külgetõmbav või rahustav mõju, see võrgutab ja võlub. Parfüüm lubab naisel väljendada oma isiksust, iseloomu ja tuju. Seega on ka just endale sobiva parfüümi valik äärmiselt oluline

Millise tugevusega lõhn?

Parfüüm koosneb kolmest põhikomponendist: alkohol, vesi ja aromaatsete parfüümõlide komplekt. Olenevalt parfüümõlide konsentratsioonist oleneb ka parfüümi lõhnatugevus ja kestvus. Kõige tugevama lõhnaga on parfüümid, seejärel parfüümveed, tualettveed, kölni veed ja lõpuks habemeajamisjärgsed vedelikud. Maailma kõige kuulsamad parfüümid on pärit Prantsusmaalt, seega tuleneb sealt ka lõhnade terminoloogia.

 • PP – Perfume: sisaldab 15-20% lõhnaaineid ja 96% alkoholi. Kõige tugevama lõhnaga - piisab vaid mõnest tilgast, et olla tugevalt tuntav üle 5 tunni.
 • EDP – Eau de parfum: sisaldab 10-20% lõhnaaineid ja ca 80-90% alkoholi. Tuntav mõne tunni kuni paari päeva jooksul.
 • EDT – Eau de toilette: sisaldab 4-10% lõhnaaineid ja 80-90% alkoholi. Eelmisest nõrgema lõhnaga, tuntav paari tunni kuni ühe päeva jooksul.
 • EDC- Eau de cologne: sisaldab 3–5% lõhnaaineid ja ca 70% alkoholi, mõeldud põhiliselt meestele.

Päevasel ajal kasutatakse tavaliselt parfüüm- või tualettvett ning kõige tugevama lõhnaga parfüümi õhtusel ajal. Meestele soovitatakse päevasel ajal kasutada ainult näovett ja deodoranti, õhtusel ajal on sobilik tugevama lõhnaga tualettvesi või parfüüm. Alati võiks silmas pidada diskreetsust, liigne lõhnastamine mõjub pigem häirivalt.

Harmooniline lõhnaakord läbi 3 noodi

Muusikast on lõhnade kirjeldamiseks laenatud nootide mõiste – nagu ka harmooniline muusikaakord moodustub mitmest noodist, moodustub ka parfüüm oma lõhnatäiuses lõhnanootidest, mis aga erinevalt muusikaakordist ei avaldu korraga, vaid aeglaselt järgemööda. Kuna erinevatest lõhnadest on inimestel valdavalt lõhnamulje olemas, siis saab sellise noodikirjelduse järgi sobiva parfüümi mugavalt valida ka näiteks e-poest ilma seda eelnevalt füüsiliselt nuusutamata.

Kõigepealt on tunda parfüümi tipunoote, mis annavad parfüümist ka esimese lõhnamulje. Need on väga jõulised, aga samas ka hajuvad kiiresti. Populaarseimad tipunoodid on tsitruselised ja rohu-lõhnalised aroomid, samuti võivad tooni anda koriander, rosmariin, lavendel, tüümian, basiilik, muskaatpähkel, estragon jne.

Seejärel avalduvad südamenoodid, mis määravad ära parfüümi tüübi ja lõhna üldise iseloomu. Need aroomid on sügavamad, mahedamad ja täidlasemad, segunevad kokku ja samas ka täiendavad teineteist. Südamenoote võib tunda peale pealepihustamist 10-20 minuti pärast ning see kestab mitme tunni jooksul. Levinumate südamenootide koostamisel kasutatakse taimseid aroome, jasmiini, roosi, liiliat, lavendlit jne, mida täiendavad puidu-, puuviljade- või idamaised aroomid.

Ning lõpuks rulluvad end lahti põhjanoodid, mis aitavad eelmistel püsida ja esile tulla. Ka määravad alles põhjanoodid ära selle, millisesse kategooriasse parfüüm kuulub (lillelõhnad, idamaised lõhnad, puidulõhnad, küproselõhnad, tsitruselõhnad jne.). Tavaliselt on parfüümi põhjanootidel õline magusavõitu aroom, mille koostamiseks kasutatakse sandlipuud, seedrit, salveid jne., mida täiendavad idamaised vürtsid: vanilje, muskus jne.

Parfüümide tüübid

Maailmas on lõputu hulk erinevaid lõhnasid. Oma põhiliste kasutatud parfüümõlide lõhna järgi jagunevad parfüümid eri tüüpidesse:

Sobilik parfüüm igaks ajaks ja aastaajaks - soovitused

Peoõhtuks või klubisse minekuks:

Sporditegemiseks: Lacoste Touch of Pink, Lanvin Oxygene.

Ärikohtumisteks:

Romantiliseks õhtuks:

Igapäevaseks kasutamiseks:

Parfüümi võib valida ka aastaaegade järgi. Nii sobib naistele talviseks parfüümiks hästi näiteks Calvin Klein Secret Obsession, kevadiseks Carolina Herrera 212, suviseks Elizabeth Arden Green Tea, Nina Ricci Premier Jour ning sügiseseks Christian Dior Hypnotic Poison.

Rohkem »

Kuidas valida televiisorit?

Kes vaatavad ainult õhtust uudistesaadet, kes jällegi veedab teleka ees terveid päevi – inimesi on erinevaid. Õnneks on telerite valik tänapäeval suur ja lai ning igaüks peaks sealt leidma just enda eelistustele, vajadustele ja võimalustele sobiva.

Kui erinevate telerite omadused ja tehnilised näitajad on pea parajalt sassi ajanud, siis kõige lihtsamalt võib meelde jätta, et kvaliteetsel teleril on FullHD- resolutsioon, LED-valgustus ja kaadrisagedus alates 100Hz.

Energiavajadus

Kui telerivaatamine on pere igapäevane tegevus, siis võiks mõelda LED-taustavalgusega teleri soetamisele, kuna selle energiatarbimine on väiksem. Nii võib LED-taustavalgusega teleri energiatarbimine olla kuni 40% väiksem mõne teise teleri omast, mis oma hinna poolest väga ei erinegi. Meie pidevalt tõusvate elektrihindade juures on see üsna tugev argument. Ka on LED-telerite eluiga pikem, seega on see pikemas perspektiivis hea koht raha kokkuhoiuks.

Ekraani suurus

Mõned aastad tagasi olid ca 70% kõikidest ostetud teleritest alla 40``-sed. Tänapäeval on trendiks saanud üha suurema ekraaniga telerid, mille hinnad on samuti ajaga langenud. Siiski on oluline teada, et üle 32´´-seid telereid on soovitav vaadata kaugemalt kui 2,5 meetrit. 1,5 meetrise vaatekauguse puhul ei peaks ekraan olema suurem kui 32’’.

Ekraani paneelitehnoloogia

Energiasäästlikumaid, kergemaid, õhemaid ja pikema elueaga LED-taustvalgustusega telereid eelistab enamus teleriostjatest. Plasmatelerite hind on küll madalam, aga arvestada tuleks ka sellega, et ka nende heledustugevus LED-telerite omast kordi madalam, mistõttu võib näiteks ereda päikesevalguse käes teleri pilt tunduda tuhmim.

Bränd

Eestis on eelistatuimad Samsung´i, LG, Philips´i ja Sony telerid, mis on juhtivad teleritootjad ka maailma mastaabis. Seega võivad nende brändide telerid olla ka kvaliteetsemad võrreldes mõne muu tootja samade näitajatega teleritega. Valides telerit brändi järgi võiks soovituste saamiseks pöörduda ka kaupluse müüja-konsultantide poole, sest teleri näol tegu on ikkagi nö. püsikaubaga, mis peaks sind hästi teenima pikki aastaid.

Disain

Tänapäeval on telerist tihtipeale saanud ka sisustuselement, mille puhul saab tihtipeale määravaks ka selle disain. Eelistatuimateks on siinkohal saanud moodsad kitsa raamiga telerid. Samuti on muutunud mitmekesisemaks teleri seinale kinnitamise võimalused – näiteks Samsung´il on selleks kõige moodsama variandina tõmmata spetsiaalse õhukese kinnituse abil teler trossidega seinale nii lähedale, et see mõjub pigem seinale riputatud pildina.

Pildikvaliteet

Kui soovite läbi oma teleri vaadata ka HD- ja Blu-Ray filme, siis võiks see olla FullHD resolutsiooniga. FullHD resolutsiooni tähis on 1920×1080 või 1080p, mis tähendab, et selle horisontaalkülg edastab 1920 pikslit ja vertikaalkülg 1080 pikslit.

Samuti võiks tähelepanu pöörata kaadrisagedusele, mida möödetakse hertsides (Hz) ning mille number näitab seda, mitu kaadrit teler ühes sekundis edastab. Loomulikult väljendab siin suurem number ka paremat pildikvaliteeti, mis tänapäeval võib ulatuda juba kuni 1000Hz-ni.

Rohkem »

Kuidas valida kõige sobilikum mobiiltelefon?

Tänapäeva seinast-seina mobiiltelefonide valik võib keskmise inimese üsna segadusse ajada, eriti kui on tegu on tavaelus tehnikakauge inimesega või esmakordse telefoni valikuga – näiteks lapsele kingiks koolimineku puhul või vanaemale juubeliks.

Lähtu telefonikasutaja vajadustest

Kui leiad, et tänapäeva miljoni funktsiooniga nutitelefon ei ole sulle just hädavajalik ning kasutad mobiiltelefoni nagunii enamasti ainult helistamiseks ja ehk ka sõnumite saatmiseks, siis on sulle kindlasti muudest parameetritest olulisemad mobiiltelefoni suured ja selged nupuklahvid ning aku vastupidavus. Ehk siis tasuks kaaluda pigem tavalise mobiiltelefoni soetamist. Sama kehtib kindlasti ka eelpoolmainitud lapsele või vanaemale ostetava mobiiltelefoni puhul.

Kui aga sinu eelistuseks on kindlasti nutitelefon, siis oleks ikkagi enne esimese välimuse poolest enimmeeldinud mudeli ostmist teha veidi eeltööd. Sest loomulikult saad ka oma nutitelefoniga helistada ja sõnumeid saata, aga mõtle läbi lisaks veel mõned olulised punktid.

Mobiiltelefoni peamine otstarve – kui soovid oma mobiltelefonis kasutada rohkelt erinevaid funktsioone, siis peaksid tähelepanu pöörama ka selle suutlikkusele. Äri-inimene hindab ilmselt seda, et aku väga kiiresti tühjaks ei läheks ning et mobiiltelefon töötaks ka erinevatel sagedustel – see on mugav välismaareisidel. Looduslembelistele on oluline pigem mobiiltelefoni tugev korpus ning seadme vee- ja tolmukindlus. Noored vaatavad mobiiltelefonist YouTube´i videosid, suhtlevad sotsiaalrakendustes ja mängivad mänge, seega võiksid nende telefonid olla võimsama graafika ja protsessoriga ning suurema ekraaniga. Samuti meeldib ilmselt kõigile kasutada mobiiltelefoni kaamerat, ka see võiks olla heal tasemel.

Levi tugevus – ainus võimalus kõnede kvaliteedis kindlalt veenduda on loomulikult selle ise järeleproovimisel, kuna sellekohast võimsust pole poes kahjuks võimalik numbriliselt välja lugeda. Kaudselt võib teha järeldusi oote- ja kõneaja võrdlemisega – mida suurem on nende erinevus, seda võimsam peaks olema ka mobiiltelefoni saatja-vastuvõtja. Loomulikult sõltub levi kvaliteet ka konkreetse teenusepakkuja võrgu kvaliteedist. Paraku peab siinkohal ka tunnistama, et kuna tavaliste mobiiltelefonide raadioside toimib nutitelefonide omast madalamatel sagedustel, siis leviprobleemide korral toimivad tavalised mobiiltelefonid nutitelefonidest paremini.

Hind

Loomulikult mida funktsionaalsem ja võimekam on telefon, seda kallim see paraku ka on. Teatavasti ei saa ükski hea ja kvaliteetne toode olla odav, seega saab ka mobiiltelefoni hinna järgi teha teatavaid järeldusi selle kvaliteedi kohta.

Rohkem »

Kuidas valida muruniidukit?

Murutraktorite, muruniidukite ja murutrimmerite valik on tänapäeval väga suur ning igaüks, kes uut aiatehnikat soetamas on, peaks endale sobiva valiku tegemisel lähtuma just enda vajadustest – kui suur on aed, mis on soetatava tehnika eesmärgid ning kui suur on planeeritud eelarve.

Suures aias on murutraktor kindlasti parim valik

Murutraktoriga niita on teadupärast kõige mugavam ning see teeb töö kindlasti ka kiiremini ära. Kui niidetav pind on üle 2000 ruutmeetri, siis tasuks kindlasti murutraktori soetamist kaaluda. Samamoodi nagu käsiniidukid, on ka muruniidukid varustatud kas seadmega, mis hakib muru peeneks puruks ja paiskab laiali või siis tühjendatava kogumiskastiga.

Hinnad algavad murutraktoritel ca 1120 eurost ning hind sõltub sellest, kui võimas murutraktor on ning ka sellest, kas tegu on manuaal- või automaatkäigukastiga mudeliga. Loomulikult on automaatkastiga mudelid mugavamad kasutada, aga sedavõrd ka maksavad rohkem.

Muruniiduk - enimkasutatav

Ka muruniidukid on saadaval mites erinevas hinnaklassis, mis sõltub nende funktsionaalsusest, võimsusest ja kasutamise mugavusest. Kallimasse hinnaklassi kuuluvad näiteks ka sellised muruniidukid, millel on isevedavad rattad – nii on niitjal kordades kergem niita. Valida saab elektri või bensiiniga töötava mudeli vahel.

Elektriliste muruniidukite hinnad jäävad vahemikku ca 100 – 700 eurot. Sobilikud on need kuni 400 ruutmeetrise ala niitmiseks, sest niidetav ala sõltub elektrilistel muruniidukitel juhtme pikkusest. Tavaliselt on juhtme pikkus maksimaalselt 30 meetrit, kuna pikema juhtme puhul võib tekkida pinge kõikumine ning sellest tingituna ka kahjustused seadmele.

Veidi kallimad – alates ca 170 eurost - on sellised muruniidukid, mis viskavad niidetud muru välja külje pealt. Need suudavad niita ka pikemat muru, sobides sellega hästi ka sellisele krundiomanikule, kelle ajakava on tihedam ja niitmiseks vähem aega. Samas nõuab see ka väljavisatud muru hilisemat kokkurehitsemist.

Veidi mugavamad on kogumiskastiga muruniidukid, mis ei nõua rehitsemist, aga sel juhul võiks olla ka mõni kompostikast, kuhu kogumiskasti kogunenud muru puistata. Teine võimalus on soetada endale murupeenestiga niiduk, mis hakib niidetud muru koheselt ka peeneks ja paiskab selle murule väetiseks laiali. Siinjuures tuleb aga arvestada, et muru peab niitma sagedamini, kuna pikas rohus jääb see masin hätta.

Saadaval on ka muruniidukite mudelid, milles on kokku pandud kõik kolm funktsiooni, mida saab vastavalt vajadusele vahetada.

Murutrimmer vaid lühikese muru niitmiseks

Murutrimmeri soetamisel peaks silmas pidama seda, et seade on mõeldud kasutamiseks siiski muru ja mitte heinamaa niitmiseks.

Elektrilised murutrimmerid on oma hinnaklassilt odavamad, aga ei tasuks soetada seadet, mille võimsus on alla 500 vati. Vastupidiselt bensiinimootoriga trimmerile on elektrimootoriga trimmeri käivitamine lihtsam, sest tihtipeale ujutatakse oskamatu käsitsemisega bensiinimootor lihtsalt bensiiniga üle ja seade enam ei käivitu.

Viimasel ajal on populaarsust kogumas ka akutrimmerid, mille tööaeg on ca 30 minutit - selle ajaga peaks kogu vajaliku töö tehtud saama. Kasutamine on mugav - seade ise töötab vaikselt ja puudub ka vajadus juhet järgi lohistada.

Rohkem »

Mida pidada silmas köögitehnika valimisel?

Sobilike ja just sinu vajadustele vastavate köögitehnika valimisega saad parandada nii oma köögi välimust kui ka tõsta selle kasulikkust. Köögiseadmed on sinu köögi tööhobused, mis moodustavad  kogu sinu köögi eelarvest kokku ca 9%, mis on kõigi tänapäeva seadmete eeliste ja energiatõususe juures siiski üsnagi väike suurus. Kui köögitehnika valikul on ilmselt kõige olulisemad faktorid nende funktsioonid ja jõudlus, on siiski oluline ka nende välimus ja sobivus just sinu kööki.

Pliit ja ahi

Ahjud ja pliidid on saadaval erineva kuju ja suurusega ning sobiva mudeli valik võib teinekord osutuda keeruliseks.

Esimene otsus pliidivalikul on alati otsustamine gaasipliidi ja elektripliidi vahel. Paljud tõsised kokad eelistavad gaasi oma vahetu mõju, täpse juhitavuse ja madalamate töökulude tõttu. Elektripliidi kasuks räägivad selle ühtlane kuumusejuhtimine ja seadme enda madalam soetamismaksumus.

Tänapäeval on võimalik saada parim mõlemast variandist – nii võid näiteks kokku kombineerida gaasiga pliidi ja elektrilise konvektsioonahju, mis kasutab kuumutatud õhku ning tänu sellele valmib ka selles küpsetatav toit tavalistest ahjudest kaks korda kiiremini.

Sileda pinna ja kuumenevate sõõridega elektripliidid on tänapäeval eelistatuim mudel ning need on ka kõige vähemkulukamad. Parem on sellistel pliitidel toitu valmistada sileda ja paksu põhjaga kööginõudes. Kui sinu valik on gaasipliit, siis on kavalam soetada suletud põletitega mudel – seda on lihtsam puhastada.

Kaasaegsetel elektripliitidel on puutetundlikud juhtpaneelid, aga levinumad on siiski veel pliidi esiküljel asuvate nuppudega mudelid. Need on ehk mugavamad kasutada, aga väikeste lastega peres tuleks arvestada ka seda, et nuppudeni võib kogemata ulatuda ka uudishimulik mudilane.

Alati olnud probleemiks määrdunud pliidiplaatide puhastamine. Selle töö lihtsustamiseks vali keraamilise klaasiga pliidiplaat. Saadaval on ka kahte liiki isepuhastuvaid ahjusid – üks neist kasutab selleks kõrge kuumusega tsüklit, mis põletab mustuse ja toidujäätmed tuhaks, mida on hiljem kerge lapiga kokku pühkida ning teine, millel on pidev puhastusfunktsioon.

Külmkapp

Õige külmkapi valik on eluliselt tähtis – vastutab ju just see seade sinu toidu söögikõlbulikuna säilimise eest. Ka on see üks seade sinu kodus, mis töötab pidevalt.

Alates külmikutele kohustuslike standardite sätestamisest 1993. ja 1998. aastal on nende energiatarbimine tunduvalt vähenenud. Populaarsed on ühendatud sügavkülmikuga mudelid, millest moodsamad sisaldavad ka näiteks reguleeritava temperatuuriga lihariiulit, niiskuse reguleerimise funktsiooniga sektsioone puu- ja juurvilja värskena säilitamiseks, jäämasinat või joogikanistrit külmiku ukses.

Külmkapi suuruse üle otsustades järgi rusikareeglit – 340 liitrise mahuga külmik 2-liikmelise pere jaoks ja 57 liitrit mahtu juurde iga järgmise pereliikme tarbeks. Aga loomulikult tuleks silmas pidada ka muid faktoreid. Kui armastad näiteks allahindluste ajal osta kokku rohkelt toitu või kokata tihti suuremale seltskonnale, siis on loomulikult parem omada suuremat külmikut. Igal juhul tasuks enne ostmist järele proovida, kas sinna mahub ka näiteks pizzakarp või külmutatud kalkun.

Nõudepesumasin

Nõudepesumasinad on saadaval alates väikestest kapipealsetest kuni elegantsete kõrgtehnoloogiliste  mudeliteni. Õige nõudepesumasina valik oleneb soovitud funktsioonidest ning ka sinu kööki sobivast välimusest. Nii näiteks on kõige kõrgtehnoloogilisemad nõudepesumasinate mudelid varustatud elektroonilise puutetundliku kontrollpaneeliga, selle sisemus valmistatud roostevabast terasest ning arvukate tavalisemate pesuprogrammide kõrval on võimalus pesu pesta ka näiteks kristall- või Hiina pesutsükliga. Enamus nõudepesumasinaid ostetakse tänapäeval siiski integreeritavate mudelitena ja paigutatakse need köögimööblisse teiste kappidega samasuguste uste taha.

Tänapäevased nõudepesumasinad töötavad väga vaikselt ning on võrreldes varasema ajaga ka tunduvalt energiasäästlikumad, kasutades ühes pesutsüklis vähem vett ja kilovatt-tunde ning õhkkuivatusfunktsiooni, mis ei nõua kuumust. Kui soovid energiakulu veelgi vähendada, siis vali sisemise veesoojendusega nõudepesumasin - see ei koorma sinu kodust veesoojendamissüsteemi.

Rohkem »

Millised on olulised parameetrid laste turvatooli valikul?

Kui juba turvahälli valimine oma vastsündinud beebile oli piisavalt peadmurdev ülesanne, siis keerulisem on alles ees. Ühel hetkel on hoolikalt valitud häll titale lootusetult väikeseks jäämas ja paratamatult on aeg kaevuda turvatoolide laia maailma.

Vanusele vastav turvatool

Turvahällist turvatooli ümberkolimisega ei ole vaja kiirustada. Siin kehtib kahe üheksa reegel – kindlasti peaks lapse olema selleks hetkeks vähemalt 9 kuu vanune ja 9 kilo raskune. Õige aeg on siis, kui lapse pea hakkab ulatuma üle turvahälli ääre, mitte jalad. Näoga sõidusuunas istumiseks ei ole laps valmis enne, kui ta oskab juba ise iseseisvalt istuda.

Ära soeta liigse kasvuruumiga turvatooli!

Kipume me ikka ostma lapsele riideid ja jalanõusid, kus oleks nö. kasvuruumi. Turvatooli ostmisel ei tasuks seda järgida – liigne liikumisruum ei paku lapsele piisavalt kaitset. Tähtis on siinkohal korralike pea- ja õlatugede olemasolu ning need võiksid olla ka reguleeritavad kõrgemaks ja laiemaks, seda eriti suurema kaaluvahemikuga turvatoolide puhul.

Löögipadjaga turvatoolid

Nagu ka nimest võib juba järeldada, on sel juhul tegu turvatooliga, millel on spetsiaalne üle lapse kõhu kinnitatav löögipadi, millest üle käib auto turvavöö. Viiimastel aastal on sellised turvatoolid väga populaarsed, kuna testidega on tõestatud, et avarii korral aitab löögipadjaga turvatool paremini ära hoida kaela- ja selgroovigastusi. Samuti on nad kerged ja nende paigaldamine väga lihtne.

Õpi turvatooli õigesti paigaldama!

Igal juhul on aga ükskõik millise turvatooli juures kõige tähtsam see, et turvatool oleks paigaldatud korrektselt – ainult nii kaitseb see avarii korral last maksimaalselt. Seetõttu loe kindlasti põhjalikult läbi turvatooli kasutusjuhend. Palju abi on ka kaupluste konsultantidest, kes juba enne turvatooli ostmist saavad sulle selle õige paigaldamise ette näidata.

Rohkem »

Kuidas valida jalgratast?

Kõige keerulisemaks ülesandeks võib ratta valimisel olla sobiva raamiga ratta leidmine – inimesed on erinevas pikkuses, samuti nende käed ja jalad. Seetõttu pole ka eriti otstarbekas seada ülesandeks leida üks ja ainus ratas kasutamiseks kõigile pereliikmetele. Lähene loominguliselt ja alusta jällegi kõige algusest. Ehk siis mõtle, milleks sul ratast vaja läheb? Tahad sa hakata treenimise eesmärgil rattasporti harrastama, sõita ringi looduses niisama oma naudinguks või soovid oma jalgadest kiiremat moodust linnakontorisse jõudmiseks? Loomulikult on vaja ära otsustada oma eelarve. Ja siis võiks veel kindluse mõttes asja arutada ka rattaspetsialistidega.

Õige ratas just sulle

Mõtle läbi, kus sa oma rattaga sõitma hakkad, sest olenevalt sellest on igal rattatüübil on omad plussid ja ka miinused?

Linnarattad. Oma kiiruse poolest teistest aeglasem, tavaliselt paari käiguga ja rohkem mõeldud niisama kruiisimiseks. Ketil tavaliselt peal ka kate, et saaks sõita ka seeliku või kleidiga, kartmata selle saba keti vahele jäämist. Tihtipeale on linnarattad pakiraamiga taga ja korvikesega ees, kuhu saab mugavalt asju paigutada. Kui elad kortermajas, siis tasuks linnaratta soetamisel pöörata tähelepanu ka raami raskusele – kui sul on vaja ratast ülakorrusele toimetada, siis vali pigem kergema raamiga linnaratas.

Maastikurattad. Nagu nimigi ütleb, on need rattad hästi sobivad sõiduks eelkõige loodusmaastikul – metsas või muul liivasel ja pehmel pinnasel. Seetõttu on lihtsamaks opereerimiseks maastikurattal ka 18–24 käiku, amortisaatorid ning madala rõhu ja sügavama mustriga rehvid.

Hübriidratas. Sobib väga hästi sõitmiseks igasugusel maastikul ja pinnasel, kuna sel on kerge raam, mägirattast kitsamad kummid ja maastikurattast vähem käike.

Maanteerattad. Tavaliselt kõige kõrgemast hinnaklassist. Spetsiaalselt kiireks treeninguks asfaltpinnasel, nii üksikult kui ka grupis sõitmiseks. Kerged ja kitsaste rehvidega, millega soodsatel asjaoludel võib saavutada kiiruseks isegi ca 60km/h. Tavaliselt on maanteerattad aga ka kõige kallimast hinnaklassist.

Retrojalgrattad. Viimasel ajal väga jõuliselt leviv trend. Need on restaureeritud endisaegsed rattad, millest tuntuim on vast kumera raamiga naisteratas. Miinus võib siin olla selles, et kuna ka varuosad on vanaaegsed, siis võib neid olla raske leida.

Custom made jalgratas. Seda siis sel juhul, kui no kohe kuidagi enda vajadustele vastavat ratast poest ei leia. Hästihoitud saladus on siin see, et teatud juhtudel saab sellise spetsialistide poolt just oma soovide kohaselt kokku pandud ratta ka odavama raha eest, kui tüüpjalgratast ostes poes peaksite välja käima.

Rohkem »

Miks valida loodustooteid ja mida valikul silmas pidada?

Tänapäeval on tundlik nahk enamustel inimestel. Väga suurt rolli mängib siin ka meie kliima – vähe päikest, temperatuurimuutused, tuul, pakane jne., aga samuti inimese elustiil ja toitumisharjumused, mõningal juhul ka pärilikud soodumused. Aga ka on paljude kosmeetikatoodete koostises kasutatud  erinevad lõhna-, säilitus- ja lisaained võivad olla selle õhjuseks. Meie kliimas elavate inimeste tarbeks on tegelikult välja töötatud mitmeid loodustoodete sarju, mis on saadaval vaid apteekides. Sellised tooted on välja töötatud kosmeetikute ja dermatoloogide koostöös ning testitud just tundliku nahaga inimeste peal. Ka igat toote koostisosa testitakse eraldi – nii on risk kõige väiksem. Valmistatud on loodustooted kõigest sellest, mida loodusest saab: taimed, taimemahlad, õlid, marjad jne. Sel viisil peaks sobiva kosmeetikatoote leidma endale igaüks ning seda olenemata tema vanusest või soost.

Miks loodustooteid kasutada?

Parim mõju nahale

Tihtipeale on tundliku nahaga ja allergilistele inimestele loodutoodete kasutamine ainuke võimalus, kuna need ärritavad nahka vähem. Kuna looduskosmeetika toodete valmistamisel kasutatakse mahepõllumajanduslikult – ehk kasutamata geneetiliselt muundamata organisme, herbitsiide ja putukamürke - kasvatatud koostisosi ning need ei sisalda kahjulikke lisaaineid, siis on looduskosmeetika kindlasti parim valik ka beebidele ja rasedatele.

Parim toime

Analoogselt paljude teiste valdkondadega kehtib ka nahahoolduses sama põhimõte - mida puhtam, seda parem. Sellest suhtes ei tohiks loodustoodete parimast toimest vaidlust tulla. Nii näiteks mõjuvad nahale hästi meie oma lähedal ja samas kliimas kasvavaid marju ja vilja sisaldavad tooted, sest nendes on rohkem toimeaineid loodusest endast ning nii mõjuvad need stimuleerivalt ka naha enda uuendamise-, kaitse- ja niisutusprotsessidele.

Keskkonnasõbralikud

Mahepõllumajanduses ei kasutata väetiseid ja sünteetilisi kemikaale, millel on keskkonnale hävitav mõju. Nii kaitsed sa looduskosmeetika ostmisega ka ökosüsteemi.

Mida peaks loodustoodete valikul silmas pidama?

Kvaliteetsed loodustooted on sertifitseeritud. Iga sellist sertifikaati väljastaval asutusel on omad reeglid, mis on sertifikaadi saamiseks tootjale täitmiseks kohustuslikud ning nendest kinnipidamise tagamiseks peab tootja võimaldama ka tootmise regulaarset kontrolli. Näiteks on neis sätestatud minimaalne nõutav orgaanilise koostisosa sisalduse protsent ja maksimaalne lubatud sünteetiliste ainete sisalduse protsent tootes, keelatud koostisosad, lubatud protsessid koostisosade tootmisel jne.

Rohkem »

Millist grilli valida?

Põhimõtteliselt teavad kõik grillimisega veidikenegi kokkupuutunud inimesed, et grillil ja grillil on vahe. Allpool toome ära peamiste grillseadeldiste kirjeldused, aga loomulikult valib igaüks siiski grilli vastavalt enda eelistustele, pidades silmas ka seda, kus, millistes tingimustes ja kui palju ta seda kasutama hakkab, millist grillielamust soovib ning kui palju on valmis raha kulutama. Aga olenemata sellest, milline grill poest koju tuuakse, peaks alati enne tegutsema asumist hoolikalt läbi lugema kasutusjuhendi ja jälgima grillimisel kõiki ohutusnõudeid.

Kiirgrill

Kiirgrill kujutab endast ühekordset grillipakendit, mida müüakse valmis nö. stardikomplektina ning  mille kasutamisel inimesel polegi muud vaeva kui see ainult põlema süüdata. Analoogselt teiste grillidega tuleb oodata hõõguva söe moodustumiseni ning alustada siis grillimist grillrestil, mis on  komplektiga kaasas. Oma lihtsa kasutamise ja väiksuse tõttu on seda väga mugav kaasa võtta väljasõidule või piknikule ning peale kasutamist lihtsalt minema visata.

Matkagrill

Nagu nimigi ütleb, on need grillid valmistatud kasutamiseks matkal vabas looduses. Matkagrillid on roostevabast terasest valmistatud ja hästi vastupidavad kaasaskantavad grillid, mida saab ka peale kasutamist kerge vaevaga puhastada. Jalad on sel grillil eemaldatavad - nii on seda mugav mahutada ka näiteks seljakotti.

Tavaline söegrill

See mudel on ilmselt tuttav kõigile ja saanud omamoodi kõikide grillide sümboliks. Saadaval on need mitmes hinnaklassis – kallimatel juures ka kogu asja mugavamaks tegevaid lisasid, odavamad ajavad asja ära elementaarsete grillimiseesmärkide täitmisel. Samas peab arvestama ka seda, et odavamatel mudelitel on ka lühem eluiga, samas kui kallimad täidavad oma eesmärki hästi ka veel kümne aasta pärast. Need on ümmargused emailitud alumiiniumist või roostevabast terasest grillid, milles saab kasutada puubriketti või valmissütt. Kuumuse reguleerimiseks on kaanel reguleeritavad õhutusavad ja tavaliselt on allpool ka taldrik tuha püüdmiseks. Paljud väidavad, et just sellisel grilli saab küpsetada kõige ehedama maitsega grill-liha.

Elektrigrill

Elektrigrill on väga mugav grilliõhtuks terrassil ja rõdul. Sellise grilli võimsus on 2000 W ning see kuumeneb juba paari minutiga. Parematel mudelitel on temperatuuri võimalik ka reguleerida. Elektrigilli on lihtne hooldada ning see ei vaja lisavarustust. Või siis on kõrgema klassi mudelitega vastupidiselt kaasas terve hulk lisavarustust: vokkpann, suitsuse maitse saamiseks laastutasku või erimudelitel isegi juures võimalus selles kala suitsutada. Osadel mudelitel saab eemaldada jalad ning grillosa tõsta otse sööjate ette lauale.

Puu- ehk BBQ grill

Puugrill on terasest grilliseade, mida köetakse puudega. Eheda maitse andja grillijale aias või vabas looduses. Rohkem kasutavad seda grilligurmaanid, kes väärtustavad just puusöel grillimisel saavutatavat maitset. Samuti on enamus puugrille varustatud ka termomeetriga ning suitsukambriga liha ja kala suitsutamiseks. Hästi sobilik on selleks ka puugrilli suur mahutavus – nii saab korraga toita ka suuremat seltskonda.

Gaasigrill

Gaasigrill sobib hästi stiilsele grillisõbrale. Seade ise on tavaliselt üsna efektse välimusega ning seetõttu ka oma hinnaklassilt veidi kallim. Ka on sellel tavaliselt mitu erinevat küpsetusreźiimi,  malmist küpsetusplaat on kaetud portselankattega ning mõnel mudelil kaasas ka katteplaat, millega grilli kattes saab seda kasutada lauana.

Rohkem »

Kuidas valida kosmeetikatooteid?

Igat tüüpi nahale on vajalik valida just sellele nahatüübile sobiv kosmeetika, et rõhutada oma loomulikku ilu ning vältida mittesobiva kosmeetika kasutamisest tingitud reaktsioone. Iga inimese nahk on ainulaadne ja ka nahal võivad erinevad piirkonnad olla erinevate omadustega – ka seda tuleks kosmeetika valimisel arvesse võtta.

Kui oled juba kord kogenud seda, et lauvärv koguneb silmalau kurdudesse või jumestuskreem näol näib triibuline juba enne lõunat, siis on järgmine kord kosmeetikatooteid ostes mõistlik kulutada eelnevalt veidi aega ka oma nahatüübi väljaselgitamisele ja vastavalt sellele soetada just endale sobivad kosmeetikatooted.

Väldi kosmeetikatooteid, mis kuivatavad või ärritavad nahka

Eri tüüpi nahk reageerib kosmeetikatoodetele erinevalt. Isegi kui teatud brändi lauvärv sobib sinu nahaga hästi, ei pruugi seda teha sama brändi huulepulk. See tuleb sellest, et nahk sinu silmalaugudel võib olla erinevat tüüpi nahast, mis katab sinu huuli. Kahjuks on võib-olla just endale sobilike valimisel vaja proovida mitmeid erinevaid kosmeetikatooteid. Teine asi, mida tasuks siinkohal silmas pidada, on see, et teie nahk võib endale tekitada kaitsemehhanismi teatavate kosmeetikatoodete vastu, mis varasemalt ärritust ei tekitanud ning on vajalik leida asendus ka sellele kosmeetikatootele, mis varasemalt sobis hästi. Naha omadused võivad aja jooksul muutuda, vastavalt sellele tuleb välja selekteerida ka nendele uutele omadustele sobivad kosmeetikatooted.

Kuiv nahk

Kui sul on kuiv nahk, siis ei tasu sellepärast veel meelt heita. Sulle sobivad vahulised aluskreemid ning võimalikult kerge konsistentsiga jumestuskreemid. Peeneteraline kompaktpuuder on hea valik, seevastu vältima peaksid tolm- ja õlivaba koostisega puudrit, sest need kipuvad paistma laigulisena. Ka lauvärvid võiksid olla siidise või kreemja tekstuuriga. Huulepulkade ja huuleläigete valikul lähtu nende niisutavatest omadustest – otsi selliseid, mis sisaldavad loomulikku niisutust pakkuvat aaloet või E-vitamiini.

Õrn nahk

Otsi tooteid, mis on märgistatud spetsiaalselt kasutamiseks tundlikul nahal ning mis on valmistatud puhastest looduslikest koostisainetest. Oluline on vältida kõike, mis sisaldavad ebamääraseid värv- või lisaaineid.

Segatüüpi nahk

Segatüüpi naha puhul on võimalik kasutada erinevate omadustega naha-aladel kas erinevale nahatüübile sobilikke erinevaid kosmeetikatooteid või siis spetsiaalselt segatüüpi nahale mõeldud tooteid. Ka nö. normaalsel nahal võib olla alasid, kus nahk on rasune või siis vastupidi – kuiv ja õrn, samuti võib nahk muutuda kohati rasusemaks olenevalt aastaajast jne.

Rasune nahk

Rasuse naha puhul peaksid valima pigem õlivaba koostisega aluskreemi ja mati jumestuskreemi. Tolmpuuder sisaldab kompaktpuudrist vähem õlisid, seega oleks mõistlik kasutada pigem seda.  Tupsuta oma nägu kompaktpuudriga mitmeid kordi päeva jooksul, nii väldid läikivat nägu. Hoidu ka kreemja koostisega lauvärvide ja huulepliiatsite soetamisest.

Mõtle oma nahatoonile

Oma nahatüübi kõrval mõtle ka selle loomulikule toonile. Jumekamatele sobivad tumedamat tooni jumestuskreemid, lauvärvid ja silmapliiats. Ning vastupidiselt – kahvatumale nahale peaks valima heledamat tooni jumestuse. Dekoratiivkosmeetika peaks loomulikku nahatooni vaid veidi rõhutama, mitte üritama seda muuta.

Osta kvaliteetseid kosmeetikatooteid

Kvaliteetsed kosmeetikatooted laastavad küll rahakotti omajagu, aga tulemused on seda väärt. Odavama hinnaklassi kosmeetikatooted kipuvad nahal laiali valguma ja võivad tekitada ärritust.  Seega, kui oled juba välja selgitanud oma nahatüübi, siis on igati mõistlik investeerida tuntud brändide kvaliteetkosmeetikasse ning sellega ebameeldivaid üllatusi vältida.

Rohkem »

Ostukorv

Ostukorv on tühi.

Vaata salvestatud ostukorvi

Ostukaitse garantii

Ostukaitse garantii Kvaliteedimärk
Facebook