Kasulikud nõuanded

Kui oluline on töökoha valgus?

26.08.2020
mees teeb hästivalgustatud töölaua taga tööd

Kaasaegse tehnoloogia abil on kodukontor muutunud üha tavaliseks. Üha enam ettevõtteid võimaldab vähemalt osaliselt kontorist eemal töötada. Ebasobivas ruumis töötamine võib aga olla äärmiselt kahjulik. Seda eriti halvasti valgustatud ruumis. Milline on kõige sobivam valgustus töö tegemiseks – lugege artiklist.

hästivalgustatud töökoht

Kuidas planeerida töökoha valgust?

Pimedas diivanil töötamine või ebamugavalt ereda valgusega köögilaua taga istumine võib kujuneda väga häirivaks. Sina ja su silmad väsivad kiiresti ning sa töötad palju aeglasemalt, kui sooviksid. Kui töötad kodus üsna sageli, tasub endale luua spetsiaalse valgustusega töönurk. See ei pea tingimata olema eraldi ruum, kõige tähtsam on koht, kuhu paigutada töölaud ja korralik valgus.

kaasaegne ja avar kontor hea valgustusega

Kombineerige päevavalgust, otsest ja kaudset valgustust. Ideaalis peaks laud olema paigutatud akna kõrvale – nii saate päevavalgusest maksimaalset kasu. Ent päevavalgusest üksi ei piisa. Pimedamal päeval ja õhtuti tööd tehes on vajalik ka lisavalgustus. Ning nagu juba mainitud, on kõige parem põimida otsest ja kaudset valgustust.

Otsese valgustuse jaoks võite kasutada seinavalgustit või laualampi.


Seina- või laualambi valimisel arvestage kahe olulise asjaga:

  1. Suund. Ideaalis on seinavalgustid reguleeritavad. Soovite ju muuta istumisasendit, asetada arvuti mugavama nurga alla ning samal ajal reguleerida valguse suunda. Sama reegel kehtib laualampide kohta. Kindlasti ei tasu valida staatilist valgust. Parima lahendusega valgustitel saate lisaks suunale reguleerida ka selle kõrgust.
  2. Kõrgus. Seinalampi ei tasu liiga kõrgele riputada, vastasel juhul hajub valgus enne lauale jõudmist ning sobib seetõttu pigem lisavalgustiks. Laualampi valima asudes pöörake tähelepanu oma laua suurusele ja veenduge, et lamp oleks kogu tööala valgustamiseks piisavalt kõrge. Mida kõrgem on lamp, seda suurem on valgustusväli.

Rippuvad valgustid sobivad kõige paremini kaudseks valgustuseks, sama kehtib ka laevalgustite või süvistatud valgustite kohta. Pole oluline, mis tüüpi valgusti te valite, kõige tähtsam, et töökoha valgustus ei ripuks otse laua kohal. Sellise valgustuse peamiseks eesmärgiks on valgustada töökoha ümbrust nii, et silmi laualt eemale suunates ei oleks valguse erinevus väga suur. Kui riputate valguse liialt töölaua lähedale, võib see suure tõenäosusega arvutiekraani ülevalgustada või tekitada soovimatuid varjusid.

mees teeb õhtul kodus tööd

Valguse intensiivsus ja värvitemperatuur

Valgustite jaoks mõeldud eletripirnide valimisel tuleb lihtsalt arvestada nende värvuse temperatuuriga, mis sõltub sellest, millist ruumi parasjagu on tarvis valgustada. Mis puudutab töökoha valgustusse, siis kõige parem on üsna ere ja valge valgus. Värvitemperatuuri mõõdetakse kelvinites (K) skaalal 1000 kuni 10 000. Mida suurem arv, seda valgem ja külmem on valgus. Põhiruumi valgustamiseks valige vähemalt 4000 K valgustid, eelistatavalt 5000–6000 K mudelid.

Valguse heledust mõõdetakse luumenites (lm). Et teada saada, millise heledusega pirne vajate, peate arvestama, millise suurusega ruumi soovite valgustada. Uuringud soovitavad 300–750 lm / m2 elektripirne.


Kokkuvõtlikult võib välja tuua kaks peamist aspekti, mis on töökoha valgustuse planeerimisel eriti olulised. Esiteks, valige peamine ja lisavalgustus, loomulikust valgusest üksi ei piisa. Teiseks, isegi kui valite parima valgusti, kuid kasutate vale värvitooni või heledusega pirne, jätab lõpptulemus soovida.

Kuidas hindate seda postitust?