Kasulikud nõuanded

Kuidas valida kasvuhoonele kastmissüsteemi?

Vaata kõiki kasvuhoonete pakkumisi
05.05.2020
tomatite kastmine veevoolikust

Tulihingelise aiandusega tegelejana tead kindlasti kui oluline on taimede ja viljade jaoks korrektne kastmissüsteem - sellest oleneb taimede tervis, kasvuareng ja isegi ka viljade maitse. Kindlasti ei tohiks neid üle kasta ega ka lasta kuivada, mistõttu ongi äärmiselt oluline leida kastmissüsteem, mis vastaks viljade ja taimede vajadustele ja kasvutingimustele.

Kastmisalused

Noortaimede puhul on kõige sobilikum kasutada kastmisaluseid. Neid on olemas erinevates suurustes, mistõttu sobivad nad ideaalselt kasvuhoone riiulitele. Tegu on justkui plastikust vanniga, mille sooneline põhi mahutab endasse suures koguses vett. Selle peamised vett imavad kihid aitavad juhtida niiskust poti aluse kaudu taime juurteni. Oma suure vee mahutavuse tõttu on ka äärmiselt kerge õigel ajal märgata, millal tuleks vett juurde lisada.  

Kastmisandur

Kastmisaluste jaoks tehakse ka keraamilisi andureid, mis mõõdavad niiskustaset ning annavad taimele vett selle reaalsele vajadusele. Seda on äärmiselt lihtne paigaldada ja ka kasutada - tutvuda tuleb vaid esmalt kasutusjuhendiga. Tegu on keraamilise koonusega, mis täidetakse veega ning seejärel pistetakse pinnasesse, mida kastetakse. Juhul, kui tekib pinnases kuivus, tekib koonuse sisu ja pinnase vahel rõhkude seas vahe - kui pinnase niiskus muutub madalaks ning anduris on vesi, hakkab süsteem automaatselt andurist vett imema pinnasesse kuni pinnase niiskustase on taas õige. 


Tilkkastmissüsteem

tilkkastmissüsteem kasvuhoones

Tegu on kõige levinud kastmissüsteemiga - oma vooliku kuju tõttu ideaalselt ka kasvuhoonesse ja aeda, paigaldades see mulla peale taimede vahele. Reguleeritavad tilgutuspead säästavad vett ning on nii täpsed ja ühtlased - nii pääseb vesi alati sinna, kus taim seda vajab. See kõik toimub nii automaatselt, et Sa ei pea isegi naabreid taimede vaatamiseks paluma kui Sind kodus ei ole - lahti tuleb vaid kraan, et süsteem saaks kastmiseks vett koguda.

Imbvoolik

Imbvoolik paigaldatakse peenrale taimede vahele või kuni 15 cm sügavusele mulda. Poorne ja painduv kummist voolik hakkab aeglaselt eraldama niiskust, misjärel muld tõmbab voolikust vett, et asendada viljade ja taimede ära kasutatud vett. Oma vooliku kuju tõttu ideaalselt ka kasvuhoonesse ja aeda. Paigaldus oleneb konkreetsest pinnasest ja vee survest, kuid üldjuhul paigaldatakse voolik iga meetri tagant. Küll on aga eluea lühenemise oht talvel - külmumine ja üles sulamine võib mõjutada tunduvalt selle vastupidavust. Imbvoolikud sobivad ideaalselt taime ridade veesäästlikuks kastmiseks, sest seda on võimalik kasutada ka madala veesurve korral. 

Vihmuti

Vihmutid tekitavad udu, mis jahutab ja niisutab õhku. Selleks peab olema majapidamises vajalik pumbasüsteem ja elekter. Vihmuteid on olemas mitmel kujul - nii mulla sisse, väljaspool mulda kui ka lillepotti. Ringvihmutid on vaiksed ja kergelti käsitsetavad nii väikestesse kui ka suurtesse aedadesse.

kasvuhoone vihmuti

Mitmekülgne seadistus võimaldab Sul ise reguleerida, kuidas taimi kasta soovid.  See on kõige sobilikum kasvuhoonetesse, kuid eelkõige suuruse poolest suurematele. Vibrovihmutid sobivad alates 90 kuni 350 m2 aladele, tagades ühtlase ja lompideta kastmise. Suurtele aladele sobib hästi vihmutid, mis kastavad taimi sektori või täisringi kujuliselt. Eeliseks on kindlasti soodne hind.


Enne kastmissüsteemi valimist tuleb aga leida sobiv kasvuhoone, mille järgi süsteemi valida. Kui soovid kasvatada suures koguses taimi, tasub mõelda suure polükarbonaadist kasvuhoone peale, millele sobivad hästi kõik kastmissüsteemid. Sellele on võimalik paigaldada ka riiulid, mis on ideaalne kastmisandurite jaoks. Kilekasvuhoonesse sobib hästi imbvoolik, kuna see sobib eelkõige hooajaliseks kasvatamiseks - talvel tuleks eemaldada nii kasvuhoone kui ka voolik.

Kuidas hindate seda postitust?