Kasulikud nõuanded

Kuidas valida õiget aiatehnikat?

Vaata kõiki aiatehnika pakkumisi
04.04.2016
aiatehnika

Kevad on kätte jõudnud ning aianduse entusiastidel algab vilgas aeg – aeg on valmistuda intensiivseks aiatööks nii iluaias kui põllul. Aeg on varuda uued taimed ja seemneid ning tuleb hoolikalt kaaluda, millist aiatehnikat ja -tööriistu uueks hooajaks vaja on. Aianduspoed pakuvad suurt valikut kaupa ning isegi spetsialistidel on raske valida sobivat, kvaliteetset ja vastupidavat tehnikat. Järgnevalt jagame mõned näpunäited, kuidas valida sobiv aiatehnika.

Niiduk vali sõltuvalt muruplatsi suurusest

Hea muruniiduki tellimine Kaup24-st on alati soodne ja muruniidukite valik on tõeliselt lai – valikus on nii mehaanilised, elektri või bensiinimootori jõul töötavad masinad. Viimastel aastatel on populaarsust kogumas robot muruniidukid – väikesed targad masinad, mis hoiavad muru omapäi korras ja niitmise lõpul tulevad ise ka end laadima. Nende hinnad on iga aastaga langemas. Nagu suurte teleritegagi - seadmed mis algul tundusid väga kallid ja käeulatusest väljas, on tänaseks saamas igapäevaseks tarbeesemeks.


Näiteks hobiaednikel, kes hoolitsevad väikese ala korrashoiu eest, on kasulik valida mehaaniline muruniiduk - need on kerged ning neid on lihtne transportida. Sõltuvalt vajadusest võib niiduk lõigata 2 – 120 mm pikkus muru. Käsimuruniidukid on keskkonnasõbralikud, neid on lihtne juhtida ning need ei nõua palju hooldust.

Teine valik väikeste muruplatside eest hoolitsemiseks on elektriline muruniiduk. Elektriniidukid töötavad vaikselt, kuid neid on mugav kasutada vaid seal kus on hea juurdepääs seinakontaktile. Kui see ei ole võimalik, saab valida ka akutoitega muruniidukid. Täielikult laetud akudega niidukit saab kasutada 1-2 tundi, sõltuvalt platsi pikkusest ja laiusest.


Muruniitmise spetsialistid soovitavad valida bensiinimootoriga muruniiduki või minitraktori.  Bensiinimootoriga seadmetega on kerge manööverdada ja need on võimsad, need ei sõltu elektrienergiast ega inimjõust ning seega annab kasutajale rohkem vabadust.

Kettsaag nii algajale kui aednikule

Pügamata puud ja põõsad annavad väheküpsenud viljasaagi ning on vähem vastupidavad mitmesuguste haiguste ja kahjurite eest. Selleks, et neid muresid vältida, kärbitakse viljapuid ja marjapõõsaid pidevalt. Kui oma aias on rohkem kui mõnikümmend viljapuud või põõsast, on käsitsi okste lõikamine tõeline väljakutse. Mida teha? Sellistel juhtudel on kettsaag asendamatu. Aiatehnikapoodides võib leida palju masinaid erinevate markide, võimsuste, suuruste ja kasutusvõimalustega. Spetsialistid soovitavad kettsaagi valides vastata mõnele küsimusele: Kas teil on mootorsae kasutamise kogemust? Kui tihti te saagi kasutate? Milliste mõõtudega puid ja põõsaid sagedamini lõikate? Nendele küsimustele vastates on lihtsam otsustada, mis suurusega ja võimsusega kettsaagi osta.

Kui olete kogenematu kettsae kasutaja, on eelistatud lahendus väike ja väiksema võimsusega seade. Selliseid vahendeid on lihtsam kasutada. Nendega on lihtsam manööverdada ning nende väike kaal aitab vältida kogenematul kasutajal võimalikke tervisekahjustusi. 

Kui olete kogenud kasutaja ja hoolitsete suuremate puude eest, siis eelistatud valik peaks olema võimas, suurema suurusega kettsaag pika varrega – sellist masinat on raskem kontrollida, kuid tootlikus on kõrgem ning sellise kettsaega töötades saavutad paremaid tulemusi. Teleskoopvarrega kettsaag on suurepärane abivahend jõudmaks kättesaamatutesse kohtadesse.

Maa ettevalmistamine külviks – traktorist labidani

Enne mistahes tüüpi külvi alustamist peab muld olema korralikult ettevalmistatud. St muld peab olema pehme ja õhuline, et istutatud köögiviljad, teraviljad või lihtsalt muru kiiremini idaneks. Selle jaoks on kasutusel kultivaatorid, pinnase kobestajad ja aeraatorid. Traditsiooniliselt näeme kultivaatorit traktori küljes, mis kobestab mulda ja valmistab ette külvamiseks.

Kui me räägime väiksemast põllulapist, kus on vaid mõned ruutmeetrid, ei ole suure põllutehnikaga maaharimine kaugeltki kasulik – seda saab teha üha populaarsemaks muutunud kultivaatorite, pinnasekobestajate ja aeraatoritega ning ka tavaliste labidatega.