Kasulikud nõuanded

Nipid, kuidas sülearvuti eluiga pikendada

Vaata kõiki sülearvutite pakkumisi
16.12.2019
sülearvuti ja märkmik

Tehnikaseadme kestus sõltub väga paljudest teguritest.

Sülearvutite puhul on kasutajate hinnangud väga erinevad: mõni ütleb, et üle kolme aasta ei pea ükski rüperaal vastu, teine väidab, et tavakasutuses olev sülearvuti teenib omanikku julgelt viis ja enamgi aastat. Arvuti püsib kindlasti kauem töökorras, kui sellega õigesti ümber käia. Mida teha, et läpakas peaks kaua hästi vastu?

Vajadustele vastav sülearvuti

Esimene samm oma elektroonilise abimehe eluiga pikendamiseks on valida oma vajadustele vastav sülearvuti.

Oluline on, et seadme jõudlus vastaks kasutaja nõudmistele. Niisama internetis surfamine ja meilide saatmine ei vaja suurt jõudlust ega mälumahtu. 

Kui aga arvutit on tarvis teksti-või andmetöötluseks, mahukate failide alla laadimiseks ja salvestamiseks või multimeedia programmidega töötamiseks, tuleb valida vastavate parameetritega arvuti ühes õigete tarvikutega.


Hoia arvutis korda

Sassis toas ja segamini laua taga on keeruline keskenduda ja tööd teha. Sama loogika kehtib ka tööarvuti puhul: kui läpaka kõvaketas on ebavajalikke faile täis, siis segab ja aeglustab tarbetu andmemaht rüperaali toimimist.

Soovitav on paaril korral aastas või vastavalt uue info pealetulekule, arvutis olevad dokumendifailid ja pildid üle vaadata ning kaustadesse grupeerida. Pealkirjastatud kaustad hõlbustavad vajamineva teabe üles leidmist, tekitavad ülevaate ja aitavad ebavajalikud failid ära kustutada. 

Mida rohkem tarbetut “kraami” kõvakettal on, seda halvem sülearvutile.   

Panusta korralikku viirustõrjesse

Kohe pärast uue läpaka ostu ja kasutuselevõttu tuleb see varustada efektiivse viirusetõrjetarkvaraga. On elementaarne kaitsta kallist tehnikaseadet viiruste, internetirünnakute ja spämmi eest.

Kui ise spetsialist ei ole, siis ei tasu omal käel midagi alla laadima hakata, arvuti varustamine täielikku turvalisust garanteeriva tervikliku turvaprogrammiga tuleb usaldada eksperdile.

Edaspidi tuleks lasta arvuti aeg-ajalt asjatundjal üle vaadata ja hoiduda küsitava sisuga failide installimisest. Eriti oluline on hoida silma peal laste kasutuses oleval sülearvutil.


Tee väljast ja seest tolmust puhtaks

Korrapärane puhastamine on kindlasti üks neid tegureid, mis aitab läpaka eluiga pikendada. Ekraani ja klaviatuuri puhastamiseks võiks kasutada mikrofiiber lappi ja spetsiaalse ekraani puhastusvahendit. Arvuti sisemuse tolmust puhtaks tegemine on A ja O.

Korpuse sisse kogunev tolm teeb palju kurja: tolm koguneb peamiselt ventilaatorite külge ja vahele ning see hakkab pikapeale mõjutama arvuti jahutust, põhjustades seame ülekuumenemise ja luues olukorra, kus protsessor võib lõpuks läbi põleda. Tolmu eemaldamiseks kasutatakse suruõhku. 

Arvuti peab saama õhku

Ükski tehnikaseade ei kesta, kui seda tarvitatakse vääralt. Sülearvutil tuleb kindlustada õhu juurdepääs õhutusavadele, et hoida masinat üle kuumenemast. Kuna õhutusavad paiknevad läpakatel sageli põhja all, tuleb arvutit kasutada ja hoida kõval pinnal - siis on õhu liikuvus tagatud.

Diivanil või voodil ei ole soovitav sülearvutit hoida: esiteks ei saa arvuti siis piisaval määral jahutamiseks õhku ja teine oht peitub tekstiilides - need sisaldavad tolmu. Tolmu tekitab ka arvuti juures söömine ja suitsetamine ning lemmikloomade vaba juurdepääs läpakale.


Tehniline korrashoid

Vahetevahel vajab puhastamist ka arvuti vahemälu ja internetibrauser. Külastusinfo, küpsiste ja vahemälu puhastamine aitab muuta brauseri töö kiiremaks. Kui arvuti sellele vaatamata on aeglane, tasub kaaluda kõvaketta vahetamist SSD ketta vastu.

Aku on sülearvuti juures üks olulisemaid komponente ja määrab paljuski läpaka vastupidavuse.  Soovitav on sülearvuti aku vähemalt korra kuus 100 protsenti täis laadida ja korra kuus ka täielikult tühjaks kasutada. Akut tuleb hoida jahedas ja vältida selle ülekuumenemist. Kui arvutit pikemat aega ei pruugi, on parem aku üldse tagant ära võtta. Kiiremini annavad otsa need akud, mis peavad alatihti vooluvõrguta töötama.

Kuidas hindate seda postitust?

Pigu grupp:
Internetinė parduotuvė Interneta veikals Kaledos.lt

© 2008-2020 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.