Kasulikud nõuanded

Kuidas hoolitseda mänguasjade eest, et Teie laps oleks terve?

Vaata kõiki pakkumisi
14.08.2019
vanemad puhastavad oma laste mänguasju

Laste mänguasjad on meie pisikestega pidevalt tihedas kontaktis – enamasti nad mitte ainult ei puuduta oma lemmiklelusid, vaid proovivad neid ka suhu pista. Seda on raske, kui mitte võimatu vältida, kuid laste hügieeni ja hea tervise tagamiseks saame veenduda, et mänguasjad oleksid alati puhtad ja desinfitseeritud. Korralik hooldus võtab palju aega, ent pikendab ka mänguasjade eluiga – mänguasjade puhastamise võiksite ette võtta regulaarselt, olenevalt ka materjalidest, millest mänguasjad on valmistatud.

Puidust mänguasjade puhastamine

Puidust mänguasjad on populaarsed oma naturaalsuse, jätkusuutlikkuse ja loovuse tekitamise poolest. Parimad näpunäited nende puhastamiseks on:

 1. Naturaalsus. Puidul on looduslik antibakteriaalne kate, mis muudab mikroobide kogunemise mänguasjadesse vähem tõenäoliseks, mis tähendab, et saate nende hooldamiseks kasutada looduslikke, vähem toksilisi materjale. Hästi sobib mahe nõudepesuvahend, äädikas (see aitab ka suuremate plekkide korral) või mõni muu universaalne, kemikaalidevaba puhastusvahend. Neid koostisosasid veega segades saate kõige tõhusama hoolduse!
 2. Vältige leotamist. Suur õhuniiskus võib puidust mänguasjade kuju muuta või neid paisutada, seetõttu on parem mitte neid vees leotada – pihustage või kasutage niisket lappi.
 3. Järgige puhastamise ja desinfitseerimise kolme sammu. Piserdage puidust mänguasju valitud puhastusvahendiga, pühkige õrnalt ja kergelt niiske lapi või käsnaga ja laske kuivada – protsess on lihtne, kuid tulemused silmaga nähtavad!
 4. Kuivatage mänguasju päikese käes, kuid ärge üle pingutage. Kui jätate puidust mänguasjad otsese päikesevalguse kätte kuivama, kiirendab see protsessi ja tapab veelgi rohkem baktereid. Mänguasju ei tohiks aga pikka aega tähelepanuta jätta – päike võib nende värvi mõjutada ja seetõttu ei tohiks neid liiga kauaks päikese kätte jätta.
 5. Niisutage neid aeg-ajalt. Et puidust mänguasjad aja jooksul pragunema ei hakkaks ja nende võlu säiliks, on hea mõte neid pisut niisutada. Selleks sobivad eriti hästi oliiviõli ja mesilasvahalakk, mis ei ole toksilised ning on äärmiselt tõhusad.


Tekstiilist mänguasjade hooldus

Pehmed ja plüüsist mänguasjad on väikeste lemmikud – päris paljud mängukarud või muud pehmed kaisuloomad rändavad sageli lapsega absoluutselt kõikjale. Sellistesse delikaatsetesse materjalidesse koguneb mustus ja tolm ka palju kiiremini – neist vabanemiseks tuleks kõigepealt põhjalikult uurida mänguasja etiketil seisvat teavet ning valida kõige sobivam puhastusviis:

 1. Pesumasinas pesemine. Pesumasina kasutamine on tavaliselt võimalik, kui pehmetel mänguasjadel pole kartongist, metallist või teisi vett pelgavaid detaile – taoline informatsioon on alati leitav ka mänguasja etiketilt. Kui pesumasinas pesemine on võimalik, soovitame järgida järgnevaid juhiseid:
 • Pange mänguasi eraldi pesukotti või vanasse padjapüüri, hoidmaks mänguasja kõiki detaile omal kohal;
 • Valige madalaim võimalik pesemistemperatuur – väga kuum vesi võib pehmeid plüüsist mänguasju kahjustada. Täpne pesemistemperatuur märgitakse samuti harilikult etiketile;
 • Ärge peske mänguasju koos teiste esemetega, eriti nendega, mis võivad värvi anda ja mänguasja värvitooni kahjustada.
 1. Käsitsi pesemine. Kui pehmeid mänguasju ei ole võimalik masinas pesta, võite kasutada ühte järgmistest puhastusmeetoditest:
 • Peske mänguasju kraanikausis leiges vees õrnade puhastusvahenditega, mis ei sisaldaks kahjulikke aineid ega kemikaale. Täiendava desinfitseerimise jaoks on soovitatav asetada mänguasi kilekotti ning jätta see kolmeks päevaks sügavkülma, kuid antud meetodit on võimalik kasutada loomulikult vaid juhul, kui see pole Teie lapse lemmiklelu.
 • Kasutage prügikotti ja söögisoodat – kui mänguasi on vähemalt keskmise suurusega, on soovitatav panna see koos poole tassi söögisoodaga prügikotti ja  seda korralikult raputada. Seejärel hoidke mänguasja 15-20 minutit kotis, võtke see sealt välja ja pühkige soodast puhkaks.
 1. Kuivatamine. Tõenäoliselt on kõige kindlam viis mänguasjade kuivatamiseks mähkida need õrnalt rätikusse ja pigistada välja nii palju vett kui võimalik. Kindlasti ei tohi neid mingil juhul tugevalt pressida ega väänata. Seejärel võib mänguasja jätta mõneks ajaks otsese päikesevalguse kätte, riputada nöörile või lihtsalt ohutusse kohta panna. Mõnda pehmet mänguasja saab kuivatada trummelkuivatis, sel juhul on soovitatav hoida temperatuur võimalikult madalal ja vajadusel kuivatada mänguasja fööniga.
   
 2. Tolmuimeja. Tolmust vabanemiseks on üheks võimaluseks mänguasju ka tolmuimejaga puhastada. Selline meetod toimib vaid vähem võimsate käeshoitavate tolmuimejatega.


Kuidas hooldada plastikust mänguasju?

Mõned plastist mänguasjad on võimalik nõudepesumasinas puhtaks pesta – seda loomulikult juhul, kui juhistes pole öeldud teisiti ja mänguasjal puuduvad metallist või elektrilised osad, vaid siis võib eeldada, et antud meetod mänguasja ei kahjusta. Sel juhul tuleks mänguasjad asetada seadme ülemisele riiulile, mis on mustuse eemaldamiseks ja desinfitseerimiseks tõhusaim viis. Kui Te pole aga kindel, kas nõudepesumasin on ohutu valik, peaksite plastist mänguasju käsitsi pesema – sellisel juhul on parim järgida järgmisi nõuandeid:

 • Plastikust mänguasjade pesemiseks sobib eriti hästi sooja vee ja seebi segu see tuleks kanda lapile või käsnale ja mänguasja sellega puhastada, kuni kõik nähtavad plekid on kadunud.
 • Suuremate plekkide korral soovitatakse kasutada äädikat ja söögisoodat see segu saab hõlpsalt lahti kogu mustusest. Seda on lihtne valmistada: lisage 2/3 tassi söögisoodat, pool tassi vedelat seepi, pool tassi vett, kaks supilusikatäit valget äädikat ja segage, kuni segu on lahustunud.
 • Desinfitseerimiseks kasutage lahjendatud valgendit – supilusikatäie valgendi segamine liitri veega ei ole mitte ainult tõhus, vaid lastele ka ohutu. Veenduge, et plastist mänguasjal poleks mikroobe ega mustust ja hoidke lelu selles vähemalt kaks minutit.
 • Kuivatage plastist mänguasju seal, kus nõusidki jätke need umbes päevaks nõudekuivatisse: kui niiskus on kadunud, saate lemmikmänguasjad lastele tagastada.