Kasulikud nõuanded

Kuidas puhastada diivanit?

Vaata kõiki diivanite pakkumisi
14.08.2019
naine puhastab oma diivanit

Diivan on üks populaarseim mööbliese, mida paljud seostavad meeldivate vestluste või lõõgastava puhkusega. Kuna veedame sellel üsna palju aega, on tavaline, et see ka määrdub – diivani korrektne puhastamine sõltub aga diivani materjali tüübist. Järgnevalt toome Teieni diivani puhastamiseks põhilisemaid nippe ja omadusi – neid järgides võite kindlad olla, et diivani välimus on veatu!

Gobeläänist diivani puhastamine

Kui omate gobeläänist diivanit, ei saa Te mitte mingil juhul ilma tolmuimejata hakkama – kuigi diivani muster võib mustust ideaalselt maskeerida, siis on Teil võimalik kogunenud tolm hõlpsalt tolmuimejaga eemaldada. Selleks võite kasutada ka pehmemat pintslit. Diivani kõik nurgad tolmuimejaga puhastada on soovitatav ka siis, kui kavatsete rakendada muid puhastusmeetodeid, millest populaarsemad on:

  • Diivani puhastamine sooja vee ja seebi seguga. See on lihtsaim ja ohutum viis diivanil olevate väikeste plekkide eemaldamiseks. Segage vett õrnalt seebi või mõne tilga nõudepesuvahendiga, niisutage selle seguga pehmet lappi ja puhastage suuremate probleemide vältimiseks ainult plekilist pinda. On oluline, et lapp ei oleks liiga niiske, kuna suur kogus vett võib diivanit veelgi kahjustada. Pärast protsessi sooritamist laske diivanil loomulikul teel kuivada.
  • Diivanite värskendamine soolaga. Neile, kes soovivad gobelääni värvi veidi värskendada, soovitatakse soola pisut (kuid väga-väga minimaalselt) niisutada ja hõõruda sellega õrnalt kogu gobelääni pinda. Jätke sool umbes pooleks tunniks diivanile ja pühkige see siis pehme harjaga maha. Kui Teil juhtub olema käeshoitav tolmuimeja, saate kasutada ka seda, kuid ettevaatusabinõuna on soovitatav sool enne maha pühkida ja täiendavalt käeshoitavat tolmuimejat kasutada.


Nahast diivani puhastamine

Nahast diivani puhastamiseks peaksite esmalt kindlaks tegema, kas see on kunst- või naturaalne nahk ja valima sellest lähtuvalt sobivaimad puhastusmeetodid:

Kunstnahast diivan

Kunstnahast mööbli eest hoolitsemine ei nõua erilist hoolt – võite seda aeg-ajalt puhastada niiske, pehme lapiga ja kui tolmu on kogunenud rohkem, võite selle tolmuimejaga puhtaks teha. Lisaks on võimalik kasutada ehtsa naha puhastusvahendeid, mis kunstlikku pinda kindlasti ei kahjusta.

Naturaalsest nahast diivan

Naturaalse naha puhul soovitatakse enamasti kasutada looduslikke puhastusvahendeid, mis ei sisalda eriti tugevaid aineid, mis võiksid mööbli pinda kahjustada. Ideaalis võiksite spetsiaalseid puhastus- ja nahahooldustooteid kanda diivanile selle pinna kuivamise ja pragunemise vältimiseks mitu korda aastas, korrapäraseks hoolduseks kasutage kergelt niisket pehmet lappi.

Rahvapäraste meetodite armastajad kasutavad nahast diivanite hooldamiseks äädika (1/4 klaasi), oliiviõli (1/4 klaasi) ja sidruni või apelsini eeterliku õli (10 tilka) segu. Kui otsustate järele proovida, peaksite esmalt diivanit põhjalikult tolmuimejaga puhastama, puru ja tolmu eemaldama ning seejärel hõõruma valmistatud segu esialgu vaid väikesele pinnale. Kui Te ei märka 20 minuti möödudes kõrvaltoimeid, võite seguga puhastada kogu pinna. Väidetavalt eemaldab antud segu mustuse jäägid, värskendab diivani välimust ja lisab meeldiva aroomi.

Kuidas diivanilt plekke eemaldada?

Teatud sammud diivani puhastamiseks sõltuvad ka konkreetsest probleemist. Enne mis tahes puhastamise alustamist peaksite esmalt diivanit tolmuimejaga puhastama (nii ei imendu tolm kangasse) ja seejärel järgige juhiseid, mis sõltuvad mustuse tüübist:

  • Toiduplekid. Nende eemaldamiseks piisab tavaliselt veest, seebist ja puhtast lapist. Parim on kasutada sooja vett, kuid kui diivanile on sattunud piimatooteid, on parem kasutada külma vett. Kui meetod ei tööta, proovige vedelat kääritatud puhastusvahendit: hoidke käsna selles pool tundi ning saavutate kindlasti soovitud tulemused.
  • Rasvaplekid. Sellised plekid on kõige parem katta söögisoodaga või söögisooda ja vee seguga – see peaks rasva eemaldama, soovitatav on jätta segu vähemalt 10 minutiks diivanile. Jäägid eemaldage hiljem tolmuimejaga. Plekki võib puhastada ka nõudepesuvahendi seguga, hõõrudes seda niiske lapi või pehme hambaharjaga pinnale, seejärel võite puhastatud koha puhta ja kuiva paberrätikuga puhtaks pühkida.
  • Veiniplekid. Siinkohal võib gaseeritud vesi abiks olla, kuid kui antud meetod ei tööta, on soovitatav külma vee sisse segada supilusikatäis äädikat ja teelusikatäis pesupesemisvahendit. Seda lahust tuleb pinnale kanda puhta lapiga ja loputada maha puhta veega. Kui diivan on nahast, võite puhta soki sisse lisada soola ja siduda selle nii, et sool välja ei pääseks. Seejärel suruge sokk plekile ning võtke puhas veega niisutatud lapp ning hõõruge pind ettevaatlikult puhtaks. Kõige olulisem on vältida tugevaid liigutusi, mis võivad naha pinda kahjustada.
  • Kohviplekid. Neid üsna tavalisi plekke saate hõlpsalt puhastada vedela pesuaine, sooja vee ja paberrätikutega – kui plekk on hiljutine, peaks sellest täiesti piisama.
  • Lemmikloomade tekitatud plekid. Kui Teie lemmikloom on otsustanud diivani "märgistada", segage kokku võrdsetes osades vesi ja äädikas ja pühkige plekki õrnalt puhta lapiga, kuni see on märkimisväärselt vähenenud. Seejärel võite plekile piserdada söögisoodat – laske segudel lõhnade vähendamiseks kuivada. Mõne aja pärast peate diivani vaid tolmuimejaga puhtaks imema ja selle väikese ebameeldivuse unustama.

Kõiki antud nippe rakendades ei tohiks ükski plekk Teile vastaseks olla. Tähtis on järgida iga mööblitootjate soovitusi, valida ainult teatud materjalide jaoks sobivad meetodid ja mitte liiga palju katsetada. Kui Te pole ühes või teises tootes kindel, katsetage neid esialgu diivani vähem nähtaval osal või valige suuremate probleemide vältimiseks ohutud puhastustooted.