Kasulikud nõuanded

Elutoa valgustus: ideid ja näpunäiteid

Vaata kõiki valgustite pakkumisi
27.08.2020
heledates toonides elutuba koos diivani, kummuti, laua ja moodsate mustade laelampidega

Kõik meie toad on loodud spetsiaalseteks tegevusteks – toiduvalmistamiseks, söömiseks, pesemiseks või magamiseks. Elutoas tegeleme aga väga paljude erinevate tegevustega, mistõttu peab valgustus olema äärmiselt funktsionaalne ja sobilik iga lemmiku tegevuse jaoks. Võib-olla on teil sõpradega traditsioonilised reedesed lauamänguõhtud ja laupäevaõhtused perekesksed filmivaatamised. Või olete ehk hoopis tõeline raamatuhuviline? Kõikidele tegevustele mõeldes võib tekkida küsimus, kuidas planeerida elutuppa võimalikult funktsionaalsed valgustid. Järgnevalt jagamegi näpunäiteid, kuidas planeerida elutoa valgustust.

põrandalambid hubases hallides toonides elutoas

Valgusta tegevuste tsoone

Enne valgustuse paika panemist tuleb teil läbi mõelda, millega elutoas kõige sagedamini tegelete. Kui paigutate ruumi liialt valgusteid, on üldmulje segane ning valgusallikad ei pruugi omavahel sobida.

Televiisor. Kui üheks peamiseks õhtuseks tegevuseks on teleri vaatamine, siis kaaluge valgusteid, mis teleri vaatamist ei segaks. Mõni inimene lülitab valgustid teleri vaatamise ajal välja, sest telerist kiirgav valgus tundub olevat piisav. Teleri vaatamise ajal oleks siiski tarvis vähemalt hämarat valgust. Kui teler mängib täielikus pimeduses, lähevad silmad pingesse, mistõttu need väsivad ja kipuvad kuivaks muutuma, põhjustades nii tervisehädasid. Hea lahendus neile, kes armastavad pimedas telerit vaadata – LED-ribad. Liimige LED-ribad teleri taha, jättes mõlemale küljele 5 cm. Nii on valgustatud ümbritsev keskkond, mitte teler ise. Kui te ei soovi riba televiisorile kleepida, võite sarnase efekti saavutamiseks paigutada LED-ribad kardinate kõrvale. Kardinatele langev valgus loob hämara efekti, mis sobib ideaalselt teleri vaatamiseks.

kaasaegne ja avar elutuba, kus LED-ribad on laes ja seinal teleri taga

televiisor elutoa seinal, hämar valgustus LED-ribadest

Heledas elutoas külgedel seinalampidega valgustatud teler

Lugemine. Kui te armastate lugeda, on korralik valgustus lausa kohustuslik. Ainuüksi põhivalgustusest kindlasti ei piisa. Kui loete kõrgema kohvilaua taga, sobib sellele ideaalselt laualamp, millesse tuleb valida piisava heledusega elektripirn.

kõrge laualamp elutoas diivani juures mugavaks lugemiseks

kõrge tume põrandalamp valgustab tugitoolidega elutoa nurka

hubane valgus elutoas õhtuseks raamatute lugemiseks

Teiseks ideaalseks lahenduseks ja stiilseks sisustuselemendiks on pilkupüüdev ja kena põrandalamp.


Aktsent-valgus

Aktsent-valgustid on suurepärased mõne kindla objekti valgustamiseks. Selleks võivad olla skulptuurid, maalid või riiulid oluliste ja armsate esemetega. Aktsendi andmiseks sobivad otse valgustatava objekti kohale paigaldada süvistatud valgustid või seinalambid.

Kui valgustatav objekt on suurem, võite kasutada BRA-valgusteid ja kinnitada need pildi mõlemale küljele. Kui ese on väiksem, võite riputada ühe laiema seinavalgusti otse eseme kohale, mida soovite valgustada.

tume loft-stiilis elutuba koos moodsate valgustitega

Põhi-valgustus

Kui kindlad objektid ja aktsentvalgustus paigas, tuleb viimase sammuna valida ruumi põhivalgustid. Selleks saate kasutada riputatavaid või süvistatavaid valgusteid, LED-paneele või ventilaatoriga laevalgusteid. Kõige olulisem on valida kena ja ruumi interjööri sobituv valgusti, mis ruumile hubasust annaks.

Kui elutuba muutub suviti väga palavaks, tasub kaaluda ventilaatoriga valgusti soetamist. Taoline ventilatsiooni meetodiga valgusti sobib eriti hästi lastega peredele. Erinevalt õhukonditsioneerist ei tekita see nii järsku õhutemperatuuri muutust, mis muidu haigusega lõpeb. Tavaliselt on seda tüüpi ventilaatoriga valgustit võimalik mugavalt kaugjuhtimispuldiga juhtida ning lülitada see vaiksemale režiimile. Mis aga kõige parem – need tarbivad vähem elektrit kui kliimaseadmed. Kui ahvatlevalt jahe ruum ka ei kõla, siis kõige olulisem on hoolikalt läbi mõelda, kas selline valgusti ka teie kodusesse interjööri sobib ja kas see valgustab ruumi piisavalt.


Plaanitavad valgustid või LED-paneelid tuleks paigutada ka loogilises järjestuses. Kui plaanisite ruumi riputada kaks suurt lühtrit, tuleks need riputada ühte ritta, jättes nende vahele piisavalt ruumi. Kui plaanite soetada ühe valgusti, riputage see lae keskele. Kui valite LED-paneelid, riputage need piki kardinapuud või ebaühtlase lae korral piki ühte nišši.

laevalgustid valgustavad kaasaegseid ja kauneid elutubeavar elutuba kaasaegsete laevalgustitegaventilaatorlamp heledas elutoas diivani kohal

Valguse intensiivsus ja värvitemperatuur

Valgustite jaoks mõeldud elektripirnide valimisel tuleb lihtsalt arvestada nende värvitemperatuuriga, mis sõltub sellest, millist ruumi te soovite valgustada.

Värvitemperatuuri mõõdetakse kelvinites (K) skaalal 1000 kuni 10 000. Mida suurem arv, seda valgem ja külmem on valgus. Elutoa valgustamiseks valige 2500–3500 K temperatuurine valgus. Pehme kollakas värv on rahustavam ja lõõgastavam. Kui teie toas on lugemiseks laua- või põrandalamp, valige ruumi 4000 K heledamad pirnid, eelistatavalt vahemikus 5000 kuni 6000 K.

Valguse heledust mõõdetakse luumenites (lm). Et täpselt teada, millise heledusega pirne vajate, peate arvestama, millise suurusega ruumi soovite valgustada. Elutoa põhivalgustuseks on soovitatav kasutada 150–250 lm / m2 elektripirne. Aktiivsema tegevusega tsoonides võite kasutada ka heledamaid pirne.


Kokkuvõtlikult võib öelda, et on 3 aspekti, mida elutuppa valgustust paigaldama silmas pidada. Esiteks mõelge läbi, milliseid ruumi piirkondi soovite valgustada. Teiseks, vaadake oma kodus ringi – ehk soovite mõnel pool kasutada aktsentvalgustust. Kolmandaks, pidage meeles, et ruumis peaks olema ka põhivalgusti, mis valgustaks hästi kogu ruumi. Samas püüdke mitte ruumi valgustitega üle koormata, kui ruum on väike, umbes 15 ruutmeetrit, piisab lisaks aktsentvalgustusele 2–3 valgusallikast.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
1 Ostja hinnang

Kuidas hindate seda postitust?