Kasulikud nõuanded

Kuidas valida projektorit?

Tutvu parimate projektorite pakkumistega
14.03.2018
projektor

Kas soovid kodus kinoekraanilt filme vaadata või vajad oma äritegevuse jaoks suurt ekraani? Kõigeks selleks sobib suurepäraselt projektor. See on seade, mis võib pakkuda universaalse suurusega ekraani ning maksab palju vähem kui hiiglaslik teler. Selle ostujuhise abil saad endale sobiva projektori valida.  

Projektori tüüp

Parima kogemuse saamiseks on oluline valida sobiv projektori tüüp. Kuigi teoreetiliselt ei ole eraldi välja toodud, milleks üks või teine projektor sobib, on iga seade ainulaadne ning sellel on ka omad tugevused ja nõrkused.

  • Kodukino projektorid - seda tüüpi projektoreid saab tavaliselt simuleerida väga suurel ekraanil ja nende tugevad küljed on kõrge heledus ja kontrastsus, seda on mugav kasutada nii kodus kui ka väljaspool. Soovitame kasutada seda filmide ja spordi vaatamise ning mängude jaoks.
  • Äriprojektorid - sellised projektorid võivad kuvada veidi väiksema, kuid väga kvaliteetse pildi. Need on üldjuhul vähem sobivad liikuvate objektide vaatamiseks, kuid sobivad staatiliste piltide ning näiteks esitluste jaoks.
  • Mini projektorid - kas vajad projektorit, mis sobib Sinu selja- või rahakotti? Äsja turule ilmunud mini-projektorid sobivad Sinu kotti ning on sageli piisavalt võimsad, et vastata kõikidele ootustele. Tõsi, paljud neist on üsna kallid, kuid  odavamad seadmed ei paku piisavalt head kvaliteeti.

DLP, LCD või LED?

Hetkel domineerib turul kolm projektori tehnoloogiat: DLP, LCD ja LED. Iga tehnoloogia võib pakkuda piisavalt kõrget kvaliteeti ja heledust, kuid neil on samuti oma eelised ja puudused.

  • DLP-tehnoloogia ei vaja palju ruumi, seega kasutatakse seda sageli väikestes projektorites, see on suurepärane filmide või spordivõistluste vaatamiseks ning pakub suurepärast kontrasti.

  • LCD-ekraanil on tavaliselt heledam ja detailsem pilt, LCD-tehnoloogia on palju odavam ja vaiksem kui DLP ning sobib hästi kodus kasutamiseks.  
  • LED-projektorid võivad kesta kauem, need on palju vaiksemad, kuid tagasiside näitab, et LED-seadmed ei ole nii särava pildiga kui LCD- või DLP-projektorid.


Resolutsioon

Iga projektor võib kuvada erinevat pikslite arvu - mida rohkem piksleid, seda detailsemat pilti on võimalik kuvada. Projektori resolutsioonid võivad ulatuda umbes 800 x 480 kuni 1920 x 1080. Kui kavatsed pilti kaugelt näidata, vali madalam lahutusvõime ja kui soovid parima kvaliteediga pilti, vali Full HD projektor. Äriprojektorite puhul ei ole kõrglahutust tõenäoliselt vaja, kuna kasutad enamasti slaide.

Heledus ja kontrast

Kaks kõige olulisemat aspekti projektori valimisel on heledus ja kontrast - muidugi annab teravam ja kontrastsem pilt projektorile ka suurema mitmekülgsuse.

Projektori heledust mõõdetakse väga lihtsalt- mida suurem kujutis, seda heledam on pilt. Tõsi, tootjad mõõdavad mõnikord heledust mitmel erineval viisil – osad mõõdavad ainult "valguse heledust", st video heleduse lubatud maksimaalne väärtus. See mõõtmine ei ole kuigi täpne, kuna pilt võib olla äärmiselt erksavärviline, aga kui detailid ei ole selged, ei ole sellest kasu.

Mõned tootjad mõõdavad värvide eredust, st mõõdetakse punase, sinise ja kollase värvi heledust. See mõõtmisviis on täiesti täpne ja võid seda 100% usaldada.

Pea meeles, et kui plaanid projektorit kasutada ainult kodus ja pimedas toas, ei vaja Sa kuigi suurt eredust, sest tõenäoliselt ei lähe Sul seda peaaegu üldse vaja. Enamasti peaksid kodus kasutamiseks mõeldud projektori valimisel jälgima selle kontrasti - see on tegur, mis võimaldab kõige eredamaid ja tumedamaid video osasid näha. Ärivaldkonnas ja kontoris kasutamiseks vajad seevastu piisavalt eredat projektorit, kuna see on tihti "rikutud" päikese- või kunstliku valgusega.

Lisavõimalused

Kui kasutad projektorit tihti ja soovid maksimaalselt head kvaliteeti, siis võivad Sulle huvi pakkuda täiendavad funktsioonid, mida pakuvad vaid mõned seadmed. Üks neist funktsioonidest on 3D-video. 3D-filmid kaotavad järk-järgult oma populaarsust, kuid need on endiselt paljude poolt armastatud. Kui oled üks neist, võid endale osta 3D-funktsiooniga projektori. Ära unusta, et sellisel juhul vajad ka 3D-sisu.

Paljud populaarsemad projektorid suudavad Wi-Fi ühenduse kaudu ja ilma juhtmeta pilti näidata. Tõsi, HDMI-projektorid ei ole halvad - neid saab ühendada peaaegu iga kaasaegse arvutiga. Siiski ei saa sellise projektoriga ühendada näiteks nutitelefoni, kuid need seadmed muutuvad iga päevaga üha olulisemaks.

Samuti on ilma juhtmeta projektorid on kodukasutajatele mugavamad, sest saad näiteks YouTube'i videoid vaadata ilma arvutit ühendamata. Ärikasutajatele on juhtmeta video edastamine kasulik lihtsalt sellepärast, et ettekandeid ei tee ilmselt ainult üks inimene, seega on konverentside jaoks selline seade palju mugavam ning ei pea iga kord kedagi toolilt püsti ajama, et muuta pildi allikat.


Hind

Internetis saad tellida tipptasemel ja ökonoomse klassi projektoreid. Kas sellesse seadmesse tasub rohkem investeerida? Sõltub sellest, kui sageli kavatsed seda kasutada. Siiski ära unusta, et Kaup24 e-poest saad uue projektori osta odavamalt, kuna pidevalt toimuvad erinevad allahindlused ning pakutakse spetsiaalseid sooduskoode.

Kuidas hindate seda postitust?