Kasulikud nõuanded

Autoaku laadimine: näpunäiteid ja vastuseid korduma kippuvatele küsimustele

15.07.2020
kummiskinnastega mees annab autoakule krokodillidega voolu

Kui auto millegipärast ei käivitu, võib põhjuseid olla mitmeid, enamasti pole tegemist tõsise rikkega, vaid tühjenenud akuga. Kuigi veebist leiab palju näpunäiteid, on suur osa nendest raskesti mõistetavad, kui teil pole just tehnilist haridust. Käesolevas artiklis kirjeldame lihtsasti ja selgelt aku laadimise viise ja leiame vastuseid kõige sagedamini esitatavatele küsimustele.

Miks auto ei käivitu?

Põlema jäänud autotuled, pidevad lühikesed väljasõidud, mille jooksul aku end piisavalt laadida ei jõua, talvised madalad temperatuurid, talitlushäiretega generaator vaid mõned põhjused, miks auto aku tühjaks saab. Kui aku on täiesti tühi või tühjenemas, ei ole sellel mootori käitamiseks piisavalt energiat. Kui proovite autot käivitada, võite kuulda kerget klõpsatust või ringi käivat starterit, mis on auto käivitamiseks liiga aeglane.

põlev indikaator annab märku tühjast autoakust

Teil on kaks võimalust saate akut laadida teise sõiduauto abil või kasutada laadijat. Teisest autost laadimine võib võtta kuni pool tundi, kuid seejärel tuleb teil mõnda aega autoga ringi sõita, pärast mida on aku vähemalt osaliselt laetud. Kui auto jääb jälle terveks päevaks seisma, siis tõenäoliselt see ka hiljem jälle ei käivitu. Kui laadite autot laadijaga, võtab see kauem aega, kuid aku laeb paremini, nii et isegi hilisema sõitmiseta käivitub auto ikkagi ka järgmisel päeval.

Mis on aku pinge?

Sõiduautode ja mootorrataste akud on 12 V, rolleritel 6 V, veoautodel 24 V. Sõltuvalt sõiduki akust, mida soovite laadida, tuleb valida ka akulaadija. Mõnel laadijal on mitu laadimisrežiimi, mistõttu sobivad need ka erinevate sõidukite laadimiseks.

Kuidas kontrollida, kas aku on korras?

Aku kontrollimiseks vajate te voltmeetrit. Tegemist on seadmega, mis mõeldud vooluahelate pingete mõõtmiseks.

2–4 tundi pärast sõitu avage auto kapott ja kinnitage voltmeetri otsad klemmide külge. (+) juhe peab olema kontaktis aku positiivse klemmiga ja (-) miinusega.

Mitu volti peaks laetud aku näitama?

Sel juhul pole ühest täpset numbrit, kuid nähtavad näidud kuvavad, kas on vaja laadida.

Seadme kuvaväärtused:

 • – aku tuleb laadida;
 • 1212,5 V põhimõtteliselt on kõik hästi, kuid talve lähenedes on soovitatav akut täiendavalt laadida;
 • 12,5–12,7 V (või enam) suurepärased näidud, aku laadimine pole vajalik

Voltmeetri abil on võimalik ka generaatori võimsust mõõta. Sel juhul tuleb mootor käivitada. Protsess ise on täiesti identne. Esmalt saate voltmeetri näidud väljalülitatud mootoriga ja seejärel töötava mootoriga. Kui voltmeeter näitab mootori käivitamisel 13,814,6 V, tähendab see, et generaator töötab hästi. Kui voltmeetril kuvatav pinge langeb allapoole taset, mida nägite enne mootori käivitamist sisepõlemismootori käivitamisel, tuleb auto viia spetsialistidele kontrollimiseks töökotta.

automehaanik tegeleb musta klassikalise auto akuga

Aku laadimine teise sõiduki abil

Enne alustamist tuleks aku seisukorda väliselt hinnata. Aku peab olema terve, ilma pragude, lekete ja muude kahjustusteta. Kui kõik tundub korras, järgige allolevaid juhiseid.

 1. Paigutage sõidukid nii, et nende akud oleksid üksteisele võimalikult lähedal. Ühendusjuhtmete kinnitamiseks jätke ligipääsemiseks piisavalt ruumi.
 2. Lülitage auto süüde välja. Mõlemad autod tuleks jätta neutraalasendisse.
 3. Tõmmake kummikindad kätte. Alustage kaablite ühendamist laetud akult.
 4. Ühendage ühendusjuhtmete punane klemm sõiduki positiivse (+) klemmiga. Ühendage teine ​​punane klemm laaditava aku positiivse (+) klemmiga.
 5. Ühendage ühendusjuhtmete must klemm auto miinusklemmiga (-) (alustage uuesti laetud akult).
 6. Kinnitage teine ​​must klemm värvimata metallpinnale, autoakust eemal.
 7. Käivitage sõiduk, millega laete teist autot.
 8. Laske akul vähemalt 10 minutit laadida.
 9. Proovige tühjenenud akuga sõidukit käivitada.
 10. Kui auto ei käivitu, laske akul vähemalt 5 minutit laadida.
 11. Kui auto käivitub, ühendage ühendusjuhtmed lahti, alustades negatiivsetest (mustadest) juhtmetest. Seejärel ühendage lahti ka positiivsed (punased) juhtmed.

auku laadimine teise auto abil

Pärast laadimist tuleks autoga sõita vähemalt 20 minutit, pärast mida võite mootori välja lülitada.


Aku laadimine laadijaga

Kui olete soetanud akulaadija või teil on võimalus seda laenata, soovitame ohutuse huvides just sel moel akut laadida. Toimige järgmiselt:

 1. Kõigepealt kontrollige, kas akulaadija lüliti on väljalülitatud asendis.
 2. Ühendage laadija positiivne juhe auto aku positiivse klemmiga. Tavaliselt on see tähistatud punase värvi ja plussmärgiga.
 3. Ühendage laadija negatiivne juhe auto aku miinusklemmiga. Tavaliselt on see tähistatud musta ja miinusmärgiga.
 4. Seadke laadija vastavalt vajadusele. Autode ja mootorrataste akud on 12 V, motorollerid 6 V ja veoautod 24 V. Mõned laadijad laevad ka erineva pingega akusid.
 5. Mõne laadija puhul on võimalik valida laadimisrežiim kiire või aeglane. Valige aku laadimise režiim, kui aku on täielikult tühjenenud. Aeglane, väikese energiatarbega pika tsükliga laadimisrežiim on mõeldud aku paremaks hoidmiseks külma ilmaga või siis, kui sõiduk on jäänud pikemat aega kasutuseta. See režiim sobib ka siis, kui teil on aega akut laadida üleöö.
 6. Pärast vajalike sätete määramist lülitage akulaadija lüliti sisse ja laske akul laadida nii nagu kirjeldatud toote kasutusjuhendis.


Vastused korduma kippuvatele küsimustele

1. Kas kodus on võimalik akut laadida?

Laadimiseks valige ruumid, mis on võimalikult tühjad ning kus ei viibi inimesi. See peaks olema hästi ventileeritav, kuiv koht. Kodus akude laadimine on ohtlik.

2. Kuidas ma tean, et aku laeb? 

Kontrollige iga mitme tunni järel, kuidas näidud muutuvad. Kui laadija ekraan umbes 2–3 tundi ei muutu, võite laadimise lõpetada.

3. Kui kaua aku laeb?

Kõik sõltub konkreetsest laadijast. Kiire laadimisfunktsiooniga laadija laeb aku vaid 15 minutiga, aeglane ja vähese energiatarbega laadimine võib võtta mitu tundi. Mõnel laadijal on aku laadimistaseme indikaator. Kui aku on piisavalt laetud, annab seade sellest märku.

4. Kas akut on võimalik laadida ööpäevaga?

See on võimalik, kui kasutate kvaliteetset laadijat, aeglase ja väikese energiatarbega laadimisega ning automaatse lahtiühendamisega. Ärge hoidke ühendatud akut kauem kui 24 tundi.

5. Kas akut saab laadida seda autost lahti ühendamata?

See on võimalik, kuigi turvalisuse huvides on siiski soovitatav aku sõidukilt eemaldada.

Kui aku tühjeneb üsna sageli, võib see tähendada, et autol on tõsisem tõrge või et aku tööaeg on lõppenud ning see tuleb uue vastu välja vahetada. Tõsisemate rikete korral soovitame oma sõidukit professionaalile näidata. Akude, nende tüüpide ja hoolduse kohta lisateabe saamiseks lugege meie juhendit.

Klientidele meeldib see postitus

4.9/5
8 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?