Kasulikud nõuanded

Autoaku laadimine: näpunäiteid ja vastuseid korduma kippuvatele küsimustele

03.03.2023
töökinnastega mees annab autoakule krokodillidega voolu

Kui auto millegipärast ei käivitu, võib põhjuseid olla mitmeid, kuid enamasti pole tegemist tõsise rikkega, vaid tühja autoakuga. Kuigi veebist leiab palju näpunäiteid, suur osa nendest on tehnilise hariduseta inimestele raskestimõistetavad. Selles juhendis toome lihtsalt ja selgelt välja erinevad autoaku laadimisviisid ning leiame vastused kõige enam esitatavatele küsimustele.

Miks auto ei käivitu?

Põlema jäänud autotuled, pidevad lühikesed sõidud, mille jooksul aku end piisavalt laadida ei jõua ja talvised madalad temperatuurid  on vaid mõned põhjused, miks auto aku tühjaks saab. Kui aku on peaaegu või täiesti tühi, ei ole sellel mootori käitamiseks piisavalt energiat. Kui proovid autot käivitada, võid kuulda kerget klõpsatust või ringi käivat starterit, mis on auto käivitamiseks liiga aeglane.

põlev indikaator annab märku tühjast autoakust

Peamiselt on kaks võimalust saad akut laadida teise sõiduauto abil või kasutada autoaku laadijat. Teisest autost laadimine võib võtta kuni pool tundi, kuid seejärel tuleb mõnda aega autoga ringi sõita, et aku saaks vähemalt osaliselt laetud. Kui auto jääb jälle terveks päevaks seisma, siis tõenäoliselt see ka järgmine kord enam ei käivitu. Kui laed autot laadijaga, võtab see kauem aega, kuid aku laeb paremini. Nii käivitub auto isegi hilisema sõitmiseta ikkagi ka järgmisel päeval.

Mis on aku pinge?

Sõiduautode ja mootorrataste akud on 12 V, rolleritel 6 V, veoautodel 24 V. Sõltuvalt sõiduki akust, mida soovid laadida, tuleb valida ka akulaadija. Mõnel laadijal on mitu laadimisrežiimi, mistõttu sobivad need ka erinevate sõidukite laadimiseks.

Kuidas kontrollida, kas auto aku on korras?

Aku kontrollimiseks vajad vaid voltmeetrit. Tegemist on seadmega, mis mõeldud vooluahela pinge mõõtmiseks.

2–4 tundi pärast sõitu ava auto kapott ja kinnita voltmeetri otsad klemmide külge. (+) juhe peab olema kontaktis aku positiivse klemmiga ja (-) miinusega.

Mitu volti peaks laetud autoaku näitama?

Sel juhul pole ühest täpset numbrit, kuid näidud kuvavad, kas on vaja laadida.

Seadme kuvaväärtused:

 • – akut on vaja laadida
 • 1212,5V põhimõtteliselt on kõik hästi, kuid talve lähenedes on soovitatav akut täiendavalt laadida
 • 12,5–12,7V (või enam)  aku on täis ning aku laadimine pole vajalik

Voltmeetri abil on võimalik ka generaatori võimsust mõõta. Sel juhul tuleb mootor käivitada. Protsess ise on täiesti identne. Esmalt saad voltmeetri näidud väljalülitatud mootoriga ja seejärel töötava mootoriga. Kui voltmeeter näitab mootori käivitamisel 13,814,6V, tähendab see, et generaator töötab hästi. Kui voltmeetril kuvatav pinge langeb allapoole taset, mida nägid enne mootori käivitamist, tuleb auto viia spetsialistidele kontrollimiseks töökotta.

automehaanik tegeleb musta klassikalise auto akuga

Aku laadimine teise sõiduki abil

Enne alustamist tuleks aku seisukorda väliselt hinnata. Aku peab olema terve, ilma pragude, lekete ja muude kahjustusteta. Kui kõik tundub korras, järgi neid juhiseid:

 1. Paiguta sõidukid nii, et nende akud oleksid üksteisele võimalikult lähedal. Ühendusjuhtmete kinnitamiseks jäta ligipääsemiseks piisavalt ruumi.
 2. Lülita auto süüde välja. Mõlemad autod tuleks jätta neutraalasendisse.
 3. Tõmba kummi- või töökindad kätte. Alusta kaablite ühendamist laetud akult.
 4. Ühenda ühendusjuhtmete punane klemm sõiduki positiivse (+) klemmiga. Ühenda teine ​​punane klemm laetava aku plussklemmiga.
 5. Ühenda ühendusjuhtmete must klemm auto miinusklemmiga (-). 
 6. Kinnita teine ​​must klemm värvimata metallpinnale, autoakust eemal.
 7. Käivita sõiduk, millega laed teist autot.
 8. Lase akul vähemalt 10 minutit laadida.
 9. Nüüd proovi tühjenenud akuga sõidukit käivitada.
 10. Kui auto ei käivitu, lase akul veel vähemalt 5 minutit laadida.
 11. Kui auto käivitub, ühenda ühendusjuhtmed lahti, alustades negatiivsetest (mustadest) juhtmetest. Seejärel ühenda lahti ka positiivsed (punased) juhtmed.

auku laadimine teise auto abil

Pärast laadimist tuleks autoga sõita vähemalt 20 minutit, pärast mida võid mootori välja lülitada.


Autoaku laadimine laadijaga

Kui sul on akulaadija või on võimalus seda laenata, soovitame ohutuse huvides just sel moel akut laadida. Tee nii:

 1. Kõigepealt kontrolli, kas akulaadija lüliti on väljalülitatud asendis.
 2. Ühenda laadija positiivne juhe auto aku positiivse klemmiga. Tavaliselt on see tähistatud punase värvi ja plussmärgiga.
 3. Ühenda laadija negatiivne juhe auto aku miinusklemmiga. Tavaliselt on see tähistatud musta ja miinusmärgiga.
 4. Sea laadija vastavalt vajadusele. Autode ja mootorrataste akud on 12 V, motorolleril 6V ja veoautodel 24V. Mõned laadijad laevad ka erineva pingega akusid.
 5. Mõne laadija puhul on võimalik valida laadimisrežiim kiire või aeglane. Vali aku kiirlaadimise režiim, kui aku on täielikult tühjenenud. Aeglane, väikese energiatarbega pika tsükliga laadimisrežiim on mõeldud aku paremaks hoidmiseks külma ilmaga või siis, kui sõiduk on jäänud pikemat aega kasutuseta. See režiim sobib ka siis, kui on aega akut laadida üleöö.
 6. Pärast vajalike sätete määramist lülita akulaadija lüliti sisse ja lase akul laadida nii nagu kirjeldatud toote kasutusjuhendis.


Autoaku laadimine: korduma kippuvad küsimused

1. Kas kodus on võimalik akut laadida?

Jah, autoaku laadimiseks vali ruumid, mis on võimalikult tühjad ning kus ei viibi inimesi. Kuna kodus aku laadimine on ohtlik, peab see toimuma hea õhuvahetusega kuivas kohas.

2. Kuidas ma tean, et aku laeb? 

Kontrolli iga mõne tunni järel, kuidas näidud muutuvad. Kui laadija ekraan umbes 2–3 tundi ei muutu, on aku täis ja võid laadimise lõpetada.

3. Kui kaua auto aku laeb?

Kõik sõltub konkreetsest laadijast. Kiire laadimisfunktsiooniga laadija laeb aku vaid 15 minutiga. Aeglane ja vähese energiatarbega laadimine võib võtta mitu tundi. Mõnel laadijal on aku laadimistaseme indikaator. Kui aku on piisavalt laetud, annab seade sellest märku.

4. Kas akut on võimalik laadida ööpäevaga?

See on võimalik, kui kasutad kvaliteetset laadijat aeglase ja vähese energiatarbega laadimisega ning automaatse lahtiühendamisega. Ära hoia akut ühenduses kauem kui 24 tundi.

5. Kas akut saab laadida seda autost lahti ühendamata?

See on võimalik, kuigi turvalisuse huvides on siiski soovitatav aku sõidukilt eemaldada.

Kui aku tühjeneb liiga tihti, võib autol olla tõsisem tõrge või et aku tööiga on lõppenud ning see tuleb uue vastu välja vahetada. Tõsisemate rikete korral soovitame oma sõidukit professionaalile näidata. Autoakude, nende tüüpide ja hoolduse kohta info saamiseks loe lähemalt järgnevast juhendist.

Klientidele meeldib see postitus

4.9/5
19 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?