Kasulikud nõuanded

Parimad raamatud, mida kindlasti lugeda

Vaata kõiki ilukirjanduslike raamatute pakkumisi
06.12.2022
brünett prillidega naine istub pargis pingil ja loeb raamatut

Tänasel päeval ei saa me tähelepanuväärsete raamatute valiku üle kurta – meil on suurepärane juurdepääs nii kohalikele autoritele kui üleilmsetele bestselleritele. Seetõttu on väga keeruline valida, milline teos seekord näppu haarata. Soovitame teile nüüd ja kohe mõningaid parimatest parimaid raamatuid, millest nii mõnigi vääriks igaühel elus kaanest kaaneni läbi lugeda. Tegemist on ajatu nimekirjaga – tõenäoliselt leiad nende hulgast vähemalt ühe teose, mida veel ühel või teisel põhjusel lugeda ei ole jõudnud.

tüdruk loeb looduses raamatut ja joob teed

Margaret Atwood „Teenijanna lugu“

Teos, mis annab hea ülevaate naiste positsioonist aastakümnete taguses Ameerikas. Sellegipoolest on teema veel tänapäevalgi sama oluline ning sama olulised on ka autori julged mõttekäigud. Reaalsuse hea kujutamise eest paljukiidetud raamat on ka täna väga paljudele naistele inspiratsiooniallikaks, vabastades nad ühiskonnas kehtestatud normidest. Üksmeelselt nõustutakse, et antud teos on avaldanud otsest mõju ühiskonna kultuurilistele ja psühholoogilistele muutustele – kui otsite tähelepanu väärivat teost, siis jääte selle lugemiselamusega rohkem kui rahule.

Hermann Hesse „Klaaspärlimäng“

Äärmiselt sügav filosoofiline teos, mida on ehk pisut keeruline lugeda, kuid mis on kindlasti süvenemist väärt. See raamat võimaldab meil liikuda 21. sajandisse, mis on meile siiani veidi tundmatu, ja vaadata vaimset maailma läbi möödunud aegade prisma. Kui kahtlete, kas raamat ikka tasub kätte võtmist, siis tuleb mainida, et just antud teos võimaldas autoril Nobeli preemia laureaadiks saada – ainuüksi see võiks olla kaalukaks põhjuseks, et ühte tema küpsemat kirjateost lähemalt uurida.

George Orwell „Loomade farm“

Teos, mis üllatab eriti iroonilise lähenemisega ning teemaga, mis on aktuaalne ka tänapäeval. Lugu sellest, kuidas sotsiaalne loomade revolutsioon muutus diktatuuriks, jutustatakse lõbusal, muinasjutulisel viisil. Just poliitiliste seoste tõttu ei näinud see raamat pikka aega päevavalgust, kuid tumedate aegade möödudes on olnud see teos populaarseimate bestsellerite nimekirjas.

Harper Lee „Tappa laulurästast“

Enam kui kuus aastakümmet tagasi avaldatud teos paljastab siiani USA-s aktuaalseid teemasid nagu rassiline, klasside ebavõrdsus või kohutavad kuriteod. Kuid kuigi teema ise pole just kõige lihtsam, on kogu kuueaastase tüdruku jutustatud lugu hõlpsasti loetav. Raamatus on humoorilist vürtsi, mis muudab teose veelgi kordumatuks. Väärib märkimist, et teos oli pikka aega keelatud ja mõnes kohas on seda siiani võimatu lugeda – fakt, mis muudab raamatu veelgi intrigeerivamaks, kas pole?

Fjodor Dostojevski „Kuritöö ja karistus“

Teos, mis kuulub ikka ja alati õpilaste kohustuslikku raamatute loetellu. Kuid tegelikult on tegemist maailmaklassika meistriteosega, mis annab lugejale võimaluse peategelase mõtte keerdkäikude radasid mööda kulgeda. Teoses on põimunud südametunnistus, üksindus, armastus, kerge hullumeelsus ja paljud emotsioonid, mida igaüks meist omal moel tõlgendab. Teid ootavad erksad stseenid ja lõputud pinged, mis jätavad kustumatu lugemiskogemuse nii noortele kui täiskasvanutele. Kui otsite teoseid, mis võiksid köita teie vanemaid lapsi, tasub uurida, millised parimad teismelistele mõeldud raamatud hetkel soodushindadega on saadaval.

Andrus Kivirähk “Rehepapp ehk November” 

Eesti ühe armastatuima kirjaniku teos "Rehepapp ehk November" räägib eesti rahva raskest elust mõisahärrade rõhumise ja võimu all 19. sajandil. Raamatu tegelasteks on erinevad mütoloogilised olendid, mille hulgast ei jää välja kratid, tondid, Vanapagan, katk, Halltõbi, libahundid ja paljud teised, kes soovivad kannatud eestlastele veelgi kurja teha. Keerulises olukorras ei jää rahval muud üle, kui krabada endale kõike, mida naabritelt, mõisalt või vanakurja käest saab. Raamatu õpetlikuks pooleks on see, et võim lollide käes võib olla karm tagajärg kõigile. Andrus Kivirähi poolt kirjeldatud süžee on mõtlemapanev ning sünge, mis panevad meid mõtlema eesti rahva ajaloolise tausta peale - tegu on raamatuga, mis võiks olemas olla iga lugeja raamaturiiulil, kellele meeldib ajalugu ja ilukirjandus kombineerituna.

Indrek Hargla ,,Apteeker Melchior ja Pirita kägistaja”

Indrek Haigla poolt loodud ,,Pirita Kägistaja" teos on neljas ajalooline kriminaalromaan, mis kuulub "Apteeker Melchori" lugude sarja. See raamat räägib põneva loo apteeker Melchori pojast, kes ootamatult palutakse Pirita kloostrisse tarkade meeste konsiiliumisse. Kloostris satub poeg lume alt sulanud laiba otsa, kes on Piritaja kägistaja üheks ohvriks. Järgmine kägistatud laip leitakse kloostriasukas, mis viib kloostri rahva paanikasse ning abtiss Kandis palub Melchiorit, et ta aitaks mõrtsuka palgastada. See uurimine viib Melchiori teekonnale, kus ilmiks tulevad mitmetki saladused ja mineviku mõistatused, mis on Piritaga kaasas käinud aegade algusest peale. See Indrek Hargla teos ei jäta külmaks kedagi ning on asendamatu täiendus iga kriminovellide armastaja raamatukollektsiooni.

Jo Nesbø ,,Nuga” 

Detektiiv Harry Hole ärkab hommikul peale eilset pidu koos veriste riiete ja mäluauguga. Taas on leidnud Harry ennast nullpunktis - tema elu armastus Rakel on ta oma enda kodust välja visanud, taas kimbutab teda alkoholism, ta jäi ilma õppejõu ametist Politsei Kõrgkoolis, mis pani teda maha müüma ka oma ettevõtte. Kuigi on Harry lõpuks leidnud Oslo politseis madala palgaga uue töökohta, siis sellest jääb tema jaoks väheks - Harry teab, et esimene kurjategija, kes ta oma karjääriredeli alguses vanglasse saatis, on trellide tagant pääsenud vabadusse ning haub kättemaksu. Järgmine mõrvajuhtum, millega Harry tegelema peab, on vägagi isiklik ning võib ta täielikult maatasa teha. See jahmatavalt põnev krimiromaan on Jo Nesbø üks uuemaid romaane, mida võiksid kindlasti lugeda.

raamatud laual

Erich Maria Remarque „Läänerindel muutuseta“

Raamat, mis läheneb sõjale veidi teisest vaatenurgast. Teoses on vaatluse all peategelase ja tema eakaaslaste vaimsed kogemused, mida nad surmahetkel kogevad. Vaatamata üsna keerulisele teemale, on selle kirjeldamiseks valitud siiski lihtsad ja lakoonilised vahendid, mis aitavad šokeerivat süžeed veelgi paremini haarata.

Antoine de Saint-Exupery „Väike prints“

Öeldakse, et seda raamatut tuleks lugeda kaks korda: lapsepõlves ja täiskasvanuna. Erakordselt põnev allegooriline lugu õpetab tarkust ja võimaldab samal ajal kohtuda teiselt planeedilt tulnud poisiga. Igaüks näeb lugu oma vaatenurgast ja võtab raamatust kaasa selle, mis teda just käesoleval hetkel kõige rohkem puudutab. Kui otsite lapsele, olenemata tema vanusest, parimaid raamatuid, siis leiate veelgi laiema valiku tähelepanuväärseid teoseid.

Sylvia Plath „Klaaskuppel“

Teos jutustab loo noorest neiust, kes on ülikoolis edukas õpilane ja kellel on võimalus töötada kuulsas New Yorgi ajakirjas – loo algus võib kõlada nagu iga teine romaan, kuid ärge laske end eksitada. Peategelane Esther peab silmitsi seisma noorte seas väga sagedasti esinevate probleemidega ja need rahutud mõtted viivad ta depressiooni. Selle raamatu realismist annab tõestust asjaolu, et teose autor koges eluteel sarnaseid raskusi, mis on ilmselt ka üks põhjusi, miks teos on tohutult õnnestunud ja seda peetakse klassikaks.

naine loeb raamatut

Oscar Wilde „Dorian Gray portree“

Lugu võluvast mehest, kes loobub oma hingest kustumatu ilu ja pattudest tulvil elu tõttu. Teos ilmus juba 19. sajandil, mistõttu pole üllatav, et autori julged ja provokatiivsed mõtted olid tol ajal väga vastuolulised. Kirjanik on pälvinud skandaalimärgise ja teost on isegi tsenseeritud, sellest hoolimata on see suutnud ellu jääda tänapäevani tegemist on kahtlemata teosega, mida tasub raamatukogust laenutada või raamaturiiulile soetada igaühel. Teoses ei ole puudu vaimukusest ega meisterlikult valitud sõnadest.

Henry David Thoreau „Walden ehk elu metsas“

Kas olete kunagi mõelnud, mis tunne oleks elada erakuna metsas? Just selle idee viis raamatu autor ellu, lülitades end täielikust tsivilisatsioonist välja suisa kaheks aastaks. Tegemist on teosega, mida on keeruline kirjanduslikku raamistikku mahutada, nii nagu ka tema pihtimusi avastustest ja elu mõtte otsingutest. Teose minimalism jõuab aga iga lugeja südamesse, pakkudes tõenäoliselt inspiratsiooni igaühele.

Erich Maria Remarque „Kolm sõpra“

Raamat on pälvinud kurva romaani epiteedi – kus sõprus ja traagiline armastus põimuvad, on õnne ja rõõmu praktiliselt võimatu oodata. Teisalt on see lugu kolmest sõjast naasnud sõbrast, kelle jaoks püsib sõprus esikohal ka siis, kui kõik väärtused nurjuvad. Ja kuigi tänapäeval kirjutatakse palju sarnasel teemal raamatuid, võite olla kindel, et avastate selles midagi erilist.

Ernest Hemingway „Vanamees ja meri“

Lühike, näiliselt väga lihtne tükk kalamehest ja tema võitlusest kalade vastu. Kuid teoses peituvad inimese sügavamad mõtisklused ja see võimaldab meil vaadelda igapäevaseid olukordi hoopis teise vaatenurga alt. Teos ilmus esmakordselt ajakirjas, mida müüdi miljon eksemplari, seega on ilmne, et lugejatel on õnnestunud autori saadetud sõnum lahti mõtestada veenduge selles ise.

raamatud lebavad rõdul laual

Victor Hugo „Jumalaema kirik Pariisis“

See klassikaks muutunud ja paljudele juba tuttav teos viib lugeja keskaegsesse Pariisi ja tutvustab selle elu ning eriti tolleaegset südalinna, Jumalaema katedraali. Paljud saatused purunevad, kuid peaaegu kõige intrigeerivam on mustlaste röövitud ja üles kasvatatud Esmeralda lugu, milles ei ole puudu armastusest ega dramaatilistest süžee keerdkäikudest.

Salman Rushdie „Kesköö lapsed“

Mitme auhinnaga pärjatud teos, milles ei ole puudu maagiast, sürrealismist, killukesest süngest irooniast ning India lõhnadest ja helidest. Kuigi teos on selles riigis endiselt keelatud, avaneb teile võimalus tutvuda India ja Pakistani iseseisvuse esimeste aastakümnetega. Lugu jutustatakse imelaps Saleemi silmade läbi. Alates lapsepõlvest, läbi paljude kummaliste seikluste ja ootamatute kokkulangemiste otsib Saleem vastust küsimusele, kes ta õigupoolest on ja mis on tema eesmärk elus – oma teel kohtab ta usku ja uskmatust, puhtust ja roppust, armastust ja reetmist.

Viktor E. Frankl „… ja siiski tahta elada”

Raamat väärib lugemist kõigil, kes üritavad leida elu mõtet. Teoses räägib kirjanik ja neuroloogia ja psühhoteraapia professor oma kogemustest fašistlikes koonduslaagrites, näidates, et inimene võib ka ebainimlikes tingimustes ellu jääda. See viib lugeja igapäevase rutiini juurde, mis paljudel meist tuleb ühel või teisel viisil läbi elada. Väljakutsetega silmitsi seistes leiate sellest loost sisukaid küsimusi ja kasulikke mõtteid, mis abiks vastuste leidmisel.

palju raamatuid raamaturiiulil ning üks neist on avatud

Võib öelda, et need on ühed olulisemad teosed, mida iga haritud inimene võiks elu jooksul lugeda. Kui te pole mõnda neist veel lugeda jõudnud, siis kinnitame, et need on kõik seda väärt: tegemist on teostega, mis annavad hea ülevaate minevikusündmustest, aitavad teil mõista maailmakirjanduse arengut ja inspireerivad uutele avastustele.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?

GARANTEERIME: Toimetame Sinu tellimuse jõuludeks kohale!*