Must reede

Must reede (Black Friday, samuti tuntud kui Must müük) on pika ajalooga massväljamüük, mis toimub iga aasta novembrikuu viimasel reedel. Sel päeval kehtib erinevatele kaupadele väga suur allahindlus, seetõttu kasutavad paljud inimesed antud kampaaniaid jõuludeks valmistumisel.      

Ajalugu

Must reede müük, kui traditsioon, on pika ajalooga – USA-s oli juba 19. sajandil see päev jõuluhooaja alguseks. Just USA ongi suuresti kaasa aidanud selle populaarsuse levikule. Ostupäeva eelsel neljapäeval on ameeriklaste tänupüha ning selle järgneval reedel mindi tegelema pühade-eelseid sisseoste.

Ka tänupüha traditsiooniliste paraadide osaline jõuluvana kutsus pealtvaatajaid kasutama eripakkumisi ja eriti suuri allahindlusi. Paraade rahastasid tihti ka kaupluste omanikud, nii et tegu oli ilmselt poodnike ja paraadikorraldajate kokkuleppega. Kauplused alustasidki oma reklaamikampaaniaid alles pärast seda, kui lähenevatest pühadest andsid teada jõuluvanad, kes aga ei varjanud oma soosikuid.

Kaupmehed tahtsid jõuluhooaega veelgi varem alustada, kuid see ei olnud võimalik enne, kui oli toimunud tänupüha paraad. Äride soovile vastu tulles käis president Roosevelt välja lausa idee tõsta tänupüha mitu nädalat varasemaks, kuid see ei läinud läbi – nii tänupüha kui ka Must reede soodustused on tänaseni omal kohal.

Nüüdseks on see muutunud suureks ostupeoks, olles mõnes osariigis lausa ametlik vaba päev. Need, kes tahavad esimesena saada osa parimatest pakkumistest, ootavad juba tänupüha õhtul kaubanduskeskuste hommikust avamist, veetes kasvõi öö poe ukse ees telkides. Black Friday pakkumised võivad tekitada tõelist hasarti igaühes, kes ihkab parimaid allahindlusi. Nime sai massväljamüük küll alles 20. sajandi keskel.

Nime päritolu

Nimi Must reede pandi väljamüügile 1950. aasta paiku, kui tööandjad märkasid sellel päeval töötajate „massihaigestumist“. Pannud end valmis kaupluste ründamiseks, helistasid töötajad sama päeva hommikul tööle ja teatasid haigestumisest, suundudes tegelikult parimate kampaaniate jahile. 

Mõneks ajaks vajus see nimi aga unustuse hõlma ning alles paarikümne aasta möödudes võtsid selle uuesti kasutusse Philadelphia politseinikud, kelle töökoormus kasvas tol päeval kõvasti – tänavatel olid ummikud, kõnniteedel oli praktiliselt võimatu liigelda ja kõik kauplused olid varahommikust hilisõhtuni ülerahvastatud. Pole ime, et Musta reede ajal ei õnnestunud vältida avariisid ja muid intsidente – just seetõttu hakkaski taas levima see, õnnetustega assotsieeruv nimi.

Politseinike suhtumine ei rõõmustanud loomulikult Philadelphia kaupmehi, kes üritasid suure soodusmüügi nime muuta, palgates selleks isegi reklaamiagentuure. Kõik pingutused ja alternatiivsete nimedega Musta reede pakkumised olid siiski asjata. Must reede nime hakkasid kasutama ka teised USA linnad, seetõttu ei jäänud kaupmeestel üle muud kui mõelda nimele välja uus tähendus. Selleks kasutati asjaolu, et arveraamatutes märgiti kahjum punase, kasum aga musta pliiatsiga. Tol päeval oli siis müük eriti edukas, kogu aasta jooksul tekkinud kahjum sai kaetud ja õnnestus teenida kõvasti kasumit – see ongi Must reede!

Rahvast nime tähendus eriti ei huvitanudki. Must reede tähendas neile siis ja ka nüüd suuri allahindlusi ning massväljamüüke, millest keegi ilma ei taha jääda.

Must reede Kaup24 e-poes

Eestlaste ostuharjumuste ja tänupüha traditsioonide puudumise tõttu ei ole Must reede Eestis nii populaarne või vähemalt nii massiline kui USA-s. Kuid siiski toimub Black Friday Eesti kauplustes novembri neljandal reedel palju erinevaid väljamüüke, mis annavad võimaluse valmistuda lähenevateks pühadeks ja uuendada kodu sisustust.  Riided, aksessuaarid, kodutehnika, telefonid ja arvutid on vaid mõni üksik toode, mida saab sel päeval osta odavamalt. Must reede elektroonika müük on näiteks eriti populaarne.

Kaup24 must reede toimub meie e-kaupluses, kus teid ootavad erinevad allahindlused, soodustused ja Musta reede pakkumised. Ostes interneti teel, õnnestub teil vältida Musta reedega seostuvaid ummikuid, järjekordi ja rahvamassi, nii et ostelda saab odavalt aga ka mugavalt!

PHH Group: Internetinė parduotuvė Pigu.lt Interneta veikals 220.lv E-pood Kaup24.ee Verkkokauppa Hobbyhall.fi E-pood Hansapost.ee

© 2003-2021 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.