Kasulikud nõuanded

Kuidas valida kõlareid?

Vaata kõiki pakkumisi
10.05.2018
kõlarid

Hea kvaliteediga heli saamiseks pead meeles pidama, et on oluline mitte ainult muusikakeskus, vaid ka hea heliga kõlarid. Sõltuvalt eesmärgist tuleks kasutada erinevaid elemente ja parameetreid, et vältida tekitatud heli muutumist õudusunenäoks.

Kõlarite eesmärk

Enne seadmete ostmist peaksid vastama kahele kõige olulisemale küsimusele:

 1. Kus kõlareid kasutatakse?

 2. Millise seadmega need ühendatakse?

Sõltuvalt kõlarite eesmärgist jagatakse need  kolme rühma:

 • Kodukinosüsteemide kõlarid

Praegu on turul suur heliseadmete valik - alates täielikest ja odavatest komplektidest kuni kõrgkvaliteedilise audiofilmi vajadustele kohandatud eksklusiivsete pakkumisteni. Kombineerides oma komplekti peaks arvestama mitte ainult kõlarite suuruse ja võimsusega, vaid ka vastuvõtja parameetritega (seadmed, mis koosnevad võimendist ja raadiovastuvõtjast ning mõnikord ka DVD-mängijast). Kodukinosüsteemi ostmise kohta leiad lisateavet ostujuhendist: Kuidas osta kodukinosüsteemi?


 • Autode kõlarid

Peamised autode jaoks mõeldud komplektid koosnevad kahest kõlarist, mis on paigutatud mõlemale auto poolele: vasakule ja paremale. Enamasti paigaldatakse need spetsiaalselt projekteeritud avadesse, nagu uksed või pagasiruum. Kõlarite valimisel tuleb esmalt arvesse võtta nende kuju, mõõtmeid ja ribalaiust.


 • Arvutite kõlarid

Praegu on see väga populaarne ja mitmekülgne kõlaritüüp. Seda tüüpi kõlareid saab ühendada mitte ainult töölauale, vaid ka sülearvutile, DVD-mängijale või muudele RTV-seadmetele. Kõige populaarsemad komplektid sisaldavad kahte kõlarit ja subwooferit.


Helisüsteemi tüübid

Kõlarid jagunevad kahte tüüpi:

 • aktiivne tüüp - kõlaritele on sisseehitatud võimendi "tasakaalustatud" võimsusega.
 • passiivne tüüp - on vaja juurde osta väline võimendi.

Arvutite kõlarid võivad töötada erinevates konfiguratsioonides, kuid kaks neist on eriti populaarsed:

 1. Komplekt koosneb kahest kõlarist ja subwooferist, mis vastutab madala toonide eest. Need ei toeta mitme kanaliga heli kasutamist.
 2. Sel juhul sisaldab komplekt viite kõlarit ja ühte subwooferit. Need on komplektid, mis loovad hea kvaliteediga heli. Kuid pea meeles, et need ei sobi väikeste ruumide jaoks. Nende eeliseks on võime tekitada ruumilist heli.

Helikomplekti märgistamise põhimõte on järgmine: esimene number näitab kõlarite arvu, teine ​​pärast punkti bassikõlarite (subwooferi) olemaslu/puudumist.

Ribalaius

See on sagedusvahemik, mille genereerib seade või heliriba. Ülempiir on vastutav kõrgete toonide eest, madal madalamate eest. Kuigi sagedusriba laius mängib olulist rolli, ei mõjuta see automaatselt helikvaliteeti. Madal ribalaius mängib madala hinnaga seadmetes väga väikest rolli.

Heli ribalaiuse puhul võib tekkida teine ​​aspekt. Tootjad pakuvad tavaliselt kahte tüüpi:

 • kahesuunaline - tavaliselt koosneb kahest kõlarist (kuid mitte alati). Sellel on tavaliselt üks kõrge sagedusega ja üks keskmise kuni madala sagedusega kõlar. See tüüp pakub suhteliselt madala hinnaga kvaliteetset heli.
 • kolmesuunaline - hea disain võimaldab suuremahulist lairibaühendusega esitust. Kahjuks on seda tüüpi kõlaritel ka kõrge hind.

Võimsus

Nagu paljudel teistel juhtudel, võib tootjate märgitud võimsus olla eksitav, kui Sa ei pööra tähelepanu õigele märgistusele ja teisest küljest on see ka kõige tähtsam väärtus. Tootjad märgivad seda kahel viisil, millest esimene on lihtsalt turundusfunktsioon, teine ​​on lähedane tegelikele väärtustele, mida tuleks järgida:

 • PMPO (Peak Music Power Output) - teoreetiliselt tähendab see maksimaalset võimsussignaali, mida kõlar saab vastu võtta. Praktikas aga näitab see väärtus maksimaalset võimsust, mida kõlar sekundis tekitab. Sellel põhjusel ei ole PMPO-l mingit kasulikku teavet.
 • RMS (Root Mean Square) tähendab efektiivset võimsust. See näitab võimsust, mida kõlar saab võimendilt ilma häirimata vastu võtta.

Vastupanu

Takistus tähendab kõlarite mähise takistust. Parim kõrgekvaliteediline helilahendus on valida kõlarid, mille näivtakistus on mõjutatud võimendi väljundist. Ja kuigi on sobiv kasutada kõlareid, mille näivtakistus on suurem kui võimendil, ei tohiks teha vastupidist, st kasutada madalamat näivtakistust. Näivtakistus ise ei ole parameeter, mis heli kvaliteeti mõjutab, kuid seda tuleks meeles pidada kõlari mudeli valimisel.

Võimendi

Sobiva võimendi valik sõltub paljudest teguritest, mistõttu on see väga lai teema. Üks tähtsamaid parameetreid on võimendi võimsus. See peaks moodustama umbes 80% kõlarite võimsusest, siis on võimalik vältida helivarustuse kahjustamise ohtu. Kui kõlarid olid algselt ostetud, siis tasub tähelepanu pöörata võimendi väljundvõimele. Enamik arvutikõlareid on aktiivsed seadmed, mistõttu ei ole vaja neile võimendit osta.

Efektiivsus

See on parameeter, mis määrab, kui tõhusalt (millisel määral) valjuhääldi muudab elektri akustiliseks energiaks. Enamike kõlarite efektiivsus on 0,5-2% (mõned allikad annavad veelgi madalamaid väärtusi: 0,25-1%). Ülejäänud jõud kaob soojuse kujul. Mida suurem on efektiivsus, seda rohkem akustilist jõudu tekitatakse.

Tõhusus

See on samuti tähtis parameeter, mis kirjeldab teatud distantsi (tavaliselt umbes 1 meeter veerust) mürataset standardiseeritud signaaliga. Selle juures võid rakendada lihtsat suhet - mida suurem on väärtus, seda parem heli luuakse. Kodus on piisav efektiivsus ligikaudu 90 dB. Madalamad väärtused 80 dB ümber nõuavad palju võimsama võimendi omandamist.

Materjal

Tuleb meeles pidada, et materjal, millest kõlarite korpus on valmistatud, mõjutab oluliselt helikvaliteeti. Muidugi ei ole vaja investeerida puidust korpusesse, kuid isegi kvaliteetsemast plastikust materjal võib märkimisväärselt heli parandada.

Suurus

Võib-olla on see funktsioon, millele harva mõeldakse, kuid tasub kaaluda, kas ruumis, kuhu kõlarid paigaldakse, on piisavalt ruumi. Kui kavatsed osta 2.1 komplekti, pead teadma, et on vaja paigaldada mitte ainult kaks kõlarit, vaid ka subwoofer. Sõltuvalt ruumi ja seadmete suuruse suhtest võib see olla keeruline ja vähendada muusika kuulamise või filmi vaatamise mugavust. Samuti peaksid meeles pidama, et reeglit „ mida kõrgem, seda parem“, ei peaks järgima. Mõnikord väiksemad kõlarid üllatavad palju parema helikvaliteediga.

THX

Lühidalt on see sertifitseerimissüsteem, mis standardiseerib projektsiooni ja heli tingimusi, mis tagavad kvaliteetse heli reprodutseerimise, näiteks kinodes. Seda liiki sertifikaati saab kasutada mitte ainult kompleksse heliinstallimise korral, vaid ka komplekti kuuluvates seadmetes. THX aetakse tihti segamini mitmekanalilise heli, näiteks Dolby Digital-iga.

Kõlarite arv veeru kohta

Ühel veerul võib olla mitu kõlarit. Teoreetiliselt, mida enam neid on, seda sagedamini veerg töötab. Kuid kogus ei kajasta alati kvaliteeti. Mõnikord on kasulik valida näiteks kvaliteetne veerg, millel on kaks kõlarit, mitte halva kvaliteediga veerg, millel on kolm kõlarit.

Kõlarite ühendused

Helisignaale saab arvutiga ühendada kahel viisil:

 • Analoogühendusega, kasutades RCA (CHINCH).
 • Digitaalselt - sel juhul saab kasutada optilist ühendust,  mis on vastupidav elektromagnetiliste häirete ja koaksiaalühendustele, mida iseloomustab suurem jõudlus.

Kõlarid artistidele

Esinejate jaoks on 2.1 konfiguratsioon piisav. Selle komplekti sisu peaks olema järgmine:

 • kõrvaklappide pesa;
 • stabiilne alus, näiteks laud;
 • madala sagedusega bassikõlar;
 • keskmisest suurem arvutikõlarite komplekt;
 • valjuhäälditega ühilduv ja sobiva pikkusega juhtmestik.

Kui soovid arvutimänge mängides ruumis head heliefekti, peaksid valima 5.1 komplekti.

Helilised kõlarid muusika kuulamiseks

Selle kõlaritüübi valimine võib olla keeruline, sest see sõltub palju individuaalsetest seadistustest. Mõned inimesed on helikvaliteedi suhtes väga tundlikud. Arvesse tuleks võtta järgmisi näitajaid:

 • materjal, millest kõlarid valmistatud on;
 • pistikupesad - oleks parem, kui need oleksid kaetud kullaga;
 • bassi-refleksi-pesa – peaks olema ümar;
 • kaabli kvaliteet;
 • lai sagedusvahemik.

Kõlarid filmi vaatamiseks

Nauditava filmikogemuse saamiseks peaksid valima 5.1-valjuhäälditega kõlarite komplekti, mis tagab ruumilise heli. Lisaks peab seadmetel olema:

 • võimalus kohandada näiteks kanalite intensiivsust
 • kaugjuhtimispult
 • riputamise võimalus
 • hea kvaliteediga kaablid

Omadused ja lisaseadmed

 • Kõrvaklappide pistikupesa - enamus komplektidest sisaldavad kõrvaklappide pesa, kuid oluline on pöörata tähelepanu selle asukohale.
 • Kaabli pikkus - mida pikem on kaabel, seda suurem häirimine võib tekkida ja helikvaliteet võib märkimisväärselt halveneda. Ruum tuleb korraldada nii, et kaablite pikkus ei ületaks 2-3 meetrit.
 • Valgustuselemendid - mida rohkem signaali dioode on, seda ebamugavam on töötada või filmi vaadata pimedas. Seetõttu tasub kontrollida, et tootja on paigaldanud vähemnähtavad LED valgustused väikeses koguses.
 • Reguleerimine on oluline, mitte ainult heli isereguleerimise võimeks, vaid ka kõrgeks / madalaks heliks.
 • Kaugjuhtimispult- väga hea lahendus, on valida komplekt koos puldiga, eriti kui osta audiokõlarid filmi vaatamiseks.
 • Kinnitusvõimalus - mõnes ruumis on kõlarite riputamine üks kõige praktilisemaid lahendusi.

Millise tootja kõlarid on parimad arvutite jaoks? Milliseid kõlareid soovitatakse?

Populaarseimad arvutikõlarite tootjad on Creative, Edifier, Trust, MODECOM, Logitech, Gembird, Media-Tech ja Tracer. Kõik nimetatud tootjad pakuvad arvutitele paremaid ja halvemaid kõlareid. Tutvu meie poe kõlarite pakkumistega ja vaata, mis on just praegu populaarne.

Kuidas hindate seda postitust?

Pigu grupp:
Internetinė parduotuvė Interneta veikals Kaledos.lt

© 2008-2020 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.