Kasulikud nõuanded

Parimad toidulisandid sportimiseks: milliseid valida?

Vaata kõiki spordi toidulisandite pakkumisi
01.02.2022
toidulisandid

Toidulisandite kasutamine spordis on väga populaarne – tänu neile saame tulemusi kiirendada ja püstitatud eesmärgid kiiremini saavutada. Sel juhul on olulised nii aus töö treeningutel kui ka tasakaalustatud toitumine, et toidulisanditest ka mingit kasu oleks. Peamine on otsustada, millised on teie valitud spordiala jaoks parimad toidulisandid – allolev teave aitab teil seda teha.

девушка пьет коктейль перед спортом

Milleks toidulisandeid kasutada?

Sõltuvalt püstitatud eesmärkidest ja kaasnevatest probleemidest saab välja tuua mitu peamist toidulisandite rühma ja olulisemad lisa-ained.

Toidulisandid lihasmassi tõstmiseks

Neil, kes soovivad lihaseid kiiremini kasvatada, on oluline saada piisavalt süsivesikuid ja valke. Kuna toidust on vajaliku koguse valkude saamine pigem keeruline , kasutatakse selle tühimiku täitmiseks valgusegusid. Tasub mõelda kreatiini ja BCAA aminohapetele, mis aitavad lihastel pärast suuremat koormust taastuda ja kaitsevad üleväsimuse eest.

mees valmistab valgukokteili

Veelgi parem, kui toidulisandeid on rikastatud D-, A- ja E-vitamiiniga. Kasulikud on ka kaltsium, kaalium ja naatrium, mis annavad energiat ja kaitsevad lihaseid vigastuste eest. Parimad toidulisandid naistele peaksid kindlasti sisaldama B-vitamiine, mis tagavad tervisliku hormonaalse tasakaalu ja aitavad kaasa üldisele heale enesetundele.


Toidulisandid kehakaalu langetamiseks

Tavaliselt kasutatakse selleks rasva põletada aitavaid lisandeid, mis olenevalt konkreetsest tüübist kiirendavad ainevahetust, muudavad rasva energiaks ja/või vähendavad söögiisu. Sellised toidulisandid on tõhusad vaid siis, kui kombineerid toidulisandeid spordi ja tervisliku toitumisega – diivanil istumine ja krõpsude söömine kaalu ei vähenda. Rasva põletavates toidulisandites leidub sageli kofeiini, rohelise tee ekstrakti, karnitiini ja seesami, aga ka kroomi, Kambodza gartsiinia ekstrakti ja aminohappeid.

tüdruk joob rasvapõletusjooki


Toidulisandid jõu ja vastupidavuse suurendamiseks

Üks levinumaid valikuid selliste lisandite seas on kreatiin, mis tõstab lihaste toonust ja võimaldab nende täit jõudu kasutada. Kreatiiniga toidulisandid võimaldavad kiiremini taastuda ja annavad parima jõudluse lihastele. Et jõud trennis otsa ei saaks, on oluline tarbida piisavalt süsivesikuid, seega sobivad ka kreatiiniga tooted, milles need lisaained samuti sisalduvad. Märkimist väärib toidulisandis olev toitumisalane energia, mis aitab nii lihaseid kasvatada kui ka igast treeningust maksimumi võtta.

jook lihasmassi kasvatamiseks


Toidulisandid liigestele

Liigesevalu on sportlaste üks sagedasemaid kaebusi, kuna sportimisel on neile märkimisväärne koormus. Võimalike probleemide vältimiseks tasub võtta liigeseid tugevdavaid toidulisandeid. Sellised toidulisandeid on sageli rikastatud glükoosamiiniga, mis parandab kahjustatud kudesid. Kurkumiin võitleb vabade radikaalidega, kalaõli vähendab põletikuriski ning kollageen vähendab valu ning annab suurema painduvuse ja elastsuse. Samuti tasub tähelepanu pöörata toidulisanditele, mis on rikastatud C-, B- ja D-vitamiinidega.

naine ja mees venitavad pärast treeningut

Populaarseimad toidulisandid sportimiseks

Mitmekesisusest igal juhul puudust ei tule ja mõnda toidulisandit saab kasutada isegi mitmel erineval eesmärgil. Kasulik on meeles pidada funktsioone, mida kõige sagedamini valitud toidulisandid täidavad:

  • Valgud aitavad lihastel kasvada ja taastuda. Need võivad kiirendada ainevahetust, vähendada söögiisu, kuid siiski säilitada lihasmassi. Need ained aitavad kaasa ka teiste kudede kasvule ja tervislikule arengule.


  • Aminohapped tagavad rakkude taastumisprotsessid, aitavad lihastel taastuda, takistavad nende vigastuste teket ja on ka energiaallikad. BCAA-d suurendavad ka jõudu ja vastupidavust ning aitavad kaasa ka rasvapõletusele ja lihaste kasvule.

mees joob aminohappejooki enne treeningut


  • Kreatiin tõstab lihaste toonust ja võimsust, annab energiat ja soodustab lihasmassi kasvu.