Kasulikud nõuanded

Kuidas valida madratsit, et vältida selgrooga seotud probleeme?

Vaata kõiki madratsite pakkumisi
19.12.2019
õige madrats seljavalude vältimiseks

Inimesed on erinevad, mistõttu ei ole ka madratsit valides ühte ainuõiget valemit, millest juhinduda. Mugavus on samuti suhteline mõiste, sest tähendab inimeste jaoks isemoodi asju: mõni armastab puhata väga pehmel asemel, teine tahab voodisse kõvemat küljealust. Ega siin muud soovitust olegi, kui õppida oma keha ja vajadusi tundma. Mõelge, millisel madratsil magamine ei põhjusta liigestes valu, mis tundub kehale ja olemisele mugav ning mis häirib ja võiks olla teisiti.

Kui teil on probleeme seljaga, siis on kehale ja magamisasendile sobiva madratsi (ja ka magamisasendi) valimine eriti oluline, et mitte vaevusi süvendada ja ebamugavustunnet kasvatada.


Millises asendis te kõige meelsamini puhkate?

Soovitav on magada nii, et selgroog ja lülisammas on külili olles sirged. Sellises puhkeasendis taastuvad vereringe, lihased ja luustik kõige paremini.

Külili magamist nimetatakse sageli ka “looteasendiks”, sest üldjuhul on inimese käed kõverdatud ja põlved krõnksus rinna lähedale tõmmatud ehk jäsemed on “kokku pakitud” nagu lootel emaüsas. Sellises asendis magab aeg-ajalt ca 60 protsenti inimesi. Kui eelistate külili ööund magada, siis tehke seda pigem vasakul küljel lebades - see on siseelunditele, eeskätt just südamele kõige parem.

Kõhuli asendiga on inimestel armastamise ja vihkamise suhe - osadele meeldib väga, teistele üldse mitte. Enamus inimesi öö otsa sellises asendis olla ei suuda. Seedimisele on selline poos hea, kuid seljale mitte eriti. 

Täispikkuses selili magamine on selgroo ja kaela jaoks kõige parem asend, aga seda eeskätt siis, kui pea all ei ole väga kõrge padi.

Milline vedrumadrats aitab seljahädasid ennetada?

Kui teile meeldivad vedrustusega madratsid, siis eelistage kindlasti nii-öelda tasku- ehk pocket-tüüpi vedrustust. Nimetus “tasku-tüüpi vedrustus” tuleneb vedrude pakendamisest. Nimelt on pocket-madratsites iga üksik vedru asetatud riidest taskutesse, mis on omavahel kokku liimitud. Ortopeedilistes madratsites, mis ongi mõeldud seljavaevuste käes kannatavatele inimestele, kasutatakse sageli just tasku-tüüpi vedrustust, kuna see toetab võrdselt iga kehaosa, tagades nõnda selgroo õige asendi. Lisaks vedrudele kasutatakse ortopeedilistes madratsites kookoskiust plaate või latekskihte.

Mäluvaht pakub tuge seal, kus seda enim vaja

Milline on õige pehmusega madrats? Seda on lihtne kontrollida: heitke voodisse pikali ja proovige panna käelaba selja ja madratsi vahele - kui madrats on kõva, siis liigub käsi hõlpsalt selja alla, sest keha ja madratsi vahele jääb õhuruum, kui see on aga liiga pehme, siis liibub keha tihkelt vastu madratsit ja käsi sinna vahele ei mahu.

Mäluvahust ehk memory foam viskoelastsest materjalist madratsid on seljahädade leevendamisel äärmiselt tõhusad. Need koosnevad mitmetest erinevatest kihtidest. Mäluvahust madratsitel on hulgaliselt mudeleid, et vastata erinevatele ootustele ja vajadustele. 

Kõiki mudeleid iseloomustab omadus võtta magaja kuju. Madrats vormub inimese keha järgi ja toetab keha kõigis punktides ühtlaselt. Nii ei ole selgroolülid ega lülivahekettad nihkes, lihased ja kõõlused venitatud ega ka kokku surutud.

Vahtkumm hoiab selgroo õiges anatoomilises asendis ja see kindlustab täisväärtusliku une - ärgates ei ole kael kange ega ristluudes valu. Teatud mäluvahust madratsid (air memory foam) on koguni valuvaigistava funktsiooniga.

Oluline on ka see, mis pehmet sisu ümbritseb

Kosutava une eelduseks on lihaste ja luude täielik lõdvestumine. Et keha ei oleks pinges ja magamine ei põhjustaks selgroole koormust, ei ole oluline mitte ainult madratsi sisu, vaid ka see, mis kesta ümbritseb. Ennetamaks selgrooga seotud probleeme, on soovitav kasutada põhimadratsi peal kattemadratsit. Ergonoomiline kattemadrats pakub kehale veelgi suuremat tuge.