Kasulikud nõuanded

Kuidas hoida vannitoas õhuniiskus kontrolli all?

12.08.2020
valge õhukuivati heledates toonides vannitoas

Vannituba on üks kõrgeima niiskustasemega ruum meie kodus, mispärast on sealsed olevad pinnad head aluseks hallituse tekkeks ning bakterite levikuks. Samuti võime tunda, et toas on ebameeldiv lõhn, hingata on raske või vannitoa peeglil on märgata kondenseerumist, mis viitavad liiga kõrgele õhuniiskuse tasemele. Selleks, et neid ebameeldivusi vältida, tasub soetada endale koju erinevad ventilatsiooniseadmed, mis seda aitavad kontrolli all hoida.

Õhukuivati

Õhukuivati ehk niiskusekoguja töö eesmärk on koguda endasse ruumis olev õhk, seda jahutada ning seejärel puhuda jahutatud õhk tagasi tuppa. Liigne niiskus ehk vesi kogutakse kuivatipaaki või muudetakse auruks. 


Olenevalt õhuniiskuse tasemest on oluline tagada, et niiskusekoguja oleks õige võimsuse tasemega - mida suurem õhuniiskus, seda kiirem ja võimsam peaks olema seade. Paagi mahust oleneb seadme tühjendamise sagedus ning müratasemest seadme töötamise valjusus. Üldiselt veedame vannitoas aega vähe, mispärast ei pea sellepärast üleliia muretsema. Kindlasti pööra tähelepanu ka lisafunktsioonidele - kas seda on võimalik kaugjuhtida, kas on võimalik õhuniiskust selle abil mõõta jne. Mida funktsionaalsem seade, seda kallim, kuid kindlasti tagad sellega mugavuse ning pikaajalise kasutuse. 

Korrektne ventilatsioon

Tervisliku ja meeldiva õhu aluseks on hea ventilatsioon. Kui Su vannitoas on aknad, sobivad need ideaalselt, et kaotada vannitoas umbne ja ebameeldiv õhk. Küll aga vajavad vannitoad, millel seda võimalust ei ole, teistmoodi lahendusi. Ventilaator on seade, mis koostöös tiivikuga aitab parandada õhuringlust, mis omakorda aitab kaasa õhuniiskuse stabiilsena hoidmisele. Lisaks aitab ventilaator eemaldada õhust ebavajalikud toksiinid, mispärast võid peale vannitoas käimist tunda ennast vähem väsinuna, produktiivsena ning ka tervisemuresi on vähem. Kindlasti peaksid ventilaatori kasutamisel veenduma, et kasutad seda õigesti.


Ventilaatoreid on võimalik valida nii seina kui ka lakke. Need on oma olemuselt üsna väikesed ja märkamatud, kuid efektiivsed. Ka siinkohal on oluline pöörata tähelepanu tehnilistele andmetele nagu võimsus ning lisafunktsioonid. Näiteks on eriti mugavad ventilaatorid, millel on olemas niiskusandur, mis võimaldab hoida üleliigset niiskust kontrolli all.

Rekuperaator

Rekuperaator on seade, mis juhib ruumis oleva õhu läbi soojuse oma filtri soojusvahetisse. Seejärel kuumutatakse õhk, filtreeritakse ning juhitakse tagasi ruumi. See on oma olemuselt sarnane õhukuivati ja ventilaatoriga, kuid lisaks see jahutab õhku ning vähendab toksiine.