Kasulikud nõuanded

Interjööri valgustamine: kõik, mida tasub teada

09.09.2020
kaasaegne elutoa sisustus koos riiuli ja tugitooliga

Koju valgusteid valima asudes keskendutakse üsna sageli esmalt ilule ja alles seejärel funktsionaalsusele. Seda eriti magamistuppa või elutuppa valgusteid valides. Siiski on oluline meeles pidada, et isegi kõige ilusam, kuid konkreetse ruumi jaoks ebasobiv valgusti, võib rikkuda kogu ruumi üldmulje ja mugavuse. Milliseid vigu valgustite valimisel vältida ja kui palju valgusallikaid maja igas toas võiks olla – uurige artiklist.

Köök

Köögis on 3 olulist tsooni, mis vajavad funktsionaalset valgustust. Esimene on kapide all paiknev töötasapind, teine ​​on köögisaar ja kolmas köögilaud ja selle ümbrus. Iga ala jaoks sobivaima variandi kavandamiseks ja valimiseks tutvuge artikliga: Ideid köögi valgustamiseks.

moodsad valgustid köögishästi valgustatud köökvärvilise dlambid söögilaua kohal

Elutuba

Elutoas peaksid põimuma mitmed erinevad valgusallikad. Lõppude lõpuks toimub elutoas pidevalt palju tegevusi – teleri vaatamine, raamatute lugemine, sõprade ja sugulastega suhtlemine, kohtingud või õhtused lauamängurallid.

kaasaegse sisustuse ja valgustusega elutubaheledates toonides elutuba sisseehitatud valgustusegalamp-ventilaator heledas elutoas

Seetõttu peaks elutoa valgustus olema mitmekülgne ja täiuslik kõigi tegevuste jaoks. Loe lisaks: Elutoa valgustus. Ühendage funktsionaalsus ja hubasus.

Vannituba

Ekslikult arvatakse tihti, et vannitoa jaoks piisab ühest tavalisest, kogu ruumi valgustavast valgustist. Kuid nii nagu teisteski tubades, peaks ka vannitoas olema lisaks põhivalgustusele veel vähemalt üks lisa valgusallikas. Kui te ei tea, millised lambid ja elektripirnid vannituppa kõige paremini sobivad, lugege artiklit: Ideid vannitoa valgustamiseks.

ilusad valgustid vannitoasinegreeritud valgusega peegel vannitoassüvistatud valgustid vannitoas

Magamistuba

Magamistuba ei ole üksnes puhkeruum. Seetõttu vajab ka magamistuba hubast ja pehmet valgust. Teatud lemmiktegevused, näiteks voodis raamatute lugemine, nõuavad eraldi funktsionaalset valgustust koos eredama valge pirniga.

просторная спальня в кремовых тонах со светлыми потолками и встроенными светильникамиуютная спальня с множеством лампочек на кирпичной стенеромантическая спальня с желтыми настенными светильниками и белыми шторами

Sellist valgustust on vaja ka garderoobi või riidekapi jaoks. Kui murrate pead, kui palju ja milliseid valgusallikaid magamistuppa valida, lugege artiklit: Kuidas planeerida magamistoa valgustust?

Lastetuba

Lapse toa sisustamisele tuleb pöörata hoolega tähelepanu, eriti kui paigaldate valgustust beebi või õpilase tuppa. Väikeste laste silmad on äärmiselt valgustundlikud, seetõttu peab elektripirnide heledus ja värvitemperatuur olema spetsiaalselt nende jaoks kohandatud. Kuidas valida lampe imikute, suuremate laste ja teismeliste tuppa, lugege artiklist: Lastetoa valgustid: ideid ja näpunäiteid.

laelambid ja laualamp lastetoasvalgusküllane loomuliku valgustusega lastetuba koos istumisnurga ja voodiganutika valgusega lastetuba

Kontor

Korralik kontorivalgustus on sama oluline kui õige kõrgusega kirjutuslaud ja mugav, selga säästev tool.

Tavaliselt paigutatakse töölauale laualamp mõtlemata sellele, kuidas see interjööri sobitub. Valgustit valides on aga lisaks välimusele olulised selle kõrgus, heledus ja värvitemperatuur. Millega kontorisse valgusteid valides veel arvestada, lugege lähemalt artiklist: Kui oluline on töökoha valgustus?

hästivalgustatud töölaud kollaste detailidegakaasaegne ja avar kabinet - puitmööbli ja laevalgustusega kontoravar ja valgusküllane kontor koos arvuti ja suure laelambiga

Värvitemperatuur ja intensiivsus

Valgustuse kavandamisel on äärmiselt oluline valida õige heleduse ja värvitooniga elektripirnid. Sobiv valgus sõltub suuresti sellest, kas keskkond on hubane ja lõõgastav või lihtsalt julgustav ja töötamiseks sobilik.

Värvitemperatuur. Mõõdetakse kelvinites (K) skaalal 1000–10 000. Mida suurem arv, seda valgem ja külmem valgus. Majapidamises kasutatakse enamasti kuni 7000 K temperatuuriga elektripirne.

On kolm peamist värvitooni:

  • Soe valge (EN: warm white) on kuni 3000 K elektripirnid. Need kiirgavad pehmet kollakat valgust ja loovad hubase keskkonna. Sobivad lisavalgustuseks elutuppa, kööki või magamistuppa.
  • Erkvalge (EN: bright white), alates 5000 K elektripirnid. Valge tuli, mis sobib kõige paremini konkreetseks valgustuseks või eriti pimedatesse ruumidesse, näiteks keldrisse.
  • Päevavalgus (EN: day light), 3000–5000 K elektripirnid. Tegemist on vahepealse võimalusega külma valge ja sooja värvi vahel. Seda tüüpi elektripirnid on justkui päevavalguse jäljendus. Need sobivad funktsionaalseks ja peamiseks valgusallikaks. Antud tüüpi elektripirnid on soovitavad õppimiseks, vannituppa, köögikappide alla ja koridori.

Valguse heledus. Valguse heledust mõõdetakse luumenites (lm). Et täpselt teada, millise heledusega pirne vajate, peate arvestama, millise suurusega ruumi soovite valgustada.

Seetõttu on luumenite koguarvu täpseks arvutamiseks vajalik soovitatud luumenite arv korrutada ruumi pindalaga. Näide: oletame, et soovite valgustada 30-ruutmeetrist kööki. Köögi soovitatav luumenite arv on 350–450 lm / m². See tähendab, et peaksite valima valgusti, mille võimsus on vähemalt 10 500–13 500 lm. Selline arvutus on siiski vaid soovituslik. Palju sõltub ka ruumi seinte värvist ning sellest, kas toas domineerivad tumedad või heledad värvitoonid.

erinevad lambipirnid valgustite jaoks

Elektripini tüüpide kohta leiate lisateavet artiklist: Nõuandeid elektripirnide valimiseks.

Kena ja praktiline valgus on kodu interjööri kujundamisel määrava tähtsusega. Esmalt mõelge enda jaoks selgeks, milliste tegevustega te ühes või teises ruumis tegelete. Seejärel valige sõltuvalt ruumi suurusest 2–4 valgustit. Ärge koormake oma ruume kõige trendikamate lampidega, jälgige pigem nende funktsionaalsust. Ja viimaseks – arvutage, millise heledusega pirne vajate. Ärge paigaldage valgusteid liiga eredas või hämaras valguses.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?