Kasulikud nõuanded

Lastetoa valgustid: ideid ja näpunäiteid

02.09.2020
tüdruk loeb raamatut lambi valgel

Lapse toas toimub pidevalt palju tegevust, see on koht, kus laps õpib, mängib ja lõõgastub. Konkreetsete tsoonide jaoks kohandatud funktsionaalne valgustus on lastetoa planeerimise juures üks olulisemaid aspekte. Järgnevalt annamegi nõu, millised valgustid ning millise heleduse ja temperatuuriga lambid lastetoa valgustamiseks kõige paremini sobivad.

Beebi ja väikelapse toa valgustid

Lastetuppa valgustust planeerides tasub vältida eredat valgust. Beebi veedab suurema osa ajast selili lamades, ere valgus võib teda liialt ergutada ning tundlikumaid silmi kahjustada. Hämar valgus võimaldab lapsel pärast põnevat päeva lõõgastuda, maha rahuneda ja öiseks uneks valmistuda. Kui tuba ei ole eriti valgusküllane ning kui laps soovib hämaras valguses magada, tasub valida hämara või reguleeritava valgusega valgusti.

sinistes toonides lastetubavalgusküllane lastetuba koos istumisnurga ja voodigasiniste detailidega lastetuba, kus on ka voodi, kirjutuslaud ja tool

Vanema lapse toas võib valgus olla heledam, kuid ka sel juhul ei tasu valgustitega liialdada, sest laps on laps ja väga ere valgus võib teda liialt ergutada ja häirida.

Beebi ja väikelapse toas peaks olema vähemalt 3 valgusallikat:

  • kogu ruumi valgustav põhivalgusti;
  • öölamp;
  • valgusti lugemiseks või joonistamiseks.


Põhivalgusti. Põhivalgustiteks valige laelambid, süvistatud või riputatavad valgustid. Süvistatud valgustid on mugavad, kuna need ei kogu tolmu, nendega on võimalik valgustada suuremat ala ning võite valida valguse suunda reguleeritavad mudelid. Laelambid on lapse toas eriti praktilised. Need kinnitatakse kõrgele lae alla, mistõttu ei ole lapsel võimalik nendeni küündida. Rippvalgustid ripuvad laelampidest madalamal, nii et kui valite seda tüüpi valgustid, tasub veenduda, et madalama laega ruumis valgusti liialt madalale rippuma ei jääks. Laelambi või riputatavate valgustite valimisel tuleks mõelda ka, millist ala valgusti valgustab. Ärge riputage laelampe liiga seina lähedale, vastasel juhul moodustuvad seintele koledad varjud.

Öölambid – päästavad pimedusekartusest. Hämarat ja hubast valgust kiirgav öölamp on väga suureks abiks pimeduse kartuse puhul või kui laps on alles hiljuti oma tuppa magama kolinud ega ole uue kohaga veel harjunud. Nendest on kasu ka siis, kui laps on just mähkmetest välja saanud ning temaga on tarvis öösiti tualetis käia.

öölamp põleb öösel lastetoas voodi kõrval

Öölampe on võimalik seinale riputada või kinnitada. Seinavalgustite valik on tõeliselt lai. Kui laps on juba vanem, lubage tal valgustite valimisel oma arvamus öelda. Kui laps armastab tuba pidevalt ringi sättida, tasub valida kompaktne, hõlpsasti transporditav valgusti. Tegemist on valgustiga, mida on võimalik kuhu iganes kaasa võtta. On valgusteid mida on võimalik nii laadida kui pistikupessa ühendada. Kui eelistate patareidega valgustit, siis kaaluge kindlasti korduvkasutatavaid, laetavaid patareisid.


Kui käite lapsega öösiti tualetis ja tee sinna on väga pime, tasub kaaluda otse pistikupesasse ühendatavat valgustit. Pange üks ka vannituppa, nii ei ole tarvis põhivalgustit sisse lülitada ja laps ei ärka liiga üles.

öölamp ja valguskett valgustamas lastetuba

Valgustus tööpiirkondades. Kui ruum on jagatud kindlateks tsoonideks ja on selgelt eraldatud puhke- ja mänguala, oleks vaja igale tsoonile vastavat valgust. Millist tüüpi valgustus paigaldada, sõltub sellest, milliste tegevustega laps tegeleb. Kui toas on kirjutuslaud, kus lapsele joonistada või lugeda meeldib, siis asetage sellele laualamp. Kui laps on veel väga väike ja sellise lambi ohutus ei ole ruumis tagatud, tasub eelistada seinalampi. Lampide valik on tõesti lai, teid ootavad eri värvides maalitud lastetoa lambid või laste armastatud populaarseimate tegelastega mudelid. Kui valgustust on vaja erinevate tegevuste jaoks, on parim lahendus reguleeritava kõrguse ja suunamisega valgustid.

Beebi tuba sisustades on kõige suuremaks sooviks nii täiuslik valgustus kui ka üldine mugav keskkond ja mis kõige tähtsam – äärmine ohutus. Ideid ja näpunäiteid beebi toa sisustamiseks leiate artiklist: Beebitoa sisustamine: kasulikke näpunäiteid.

Teismelise toa valgustus

Kui beebi toa puhul on kõige olulisemad ohutus, piisavalt kõrgele riputatud lambid ja hämar valgus, siis teismelise toa sisustamine on märksa lihtsam.

Teismeliste tuba vajab 3 tüüpi valgustust:

  • õppimise ala;
  • puhkeala;
  • põhivalgusti, mis valgustaks kogu ruumi.

Põhivalgusti. Tegime sellest juttu ka lastetoa valgustitest rääkides. Põhiline idee jääb samaks, erinevuseks vaid asjaolu, et teismelise tuppa saate valida eredama valguse. Tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, kas garderoobi või riidekapi esine ruum on piisavalt valgustatud. Valguse puudumise korral tasub kaaluda kapi äär LED-riba või rippuva laevalgusti abil valgemaks muuta.

Puhketsoon. Puhkeala valgustuse paigaldamisel mõelge hästi läbi, kuhu täpselt valgust vajate. Kui ruumis on tugitool või diivan, sobib sinna kõrvale suurepäraselt kerge ja hämara valgusega põrandalamp. Selle valguses on lapsel mõnus muusikat kuulata või filme vaadata. Kui teie laps naudib palju lugemist, paigaldage kindlasti lugemiseks sobilik valgusti. Selleks võib olla samuti põrandalamp või seinavalgusti. Kõige olulisem, et valgustit oleks võimalik reguleerida ja vastavalt soovile suunata.