Kasulikud nõuanded

Ideid köögi valgustamiseks

07.09.2020
kaasaegne ja valgusküllane köök, kus ripuvad mustad valgustid köögisaare kohal

Köögis toimetades on valgus äärmiselt eriti oluline, sest just köögis algab iga meie hommik. Lõppude lõpuks öeldakse ju, et terve päev kujuneb selliseks, millisena me seda hommikul alustame. Liiga hämar valgus meelitab meid tagasi sooja voodisse. Liiga ere tuli võib aga hommikukohvi nautimist häirida. Kuidas siis valida valgustid, mis sobiks ühtmoodi nii hommikul kohvi joomiseks kui hilisemaks õhtusöögi valmistamiseks või selle nautimiseks. Jätkake lugemist ning leiate põnevaid ideid.

valgustus kaasaegne köök

Valgustite tüübid

On 3 peamist tüüpi valgusteid: põhivalgusti, aktsent ja funktsionaalne valgusti.

Põhivalgusti. Lisaks loomulikule päevavalgusele ruumi peamiseks valgusallikaks. See võiks hästi valgustada kogu ruumi, ent olema seejuures mitte liiga hele ega ka liiga hämar. Selleks sobivad suurepäraselt lae-, süvistatavad- või rippvalgustid. Põhivalgusti on soovitatav riputada ruumi keskele nii, et see valgustaks kogu ruumi ühtlaselt. Kui ruumis on aga juba suurem funktsionaalne valgusti, riputage need proportsionaalsete vahedega nii, et valgusallikad ei seguneks.

Aktsent. Tegemist on valgustiga, mis valgustab mõnda konkreetset objekti. Selleks sobivad reguleeritavad seina- või rippvalgustid.

Funktsionaalne. Valgustus mõneks konkreetseks tegevuseks. Ütleme näiteks lambid tööpinna valgustamiseks või lühter köögisaare kohal. Selleks sobivad riputatavad, süvistatud või laevalgustid ja LED-ribad.

Põhitsoonide valgustid

Köögis on 3 peamist ala – kappide all olev töötasapind, köögisaar ja köögilaud.

Köögikappide alused valgustid. Tavaliselt jätab ruumi peamine valgustus kapide aluse töötasapinna varju. Hea valgustus on aga mugavaks ja ohutuks toiduvalmistamiseks lihtsalt hädavajalik.

köögi tööpinna valgustamine väikeste süvistatavate tuledegaköögikappide all olevad süvistatavad valgustid valgustavad tööpinda

Selle jaoks kasutatakse kõige sagedamini LED-ribasid, kuid sobivad ka süvistatud valgustid või väikesed seinalambid.


Köögisaar. Kui teil on taoline eraldi ruum toiduvalmistamiseks, peaks see olema ka hästi valgustatud. Valige lae- või rippvalgustid. Saadaval on väga lai valik mitmesuguseid mudeleid.

kaasaegsed rippvalgustid köögisaare kohalmust rippvalgusti köögisaare kohal avaras ja moodsas köögis

Kui köögi lagi on piisavalt kõrge, võite soetada reguleeritava kõrgusega valgustid, kui saar on väga pikk, tasub kaaluda mitut üksteise kõrval rippuvat valgustit.


Köögilaud. Kõige tähtsam, et valgus ei oleks liiga ere ega häiriv. Lõppude lõpuks soovime süües lõõgastuda ja toitu nautida. Selleks sobib laua kohale kõige paremini ripp- või süvistatud valgusti. Kuid ärge kartke katsetada.

eri värvi ja kõrgusega lühtrid söögilaua kohal ilus söögituba, kus laua kohal on suured rippvalgustid

Võib-olla on teie köök põnevalt mänguline, see tähendab, et võite julgelt valida erineva suuruse ja kõrgusega värvilised lambid või sobib teie klassikalisse kööki hoopis võluv küünlakujuline lühter.


Millal kasutada aktsentvalgusteid? 

Võib-olla ripub teie köögis ilus maal või mõni muu silmapaistev kunstiteos või on teil antiiksete taldrikute või kujukestega vitriinkapp. Aktsentvalgus on dekoratiivne valgustus, mis rõhutab ruumi põnevamaid külgi. Kui köögi üks seintest on sillutatud kividest või lihtsalt töötlemata tekstuuri või huvitavama mustriga, tasub seda kindlasti rõhutada.

aktsentvalgustus tumedas kaasaegses köögis

Valguse intensiivsus ja värvitemperatuur

Valgustite jaoks mõeldud lambipirnide valimisel tuleb lihtsalt arvestada nende värvitemperatuuriga. See sõltub omakorda sellest, millist ruumi soovite valgustada.

Värvitemperatuuri mõõdetakse kelvinites (K) skaalal 1000 kuni 10 000. Mida suurem arv, seda valgem ja külmem on valgus. Köögi põhivalgustiks valige 3000–4500 K mudelid.


Valguse heledust mõõdetakse luumenites (lm). Et täpselt teada, millise heledusega pirne vajate, peate arvestama, millise suurusega ruumi soovite valgustada. Köögi peamiseks valgustuseks on soovitatav kasutada elektripirne 350–450 lm / m2. Töötasapinna kohale valige heledamad elektripirnid – 750–850 lm / m2 ning söögilaua, nagu ka põhivalgustiks, piisab ka 350–450 lm / m2

Lisateavet valguse heleduse, värvitemperatuuri ja selle kohta, milline valgustus erinevatesse ruumidesse valida, lugege artiklist – Interjööri valgustamine: kõik, mida tasub teada.

Kokkuvõtlikult võib rõhutada, et köögis on kõige olulisem valgustada tsoone, kus toitu valmistatakse ja süüakse. Siiski tuleb tähelepanu pöörata ka elektripirnide õigele värvile ja heledusele. Liiga ere valgus on õhtusel ajal üsna häiriv ja liiga hämar takistab teid hommikul virgumast ja uueks tööpäevaks valmistumast.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?