Kasulikud nõuanded

Elektriline või puuküttega kamin: kumb valida?

Vaata kõiki kaminate pakkumisi
22.01.2020
kamin elutoas

Ei ole midagi mõnusamat, kui lesida kaminatule valgel diivanil ja rüübata kuuma teed. Külmal ja pimedal aastaajal on see suisa teraapiline viis lõõgastuda!

Kui kodu ehitades või sellele värskenduskuuri tehes tuleb idee paigaldada elamisse kamin, peab mõtlema selgeks, millist kaminat soovitakse ning mis erinevat tüüpi kaminatega kaasneb.  

Puuküttega kamina plussid

Kui koduomanik kaalub kamina soetamist, siis kipub esimene eelistus olema traditsiooniline puuküttega kamin. Puuküttega kamina suurim eelis on “see miski”, mida ei saa rahas mõõta: see on eeskätt emotsionaalne laeng, mille annab elava tule vaatamine. Praksuvate puudega tulekolle loob hubasust ja muudab iga kodu soojaks ning kutsuvaks kohaks, kuid lisaks soojale tundele südames, toob puuküttega kamin elamisse ka reaalselt mõõdetavat soojust.

Külmal talvel on rahaliselt mõistlik kasutada kaminat täiendava kütteallikana. Kamin ei akumuleeri küll nii palju soojust nagu ahi, aga kamina eeliseks on võime sisuliselt kohe pärast tule süütamist hakata ruumi kütma. 

Puuküttega kaminate valik on väga lai: on eraldiseisvad, sisseehitatud, avatud ja kinnise küttekoldega kaminad. Igaüks leiab endale sobiva ja kui on soovi, siis saab lasta pottsepal endale täiesti ainulaadse kamina valmistada.


Puuküttega kamina miinused

Puukütte kamina puuduseks on selle paigaldamise ja soetamisega seotud kulud. Põlemisprotsess eeldab korstna olemasolu ja kui seda pole, siis võib nullist uue korstna ehitamine või paigaldus osutuda väga kulukaks. Lisaks võib olla ehituslike konstruktsioonilisi piiranguid ja päris igas ruumis ei pruugi kamina-korstna ehitamise võimalust ollagi. Tahkeküttega kamina paigaldamine vajab kooskõlastust kohaliku omavalitsuse ja Päästeametiga ning selle olemasolu peab kajastuma hoone kasutusloas.

Mainimata ei saa jätta sedagi, et puuküttega kaminad panevad ruumis õhu ringlema ja see omakorda tekitab palju tolmu. Mõelda tuleb ka kaminapuude hoiustamisele - igas kodus ei tarvitse halgudele ruumi olla. Tegelemist on puuküttega kaminaga üksjagu, sest põlemisest tekkiv tuhk vajab käitlust ja kamin puhastamist.

Elektrilise kamina plussid

Kui majja või korterisse ei saa traditsioonilist puukütte kaminat ehitada, siis on lahenduseks elektrikamin. Üldjuhul ei nõua elektrikamina paigaldamine suuri ümberehitustöid. Kuna elektrikamin ei vaja korstnalõõri, saab selle panna sisuliselt igasse ruumi, kus on olemas kamina tööks sobilik elektriühendus. Elektrikamin paigaldamine ja kasutamine ei vaja ka kooskõlastust Päästeametilt ega kohalikult omavalitsuselt. 

Kuna elektrikaminad on mõõtudelt suhteliselt kompaktsed, siis sobivad nad eriti hästi väikestesse ruumidesse. Plussiks on seegi, et elektrikaminad on puuküttel kaminatest oluliselt soodsamad, samas on erineva disainiga elektriliste kaminate valik pea sama rikkalik, kui puuküttega kaminatel. 

Elektrikamina kasutamine on ülimalt lihtne - lülita kamin sisse ja kõik! Kamina antava soojuse hulka saab ise kontrollida lülitades küttekolde väiksemale võimsusele või üldse välja. Ei pea muret tuha koristamise ega kaminapuudega. 


Elektrikamina puudused

Elektrikamina suurimaks miinuseks on elava tule puudumine: elektrikamin ei paku puude põlemisega kaasnevat lõhna, helisid ega rahustavat tunnet. Puukaminaga seotud tegevused - olgugi, et vahel tüütud - loovad erilise emotsionaalse väärtuse, millest elektrikamina puhul veidi vajaka jääb. Elektrikamin on paljude jaoks liiga steriilne. See ei loo seda atmosfääri, mille annab elav tuli. 

Teiseks suuremaks puuduseks on elektrikamina mõju elektriarvele. Kuigi elektrikamina soetamine ja paigaldus on odav, aga selle kasutamine on üsna kulukas. Elektrikaminat ruumi ainsa kütteallikana kasutada pole kõige ökonoomsem. Elektrikaminate võimsus on enamasti paari tuhande vati juures, selle pidev sees hoidmine muutub ajapikku rahakotile üsna kurnavaks.

Kuidas hindate seda postitust?