Kasulikud nõuanded

Tööriistad, mis võtavad vähe ruumi, aga teevad suuri tegusid

Vaata kõiki käsitööriistade pakkumisi
27.01.2020
tööriistad koduseks kasutamiseks

Me seostame alateadlikult suuremõõtmelisi tehnikaseadmeid parema võimsuse ja töötulemustega. See võib sageli nii olla, et suurem on parem, aga see hinnang ei kehti mitte alati ja mitte igas olukorras - vahel on suurte tegude taga hoopiski väiksed detailid. 

Ka tööriistade puhul ei ole nende füüsiline maht ja töötulemuste kvaliteet otseses korrelatsioonis. Nii mõnigi väike tööriist võib olla üllatavalt mitmekülgne, võimas ja produktiivne.

Akutrell

Akutrell on üks äärmiselt mitmekülgne elektritööriist, mis võiks olla käepärast igas kodus - nii korteris kui eramajas. Akutrelli saab kasutada kruvide keeramiseks ja puurimiseks ning lisaks saab selle otsa kinnitada erinevaid poleerimis- ja lihvimiskettaid ning augusaage. Enamikel akutrellidel on spetsiaalne löökrežiim, mis aitab puurida kõvemaid materjale nagu tellis või betoon. 

Akutrelli kasutamine on väga lihtne: otsikute kinnitamiseks on käsitsi keeratav padrun, pöörlemissuuna saab valida lülitist, trellil on võimsuse regulaator ja päästik - ühesõnaga, ei midagi üle mõistuse ega jõu käivat.


Kuna päris iga päev kodustes tingimustes akutrelli vaja ei lähe, siis võib rahuliku südamega valida mõne soodsama mudeli, mis maksab proffidele mõeldud trellist kordi vähem. 

Võtmete ja otsikute komplekt

Lisaks akutrellile peaks olema kodus kindlasti ka universaalne komplekt mutrivõtmete, kruvikeeraja otsikute ja puurimisteradega. Komplekt ei pea olema väga suur. On ju väga ebatõenäoline, et majapidamises läheb vaja veoauto poltide keeramiseks sobilikku number 32 silmusvõtit. Piisab, kui on viis-kuus enamlevinud suuruses leht- ja padrunvõtit, eri suuruses ristpea- ja tavalise kruvikeeraja otsa ning paar puuritera puidu ja kivi puurimiseks. Kümnel juhul üheksast piisab ainult neist.

Näpitstangid

Ühed keskmise suurusega näpitstangid kuluvad samuti marjaks ära. Näpitstange võib vaja minna väga olmeliste murede lahendamiseks. Nagu näiteks: liiga avali tõmbluku kelgu kokku pigistamiseks, kõveraks väändunud kudumisvarda sirgeks painutamiseks või mõne klambri kokku surumiseks. Lisaks on näpitstangidel ka lõikeserv traadi või naeltepea lõikamiseks. Igal juhul on näpitstangid asendamatud abilised. 

On olemas ka multifunktsionaalsed näpitstangid, mille käepideme sisse on lisatud nuga, kruvikeerajad, avaja, minisaag ja veel teisi lisatarvikud. Sellised näpitsad kaotavad küll veidi oma kasutusmugavuses, kuid näiteks matkale minnes asendavad sellised väikesed praktilised näpitstangid korraga mitut tööriista.

Armeenuga

Armeenuga ehk Šveitsi nuga on üks esimesi multifunktsionaalseid tööriistu. Esmaselt oli see mõeldud ainult sõduritele kasutamiseks. Armeenoaga sai teha käsirelvade juures vajalikke hooldustöid, avada konservi, teritada pliiatsit, lõigata nööri või leiba. Aastate jooksul armeenugade funktsionaalsus laienenud. Tänaseks on noale külge integreeritud käärid, tangid, saag, kruvikeerajad jms. Kindlasti pole armeenoa kasutusmugavuselt võrreldav traditsiooniliste monofunktsionaalsete tööriistadega. Kodus on mõistlik kasutada tavalisi näpitstange või kruvikeerajaid, aga matkale, metsa või seljakotirännule minnes on tark kaasa võtta armeenuga.


Haamer

Haamer on lihtne ja primitiivne käsitööriist, mis on tänu oma lihtsusele ja efektiivusele täiesti asendamatu abiline. Mis õige tööriistakast see on, kust ei vaata vastu haamer! 

Visuaalses mõttes pole haamer ajaga teinud läbi kuigi revulutsioonilist arengut - sel on ikka ainult vars ja pea nagu sada aastat tagasi. Muutunud on materjalid ja viimistlused ning lisandunud on naelsõrg, kuid laias laastus on haamer ikka haamer.