Kasulikud nõuanded

Kuidas valida telki?

Lai telkide valik
29.08.2023
telgid vabaaja veetmiseks

Loodusesse seiklema minnes soovime teinekord värskes õhus viibida vähemalt mõne päeva, mistõttu tuleb oma reis hoolega läbi mõelda. Sellisel juhul on kõige olulisem, et teil oleks käepärast praktiline ja funktsionaalne telk. Kui te pole jõudnud endale korralikku telki soetada, ootab teid ees lai valik väga erinevate omadustega tooteid. Seetõttu võib teil telki valima asudes pähe turgatada mitmesuguseid küsimusi. Et mõningatele neile kohe vastus leida, toome teieni mõned põhilised omadused, millele telki valima asudes tähelepanu pöörata.

Suurus

Üks kõige ilmsem ja olulisem omadus. Igale telgile on märgitud erinev arv istumiskohti. Kui kasutate telki ka magamiseks, vajate kahe-inimese telki. Tasub meeles pidada, et telgi mudeli juures toodud pindala arvutatakse teie mugava une, mitte teie kottide hoiustamise järgi – kui matkavarustus on suur, võiksite valida suurema telgi või mudeli, millel on ka eraldi veranda. Mõned telgid on avaramad ja kõrgemad kui teised: kui teil pole telgi suurus ega kaal väga olulised, siis tasub võrrelda mitme erineva telgi mõõtmeid ja istekohti.


Kaal

Pole mingi saladus, et kvaliteetsed ning kaalult kergemad telgid maksavad veidi rohkem, seetõttu tuleks enne ostu sooritamist mõelda, millistel tingimustel telki kasutate. Kui olete sage matkaja, tasub investeerida vaid mõne kilogrammi kaaluvasse mudelisse, kuid kui liigute sihtkohta tavaliselt autoga, ei ole kergel telgil mingit praktilist otstarvet.

Kuju

Enamasti domineerib kaubanduses 2 peamist tüüpi telke:

  • Suure tuulekindlusega kuppeltelgid. Neid on ka lihtne kokku panna.
  • Tunnel-telgid, tuntud ka kui "angaarid" või "silindrid", on vähem tuulekindlad, kuid pakuvad selle asemel maksimaalset mugavust ja on enamasti mahukamad.

Vastupidavus hüdrostaatilisele rõhule

See parameeter näitab teile teie ajutise kodu vihmakindlust. Mudelid, mille hüdrostaatiline rõhk on alla 1000 mm, sobivad kõige paremini kasutamiseks ilusa ilmaga, kuna selliste näitajatega telk pakub kaitset ainult kerge vihma eest. Meie kliimas tasub valida mudel, mis taluks vähemalt 2000 mm survet ja kui matkate ka kõige ekstreemsemates oludes, võiksite soetada telgi, mis talub vähemalt 4000 mm vihma. Kindlasti ei saa see omadus hinna juures määravaks, kuid kvaliteetsem telk võib maksta siiski veidi enam.

Materjal

Materjali puhul pole valik kuigi suur, kuna telgid valmistatakse enamasti nailonist või polüestrist. Polüester on ideaalne, kui vajate usaldusväärset vihmakaitset, samas kui nailon on kergem ja kriimustus-kindlam. Teete väga õigesti, kui valite kahekihilise telgi: siis kaitseb ülemine kiht teid sademete eest ja kahe kanga vaheline ruum aitab vältida kondenseerumist.

Telgi põhi on tavaliselt veekindlast polüuretaanist, kuid veelgi mõistlikum on valida silikoon-põhjaga mudel. See mitte ainult ei takista vee lekkimist, vaid pakub ka usaldusväärsemat kaitset tugevama vihma korral.

Raami tüüp

Telki soetama hakates eeldame, et see on vastupidav ja usaldusväärne – ning sel põhjusel tuleb muuhulgas tähelepanu pöörata ka telgi raamile. Kaks levinumat tüüpi on:

  • Alumiiniumisulamist torusid peetakse hetkel kõige tugevamaks, vastupidavamaks ja kergemaks.
  • Klaaskiudraam on raskem ja vähem vastupidav, kuid ka tunduvalt soodsam.

Täiendavad mugavus-detailid

Kõige viimaks tasub mõelda ka täiendavatele detailidele, mis pole küll otseselt vajalikud, kuid maksimaalse mugavuse tagamiseks äärmiselt väärtuslikud. Nende hulgas näiteks:

  • Esik. Suurepärane kottide ja jalatsite hoidmiseks – eriti kui telk ise pole just kõige ruumikam.
  • Mitu sissepääsu. Selliseid mudeleid soovitatakse eriti juhul, kui telki jagavad rohkem kui kaks inimest. Nii on telk esikute näol ruumikam ja võimaldatud on ka mugavam sisse- ja väljapääs.
  • Ventilatsiooniavad. Need on kasulikud, kui soovite, et telgis oleks võimalikult värske õhk. Samas peate vaatama, et sademed neist sisse ei pääseks.


  • Integreeritud taskud. Muudavad telgis viibimise eriti mugavaks, kuna alati on kõige olulisemad väikesed esemed käepärast võtta.


  • Sääsevõrk. Võrk tagab võimaluse värsket õhku nautida ilma, et kutsumata külalised telki pääseksid.


  • Lumekaitse. Tuntud ka kui "seelik", aitab hakkama saada ka kõige ekstreemsemates ilmastiku-tingimustes.