Kasulikud nõuanded

Kuidas restaureerida vanni?

Vaata kõiki vannide pakkumisi
30.04.2020
vana vanni renoveerimine

Isegi kvaliteetseimate vannide pind võib aja jooksul kuluda, praguneda ja karedaks muutuda. See ei pruugi ilmtingimata tähendada, et peaksite koheselt uue vanni valimisele mõtlema – saate vanni pinda ka omal käel värskendada. Selleks on palju võimalusi, kõik sõltub teie oskustest ja soovitud tulemustest. Kuidas siis vanni renoveerida?

Ettevalmistusetapp

Vanni renoveerimistööd peaksid algama ettevalmistusetapiga. Ükskõik, millise restaureerimise viisi te valite, siis esimeseks peaksite läbi viima järgmised ülesanded:

 • Põhjalik pesu ja rasva eemaldamine. Selleks on parim kasutada tõhusaid, happelisi puhastusvahendeid või aia- ja liivapaberit. Puhastage ka põhja ja pooridesse kogunenud mustus – kõige parem on kasutada suuremat jämedamamate harjastega pintslit.
 • Veenduge, et restaureeritavad alad oleksid piisavalt karedad. Kui vann on kord juba renoveeritud, eemaldage vana kate ja hõõruge liivapaberiga piirkondi, mida soovite värskendada.
 • Kontrollige, et vanni pind poleks enam rasvane. Selleks keerake vesi lahti ja kontrollige, kas vesi katab vanni ühtlaselt, ilma tilkadeta. Kui jah, võite tööd jätkata. Peske vann puhtaks ja kasutage käsna, veendumaks, et pind saaks võimalikult puhas.
 • Eemaldage või isoleerige kõik niiskuse allikad. Veenduge, et kraanist ega dušisegistist ei eralduks vett.
 • Eemaldage sifoon ja äravoolu kate. Puhastage sinna kogunenud mustus, eemaldage rooste ja asetage sifooni asemel plastikklaas – liigne segu voolab selle sisse.
 • Kuivatage pind. Esmalt puhastage pind puhta ja kuiva ebemevaba lapiga ning kuivatage põhjalikult koduse või tööstusliku puhuriga. Pöörake erilist tähelepanu vanni ja plaatide vahedele.

Vanni restaureerimine täitetehnika abil

Seda meetodit peetakse üheks kõige optimaalsemaks variandiks. Protsess ise pole sugugi keeruline, see ei tekita ebameeldivat lõhna ning kvaliteetse töö puhul võib vann teid teenida kuni 20 aastat. Peate vaid soetama kahekomponendilise isesulava katte ja järgima alltoodud juhiseid:

 • Eemaldage ebatasasused. Kui pinnal on purunenud või kriimustatud kohti, kandke neile universaalset pahtlit – nii on pind jälle sile.
 • Katke läheduses olevad objektid. Veenduge, et temperatuur vannitoas ulatuks 20–25 kraadini – see võib suuresti mõjutada edasist töökäiku.
 • Segage komponendid omavahel. Segu on kõige parem valmistada vastavalt tootja juhistele.
 • Katke pind seguga. Pange segu plastikust nõusse ja valage seda vanni servadest allapoole nii, et segu kataks kogu pinna.
 • Siluge märgatavad ebatasasused. Kui märkate, et segu on valgunud ebaühtlaselt, siluge seda kellu abil. Eemaldage ettevaatlikult õhumullid.
 • Laske vannil kuivada. Kuivamisele kulub tavaliselt umbes 48 tundi.

Emailitud pinnakate

Tegemist on äärmiselt ökonoomse restaureerimise viisiga. Kvaliteetse töö tulemust võite nautida umbes 2–5 aastat. Siiski tuleb arvestada, et vannituba võib mõnda aega üsna tugevalt lõhnata. Protsessi läbiviimiseks toimige järgmiselt:

 • Segage emaili kõvendiga. Selles etapis on eriti oluline järgida tootja juhiseid. Parim on jagada kogu segu kaheks osaks – nii ei kuiva teine osa segust ära.
 • Alustage värvimist. Võtke pintsel ja alustage servade värvimist, kandke segu põhjalikult. Jätkake tööd, võõbates ülevalt alla, seejärel kandke segu ka põikipidi pinnale. Põhjale kandke segu eriti põhjalikult.
 • Valmistage koheselt ka teine osa segu. Kandke ka teine kiht koheselt pinnale. Pole tarvis oodata esimese kihi kuivamist. Valage jääk põhjale ja kandke see ühtlaselt laiali.
 • Kontrollige tulemust. 15 minuti pärast kontrollige lekkeid. Need tuleks eemaldada harjaga, pühkides suunaga alt üles. Kontrollige seni, kuni olete kindel, et mass on muutunud piisavalt viskoosseks ning kuivaks.
 • Laske kattekihil kuivada. Kvaliteetse tulemuse saavutamiseks võib kuluda mitu päeva.

Vanni pinna pihustamine aerosoolvärviga

Tegemist on ühe soodsama ja lihtsama meetodiga, ainsaks puuduseks, et seda tuleb korrata väga sageli – umbes iga 3–6 kuu tagant. Kuid töö ise ei nõua tegelikult mingit erilist pingutust: piserdage ettevalmistatud vannile spetsiaalset värvi, oodake umbes 48 tundi ja saategi oma vanni edukalt uuesti kasutada. Tõsi, esimesel päeval võite vannitoas tunda üsna teravat lõhna. Sõltuvalt aerosoolvärvi tootjast võivad teatud nüansid veidi erineda, mistõttu tuleks enne tööle asumist lugeda kaasasolevaid juhiseid.

Värvi pihustamine kompressoriga

Tegemist on üsna professionaalse tehnikaga, mis nõuab teatavat lisavarustust. Kui teil on majapidamises õhukompressor täiesti olemas ja teate, kuidas nebulisaatorit kasutada, on lõpptulemus rõõmustav. Sõltuvalt värvi kvaliteedist ei tule teil umbes 2–5 aastat vanni renoveerimisele mõelda. Protsess ise ei ole samuti sugugi keeruline – peate pinnale pihustama 3–4 kihti värvi (vähemalt 0,5 mm paksuse saavutamiseks) ja ootama 48–72 tundi. Enne töö alustamist katke kindlasti kõik vanni lähedal olevad pinnad.


Akrüülkorpuse paigaldamine

Juhtudel, mil vanni pind on tõsiselt kahjustada saanud või te ei soovi ülaltoodud meetoditega katsetada, võite vanni sisse sisestada täiesti uue katte. Seda valikut nimetatakse sageli "vann vannis" – vanni alus jääb samaks, kuid saate nautida täiesti uut ja täiuslikult tasast pinda. Ehkki kõigile mõõtmetele vastava sisemuse leidmine on üsnagi keeruline ülesanne (ülekaalus on standard-kujud ja mõõdud), saate tulemust nautida 10–20 aastat. Lisaks hoiab selline vann tavaliselt tunduvalt paremini soojust. Paigaldamine ise on järgmine:

 • Eemaldage vee äravoolu kork.
 • Pihustage vannile kahekomponendiline polüuretaanvaht ja sulgege äravooluavad ja vuugiservad.
 • Asetage sisemus ettevaatlikult vanni. Paigaldage äravoolu vooder ja täitke vann vooderduse tihendamiseks veega. Oodake vähemalt pool päeva.

Vanni omal käel renoveerimiseks on kindlasti piisaval hulgal erinevaid võimalusi. Esmalt hinnake oma võimekust ja oskusi ning valige just enda jaoks sobivaim viis. Ükski mainitud protsessidest ei nõua liigselt pingutusi ning tulemused on seda väärt!

Klientidele meeldib see postitus

5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?