Kasulikud nõuanded

Kuidas hooldada jalgratta käigusüsteemi

Vaata kõiki jalgrataste pakkumisi
04.05.2020
jalgrattaga maastikul sõitmine

Jalgratta omamine ja sellega sõitmine võib olla nii mugav transpordiviis, tõhus treeningvahend kui ka mõnus ajaviide - selleks aga peab olema Sul hooldatud ja kvaliteetne jalgratas. Erinevad maastikud ja sõidustiilid vajavad erinevaid käike, mistõttu on mõistlik ratta käigusüsteemi  aeg-ajalt hooldada ja seda õigesti kasutada, et igas olukorras mugavalt ja turvaliselt sõita.

Alusta käikude korrektse kasutamisega

Õigel ajal, õiges kohas - valel eesmärgil käikude kasutamine võib tunduvalt mõjutada käikude seisukorda. Jalgratastel võib olla kuni 27 käiku, mille määrab eesmiste ja tagumiste hammasrataste hulk. Käikude vahetamine toimub siis, kui sõitmise ajal suunatakse kett erinevatele hammasratastele. Käiguvahetajad kontrollivad hammasrattaid ja keti liikumist -  parem kontrollib tagumisi, vasak eesmisi.

Kõige kiirema käigu saavutamiseks peaks käigusüsteem olema esimestel hammasratastel ees suurem ja taga väiksem, kuid jõulisemaks kombinatsiooniks ees väikseim ja taga suurim. Käiku oleks mõistlik vahetada enne tõusu algust - näiteks ülesmäge minnes. Samuti tuleks neid vahetada vastavalt kiirusele ja olukorrale - näiteks jõulisemaid käikude ülekandeid vajavad pikad teelõigud, kus soovid sõita suurel kiirusel või mägedes ja metsades, kus on palju tõuse. Sel puhul ei tohiks vändata suure jõuga - kett võib olla pinges ning seetõttu võib see kergelt maha tulla. Kuigi võib kogu vahetusprotsess tunduda keeruline siis pea meeles, et harjutamine teeb meistriks!


Esivahetaja reguleerimine

Kui aga käigusüsteem on juba muresi tekitamas, tasub hakata neid reguleerima. Esi- ja tagakäiguvahetaja reguleerimiseks tuleb esmalt lülitada käiguvahetajat nii, et kett oleks järgmisel hammasrattal. Kui vahetamine ei toimu, tuleb keerata käiguvahetaja ja trossi ühenduskohas olevat regulaatorit vastupäeva pinge suurendamiseks või päripäeva pinge vähendamiseks. See tähendab seda, kui ketti on raske vahetada suurele hammasrattale, tuleks keerata reguleerimiseks mõeldud kruvi natukene vastupäeva ning kui ketti on raske vahetada väikesele hammasrattale, tuleb kruvi keerata vastupäeva umbes poole võrra. Kui ratta kett kõriseb vastu käiguvahetajat, tuleb keerata ülemist reguleerimiskruvi natuke vastupäeva. Trossi ja käiguvahetaja ühenduskohas olevat regulaatorit tuleks keerata maksimaalselt 2 ringi vastupäeva siis, kui suurelt hammasrattalt läheb valla vahetades kett kohe väiksemale.

Tagavahetaja reguleerimine

Kui kett tuleb maha raami poole, tuleks keerata alumist kruvi päripäeva, kui aga vända poole, siis ülemist. Kui keti vahetamine on aga raske, siis tuleb jällegi reguleerimiskruvi reguleerida - kui ketti on raske vahetada keskmisele suurele hammasrattale, siis tuleb keerata ülemist kruvi vastupäeva ja kui raske on vahetada ketti väiksele hammasrattale, siis alumist kruvi vastupäeva. Kui kett kõriseb käiguvahetaja serva vastu, tuleb keerata ülemist reguleerimiskruvi umbes 1/8 pöörde võrra. Juhul, kui kett läheb koheselt üle keskmise hammasratta kohe väiksemale, tuleb keerata trossi ja käiguvahetaja ühenduses olevat regulaatorit paar korda, kuid mitte rohkem kui 2 ringi.

Millal pöörduda spetsialisti poole?

Käigud võivad vajada ka täpsemalt reguleerimist, mis vajab juba mehaaniku abi. See on töö, mis tuleks ratta ohutuse huvides jätta inimese hooleks, kellel on selleks vajalikud oskused ja vahendid. Kui Sul on aga erialased oskused olemas, võid pidada meeles eelnevalt mainitud nippe. 

Kuidas valida käikudega jalgratast?

Kui Sul veel jalgratast ei ole aga oled selle otsingutel, siis tasub tähelepanu pöörata käikudega jalgratta valimisel kellele ratast valitakse ja mis on sõitja eelistused. Mida rohkem käike, seda lihtsam on erinevaid teid ületada, kuid samas on ratas ka selle võrra raskem. Seetõttu pea meeles oma eelistusi - kui tihti ja mis teedel Sa plaanid sõita? Linnateedel sõitmiseks piisab vaid paarist käigust, kuid suuremad mägised teed vajavad kindlasti rohkemat. Kindlasti on see oluline jalgrattaspordiga ja matkadega tegelevate inimeste jaoks. Väikeste laste ratastel üldiselt käike ei ole, kuid vanemale lapsele tasuks juba paarikäiguline ratas soetada.

Kuidas hindate seda postitust?