Kasulikud nõuanded

Sõbrapäev – põnevaid fakte valentinipäeva ajaloost

Lai valik originaalseid sõbrapäeva kingitusi
23.01.2024
naine ja mees sõbrapäeva kingitusega

Iga aasta 14. veebruari lähenedes hakkame nuputama, kuidas oma kallimat või sõpru sõbrapäeval meeles pidada ning millega neid üllatada. Väga harva mõtleme aga sellele, kust valentinipäev üldse pärineb ja miks seda tegelikult tähistatakse – just nendele küsimustele proovime järgnevalt vastata.

Valentinipäev: mis see on?

Valentinipäeva, tuntud ka kui armastuse või armastatu päev, tähistatakse igal aastal 14. veebruaril. Selle tähistamiseks püütakse oma sõpradele ja armastatule veelgi enam tähelepanu pöörata, saata õnnitluskaarte, maiustusi või isegi toredaid valentinipäeva kingitusi.

paar jagab sõbrapäeva kingitusi

Kuna tegemist on ülemaailmse tähtpäevaga, on igal riigil omad traditsioonid, kuid kõige enam on meil õppida inglastelt, kes esimestena seda vahvat päeva tähistama hakkasid. Armastuse avaldamine, lähedastele (ka lemmikloomadele) tervituste saatmine ja kenad kauni sisuga postkaardid on vaid mõned viisid, kuidas inglased oma lähedasi meeles peavad.

Valentinipäeva ajalugu

Valentinipäeva lugu sai alguse Rooma impeeriumis – väidetavalt austati just sel päeval pulmajumala, õiglase soo, viljakuse ja emaduse jumalannat Junonat. Kuid noored ootasid palju rohkem järgmist päeva, mil algas kuulus Lupercalia pidu. Õhtul oli neil võimalus tõmmata kaaslase nimi, kellega nad üheks päevaks paari pandi. Kuna poistel ja tüdrukutel polnud neil aegadel palju võimalusi koos olla, lõppes see pidu sageli armastuse ja isegi abieluga.

kalender sõbrapäeva kuupäevaga

Kuid sellised ilusad traditsioonid ei saanud kesta igavesti: Claudius II (paremini tuntud kui Julm) valitsusajal oli puudus meestest, kes oleksid valmis sõtta minema. Keiser otsustas, et selles oli süüdi armastus ja meeste soov mitte oma perekonnast lahkuda. Ta leidis väga lihtsa väljapääsu keelata uutel paaridel abielluda. Selles loos oli aga tähtis osa heasüdamlikul preestril Valentine’il, kes armunuid paari pani. Isehakanud keiser ei olnud olukorraga rahul, mistõttu Püha Valentine vangistati ning surma mõisteti. Surmanuhtluseks määrati Lupercialia peo eelõhtu.

Hiljem, ristiusu levimisega, üritati kogu paganlikust pärandist loobuda ja oli tarvis leida uus ​​armastuspäeva patroon, kelleks saigi püha Valentine. Aastate jooksul on armastuspäeva tähistamise populaarsus kasvanud mitte ainult Euroopas, vaid kogu maailmas – on keeruline leida riiki, kus sõbrapäevast ühel või teisel moel kuuldud poleks.

Valentinipäev Eestis

Seda romantilist armastuse tähtpäeva hakati meil tähistama üsna hiljuti – alles pärast iseseisvuse taastamist 1990. aastal. Võib-olla just seetõttu pole meie riigis sõbrapäeva tähistamiseks kindlaid traditsioone kujunenud. Kuid mitte kellelgi, alates väikestest lastest, lõpetades täiskasvanutega, pole midagi lillede, ilusate sõnade ja armastusavalduste vastu, mis selle päevaga kaasnevad, seega on ka meil sõbrapäeva saabudes romantiline õhkkond täiesti tuntav.

Iseäranis populaarseks on 14. veebruari tähistamine kujunenud lasteaedades ja koolides, kus toimuvad mitmed sõbrapäevaga seotud sündmused. On välja kujunenud, et sõbrapäeva-nädal on stiilinädal, kus iga päev rõivastutakse mingi kindla etteantud teema järgi. Peale maskeraadide on koolides üles seatud sõbrapäeva-postkastid, kuhu lapsed poetavad isetehtud nimelisi kaarte sõpradele või anonüümseid tundeavaldusi mõnele silmarõõmule. Iga koolipäeva või -nädala lõpus toimetavad vabatahtlikud postiljonid kaardikesed adressaatidele.

sõbrapäeva tähistamine


Valentinipäev maailmas

Nagu kõiki teisi tähtpäevi, mõistetakse ja tähistatakse ka valentinipäeva kogu maailmas veidi erinevalt – siin on mõned kõige huvitavamad näited:

  • Jaapanis suureneb šokolaadi müük sõbrapäeva lähenedes drastiliselt, sest just seda maiust peetakse armastuse väljenduseks. Tõsi, šokolaadi kingitakse just Jaapani naistele ning lähedastele ja oma lähematele sõpradele ja sugulastele.

šokolaadid sõbrapäevaks


  • Taanlastel ja norralastel on lõbus traditsioon saata üksteisele salajasi postkaarte, mis kannavad nime "Gaekkebrev". Need naljakad lühikesed armastusriimid saadetakse sõbrapäeval anonüümselt, vihjeks ainult saatja nime tähtede arv. Kui saatja tuvastatakse, võlgneb ta saajale šokolaadimuna ja kui mitte, siis peab kingituse tegema hoopis luuletuse saaja.

tüdruk loeb sõbrapäeval poiss-sõbra kaarti


  • Walesis on pikaajaline traditsioon teha praktiline kingitus – lusikas, mis on nikerdatud mitmesuguste armastusmustrite ja -sümbolitega. Mõistagi teevad mehed tänapäeval palju vähem tööd oma kätega, mistõttu soetatakse sõbrapäeva lähenedes lusikas mõnest poest.
  • Itaalias, kus arvatakse see romantiline pidustus alguse olevat saanud, võiks seda päeva tähistada ju eriliselt ja eranditult. Enamasti söövad itaallased aga sõbrapäeval lihtsalt romantilise õhtusöögi ja kingivad oma kallimale karbi tumeda šokolaadi ja sageli romantiliste fraasidega kaunistatud pähkleid. Turistidel on võimalus külastada paljusid armastuslugudega seotud kohti nagu kuulus Verona või isegi paika, kust St. Valentine pärineb.

romantiline valentinipäeva õhtusöök

Valentinipäeval püsitatakse ka erinevaid romantilisi rekordeid, mis võivad teinekord olla tõesti väga muljetavaldavad:

  • Londoni Interneti-lillekaupmehed pakuvad ekstravagantseid ja väga kalleid sõbrapäeva-kimpusid ning pakkusid ostjatele 2016. aastal spetsiaalset lilleseadet, mis koosnes 1000 roosist. Need 1,5-meetrised lilled olid valitud hoolikalt Lõuna-Ameerikast ja maksid ei vähem ega rohkem kui 13 000 dollarit (peaaegu 11 700 eurot).

mees kingid pruudile valentinipäevaks roose


  • Sõbrapäev on ideaalne päev ka suudlemis-rekordite ületamiseks. Kui rääkida aga sõbrapäeva eelõhtu (mitteametlikult tuntud kui "Suudluspäev") saavutustest, tuleb kindlasti ära mainida Tai paari, kes suutis suudelda suisa 46 tundi ja 24 minutit!
  • 2010. aastal otsustas 51-aastane ameeriklane rekordi püstitada kõige traditsioonilisemal viisil, kallistades 24 tunni jooksul võimalikult palju inimesi. Ta suutis seda teha 7777 korda! Kuid kõige silmatorkavam on asjaolu, et selle rekordi saavutamisel ei unustanud ameeriklane mõelda teistele: kogu seikluse ajal tegi ta annetusi Ameerika Südameassotsiatsioonile.

valentinipäeva üllatus

Kuigi paljud inimesed peavad valentinipäeva tänasel päeval kommertslikuks pühaks, on sinu enda otsustada, kuidas seda tähistada. Tähelepanu ja armastuse avaldamiseks on palju võimalusi – ükskõik, mis päeval sa seda teed, kõige olulisem on, et see tuleks südamest ning oleks siiras!

Klientidele meeldib see postitus

4.2/5
5 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?