Kasulikud nõuanded

Tapeet või värv?

Vaata kõiki tapeetide pakkumisi
04.06.2020
Lauale asetatud seinavärvimistarvikud - rull, pintslid, mõõdulint, kindad, tapeet, värvid

Kui olete otsustanud remondiga algust teha, ootab ees üks oluline valik – seinte kaunistamine. Tavaliselt valitakse seinte kaunimaks muutmiseks tapeet või värv. Kuid nii tapeedi liimimisel kui seinte värvimisel on omad puudused ja eelised: kui neid lähemalt uurida, on palju lihtsam otsustada, milline variant oleks just teie kodu jaoks sobivaim.

Seinte ebatasasuste peitmine

Värv rõhutab seinte deformatsioone veelgi – ka valgustus võib defekte ja ebatasasusi veelgi märgatavamaks muuta. Selle vältimiseks tuleks enne värvi seinale kandmist teha ettevalmistustöid ja seinte praod ja defektid osavalt siledaks pahteldada. Ebatasaste pindade korral on parimaks valikukspaksem tapeet – kui seinad kipuvad pragunema, on kvaliteetne ja vastupidav tapeet ideaalne valik.


Tööprotsess

Kui seinad on kenad ja siledad, võib värvimine olla veidi lihtsam kui tapeedi liimimine. Kui enne värvimist ootavad aga n-ö maskeerimistööd, võib ühtlase tulemuse saavutamiseks vaja minna spetsiaalseid oskusi. Ka tapeedi liimimine vajab aega ja põhjalikkust: on väga oluline paanide hoolikas joondus ning liimi korrektne kasutamine. Liimi peab olema nii vähe, et see paanide alt välja ei pressiks, samas piisavalt, et korralikult seina külge kleepuda. Teisisõnu, mõlemal neist töödest on omad keerukused, kuid mõlemad on iseseisvalt täiesti teostavad.

Kestvus

Õeldakse, et tapeet võib seinas püsida 1520 aastat, samal ajal kui värvitud seinad püsivad kenana kuni kümme aastat ning seejärel soovitakse värvi pisut värskendada. See on aga üsna individuaalne ja oleneb suuresti toa otstarbest või perekonna koosseisust. Lapsed võivad tapeedile joonistada, seda lõhkuda ja rebida, kuid kui valite lihtsa mustriga tapeedi, on võimalik vana paan uuega asendada. Värvitud seinad on samuti võimalik kahjustuse korral hõlpsasti üle võõbata, kuid kauni tulemuse saamiseks peate mõlemal juhul veidike vaeva nägema.

Valiku mitmekesisus

Nii tapeedi kui värvitoonide valik on äärmiselt lai – igaüks leiab midagi just oma maitsele. Kui soovite lihtsat tulemust, siis tasub seinad katta värviga. Muidugi võite ka värvi puhul seintel kasutada mitut erinevat tooni. Kui unistate huvitavatest mustritest, peaksite esmalt tutvuma tapeetide valikuga. Need üllatavad teid nii värvikirevate toonide kui silmapaistvate kaunistustega, näiteks superkangelased, geomeetrilised kujundid või lopsakas taimestik.


Kasutusvõimalused

Varem oli tapeedi vannitoas või köögis kasutamine täiesti võimatu, kuid märkimisväärselt täiustatud tehnoloogia on taolised piirid kaotanud. Saadaval on nii niiskuskindlaid, hõlpsasti puhastatavaid ning suisa pestavad mudeleid. Kui pöörate piisavalt tähelepanu tapeedi valimisele ja omadustele, saate neid kohandada mis tahes ruumi jaoks. Vannitubade tapeetimine pole hetkel veel kuigi levinud lahendus, kuid üha enam leitakse sobivad paanid just kööki. Samas on võimalik põnevaid värvitoone kasutada kõikides tubades – välja arvatud seinte ebatasasuste korral. See on värvi puhul ka ainus lisatingimus.

Pärast kõigi toodud nüanssidega tutvumist saate hõlpsalt otsuse langetada, milline seina kaunistamise meetod just teile sobiks ja meediks. Julgemad võivad neid ka omavahel kombineerida: liimides ainult ühele toa seinale huvitava tapeedi, loote hoobilt unikaalse interjööri.

Kuidas hindate seda postitust?