Kasulikud nõuanded

Kuidas valida tapeeti?

Vaata kõiki tapeetide pakkumisi
11.05.2020
naine liimib tapeeti seina

Tapeetimine on lihtne ja endiselt äärmiselt populaarne dekoreerimise viis, mis võimaldab katsetada ka kõige põnevamate ideedega. Uute tapeetide valimisel tuleb aga tähelepanu pöörata mitmele olulisele aspektile. Tapeete on erinevatest materjalidest, lisaks ootavad meid eriti rikkalikud värvitoonid ja kordumatud mustrid. Seekord võtamegi jutuks, mida tapeeti valides täpselt silmas pidada.

Tapeedi tüüp

Lõpliku otsuse langetamine, millist tüüpi tapeet teie ruumi seinu kaunistama valida, on hirmutav ülesanne. Kui seinakrohv on vana, kipub pragunema või kui tegemist hoopis uue ehitisega, on kõige parem valida tugev tapeet, mis täidaks kaitsekihi funktsiooni. Kui seinad on täiesti siledad või värvitud, võite valida ka veidi nõudlikuma tapeedi ning teil on võimalik keskenduda rohkem tapeedi mustrile. Siiski on oluline silmas pidada, et tapeete on erinevatest materjalidest – need sõltuvad liimimisest ja teistest olulistest omadustest.

Hetkel on valikus järgmist tüüpi tapeedid:

 • Pabertapeet. Pabertapeedid on ilmselt kõige levinumad ning meile juba väga tuttavad. Enamasti on need valmistatud ühe- või kahekordsest paberist. Omadus, mida vaja meeles pidada tapeedi seina liimimisel ning eelnevalt ka liimimistööde kavandamisel, sest pabertapeedi liimiga katmine nõuab äärmist ettevaatust ja vilumust. Kahekihiline pabertapeet on kallim kui ühekihiline, kuid kahekihilised tapeedid on mehaaniliste kahjustuste suhtes vastupidavamad. Pabertapeet kõige keskkonnasõbralikum, juhib hästi niiskust. Kuna paberist tapeedid pole tavaliselt mitte ainult keskkonnasõbralikud, vaid ka soodsa hinnaga, valitakse need sageli just lastetubadesse.

 • Fliistapeet. Tegemist on tänapäevase tapeedimaailma kõige laialdasemalt kasutatava materjaliga. See on palju vastupidavam kui klassikaline pabertapeet. Kuigi fliistapeedid ei silu suuremaid ebakorrapärasusi, on need suurepärased väikeste pragude katmiseks. Tapeetide seinale kandmist hõlbustab oluliselt asjaolu, et liimi ei kanta tapeedile, vaid otse seintele. Fliistapeet ei mullita ega deformeeru liimimise ajal: see ei tõmbu kokku ei põiki ega pikisuunas. Fliistapeet on õhku, vett ja niiskust läbilaskev, mis võimaldab seintel "hingata". Kui fliistapeet on kaetud teise materjaliga (näiteks vinüüliga), siis nimetatakse seda tüüpi tapeeti “vinüülipõhiseks fliistapeediks". Sellisel juhul kaotab fliistapeet vinüüli mitteläbilaskva ülemise kihi tõttu oma õhuläbilaskvuse.

​​​​​​​

 • Vinüültapeet. Ükskõik, kas fliisist või paberist, siis vinüültapeedid on elastsed, suurepärase vastupidavusega mehaanilistele mõjudele, pesemisele ja ultraviolettkiirgusele. Elastset vinüültapeeti ei kasutata üksnes erakorterites, vaid ka avalikes ruumides. Vinüültapeedi peen pinnatekstuur on justkui siid, neid on lihtne puhastada ja pesta. Vinüültapeet ei lase niiskust läbi, mistõttu tuleks see liimida ainult kvaliteetsetele, kuivadele seintele. Tapeeti on võimalik pesta isegi pesupulbriga. Lisaks on neil erakordsed seenevastased omadused.
 • Tekstiiltapeet. Välimuselt stiilsed ja luksuslikud, mistõttu sooviksid paljud just seda tüüpi tapeete oma seintele liimida, ent vastupidiselt traditsioonilistele tapeetidele on tekstiiltapeete üsna keeruline seinale kinnitada. Erinevalt tavalisest tapeedist nõuab tekstiiltapeet seina pinna hoolikat ettevalmistamist. Pind peab olema sile, puhas ja kuiv ning soovitatav on tekstiiltapeedi liimimisel kanda kindaid, et tapeet töö ajal ei määrduks. Kui valite mittekootud aluskihiga tekstiiltapeedi, hõlbustab see liimimisprotsessi oluliselt, sest sel juhul võite liimi kanda otse seinale.
 • Klaaskiudtapeet. Seda tüüpi tapeeti kasutatakse kõige sagedamini seina ebakorrapärasuste ja muude deformatsioonide peitmiseks. Näiteks kui soovite varjata halvasti viimistletud seinu või paneelide ebatasasusi. Hiljem kaetakse seda tüüpi tapeet enamasti lateksvärviga. Klaasikiudtapeedid on niiskuskindlad ja üllatavad pika kasutuseaga – paljusid neist on võimalik värvida kuni 10 korda.
 • Värvitav tapeet. Äärmiselt tugevad, muutes seinad siledaks ja kattes kõik selle ebakorrapärasused ja praod. Kui tapeet on värvitud, on ebatasasused täielikult peidetud. Pärast soovitud tekstuuriga tapeedi valimist saate need katta soovitud värviga ning võite selleks kasutada mis tahes tuntud tootjate värvi. Värvitava tapeedi rullid on tavalisest palju pikemad ja laiemad, üks rull on enamasti 25 m ja laius 106 cm, mis võimaldab rahaliselt suuresti kokku hoida ning katta vähema vaevaga suurema seinapinna.
 • Fototapeedid. Uus ja üha populaarsust koguv lahendus, mida armastavad põnevate sisekujunduslike lahenduste eelistajad. Fototapeetide valmistamiseks kasutatakse vinüüli ja mittekootud aluskihti, millest oli juttu eespool. Fototapeetide peamiseks eeliseks – ainulaadne välimus ning äärmiselt realistlikud pildid, mis muudavad mistahes ruumid elavaks ja omanäoliseks. Sõltuvalt eelistustest, võib fototapeeti kasutada kogu ruumile või ainult mõnele seinale aktsendi andmiseks. Fototapeedid on piisavalt vastupidavad, kuid siiski ei tasu neid kasutada väga niisketes kohtades – vastasel juhul võite üsna pea märgata hallituse märke.


​​​​​​​

Kuidas valida tapeedi mustrit ja värvi? 

Tapeetidel on tohutult lai valik erinevaid mustreid ja värvitoone – see on ka üheks nende silmatorkavamaks eeliseks, kaaludes, kumba eelistada: tapeet või värv. Õigesti valitud mustri ja värviga tapeedi abil on võimalik ruumi optiliselt suuremaks või väiksemaks muuta, anda sellele hubasust või akadeemilisust, luua meeleolu, ootamatuid optilisi illusioone, mis ruumidele visuaalselt palju juurde annavad. Pidage silmas mõnda peamist nüanssi:

 • Väiksematesse tubadesse sobivad paremini väikese ja häguse pildiga mittekontrastsed fototapeedid ja suurematesse tubadesse sobivad pigem suuremate piltidega mittekontrastsed fototapeedid.
 • Vertikaalse tapeediga kaetud madal ruum tundub koheselt kõrgem, väikeste ruumide puhul soovitatakse valida horisontaalne tapeet, mis ruumi visuaalselt suurendab.


​​​​​​​

 • Suurtesse ruumidesse võite julgelt valida intensiivsetes värvides lahendused – heledad pastelsed tapeedid tasub valida siis, kui te ei soovi ruumi visuaalselt väiksemaks muuta.
 • Pimedasse ruumi sobib valida läikivate detailidega fototapeedi: läikivad võivad olla vaid mõned detailid, kuid ka kogu tapeedi pind.
 • Harmoonilise kodukeskkonna säilitamiseks tasub erinevate tubade tapeete omavahel kombineerida. Kasutage sama tüüpi tapeete, kuid mängige värvitoonide ja mustritega.

Igasse tuppa sobilik tapeet

Tapeeti valides tasub mõelda konkreetsele ruumile:

 • Magamistoa tapeet võiks olla heledates ja pehmetes toonides – see aitab teil lõõgastuda ja paremini puhata. Loomulikult pole tingimata tarvis valida ühevärviline lahendus: magamistubade tapeedid on tänasel päeval tihti kaunistatud julgete mustrite või geomeetriliste kujunditega. Teine variant on kindlasti eriti meelepärane neile, kes armastavat julgemat stiili. Oluline on arvesse võtta ka teisi detaile: kui  toa üldmulje on rahulik, siis tasub valida ka veidi tagasihoidlikum tapeet.

kivimustriga tapeet magamistoastriibuline tapeet magamistoasmoodne tapeet magamistoas

 • Köögi tapeedi puhul on kõige olulisem nende pestavus – sellisel juhul on nende hooldamine lihtne ja muretu. Stilistika osas tasub julgelt katsetada ja proovida erksamaid, pilkupüüdvaid ideid, mis annavad ruumile elujõudu. Tõsi, kui köök ja elutuba on ühendatud, siis peaks köögi tapeet sobima elutoa seintega. See säilitab terviklikkuse ning ei muuda üldmuljet killustatuks.

​​​​​​​sinist värvi tapeet köögisergas tapeet köögisroheline pestav tapeet magamistoas

 • Elutoa tapeet tuleks valida väga läbimõeldult – tegemist on ju pea kõige olulisema ning tervet kodu esindava ruumiga. Elutuppa sobivad kõik põnevamad ja eksklusiivsemad ideed, näiteks fototapeedid. Fototapeeti valides tasub siiski meeles pidada, et väga erksavärvilised pildid või pilkupüüdvad detailid võivad mõne aja pärast häirima hakata, mistõttu ei tasu üle pingutada. Silmapaistvaid detaile on kindlasti vaja, kuid kõige nutikam on kasutada neid vaid ühel seinal.

​​​​​​​originaalne tapeet elutoassuure lillemotiiviga tapeet elutoaslehemustriga fototapeet elutoas

 • Lastetoa tapeet võiks eeskätt olla ilus ja mänguline – kui lapsed on veidi vanemad, siis tuleks disainilahenduste osas kindlasti nendega nõu pidada. Kuid pidage meeles, et lapsed peavad oma toas puhkama, mistõttu võiksid julgemad lahendused olla ühel või kahel seinal. Sobivat mustrit või pilti valides tasub mõelda mitmekülgsusele – mida kauem lastele üks või teine ​​lahendus meeldib, seda kauem pole teil tarvis remondi pärast pead vaevata.

​​​​​​​hele tapeet magamistoastähekestega tapeet magamistoas