Kasulikud nõuanded

Tapeetimine: kuidas see töö omal käel ette võtta?

Vaata kõiki tapeetide pakkumisi
07.10.2021
naine ja mees paigaldavad kodus tapeeti

Seinte tapeetimine on tänaseni väga armastatud disainilahendus, mis võimaldab teil saavutada praktiliselt igasuguses stiilis interjöör. Kvaliteetset tööd naudite veel palju aastaid, kuid sageli tekib küsimusi tapeedi paigaldamise kohta. Pärast mõne põhinipi selgitamist muutub see ülesanne hõlpsaks – vajalikud on hoolsus ja mõningad konkreetsed teadmised.

Eemaldage vana tapeet

Enne kui uue tapeedi liimimisega alustate, peaksite kõigepealt vana eemaldama – selleks tuleb tähelepanu pöörate järgmistele näpunäidetele:

 • Lihtsama, paberist ühekihilise tapeedi jaokspiisab soojast veest, käsnast ja kaabitsast. Pärast kogu tapeedi tükeldamist ja sel moel eraldi osadeks jagamist peaksite vees leotatud käsnaga üle käima kõik seinad. Mõne aja pärast saate vana tapeedi vähehaaval lahti rebida: niisket tapeeti on palju lihtsam eemaldada. Raskemini rebitavaid alasid niisutage veel kord ning osad "plekid" on võimalik kaabitsa abil õrnalt eemaldada.
 • Tugevasti seina küljes oleva tapeedi jaoks on tarvis spetsiaalset eemaldajat. Tegemist on spetsiaalse vedelikuga, mida tuleb vette segada teatud vahekorras. Järgige juhiseid ja kandke vedelik käsna või rulliga kogu seina pinnale. Mõne aja möödudes peaks tapeedi eemaldamine muutuma lihtsaks.
 • Enne tapeedi eemaldamist valmistage tuba ette. Võimalusel viige mööbel toast välja või katke need veekindla kilega. Sama tuleks teha põrandatega, mis pole veekindlad.

Valmistage ette seinad

Tööks valmis seinad peaksid olema siledad, kuivad ja puhtad. Muul juhul tuleks praod ja muhud katta, lihvida ja kruntida. Soovitav on seinad eelnevalt pesta ja seejärel liivapaberiga lihvida ja kruntida. Enne edasiste tööde alustamist lülitage selles toas välja toide ja eemaldage kõik pistikupesad ja lülitid. Muidugi ärge unustage kaitsta mööblit.

Õiges koguses liimi ja tapeeti

Kui olete tapeedi välja valinud, tuleb kokku arvutada ka vajalik rullide hulk. Arvutused on väga lihtsad – peate teadma kõigi seinte pindala ja arvestama ühe rulli suurusega. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks on soovitatav soetada tapeeti teatava varuga – nende katvus võiks olla vähemalt 10 protsenti suurem kui tegelik seinapind.

tapeedi valik korteri või maja seinte jaoks

Tähelepanu tuleks pöörata ka liimile – need määravad suures osas kogu töö õnnestumise. Liimid võivad olla mitmekülgsed või kohandatud teatud tüüpi tapeetidele. Tutvuge kirjeldustega ja kui valite kuiva liimi, järgige neid segades hoolikalt juhiseid. Kuiva liimi puhul on oluline vee ja liimi suhe ning selle paisumiseks kuluv periood.


Lõigake tapeet ja valmistage ette liimimiseks

Liimimise sujuvamaks muutmiseks tuleks läbida veel järgmised sammud:

 • Mõõtke seinte pikkus ja lõigake tapeet vastavalt. Märgistamiseks on kõige parem kasutada pliiatsit ja lõikamiseks paberilõikurit või kääre. Lõigata soovitatakse mõninga varuga.

tapeedi mõõtmine ja lõikamine

 • Mustrid paika ja ribad nummerdatud. Märkige tapeedi siseküljele, millises suunas neid liimite.
 • Kandke tapeedile liim. Selleks on kõige parem kasutada pintslit või rulli. Alustage liimi kandmist keskelt ja liikuge seejärel servade poole. Veenduge, et liim kataks kogu lehe.

liimi kandmine tapeedile

 • Pange tähele fliseliinist tapeedi liimimise erinevust. Kui kasutate fliseliintapeeti, arvestage, et liimi kantakse ainult otse seinale, mitte tapeedile, mistõttu võite sellisel juhul mõned toimingud vahele jätta.
 • Keerake servad kokku ja oodake. Kortsude ja mullide moodustumise vältimiseks tuleks tapeeti selles asendis hoida umbes 7–15 minutit. Selle töö tegemisel on väga oluline vältida liimi sattumist välispinnale.
 • Joonistage seinale vertikaalne joon. Sellele tuleb liimida esimene ja kõige olulisem tapeediriba. Sellest oleneb kogu töö täpne ja hea tulemus.

Alustage tapeedi liimimist

Pärast ettevalmistusi asuge järgmiste sammude juurde:

 • Kui tapeet on paksem ja vajab rohkem liimi, tuleks sein enne esimese riba liimimist samuti liimiga katta. Tootjad lisavad sellekohase teabe sageli ka kasutusjuhendisse.

kodus tapeetimine

 • Voltige tapeediriba ülaosa ja hakake seda ülevalt poolt seina vastu suruma. Püsige oma märgitud vertikaalse joone kohal. Lae ja seina vahele tuleks jätta umbes 1,5 cm vahe.
 • Kinnitage kogu paan põrandani välja ja suruge seda kergelt seina vastu. Liimige tapeet kuni põrandalauani ja lõigake ülejäänud serv ettevaatlikult noaga parajaks.

tapeedi paigutus ja seinale kinnitatamine

 • Võtke puhas, kuiv rull ja käige sellega üle tapeedi. Pühkige sellega ülevalt alla ja seejärel keskelt servade poole. Nii jaotub liim paremini.
 • Liimige teine leht. Nüüd on oluline mustreid joondada ja servad korralikult kokku suruda nii, et joonekohad ei jääks nähtavad.
 • Kandke seintele kõik ülejäänud ribad. Ülejäänud lehtedele liimi kandes veenduge, et nende liimiga seismise aeg oleks sarnane eelmistele.

Keskenduda tuleks järgmistele sammudele:

 • Nurgad. Liimige nurgariba nii, et paani serv läheks üle nurga umbes kolm sentimeetrit. Kui kasutate vinüültapeeti, tuleks kasutada neile kohandatud spetsiaalset liimi. Nurga esiletõstmiseks libistage pöialt ja nimetissõrme nurgast allapoole. Liimige teine paan korralikult eelmise peale kattes nii väljaulatuv serv.
 • Akende või uste ümbert tapeetimine. Kui tapeedite uste ja akende ümbert, mõõtke selle servad ja lisage mõni sentimeeter. Lõigake vajalikus suuruses paan ja kandke liimi nii paanile kui seinale. Aknalaua ümbert tuleks tapeet voltida ja lõigata korralikult nii, et tapeet jääks kenasti aknalaua alla peitu.
 • Radiaatorid. Asetage liimiga kaetud paan hoolikalt radiaatori taha ning suruge seejärel õrnalt ent kindlalt vastu seina. Vajadusel tehke torude või teiste väljaulatuvate osade jaoks vajalikud lõiked.
 • Lülitid ja pistikupesad. Pärast kogu tapeedi pealekandmist lõigake pistikute ja pistikupesade kohtadesse sobiva suurusega augud.

Vedel tapeet: Kuidas liimida

Sõltuvalt tapeedi tüübist võivad ka nende liimimise meetodid erineda. Kõige eristuvam on vedel tapeet - nendega toa seinte katmisel järgige neid juhiseid:

 • Seinte pind peab olema kuiv ja puhas. Kõik kahjustused ja ebatasasused, mis on suuremad kui 1 mm, tuleb eemaldada. Enne liimimist tuleb sein katta kahe kihiga spetsiaalse alusvahendiga.
 • Valmista materjal ette. Sega pakendi sisu vastavalt juhises näidatud hulga veega, vala saadud mass tagasi kotti ja jäta umbes 12 tunniks paisuma.
 • Asu tööle. Enne pealekandmist segage mass uuesti läbi käsitsi, pigistades seda sõrmede vahel, et vältida liimitükkide tekkimist. Seejärel asetage see väikeste tükkidena seinale ja tasandage see plastikust spaatliga. Ideaalse tulemuse saavutamiseks võib tunni või kahe pärast pinda niiske veskiga siluda.
 • Jäta kuivama. Vedel tapeet võib sõltuvalt toatemperatuurist ja niiskusest kuivada ühe kuni kahe päevaga. Toas peavad olema avatud aknad ning tuba olgu intensiivselt ventileeritud.

Kuidas liimida värvitavat tapeeti?

Intensiivse värvikattega tapeedi valimisel võib liimimine olla ka väga asjakohane küsimus. Esmalt peaksite tähelepanu pöörama nende tüübile: kui need on vinüülist, saate selliseid tapeete kleepida nagu tavalist. Kui aga tapeet on valmistatud klaaskiust, on kasulik meeles pidada järgmist teavet:

 • Kui soovite kasutada heledamat värvi tapeeti, on kõige parem valida neutraalset tooni alusvahend(primer). Neutraalne primer sobib ka tumeda tapeedi jaoks.
 • Veenduge, et liim sobib spetsiaalselt seda sorti tapeedilet. Erinevus seisneb selles, et enne tuleb liimikiht seinale kanda ja alles seejärel lisada tapeet ja tasandada see spaatli või rulliga.
 • Seda tüüpi tapeeti on soovitatav värvida veepõhiste emulsioonvärvidega.

mees ja naine panevad tapeeti seina

Kui kõige sellega arvestate, siis muutub tapeedi pealekandmine edukaks. Kõige tähtsam on sooritada töö hoolikalt ja olla tähelepanelik – vaid sel moel suudate vältida suuremaid apsakaid.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
5 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?