Kasulikud nõuanded

Sisekujundaja annab eelmise aasta kogemuste põhjal nõu, kuidas sisustada õpilase tuba

Suur valik lastetoa riiuleid
20.09.2021
õpilase toa kaasaegne interjöör

Eelmisel aastal veetsid paljud õpilased suurema osa kooliaastast kaugõppes. Ja see kogemus on pannud paljusid lapsevanemaid mõtlema erinevatele vajalikele muudatustele kodus, püüdes ruume muuta veelgi mitmekülgsemaks ning erinevateks olukordadeks kohandatavaks. Sisekujundaja Anna Ilmere jagab näpunäiteid, kuidas sisustada õpilase tuba nii, et seda oleks võimalik tõhusaks õppepaigaks muuta ning et see ei kaotaks seejuures oma hubasust ja vahvust.

kaasaegne toa sisustus koolilastele

Toa jagamine kolmeks tsooniks

Õpilase tuba peaks sobima erinevateks tegevusteks - õppimiseks, mängudeks, kvaliteetseks puhkamiseks, sõpradega kohtumiseks, loominguliseks vaba aja veetmiseks ja erinevate esemete hoiustamiseks. Lisaks tuleb arvestada, et kui lapsed kasvavad kiiresti, muutuvad ka nende vajadused ja hobid, seega võiks lapse tuba olla alati hubane ja kergesti kohandatav. Kõiki nimetatud nõudeid silmas pidades kutsub Anna Ilmere kõigepealt üles jagama ruumi kolmeks osaks, mis sobiks õppimise, puhkamise ja mängu jaoks. Selline lahendus loob ruumis korrapärasema keskkonna ja samal ajal ei häiri last erinevate tegevustega tegelemast.

Võimalikult efektiivseks tsoneerimiseks on kõige mugavam kasutada spetsiaalset lauda, millel on kohandatud sektsioonitaolised tasapinnad. Loomulikult saate edukalt hakkama ka ilma - sellisel juhul peate mõtlema, kuhu paigutada mängunurk, et see ei hakkaks last õppimise ajal segama. Näiteks kui sätite selle laua taha või küljele, ei püüa mänguasjad lapse tähelepanu ja tal on lihtsam keskenduda. Selline mänguala peaks eriti rõõmustama 10-12-aastaseid lapsi.

praktiline ruumi paigutus õpilasele

Laste mängunurk sõltub suuresti nende vanusest ja hobidest, kuid sisekujundaja sõnul toimivad alati sellised lahendused nagu lauad, seinad või joonistamiseks kohandatavad molbertid. Lastele meeldivad ka magnettahvlid, mida saab kasutada tähtedest sõnade joonistamiseks, kirjutamiseks või paigutamiseks. Isegi kui lapsed kasvavad, saab tahvleid kohandada oma diplomite, fotode, sissekannete või muude sarnaste asjade esitlemiseks.

Samuti tasub mõelda eraldi lauale, kus laps saab mängida lauamänge, legode või pusledega või teha näiteks käsitööd. Selleks, et tuba oleks võimalikult lihtne korras hoida, tasuks hoolitseda mänguasjade hoiukastide või -kottide eest. Julgustage juba varakult lapsi kõiki asju oma kohale sättima.

Pikaajalised lahendused ruumide kaunistamiseks

Mis puutub lapse toa seinte dekoreerimisse, siis sisekujundaja soovitab ühemõtteliselt valida võimalikult neutraalsed toonid - need sobivad igas vanuses lastele, ei häiri neid, ega sega lõõgastumast. Eelistada tasub näiteks valget, beeži, helehalli, hallikasrohelisi või sinakashalle toone.

ruumi neutraalne sisustamine õpilase jaoks

On ütlematagi selge, et soovite lapse tuppa ka särtsakust - selleks soovitab Anna Ilmere kasutada erksamaid värve, mis võivad ajutegevust aktiveerida ning mida tasub peenelt kasutada. Näiteks on ideaalsed kollane, roheline (kuid mitte väga erk), oranž, sinine või pruun värvitoon. Tõsi, värvidega ei tohiks üle pingutada: näiteks kollased või oranžid toonid ei tohiks ärritada, liiga sinine ruum võib tunduda aga jaheda ja veidi süngena. Selle vältimiseks on parem kasutada värvilisi detaile, nagu kalendrid, kaardid, kirjatarbed või riiulid.

Tuhmide interjööride vältimiseks võib lisaks kasutada muid värvilisi aktsente - selleks sobivad eriti hästi erinevad hariduslikud aksessuaarid. Gloobus, kaart, seinakleebised, raamitud pildid, päikesesüsteemi mudelid - vaid mõned võimalikest valikutest. Tõsi, ka nendega ei tasu üle pingutada, kuna lapse tuba võiks olla koht, kus tal on lisaks ka mõnus puhata.

Eelistage funktsionaalset mööblit

Olete ilmselt palju kordi kuulnud (ja märganud), et mugav istumine võimaldab meil paremini keskenduda ja olla produktiivsem - seda tuleks meeles pidada ka õpilastele mõeldud õppimiskoha loomisel. Isegi kui lastel on sel aastal võimalik koolis rohkem aega veeta, siis kodutööd tuleb endiselt kodus teha, seega on mugav ja ergonoomiline õppekoht hädavajalik. Anna Ilmere rõhutab, et mugav tool ja laud ei mõjuta üksnes õpitulemusi, vaid on olulised ka laste tervise seisukohalt, sest vales asendis istumine võib põhjustada palju erinevaid terviseprobleeme.

Mööblit valima asudes on kõige olulisem arvestada lapse pikkusega. Lapsed kasvavad kiiresti, mistõttu võiksite sagedaste ostude vältimiseks mõelda kohe reguleeritavale lauale. Selline mööbel võimaldab reguleerida kõrgust ja mõnikord ka kallet. Siinkohal meenutagem istumise põhireegleid: põlved peavad olema painutatud 90-kraadise nurga all, jalad peavad toetuma täielikult põrandale, õlad ei tohi tööd tehes tõusta, kui küünarnukid asetatakse lauale. Laua õige kõrgus on umbes 2-3 sentimeetrit allpool rindkere, nii et käed saaksid vabalt lauaplaadile toetada.

Kui lapsel on laud juba olemas, kuid see ei vasta lapse pikkusele, on võimalik see olukord lahendada sobiva kontoritooli ja jalatugede kasutamisega. Tooli valima asudes soovitab sisekujundaja eelistada reguleeritava istme ja anatoomilise seljatoega mööblit, mis aitab säilitada selgroo loomulikku asendit. Lapse õppekohta võiksite täiendada mugavate sahtlite ja riiulitega - see kõik muudab toa korras hoidmise lihtsamaks ja on abiks ka keskendumisel.

funktsionaalne õpilase tuba

Üks ruum, erinevad valguslahendused

Õppimine ja kodutööd jäävad enamasti pimedale ajale, mistõttu on eriti oluline mõelda õigetele valguslahendustele. Lisaks põhivalgusele peavad ruumis olemas olema ka lisavalgustid, mida saab paigutada lauale, põrandale või kinnitada seintele. Kindlasti on lauale vaja õppimiseks sobivat laualampi, mis peaks olema reguleeritava kõrgusega, kergesti kallutatav. Parim on valida valge mattpinnaga LED-laualamp, mille võimsus on umbes 60 W.

Arvestage ka sellega, mis käega teie laps kirjutab: vasakukäelistele tuleks laualamp asetada paremale ja paremakäelistele vasakule. Sama kehtib ka naturaalse valguse kohta - pöörake sellele tähelepanu sobivaima lauaasendi valimisel. See hoiab ära täiendava varjude langemise.

Tuginedes kõigile ülal välja toodud nõuannetele, on teil võimalus luua praktiline tuba, mis kasvab koos teie lapsega ja sobib nii õppimiseks kui ka mõnusaks lõõgastumiseks. Tuba kujundama asudes ärge unustage arvamust küsida ka lapselt, sest kõige tähtsam on, et laps tunneks end oma toas justkui turvalises kindluses.

Kuidas hindate seda postitust?