Kasulikud nõuanded

Praktilised nõuanded unistuste aia kujundamiseks

28.04.2021
kividest laotud tee ja õitsvate lilledega peenrad koduaias

Aia kujundamine selliseks nagu olete alati soovinud - olgu see siis pisike katuseterrass või suur maa-ala - võib tunduda väga suur ettevõtmine. Seisate silmitsi tühja rohumaaga ning ei tea, millest alustada. Eesmärk on panna loodus enda jaoks tööle. Erinevate looduse elementide ühendamine aitab igaühel luua moodsat, praktilist ja visuaalselt meeldivat aeda. Tutvuge ka, kust alustada aia ettevalmistamist kevadeks

Teie aia loomise visiooni võtmeks peaksid olema need seitse disainipõhimõtet - tasakaal, lähedus, korrapärasus, elementide kordamine, kontrastsus ja ruum. Loe edasi, et teada saada, kuidas luua oma ideaalne Eeden!

Unistage suurelt, alustage väikselt

Aia kujundamiseks alustage oma aia paberilehe suuruse versiooniga ja alustage kujundamist. Lisage oma aeda elemendid ja tähistage need ära. Lisage struktuure nagu tiik, purskkaevud ja kosed, et muuta teie aed põnevaks ja lõbusaks. Märkige oma lemmiklilled ja soovitud taimed.

Alustage visandiga. Alati ei pea oma kujundust suures mõõtkavas joonistama, vaid saate ka väikese paberi peal aimu, mida soovite ja kuhu soovite. Võimaluse korral joonistage digitaalsed mudelid arvutipõhise kujunduse abil. 

aiaplaan

Pidage meeles, kuidas soovite oma elemendid üksteise suhtes paigutada. Elementide suhteliselt üksteise lähedusse koondamine loob suure ühtsustunde, andes aiale märgatavama iseloomu. Samas nende elementide eraldamine loob nõrga ühenduse ja suurendab kogu ruumi suuruse tajumist. Lugege lähemalt, mida on oluline teada, kui hakkate oma aeda kujundama

Valige õiged taimed ja õige koht

Oma aeda sobivate taimede valimisel arvestage oma ala ja selle suurusega. Taimed tuleb valida ja istutada vastavalt kliimale, valgustusele ja ka teie vajadustele. Asetage oma taimed nii, et päikest armastavad taimed täidaksid päikeselised alad. Kiirekasvulised põõsad sobivad istutamiseks aia tühjadesse kohtadesse. Pidage meeles soovitud taimede värve ja sorte ning asetage need sobivatesse aladesse. Mõned mitmeaastased lilletaimed võivad teie eesõue või terrassi ääres suurepärased olla.

aiakujundus

See, kuidas elemendid on aias korrapäraselt joondatud, olgu selleks siis rõdul potitaimede rühm või viljapuuaias puude read, on teie aia visuaalse poole loomisel võtmetähtsusega. Puude pealtnäha juhuslik kasvamine loob kavala seose ja loomuliku iseloomu, puude joondamine aga ametlikumalt, annab aiale struktureeritud tunde ja korrapärase ruumikasutuse.


Kaaluge kontrastsust

Kontrast mängib teie aiakujunduse väljatöötamisel keskset osa, kuna see võimaldab teil teatud aia-alasid rõhutada.

Kui aias domineerivad sarnased omavahel segunevad värvid nii materjalides kui ka istutatud taimedes - näiteks telliskivi sillutis ning oranžid ja kollased taimed -, siis saate luua temaatilise kava. Valides sellele teemale vastupidiste omadustega materjale ja taimi, saate luua kontrastse ja laiema värvigamma ning tuua esile teatud elemendid, muutes need aias rohkem silmapaistvaks.

kontrastne aiakujundus

Pidage alati meeles kogu kasutatavat ruumi

Ruumil on võime aia atmosfääri dramaatiliselt muuta ning selle otstarbekalt kasutamine on võtmetähtsusega, et luua ilus ja samas praktiline aed.

Avatud ruum annab edasi lihtsuse ja õhulisuse, samas kui kinnisema kujunduse kasutamine ja olemasoleva ruumiga manipuleerimine viitab rohkem salapärale, eraldatusele ja üllatusele. Samuti dikteerib ruum, kas saate aias liikuda vabamalt või piiritletud aladel, seega on oluline hoolikalt kaaluda, kuidas te aeda kasutama plaanite hakata. 


Muutke oma aed meelelahutuslikuks

Kui teil on piisavalt ruumi, planeerige välipidusid ja grillimisõhtuid. Kokkamise või aiapeo korraldamine pakub teile täiuslikku sotsiaalelu. Lugege, kuidas aiapaviljoni kujundada. Veenduge, et kasutaksite kiviplaate oma laudade ja grillide aluse maa katmiseks, samuti planeerige oma aeda istumisnurk, pinke ja katteid päikese või vihma eest kaitsmiseks. Samuti proovige mõelda struktuure ja maastiku kujundamise ideid, mis tekitavad põnevust ja rõõmu. Tutvuge lähemalt, millised aiamööbli trendid ei lähe iial moest

aiapidu sõpradega

Hoolitsege oma aia eest regulaarselt

Teie aed jätab palju parema ja tervislikuma mulje, kui hoolitsete regulaarselt oma aiamulla ja taimede eest. Teie taimed vajavad regulaarselt õiget hoolt, vett ja umbrohust puhastamist. Kevade ja suve kuumadel päevadel kasutage niisutamiseks orgaanilisi väetiseid ja vihmuteid. Veenduge, et teie aed oleks hästi hooldatud ja pügatud.