Kasulikud nõuanded

Kevadine aiahooldus: kust alustada?

Vaata kõiki aiakaupade pakkumisi
14.04.2023
ettevalmistus taimede istutamiseks

Kevade saabudes tuletab tärkav loodus meelde, et on aeg aiatööriistad kuurist välja otsida ja näpud mulda pista. Tõenäoliselt oled talve jooksul mõelnud mitmetele asjadele, mis tahaksid kevade saabudes aias tehtud saada. Kui soovid suve korrastatud aias vastu võtta ning taimeilu nautida, siis tähtsamate aiatöödega võiks alustada juba siis, kui esimesed rohelised laigud lume alt välja sulavad. Kuid millistest aiatöödest võiks kevadel alustada?

Üldine aiakorrastus

Koristamine ei ole küll paljude meelistegevus, kuid kevadkoristuse peaks aias siiski tegema. Sügise ja talve jooksul tuule ja sademetega hoovi tekkinud oksi, lehti ja muud prahti kokku riisudes või pühkides saad aeda kohe kaunima üldilme luua. Tasub silmas pidada, et neid jäätmeid ei tohiks põletada, vaid kottidesse koguda ja lähimasse jäätmejaama viia. Looduslikud jäätmed nagu lehed, oksad, mädanenud õunad ja muu sarnase saad kompostikasti panna.

kompostikast aias


Viska pilk peale ka oma aiamööblile. Juhul, kui see oli talveks õue jäänud, siis võib see vajada värvi- ja viimistlusparandusi või uusi kinnitusi. 

Tööriistade ülevaade

Ka aiatööriistad vajavad peale pikka talve kvaliteedikontrolli, kuna niiskes kuuris seistes võib tellida kahjustusi näiteks rooste või õli kuivamise näol tööriistade liikuvate osade vahel. Seega ära oota, kuni tööriista kasutama hakkad - võta parem aeg ja tee kõik aiatööriistad korraga korda, et kevade ja suve jooksul sellega tegelema ei peaks. Käsitööriistu tuleks puhastada, määrida või teritada elektri- ja bensiinimootoriga seadmete puhul tuleks kontrollida kas nende mootor töötab korralikult. Samuti tasub mõelda uute aiatööriistade ostmisele, sest tihti soodustavad funktsionaalsed tööriistad mitmete aiatööde tegemist. Nii jääb rohkem aega ja rõõmu aiailu nautimisele!

aiatööriistad kevadiseks aiakorrastuseks


Kevadine viljapuude ja taimehooldus

Puude ja põõsaste eest tuleb hoolitseda ka pärast talve. Selle töö saab jagada mitmeks etapiks:

  • Kärpimine. Aiataimede pügamine kevadel algab umbes märtsi lõpus, kui õhus on juba kerged plusskraadid, aga puud pole veel aktiivses kasvufaasis. Siis tuleks murtud, segavad ja haiged oksad kärpida. Ka tasub kärpida väga hargnenud viljapuid.

viljapuude ja taimede kärpimine

  • Viljapuu tüvede valgendamine. Selle protsessi jaoks kasutatakse värviga segatud lupja. Lupjamine kaitseb tüve liigse kuumuse, pragunemise ja ka parasiitide eest. Puid saab valgendada alt kuni esimeste oksadeni. Selle tööga ei tohiks viivitada. Puuvõrad võiksid saada valgendatud hiljemalt esimeste pungade ja roheluse ilmumisel. See on eriti oluline siis, kui sul ei õnnestunud puid sügisel üle lubjata.

viljapuude tüvede valgendamine

  • Taimekaitsevahendite pihustamine. Kevadel (eelistatavalt varakult, kui ööpäeva keskmine temperatuur on umbes 5 kraadi) võiks kaaluda puude ja põõsaste pihustamist putukamürkidega. Tõrjevahendid kaitsevad taimi erinevate kahjurite ja haiguste eest. Enne taimedele esimeste lehtede ilmumist veendu, et oleksid selleks kevadeks taimekaitsevahendite pihustamise lõpule viinud.

naine pihustab kahjuritõrjet


Erinevad pisiremonditööd

On küllaltki tõenäoline, et peale talve pead tegema väiksemaid remonditöid ka aias. Puhasta piirdeaed, värav, asenda katkised või kahjustatud kinnitused ja hinged ning veendu, et kõik need täidaksid endiselt oma põhifunktsiooni edukalt. Erilist tähelepanu vajab ka kasvuhoone  vaata üle, kas selle kile või polükarbonaatplaadid pole kahjustatud. Lisaks tuleks kasvuhoone seest põhjalikult puhastada ja desinfitseerida, et saada lahti sinna talvituma jäänud kahjuritest ning mulla pinnas taimekasvatuseks edukalt ette valmistada. 


Muruhooldus

Ka muru vajab hoolitsust. Lopsaka ja ilusa muru kasvatamiseks tuleb kasuks õige väetise või hooldusvahendi kasutamine. Selleks, et rohujuurtel oleks lihtsam hapnikku, vett ja muid toitaineid omastada ning vältida kevadel aia väetamist, on kasulik ka muru õhutada. Siis on kindel, et saad suvisel ajal muruilu nautida.

muru väetamine kevadel


Pinnase ettevalmistamine

Lõpuks ootab ees viimane, kuid üks olulisemaid töid, mis määrab osaliselt ka sinu viljasaagi. Mulda tuleb hästi harida ja kobestada, eemaldada umbrohud, kahjurid ja mitmesugused patogeenid. Kui sa ei jõudnud sügisel uusi vilja- ja lillepeenraid ette valmistada, siis võid sellega ka kevade alguses tegeleda. Seejärel mõtle, kus ja mida sel aastal kasvatada soovid ja millised seemned mulda pistad.

mulla ettevalmistamine istutamiseks