Kasulikud nõuanded

Miks võiks eelistada lauaarvutit sülearvutile?

Vaata kõiki lauaarvutite pakkumisi
18.12.2019
mees istub arvuti taga

Pole kahtlustki, et sülearvutid on tulnud, et jääda. Need kerged ja kaasaskantavad rüperaalid on võitnud paljude kasutajate südamed just selle tõttu, et nendega saad teha tööd kus iganes ja millal iganes. Lauaarvutit naljalt kohvikusse kaasa ei võta, ent siiski võib tihti tunduda, et sülearvuti jääb lahjaks. Miks nii? Siin on plussid, miks tasuks valida hoopis lauaarvuti.

Lauaarvutid on soodsamad

Kui eelarve on paigas ning võrrelda süle- ja lauaarvuteid, võidab lauaarvuti kõigis punktides – nii protsessoris, mälumahus, RAM-is kui ka videokaardis. Põhjus peitub selles, et sülearvuti komponendid on väiksemad ning neid on kallim toota. Seetõttu on samade näitajatega lauaarvuti alati soodsam kui sülearvuti. 


Võimsam arvuti

Lauaarvuti on suurem ja seega ka tunduvalt võimsam kui sülearvuti. Siin pole midagi imestada – võimsad komponendid vajavad ka rohkem ruumi, et mitte üle kuumeneda. Sülearvutis on kõik kitsalt kokku surutud ning võimsamad sülearvutid kipuvad olema mürarikkad ja minema kuumaks. Lauaarvutis on aga ohtralt ruumi ja õhku vahel, seega sellist probleemi tekkida ei tohiks. 

Suurem ekraan

Sülearvutid ongi loodud kaasaskandmiseks. Seetõttu on need hulga väiksemad. See kehtib ka ekraani puhul – sülearvutite ekraanitollid üldiselt lõppevad sealt, kust lauaarvutite monitoride omad algavad. Suurem osa sülearvuteid on vahemikus 11-15 tolli, neist suuremad 21 tolli, mida naljalt kaasa ei tassita. Monitorid algavad aga enamasti 17 tollist. See võib tihtipeale endast märku anda, kui peate töötama mitmete avatud failidega korraga, mis sülearvuti ekraanile lihtsalt ära ei mahu või soovite arvutist vaadata videosid või filme, mis väiksel sülearvutiekraanil mannetult väikesed on. 


Paindlikkus

Suurim vahe sülearvutite ja lauaarvutite vahel on aga paindlikkus komponentide valimisel. Sülearvutit on võimalik kasvõi otsast-lõpuni komponentidest ise valmis ehitada – lisa mälumahtu, vaheta välja videokaart või helikaart, mida iganes soovid, see on jõukohane igaühele. Aga sülearvuti puhul peab enamasti siiski leppima selle valikuga, mida poes pakutakse, kui sa pole just ekspert ja ise sülearvutit ehitada ei oska. 

Ergonoomiline tööasend

See pole küll enamasti arvuti valimisel inimeste prioriteetide nimekirjas, kuid tegelikult peaks olema, sest tervis on kalleim vara. Elu näitab, et sülearvutiga töötades keeratakse tihti diivanile kerra, ent lauaarvutiga töötades oled sunnitud istuma korralikus asendis laua ääres. Tegelikult on soovitatav monitori kõrgus silmade kõrgusel, sülearvutite puhul on see seda aga harva, seega on ka kaelavalud kerged tulema.


 

Ehkki sülearvutid on äärmiselt populaarsed arvutikasutajate seas, seda eelkõige selle tõttu, et need on kerged ja neid on lihtne kaasas kanda, kuhu iganes lähed, on lauaarvutid tegelikult palju töökindlamad ja võimsamad, sest suurde keresse mahuvad võimsamad komponendid. Suur vahe on ka hinnas – pea alati maksab samade näitajatega lauaarvuti hulga vähem kui sülearvuti.

Kuidas hindate seda postitust?