Kasulikud nõuanded

Mida peaksid teadma enne drooni lendu laskmist

Vaata kõiki droonide pakkumisi
19.12.2019
mees seadistab drooni

Droonid on muutumas aina populaarsemaks ning on kättesaadavad igaühele. Kui ehk kümmekond aastat tagasi tundusid droonid midagi ulmelist ning seostusid spioonitööga või sõdadega, on viimased aastad droonimaastikku muutnud. Aina enamatel inimestel on oma isiklik droon, millega nad teevad näiteks ägedaid videosid loodusest või üritustest. Aga droonidega käivad kaasas ka hirmud trahvide või rikkumiste eest – seetõttu on enne drooni lendu laskmist kasulik teada, kus ja kuidas on lubatud droone lennutada.

Enne drooni õhkulaskmist

Droon tundub küll esmapilgul üsna kahjutu, ent on teatud sammud, mida drooni omanik peaks enne lennutamist tegema. Esmalt peaks tutvuma drooni kasutusjuhendiga ning veenduma selles, et droon on tehniliselt korras ning selle aku on korralikult täis, et see oma lennu lõpule jõuaks viia. Ei tasu ka unustada turvalisust, et teised inimesed oleks turvalises kauguses. Ja nii nagu igas eluvaldkonnas, ei tohiks ka drooni lennutades unustada elementaarset viisakust ja teiste inimestega arvestamist ehk lühidalt öeldes – ära häiri oma tegevusega teisi inimesi ja ära põhjusta neile ebameeldivusi. 

Kus võib drooni lennutada?

Droonidele kehtivad kõigile samad reeglid, olgu tegu väikese drooni või suure ja uhkega ning drooni käsitletakse kui mehitamata õhusõidukit (see tähendab, et selle pardal ei ole pilooti ning seda juhitakse abivahendite abil).  

Oma koduaias võib drooni lennutada rahuliku südamega, kuid mujal peaks veenduma, et selleks pole vaja Lennuameti luba. Kui luba ei ole, on kõige mõistlikum veenduda, et sa ei viibi kontrollitavas õhuruumis või lennuinfotsoonis ning et piirkonnas, kus sa drooni lennutad, ei toimu parasjagu langevarjuhüppeid või ei lenda paraplaanid. Kui sa aga tahad sellises kohas drooni lennutada, pead taotlema Lennuametilt ühekordset luba.

Kui kõrgele võib drooni lennutada?

Kui oled veendunud selles, et asud piirkonnas, kus võib loata drooni lennutada, tasub silmas pidada ka kõrgust. Lennutades drooni kõrgusel vähem kui 150 meetrit maapinnast, ei ole luba vaja, küll aga on vaja taotleda luba, kui soovid lennata kõrgemal. 

Kas võib filmida üritusi ja inimesi?

Üritustel filmimine on väga populaarne, ent kindlasti ei tohiks seda teha niisama, vaid peaks ürituse korraldajalt küsima luba. Ja kuigi avalikus kohas filmida ei ole konkreetselt keelatud, on üldine reegel, et inimene peab aru saama, et teda filmitakse ning talle peab jääma võimalus kaamerat vältida, kui ta ei soovi filmile jääda. Mõnel juhul võib see lõppeda ka halvasti, sest kui filmitava privaatsust on rikutud, võib ta nõuda filmijalt ka rikkumisega tekitatud kahju hüvitamist. Seega on hea olla ettevaatlik ning mitte filmida inimesi vastu nende tahtmist, tehes drooniga näiteks võtteid kõrgemalt, kus inimesi on küll näha, kuid neid otseselt tuvastada ei saa. 

Droonid on populaarsed ning kättesaadavad igaühele, kuid nende lennutamisele kehtivad omad reeglid, millega iga drooniomanik arvestama peaks. Eelkõige peab eemale hoidma aladest, kus droonidega lendamine on loata keelatud ning arvestama üleüldiste viisakusreeglitega ning arvestama teiste inimestega.


Kuidas hindate seda postitust?