Kasulikud nõuanded

Kuidas sisustada koolilapse tuba?

15.08.2023
avar roosades toonides lastetuba voodi ja lauaga

Väikelapse toa sisustamine on üsna lihtne ülesanne. Palju mahukaid riiuleid, kastid mänguasjade ja raamatute hoiustamiseks, mõnus voodi, kapp ja mõned mängulised detailid. Koolilapse toa sisustamine on juba hoopis keerulisem, sest tuppa tuleb lisaks puhke- ja mänguruumile luua ka mugav õppimiskoht. Järgnevalt annamegi nõu, milliseid vigu koolilapse tuba sisustades vältida ja kuidas luua õhkkond, mis toetab lapse õppimist.

Jaga tuba tsoonideks

Tuppa võiks tekkida kolm täiesti eraldi tsooni – magamiseks, õppimiseks ja mängimiseks. On väga oluline, et need omavahel sobituksid, kuid ei seguneks. See tähendab, et kui mänguasjariiulid on mänguasju täis, ei tohiks ükski mänguasi siiski mitte mingil juhul kooliõpikute vahele sattuda. Ruumi jaotus on väga oluline selleks, et lapsel oleks hea keskenduda ja oma ülesandeid täita ning et kõrvalised tegevused ei hakkaks õppimist segama.

Puhke- ja magamiskoht

Kui tuba jagavad mitu last, tasub ruumi kokkuhoidmiseks kaaluda narivoodi soetamist. Seda tüüpi magamisase ei aita üksnes ruumi kokku hoida, vaid on lastele enamasti ka väga meelepärane. Voodi valimisel tasub silmas pidada ka panipaikade olemasolu - kas voodi on varustatud mahukate sahtlite ja riiulitega. Kui mitte, tasub need lihtsalt juurde soetada. Organiseerige igale lapsele eraldi riiulid, kus oma asju hoida. See on väga oluline konfliktide vältimiseks. Ühisele riiulile võiksid sättida hubase valgustuse ning laduda lemmikud muinasjuturaamatud ja kaisuloomad.


Kui lapse tuba on ruumikas, võiks seal olla ka mugav tool, milles mõnus raamatuid lugeda, muusikat kuulata või muid armsaid tegevusi harrastada. Kui tuba on tilluke, võid tema voodi mugavate patjade ja kena katte abil mõnusaks lugemiskohaks muuta. Kindlasti peaks lugemise paigas olema korralik valgus. Kauplustes on lai valik põnevaid valgusteid, mida voodi kõrvale või kohale riputada.

sinakas lastetuba koos voodigavalgusküllane istumisnurga ja voodiga õpilase tubaroosa voodi ja heleda kummutiga tüdrukule mõeldud õpperuum

Kindlasti võiks lapse toas olla mahukas ja mugav garderoobikapp, mis on muideks hea ruumijagaja. Kapil peaks olema palju sektsioone, sest mida rohkem riiuleid, seda lihtsam on asju korras hoida. Kõige olulisem on paigutada kõige sagedamini kasutatavad riided alumistele riiulitele, et lapsel oleks mugav neid sealt iseseisvalt kätte saada. Kui toas on rohkem ruumi, võid kapi kõrvale paigutada ka spetsiaalse riidepuu, millele järgmise päeva kooliriided valmis sättida.

Õppimise koht

Õppimise tsooni loomisel tasub silmas pidada 4 olulist elementi:

  • Mööbel – olulised on mugav laud ja ergonoomiline tool.
  • Valgustid – õppimiseks sobib kõige paremini valge valgus, seetõttu tasub veenduda, et valgusti valgustaks ühtlaselt kogu õppetsooni.
  • Funktsionaalsus – õppimise tsoonis peaks olema palju kappe, sahtleid ja kaste, mille abil asju mugav ja lihtne organiseerida.
  • Isiklikud asjad – laske lapsel oma õpperuumi isikupärastada. Selleks on hea kasutada erinevaid maale ja pildikesi, kuid on siiski oluline, et õppimise ruumis ei oleks liialt tähelepanu köitvaid esemeid, mis mõtte õppimiselt eemale kisuksid.

Korralik kirjutuslaud ja tool

Nagu juba mainitud, on õpperuumi planeerimisel kõige olulisemad mugav laud ja tool ning et oleks palju kappe asjade hoiustamiseks. On väga tähtis, et lapse kirjutuslaud oleks õige kõrgusega ja piisavalt suur. Kui soovid lauda võimalikult pikka aega kasutada, tasub valida ergonoomiline reguleeritav laud, mis kasvab koos lapsega. Reguleeritavad lauad on hetkel äärmiselt populaarsed, seda eriti väiksemate koolilaste seas. Laua juurde tuleks valida kvaliteetne ja mugav tool. Toolil võiks olla rattad, toetav seljatugi ja tool ise võiks olla ergonoomiline.

kaasaegne ja avar lastetuba valge tooligaõppimistuba lapsele siniste detailidega, kirjutuslaud ja puidust riiulvalgusküllane ja avar lastetuba puidust tooli ja õppelauaga

Kuidas kindel olla, millise kõrgusega tool ja laud lapsele valida? Mõned tootjad on kenasti välja toonud kogu olulise teabe selle kohta, millise kõrgusega laud tuleks lapsele valida.

Kui tootja sellekohast infot ei paku, võid lähtuda järgmistest andmetest:

  • 6–8-aastane laps – laua kõrgus umbes 59 cm, tooli kõrgus umbes 35 cm;
  • 8–11-aastane laps – laua kõrgus umbes 64 cm, tooli kõrgus umbes 38 cm;
  • 11–14-aastane laps – laua kõrgus umbes 71 cm, tooli kõrgus umbes 43 cm;
  • 14+ aastane laps – laua kõrgus umbes 76 cm, tooli kõrgus umbes 46 cm.

Seda, kas laua kõrgus on korrektne, võid kontrollida paludes lapsel küünarnukid 90-kraadise nurga all lauale asetada, kui lapse õlad seda tehes ei tõuse, on kõrgus sobiv. Tooli kõrgus on asjakohane, kui lapse jalg toetub istudes korralikult põrandale.

Valgustid

Korrektne valgustus on õpperuumi loomisel samuti äärmiselt oluline. Toas võiks olla vähemalt paar valgusallikat. Üks tavaline valgusti, mis valgustaks kogu ruumi, hämarama tulega unelamp ja spetsiaalselt õppimiseks mõeldud valgusti. Selleks soovitame alati valida päevavalguslambid, kuna need sobivad lugemiseks ja õppimiseks kõige paremini. Kuid ainuüksi sobivast valgustist ei piisa - lisaks tasub reguleerida valguse langemist. Näiteks on oluline, et valgus ei paistaks lapsele otse näkku, vaid valgustaks lauda ja sellel olevaid esemeid.


Riiulid ja sahtlid

Kui soovid, et lapse õppekoht oleks alati korras, on oluline, et lapsel oleks võimalikult palju ruumi oma asju mugavalt hoiustada. Selleks tasub kujundada kõigi kirjutusvahendite jaoks eraldi sahtel, selles võid omakorda eraldada esemed kunstitarvete jaoks. Täiendavad või harvemini kasutatavad esemed võiksid asuda eraldi. Paigutage riiulitele mitmesuguseid sildistatud kaste, et lapsel oleks kõik hõlpsamini ja kiiremini leitav. Päeva lõpus ärgitage last kõiki oma asju õigetesse kohtadesse tagasi asetama. Kindlasti tuleks planeerida ka koht seljakoti jaoks, lihtne konks mõnel riiulil või laua all sobib selleks ideaalselt.


Armsad aksessuaarid

Lubage lapsel valida mängulised pliiatsid, riputada kirjutuslaua kohale korgitahvli ja soetada mitmevärvilisi märkmepabereid ning spetsiaalset teipi, mille abil seinu kahjustamata kinnitada lapse valitud piltidega raamid. Tõenäoliselt on tarvikute valimisel kõige olulisem lapsega kõik põhjalikult läbi arutada. Kui õppimiseks mõeldud nurk on liialt konservatiivne ja meenutab rohkem enda töökohta, pole lapsel seal suure tõenäosusega kuigi mõnus õppida.


Mängunurk

Mängunurga loomine on kõige lihtsam, kuna sinna võid jätta põhimõtteliselt kõik mänguasjad ja mööbli, mis lapsel enne kooli minekut on tekkinud. Kui lapsel on väga palju lelusid, võiksite koos lapsega väikese inventuuri teha ning välja sorteerida kõik esemed, millega ta enam ei mängi.

puhas mänguala laste õpperuumis mänguasjade ja lastemööbligaminimalistlik laste mänguruum ruumis, kus on mitu mänguasja ja riiulkaasaegne lastetuba koos mänguala ja mänguasjade ning neile mõeldud suure riiuliga

Nii nagu õpperuumi kavandamisel, on ka mänguala loomisel kõige olulisem organiseerimine. Kui paigutate kõik erinevat tüüpi mänguasjad ühte suurde kasti, on tuba palju suurema tõenäosusega pidevalt sassis, kui siis, kui asjad on asetatud paljudesse sildistatud kastikestesse.