Kasulikud nõuanded

Kuidas valida sobivat treeningvahendit?

Vaata kõiki trenažööride pakkumisi
14.09.2015
erinevad treeningvahendid

Elliptilised trenažöörid

Elliptiline treeningseade on parim valik, kui otsid trenažööri, mis võimaldab mitmekülgseid treeninguvõimalusi. Ühe hinna eest saad kaks - elliptilise trenažööri ja ratta – see võimaldab Sul kogu treeningu vältel treenida kõiki lihasgruppe. Trenažöör on sobilik ka inimestele, kes vaevlevad liigesevalude käes.

Elliptiline trenažöör on liikumatu treeningvahend, mis jäljendab jalutamist, trepist üleskõndi ning jooksmist, ilma liigse surve avaldamist liigestele.


Velotrenažöörid

Treeningvahend, mis on sobilik igas vanuses erineva füüsilise vormiga inimestele. Velotrenažöör on sadula, pedaalide ja käepidemetega seade, mis sarnaneb jalgrattale, aga mida kasutatakse enamasti siseruumides treenimiseks. Kui velotrenažöör võib olla väga lihtne seadeldis, millel saab ainult vändata, siis veloveloergomeetril on lisaks küljas ka ergomeeter, mis mõõdab harjutaja tööd. Tavaliselt on ergomeetril näidud "läbitud tee" pikkuse kohta, põletatud kalorite jms kohta ning mõnel ka südame pulsisageduse mõõtja.

Veloergomeeter võib olla püstise istumisasendiga (upright) või lamava istumisasendiga (recumbent bike). Velotrenažööre kasutatakse ka meditsiinis taastusravis.

  • Vertikaalne trenažöör – jäljendab koormust, mis on sarnane jalgrattasõidule. Treening hõlmab jala- , kaela-, käe- ja seljalihaseid. Masin ei võta palju ruumi ning seda võib paigutada igasse ruumi.
  • Horisontaalne trenažöör – treenides istud mugavas toolis, selga koormamata. See on sobiv ka seljaprobleemidega tervisesportlastele, sest treenides on selg toestatud. Samuti sobib ergomeeter veeniprobleemide korral, sest vere tagasivool on lihtsam.

Mõned soovitused veloergomeetril harjutades:

  • Soovitav on istuda mugavalt ja sirge seljaga
  • Vajutage pedaalile jalapäkkadega
  • Sadula kõrgus on sobiv, kui allasirutatud jala kand nn. kella kuue kohal pedaali puudutab
  • Maanteeratturi asend sobib enam sportlikele harjutajatele (selliseks treeninguks sobib hoopis nn Spinningratas), tervisesportlasel võib see tekitada vaevusi selja ja kaela piirkonnas
  • Iga treeningut alustage aeglaselt sõites (ca 3-5 min)
  • Iga treeningut alustage kerge koormusega
  • Valige velotrenažööril koomus, mis imiteerib tavalist rattasõitu - ärge keerake koormust põhja. Veloergomeeter on mõeldud ennekõike kardiovaskulaarse treeningu jaoks, jalalihaste treeninguks on teised trenažöörid.
  • Hoolitsege, et teil treeningu vältel ei tekiks vedelikupuudust - kui plaanite pikka treeningut, siis võtke kaasa joogipudel.