Kasulikud nõuanded

Kuidas valida sobivat treeningvahendit?

Vaata kõiki trenažööride pakkumisi
14.09.2015
Velotrenažöör

Elliptilised trenažöörid

Elliptiline treeningseade on parim valik, kui otsid trenažööri, mis võimaldab mitmekülgseid treeninguvõimalusi. Ühe hinna eest saad kaks - elliptilise trenažööri ja ratta – see võimaldab Sul kogu treeningu vältel treenida kõiki lihasgruppe. Trenažöör on sobilik ka inimestele, kes vaevlevad liigesevalude käes.

Elliptiline trenažöör on liikumatu treeningvahend, mis jäljendab jalutamist, trepist üleskõndi ning jooksmist, ilma liigse surve avaldamist liigestele.


Velotrenažöörid

Treeningvahend, mis on sobilik igas vanuses erineva füüsilise vormiga inimestele. Velotrenažöör on sadula, pedaalide ja käepidemetega seade, mis sarnaneb jalgrattale, aga mida kasutatakse enamasti siseruumides treenimiseks. Kui velotrenažöör võib olla väga lihtne seadeldis, millel saab ainult vändata, siis veloveloergomeetril on lisaks küljas ka ergomeeter, mis mõõdab harjutaja tööd. Tavaliselt on ergomeetril näidud "läbitud tee" pikkuse kohta, põletatud kalorite jms kohta ning mõnel ka südame pulsisageduse mõõtja.

Veloergomeeter võib olla püstise istumisasendiga (upright) või lamava istumisasendiga (recumbent bike). Velotrenažööre kasutatakse ka meditsiinis taastusravis.

  • Vertikaalne trenažöör – jäljendab koormust, mis on sarnane jalgrattasõidule. Treening hõlmab jala- , kaela-, käe- ja seljalihaseid. Masin ei võta palju ruumi ning seda võib paigutada igasse ruumi.
  • Horisontaalne trenažöör – treenides istud mugavas toolis, selga koormamata. See on sobiv ka seljaprobleemidega tervisesportlastele, sest treenides on selg toestatud. Samuti sobib ergomeeter veeniprobleemide korral, sest vere tagasivool on lihtsam.

Mõned soovitused veloergomeetril harjutades:

  • Soovitav on istuda mugavalt ja sirge seljaga
  • Vajutage pedaalile jalapäkkadega
  • Sadula kõrgus on sobiv, kui allasirutatud jala kand nn. kella kuue kohal pedaali puudutab
  • Maanteeratturi asend sobib enam sportlikele harjutajatele (selliseks treeninguks sobib hoopis nn Spinningratas), tervisesportlasel võib see tekitada vaevusi selja ja kaela piirkonnas
  • Iga treeningut alustage aeglaselt sõites (ca 3-5 min)
  • Iga treeningut alustage kerge koormusega
  • Valige velotrenažööril koomus, mis imiteerib tavalist rattasõitu - ärge keerake koormust põhja. Veloergomeeter on mõeldud ennekõike kardiovaskulaarse treeningu jaoks, jalalihaste treeninguks on teised trenažöörid.
  • Hoolitsege, et teil treeningu vältel ei tekiks vedelikupuudust - kui plaanite pikka treeningut, siis võtke kaasa joogipudel.


Jooksulindid

Jooksulint kulutab kulutab kodutrenažööridest kõige enam kaloreid. Jooksulint on sobiv ka algajatele, kellel pole veel piisavalt head vormi ja vastupidavust. Jooksurajal ei pea tingimata jooksma -  lindi kiirust saab ise valida ja treenija saab valida endale sobiva käimistempo kiiruse. Lisaks käimistempo kiirusele saab jooksurajal reguleerida ka kallet. See tähendab, et jooksuraja esimest otsa saab üles tõsta ja jooksurajal tekib tõus, mis lisab treeningule parajal määral raskust.

Üldiselt võimaldavad head jooksutrenažöörid mõõta ka treenija pulsisagedust - jooksuradade käepidemetel on andurid, mis edastavad info ekraanile. Nii saab treenija kontrollida, et tema pulsisagedus püsiks rasva põletamiseks sobivas vahemikus. Hea jooksuraja kompuuter arvutab selle numbri ise välja kui olete sisestanud nõutud andmed (vanus, kaal, sugu).

Parematel jooksulintidel on kompuutrisse programmeeritud ka palju treeningprogramme - küll kaalu langetamiseks, küll vastupidavuse suurendamiseks - igaüks saab teha valiku vastavalt enda treeningeesmärgile.


Hantlid, kangid, raskused

Need treeningvahendid on neile, kes soovivad kasvatada oma lihasmassi. 


Sõudeergomeetrid

Sõudeergomeetril treenimine sobib algajale treenijale väga hästi  - see on üheaegselt suurepärane kardiovaskulaarne (mõjudes hästi südamele ja veresoonkonnale) ja jõudu arendav treening. Sõudeergomeetril treenimine ei mõju koormavalt treenija liigestele, sest liigutused on sujuvad ja treenija ei toetu kogu oma keha massiga jäsemetele.

Algaja treenija peaks esmalt õppima selgeks õige sõudmistehnika. Õige sõudmistehnika omandamine ei ole raske, on vaid mõned nüansid,mida treenija peab arvestama. Küll aga võib täiesti valesti tegutsedes (liiga järsult ja tugevalt enda ülakeha edasi-tagasi viibutades või liiga järsult sõudeergomeetri käepidet tirides) vigastada või nikastada oma selga. Samuti võib valesti kasutades katki minna sõudetrenažöör. Enne trenni ei tohi unustada teha soojendust ja peale trenni venitusharjutusi. Treeni rasvapõletamiseks õige pulsisagedusega ja mõõduka tempoga.

Üldiselt näitavad paremate sõudeergomeetrite kompuutrid treenijale infot treeningu tee pikkuse, treenitud aja ja kiiruse ja põletatud kalorite kohta. Siin tuleb meeles pidada, et tegu on treeningu ajal põletatud kaloritega – keha põletab kaloreid veel pikka aega pärast treeningut intensiivrežiimil.


Stepperid

Lihtsasti kasutatavad mitmekülgsed stepperid on mõeldud aeroobse treeningu harrastajatele. Masin vormib ülakeha, tuharaid, puusasid ja jalgu. Need on kompaktsed ega võta kodus palju ruumi.


Kuidas hindate seda postitust?

Pigu grupp:
Internetinė parduotuvė Interneta veikals Kaledos.lt

© 2008-2019 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.