Kasulikud nõuanded

Kuidas puhastada vaipa, et takistada tolmulestade levikut?

Vaata kõiki pakkumisi
30.09.2019
vaiba puhastamine

Tolmulestad, need vastikud silmale nähtamatud putukad, armastavad oma kolooniaid rajada tekstiilide sisse. Pehme mööbel, tekstiilist mänguasjad, madratsid, voodiriided ja vaibad ehk kõik need kohad ja esemed kodus, millel on kokkupuudet inimese ihuga, on tolmulestade meelispaigaks.

Vahel seostatakse tolmulesti lohakusega. See uskumine on sügavalt ekslik - tolmulestad tekivad ka kõige puhtamas majapidamises ja perenaise usinusega ei ole neil miskit pistmist. Küll aga saab igaüks teha midagi ära selleks, et nende ämblikulaadsete lestade paljunemisele piiri panna. 

Võib ju küsida, miks tuuleveskitega võidelda, kui tolmulestad nii ehk naa koju tekivad. 

Põhjus on lihtne: tolmulestade väljaheited ja surnud tolmulestad põhjustavad allergikutel nohu, silmapõletikku ja nahapõletike ägenemist.

Tavalise vaiba puhastamine

Muud ennetus, kui regulaarne puhastamine ja üleüldine hügieenist kinnipidamine, nende ebameeldivate tegelaste vastu ei aitagi.

Tolmuimejaga põrandakatte puhastamine on esimene soovitus. Kui tihti seda teha - eks see sõltu vajadusest, kuid kord nädalas on kindlasti liiga vähe, et hoida vaibad tolmust puhtad.

Aeg-ajalt tuleb viia vaibad õue tuulduma. Ja mitte lihtsalt välja rippuma, vaid kloppida need kahelt poolt korralikult läbi.

Kõige tõhusamalt hävitab tolmulesti külm. Kui väljas paugub pakane ja lund ei saja, siis võib vaiba julgelt tundideks õue jätta. 

Oluline on, et tekstiil ei saaks märjaks. Lestadele meeldib soojus ja niiskus ehk kui vaip saab õues märjaks ning see pannakse soojas toas niiskena maha, on kogu eelnev tegevus asjatu - lestade paljunemise jaoks on taas ideaalsed tingimused.

Kui vaipu õue viia ei saa, siis õhuta vähemalt tube ja võimalusel ära kasuta õhuniisutajaid, kuna lestadele meeldib niiske õhk (siseruumides üle 50 protsendi).

Aastas korra võiks vaiba viia keemilisse puhastusse, sest see on kindlaim meetod lestadest vabanemiseks.

Koduseks ennetustegevuseks võib vaipadele piserdada ka teepuuõlist ja veest valmistatud segu. Selleks tuleb kaks klaasi vett kahe teelusikatäie teepuuõliga korralikult läbi segada ja pritsida spreipudelist vaibale ning lasta siis korralikult ära kuivada.

Teepuuõlil on antibakteriaalne, seeme- ja viirusevastane toime ning see tapab ka tolmulesti.


Karusnahast vaipade puhastamine

Midagi pole parata - veisenahast vaibad on majapidamises ühed kõige hullemad tolmulestade tekkekohad.

Karusnahast vaipade hooldamise teeb keeruliseks see, et nad ei kannata väga tihedat tolmuimejaga puhastamist ega pesu.

Jah, külma õhu kätte viimist saab teha ning ka kloppimine on kindlasti soovitatav (karusnahast vaipade puhul sisuliselt ainus meede tolmulestade leviku vastu), kuid muu töötlemise osas tuleb olla ettevaatlik. Näiteks pikakarvalist loomanahka tuleb pigem harvem ja õrnalt töödelda, kui iga päev ja sügavalt.

Küll aga saab teatud karusnahast põrandakatteid keemiliselt kuivpuhastada. 

Hoopis vastupidine on lugu naturaalse ja töötlemata lambanahaga - selle sisse tolmulesti ei tekigi! 

Lambavillas leiduv lanoliin ei lase tekkida staatilistel laengutel, mistõttu villavaip ei tõmba ligi tolmukübemeid. Puhastama ehk korralikult kloppima ja tuulutama peaks seda sellegipoolest.