Kasulikud nõuanded

Kuidas puhastada madratsilt raskestieemaldatavaid plekke?

Vaata kõiki madratsite pakkumisi
29.12.2020
plekk madratsil ja puhastusvahendid

Linade ja voodipesu pesemisest ei piisa tolmu, naha ja kehaõlide eemaldamiseks. Lisaks eelmainitule peate oma madratsit perioodiliselt ja põhjalikult puhastama. 

Kas juhtus õnnetus? Või soovite lihtsalt hoida oma madratsi heas korras? Siit saate teada, kuidas puhastada madratsit, olgu see siis vedrustatud või orgaaniline, memory foam või lateks. Kui suudate plekke puhastada kohe kui need tekitavad, enne kui need sügavale madratsi kiududesse juurduvad, võite päästa ennast määrdunud ja haisva voodi piinlikkusest - mis omakorda säästab teid kulukast uue madratsi ostmisest. 

Keskmine inimene magab umbes 7 tundi päevas. Sel ajal võib teie madratsile koguneda higi, kreeme, õlisid ja tolmulestasid, mis võimaldab bakteritel tärkama hakata. Vereplekid, oksendamis- ja muud madratsiplekid muudavad asja ainult hullemaks. Lugege ka lihtsamate plekkide kohta ja kuidas neid puhastada.

Madratsi sügavpuhastamine

Magades hingate sisse madratsis olevaid tolmulestasid, seeni, baktereid ja isegi enda naharakke, mis mõjub halvasti teie tervisele. Madratsi sügavpuhastus võib aidata ja see pole nii keeruline, kui see kõlab.

  • Alustage sellest, et eemaldate madratsilt kõik linad ja voodipesu. Peaksite neid panema pesumasinasse pesema võimalikult kuumale tsüklile. Seejärel toimige järgmiselt.
  • Seejärel puhastage tolmuimejaga kogu madrats. Mitte ainult ülaosa, vaid ka küljed ja alumine osa. Kõige kitsamatesse kohtadesse pääsemiseks kasutage sobiva suurusega tolmuimeja lisaotsikuid. See aitab kõrvaldada naharakud, puru ja tolmulestad.

madratsi puhastamine tolmuimejaga

  • Higi, uriin ja muud märkamatud lekked võivad teie madratsile plekke jätta. Plekkide kohene puhastamine oleks ideaalne. Kuid vähese tööga saate ka vanad kuivanud plekid eemaldada. 
  • Pihustage pleki piirkonda kergelt, kasutades enda loodud puhastusvahendit (võrdsetes kogustes vett ja äädikat koos tilga nõudepesuvahendiga või 1 spl pesupulbrit 1 spl veega). Laske vahendil plekil olla 15–20 minutit. Korrake neid samme, kuni plekk kaob ja laske madratsil õhu käes kuivada 8–10 tundi või üleöö, kui see on võimalik.

Vere puhastamine

Üks kõige keerulisem plekk, mis madratsile tekkida võib, on vereplekid. Seda peate puhastama nii kiiresti kui võimalik. Puhastamiseks kasutage kindlasti külma vett, sest soe vesi aitab sellel plekil püsivalt madratsile jääda.

Esimene puhastusmeetod:

Pihustage või määrige verepleki 3% vesinikperoksiidiga ja puhastage puhta lapiga, kuni plekk on kadunud. ---Võimalusena võite proovida ka sidrunimahla.

Teine puhastusmeetod:

Kandke mõni tilk pesupesemisvahendit otse madratsile pleki lagundamiseks ja hõõruge seda kohta kuni plekk on kadunud.

vereplekkide eemaldamine madratsilt

Uriiniplekkide puhastamine

Avastate hommikul, et lapsel on öösel juhtunud õnnetus. Võtke linad ära ning patsutage rätiku või paberiga märga kohta, et võimalikult palju vedelikku välja saada. 

Esimene puhastusmeetod:

Tassitäis 3% vesinikperoksiidi - segage sinna kolm supilusikatäit soodat ja paar tilka seepi, kuni sooda lahustub.

Valage valmissegu pihustipudelisse, pihustage seda plekile ja laske sellel vähemalt tund aega seista. Seejärel katke plekk söögisoodaga, imege see 8–10 tundi hiljem tolmuimejaga ära ning vajadusel korrake, kui väike plekk peale esimest korda ikka alles on.

Teine puhastusmeetod:

Pihustage plekile kergelt 50/50 segu valge äädika ja veega, laske 5–10 minutit enne lapiga tupsutamist. Äädika- või uriinihaisust vabanemiseks piserdage söögisoodat ja puhastage seda tolmuimejaga.

Kui te ei taha kasutada keemilisi vahendeid, siis lugege, kuidas madratsit keemiavabalt puhastada saab.

Ebameeldiva lõhna eemaldamine

Sõltumata sellest, kas olete oma madratsit plekke tekitanud või mitte, ei taha te, et see haiseks. Söögisooda on odav ja looduslik lõhnaaine. Piserdage seda ühtlaselt oma madratsile, käsitsi või sõela abil, ja laske sellel settida - tunnete juba pärast ühte tundi erinevust, kuid mõned eksperdid soovitavad sooda peale panna puhtad linda ja jätta see madratsile 5-7 päevaks, enne kui see ära puhastada. Ja see pole veel kõik - võite katsetada und tekitavate eeterlike õlide lisamist nagu kummel, sandlipuu või lavendel - lisage paar tilka söögisoodale.

Muidugi lõhnab teie madrats paremin ka siis, kui õhutate seda iga hommik. Selleks ärge tehke peale ärkamist voodit kohe üles, vaid tõmmake madratsi pealt linad ära, avage aken ning laske sellel tuulduda. 

Kui olete aga otsustanud, et ei soovi raskemate plekkide puhastamisega tegeleda ja tahate hoopis uue madratsi endale osta, siis soovitame tutvuda juhisega, kuidas endale õige uus madrats valida.

puhtad linad

Kuidas hindate seda postitust?