Kasulikud nõuanded

Kuidas katta lauda pidades silmas kaasaegset stiili?

Vaata kõiki söögilaudade pakkumisi
08.03.2022
stiilne lauakate

Edukas õhtusöök sõltub kolmest asjast: hea toit, suurepärane seltskond ja kaunilt kaetud söögilaud. Laua katmise jaoks on palju ideid – ja kunagi pole paremat aega oma laua välimuse värskendamiseks kui praegu. 

Söögilaua katmisel tuleb arvestada kolme asjaga: eesmärk, stiil ja aastaaeg. Kas su eesmärk on korraldada stiilne õhtusöök või kaunistada igapäevane söögilaud, kus saad koos perega istuda? Milline stiil sul on? Näiteks võib sul olla kaasaegne, maalähedane või klassikaline stiil. Peaksid oma laual kasutama värve, mustreid ja tekstuuri, mis peegeldavad sinu stiili ja on harmoonias ülejäänud koduga.

Teine aspekt, mis mõjutab sinu söögilaua katmise eelistusi, on see, millises aastaajas sa parasjagu viibidKevadel ja suvel võiks kasutada heledamaid värve ja looduslikke tekstuure, nagu puuoksad ja erksad lilled. Talvel ja sügisel tuleks valida aksessuaarid, mis soojendavad - tumedad värvid, mustriga kangad ja küünlad. 

kevadine laua kate  sügisene kaetud laud 

Järgmisena toome välja nipid, kuidas kaasaegselt lauda katta. Saad neid kasulikke näpunäiteid kasutada siis, kui oled järgmisel korral võõrustamas sõpru või soovid perele erilisemat õhtusöögi kogemust pakkuda. 

Hooajalised lilled loomingulistes anumates

Lilled on põhjusega üks levinumaid laua keskpunkte. Nad toovad igasse ruumi värskust. Loomingulistes anumates saate kasutada hooajalisi lilli. Alates nelkidest läbipaistvas klaasist vaasis (nelgid säilivad kuni kuu, kui need panna suhkruvette) kuni pojengideni lindiga kaunistatud plekkpurgis ja üksiku roosini kitsas piklikus vaasis. Kui lilli pole parasjagu käepärast, siis võid kasutada ka teisi taimi ja oksi, et luua lauale isikupära.

suvised lilled laual okad laual

Lilled võivad lauakaunistusena olla soodsad, kuid väga kaunid. Kui sul on suurem lille-eelarve, on parim valik hooajalistest lilledest koosnev kimp trendikas madalas kandilises vaasis. Tavaline klaasist vaas on aga alati kindla peale minek ja on praegu väga populaarne.

Küünlad

Tavaliselt kasutatakse õdusa õhkkonna loomiseks küünlaid, kuid küünaldega saab luua ka vaheldust. Sul võivad olla kõrged küünlajalad või väikesed teeküünlad. Saad kasutada huvitavaid küünlahoidjad või isegi kasutada küünalde asemel dekoratiivseid LED-teeküünlaid, mis kestavad kauem (ja ei kujuta endast tuleohtu). Küünlad täiendavad su teisi laua detaile ja muudavad kogu ruumi külalistele kutsuvaks. Vali kindlasti lõhnatud küünlad, kuna tugevad lõhnad võivad külalistele söömise ajal häirivalt mõjuda – ja viia tähelepanu eemale kokalt, kes on maitsva roa loomisel palju vaeva näinud.

küünlad õhtusöögi laual teeküünal taldrikul


Laudlinade muster, värv ja tekstuur

Laudadele katteid valides pidage meeles mustrit, tekstuuri ja värvi. Tundub üsna igav omada kõiki samast materjalist esemeid, näiteks puuvillased salvrätikd ja laudlinad. Omapära saad lauale lisada huvitavate linadega. Erinevad mustrid võivad lisada dramaatilisust. 

Saad hoida kogu laua värvid üksteist täiendavana, et saada ühtlane välimus, üksteisest erinevad värvid, et saada kapriisne välimus, või ühevärvilisena, et luua rahulikum tunne. Modernse stiiliga sobivad kokku mitmed värvid. Võite valida heledad või tumedad pastelsed toonid, maalähedased rohelised toonid või erksad toonid, millega särtsu lisada. Kõik oleneb sinu enda eelistusest. 

puhvis laudlina linane laudlina

Mõtle erinevatele materjalidele ja lindale, mida saad kasutada erinevate teemade ja meeleolu loomisel. Materjalidest võid modernses stiilis eelistada kivisid, puitu ja klaasi. Näiteks võid lillede asemel kasutada kaunistamiseks puuoksi, huvitavaid kivimeid ning laud võib olla klaasist. Võimalusi on mitmeid, laske oma fantaasial lennata! Laudlina võib laua katmisel juurde anda palju, kuid võite selle ka ära jätta, et edasi anda puidust laua toore modernsus.


Kasuta riidest salvrätikuid (ja muid loodustsäästvaid võimalusi)

Meil on ainult üks koduplaneet, seega tee võimalusel jätkusuutlikke valikuid. Riidest salvrätikud võivad kindlasti tunduda kohmakad ja aegunud, kuid praegu on turul nii palju lõbusaid valikuid ja need võivad aidata kõrvaldada paberijäätmeid.

riidest salvrätikud riidest salvrätikud


Mis puudutab taldrikuid, kööginõusid ja tasse, siis kõige parem on ikka päris kraam mitte ühekordsed variandid. Korralikust materjalist sööginõud on korduvkasutatavad, peavad paremini vastu ja on stiilsemad. Kui olete aga sunnitud kasutama ühekordselt nõusid, veenduge, et need oleksid kompostitavad või taaskasutatavad.

vintage nõud

Loe lähemalt ka juhist, kuidas lauda katta

Kuidas hindate seda postitust?