Kasulikud nõuanded

Kuidas hooldada ja reguleerida jalgratta pidureid?

Vaata kõiki jalgrataste pakkumisi
06.05.2020
mees parandab jalgratta pidureid

Käes on päikselised kevadilmad ning taas on aeg võtta keldrist välja jalgratas - jalgrattamatkad ja üleüldised sõidud on paljude lemmikud hobid kui ka spordialad, mida soojemate ilmade puhul saab nautida. Küll aga on oluline üle vaadata oma jalgratta hetkeolukord, nimelt jalgratta pidurid on ühed esimesed ratta osad, mis võivad oma seisukorra poolest halveneda ja vajavad hooldust. 

Piduritrossid

Käsilinkidega pidurid peaksid liikuma kergelt - kui linki on raske tõmmata, on suure tõenäosusega asi trossis - see on kas roostes või sinna on kogunenud palju pori. Roostes trossi puhul on soovituslik kasutada aerosool pudelis õli, kuid ka see ei pruugi aidata - siis tuleb tross välja vahetada. Sama kehtib ka siis, kui piduritrossi on jäänud kinni palju niiskust, mistõttu ei taha pidur korrektselt töötada.  

Piduriklotsid

Piduriklotsid võivad ka ajaga kuluda või sellele võib jääda külge jäänud alumiiniumi- või liivapuru, mis omakorda võib hakata kulutama velgesid. Need tuleks ettevaatlikult välja nokkida, et mitte vigastada ratast. Piduriklotsid tuleb vahetada siis, kui see on ületanud oma kulumispiiri - igal velje piduriklotsil on peale märgitud joon, mille juures on tavaliselt kirjas "wear line". Kui viga pole selles, siis tuleb keerata lingi juures olev reguleerkruvi välja ning fikseerida see stopperrõnga abil. 

Piduri kaablid

Piduri kaableid tuleks vahetada vähemalt kord aastas - nii pikendad pidurite head seisukorda. Kui kaablite sisukord on halb, tasub uued paigaldada. Kaablite paigaldamisel tuleb tähelepanu pöörata sellele, et kaablite pikkuses jäetakse varu nii, et ratta juhtraud oleks maksimaalselt keeratav. 

Puhastamine ja hooldamine

Pidurite puhastamiseks kasuta spetsiaalset pesuvahendit. Kindlasti veendu, on pesuvahend saaks korralikult maha loputatud - eriti just pidurite enda ja velgede pidurduspindade puhul. Jalgratta pidurdusvõime oleneb pidurisadula osade sujuvale toimimisele, mistõttu on oluline selle liigendkohti õlitada. Selleks, et vältida õli sattumist rehvile ja veljele, kasuta kaitseks pappi. Pidurimääre aitab hoida kaalites niiskust, mis aitab piduritrossil töötama hääletult.

Millal külastada hoolduskoda?

Regulaarne hooldus tagab pidurite hea seisukorra ning pikendab märgatavalt ratta eluiga. Kui oled sage rattaga sõitja, tasub ratas 2 kuni 3 korda viia hooldustöökotta - paljud vead võivad olla märkamatud ning nende regulaarne ülevaatus aitab ennetada vigu, mille parandamine läheb hiljem tunduvalt kallimaks kui hooldustöökoja tasu. Kui Sul on rattal alles garantii, saad sellega ka töökodades raha säästa. Eriti oluline on ratast hooldada sügisel kui ratast enam nii pea varsti ei kasutata - nii saad uueks hooajaks hooldatud ratta. 

Uue ratta valimine

Kui Sinu ratta pidurid on katki või vananenud, siis lisaks kalli lisavarustuse otsimisele ja paigaldamisele mehaaniku juures võid hoopis osta endale uue ja veel parema ratta. Küll aga peaksid siis oma uue ratta puhul olema hoolsam ning pöörama rohkem tähelepanu oma ratta seisukorrale, et uuesti vältida ebameeldivaid üllatusi.


Kuidas hindate seda postitust?