Kasulikud nõuanded

Kontoritoolid: kuidas valida?

Vaata kõiki kontoritoolide pakkumisi
12.12.2019
mees istub kontoris toolil

Selleks, et kõik tunneksid end kontoris võimalikult hästi ja mugavalt, on oluline tähelepanu pöörata mitte ainult interjöörile, vaid ka kvaliteetsele mööblile. Väga tähtis on valida mugavad kontoritoolid, sest nii töölised kui juhid peavad pikki tunde kontoritoolil veetma, mistõttu on täiesti selge, et korralik tool mõjutab ka töö kvaliteeti. Ühte konkreetselt head kontoritooli pole kahjuks võimalik välja tuua – tooli valimine peaks sõltuma ennekõike sellest, kes konkreetset tooli kasutama hakkab. Järgnevalt oleme välja toonud peamised punktid, mida tuleb juhatajale, personalile ja külastajatele tooli valides arvesse võtta.

Kuidas töölaua taga korrektselt istuda?

Ükskõik, kas valite tooli ülemusele või personalile, selleks, et pikad tunnid toolil istumist tervisele halvasti mõjuma ei hakkaks, tuleks toolil istuda nii:

 • Kogu jalg peaks täielikult põrandale toetuma;
 • Jalad peaksid olema põlvest kõverdatud 90–100 kraadi;
 • Käed võiks olla küünarnukist kõverdatud 90 kraadi;
 • Hoidke oma selga võimalikult sirgelt, toetudes reguleeritavale seljatoele, mis reguleerib Teie liigutusi veelgi.

Parim kontoritool juhile

Ülaltoodud nõuded sobivad kõigile, kes veedavad töölaua taga pikki tunde ning üha enam arutletakse selle üle, kas juhi tool peab tõesti personali toolidest erinema. Mõned erinevused on võimalik siiski välja tuua:

 • Individuaalsus. Juhil on suure tõenäosusega võimalus isiklikult tool välja valida, mistõttu on kõige lihtsam kohandada seda ka individuaalsete vajadustega. Selleks tuleks eelnevalt kindlaks teha, millise kõrguse ja laiusega mudel valida ning milliseid pea- ja käetugesid eelistada.
 • Kõrge kvaliteet. Kuigi nimetatud nüanss kehtib kõigi kontoritoolide kohta, on kombeks arvata, et juhi tool peaks olema võimalikult šikk ja esinduslik. Seetõttu valitakse üsna sageli nahast kontoritoolid. Kuid praktilistel põhjustel on soovitatav nahast mööblit kasutada ainult hästi konditsioneeritud ruumides – vastasel juhul on parem valida kena välimusega nahast tooli alternatiivid.
 • Unikaalne disain. Juhi tool võiks välimuse poolest ülejäänud mööblist eristuda, sest nii on võimalik rõhutada kõrgemat staatust. Eriti oluline on see juhul, kui personal ja juht töötavad samas ruumis.


Kontoritöötajate toolid

Kui olete valimas tooli personalile, tuleks lähtuda järgnevast:

 • Universaalsus. On väga tõenäoline, et sama töötooli kasutavad erinevad töötajad. Toolid peaksid aga kõigi jaoks ühtviisi sobima, nii et peate tagama, et oleks piisavalt võimalusi tooli reguleerimiseks. Seljatoe pöördemehhanism, reguleeritavad käetoed, kõrgus, maksimaalne kaal, sügavus, istme kõrgus ja muud valikulised parameetrid hõlbustavad oluliselt Teie ja töötajate igapäevast elu.
 • Praktilisus. Ehkki kõik töötajad sooviksid uhke väljanägemisega kontoritooli, tuleks hoopis lähtuda sellest, et tool püsiks kaua kenana. Seetõtttu on oluline valida hõlpsasti hooldatavad ja kergesti puhastatavad toolid – sellistele omadustele vastavad näiteks kangaga kaetud mudelid.
 • Sarnane disain. On tõenäoline, et ühes ruumis on väga palju töötoole ja see mõjutab oluliselt ka ruumi üldist interjööri. Kontoritool tuleks sobitada ruumi ülejäänud detailidega, tasub eelistada neutraalsemaid toone: töötajatel on sellises ruumis palju lihtsam keskenduda.


Toolid kontori külastajatele

Kontori külastajatele toole otsides keskenduge järgnevale:

 • Esinduslik välimus. Ehkki see võib kõlada kummaliselt, siis märkavad külastajad  ruumi sisenedes kõigepealt toole ja ruumi üldist kujundust. Seega on toolidel oma tähtis roll esmamulje kujundamisel. See omakorda tähendab, et peate veidi vaeva nägema selleks, et jätta ettevõttest kustumatult head muljet. Kui ettevõte on kaasaegne ja mänguline, võiks ka toolid olla silmapaistvad ja unikaalsed, kui peate lugu traditsioonilistest väärtustest, tuleks vastavalt sellele valida klassikalises stiilis mööbel.
 • Mugavus. Isegi kui külaline veedab toolil vaid mõne minuti, ei tähenda see, et tooli valides ei peaks mugavusele keskenduma: kindlasti tuleks valida seljatoe ja võimalikult pehme istmega mudel. Võite valida ka plastikust valmistatud kontoritoolid: neid on saadaval väga erinevas stiilis ning need on ka istumiseks piisavalt mugavad – eriti kui kontorikülastaja veedab sellel vaid lühikese aja.