Kasulikud nõuanded

Kontorimööbli valikul arvesta töötajate heaoluga

Vaata kõiki kontoritoolide pakkumisi
16.12.2019
kontoritool ja kontorilaud

Personali rahulolu töötingimustega on otseses seoses terve ettevõtte töö tulemustega. Inimeste rahulolu määravad mitmed faktorid nagu palk, motivatsioonisüsteem, arenguvõimalused ja väljakutsed. Kuid üks määrava tähtsusega tegureid on ka töökeskkond ja seda nii abstraktses kui otseses tähenduses - ehk millised on suhted kolleegide ja ülemusega ning milline on töökoha aura ja füüsiline keskkond.

Selle eelduseks on töötajate heaolu arvestav interjöör, see tähendab eeskätt kontorimööblit, mis sobib kasutajate vajadustega, aga ka tasakaalustatud sisekliimat, puhkevõimalusi ühes kööginurgaga, piisaval arvul tualettruume ja muudki.

Kuid alustada tuleks siiski A-st ja B-st ehk lauast ja toolist.

Laud, mille taga on mugav olla

Istuva töö tegemiseks on parim kirjutuslaud, mille kõrgust saab reguleerida. Ei ole üht universaalset kõrgusnivood, mis kõigile ühtviisi sobiv. Spikriks sobiva kõrguse leidmisel on istumisasend: inimene istub sirge seljaga laua taga, ta ei pea telefonitoru haaramiseks laua kohale kummarduma ega hoidma kuvariga töötamise ajal pead kuklas. Jalgadel on laua all piisavalt ruumi, et soovi korral need välja sirutada või tõsta üks jalg üle teise, kuigi pikalt ei soovitata sellises asendis olla, sest siis on koormatud ühed ja samad lihasgrupid. Töölaud ei tohiks aga kindlasti olla väsitav ega põhjustada lihaspingeid.


Kontorilaua kuju valikul võiks iga töötaja oma sõna sekka öelda. Mõnele sobib hästi L-tähekujuline nurgalaud, mille all on palju ruumi ja mille alla saab “tooliga sisse sõita” ning küünarnukid lauale toetada. Nurgalaud on väga sobilik neile, kes töötavad korraga kahe kuvariga. Samas mõni teine töötaja peab nurgalauda massiivseks ja eelistab lihtsat avatud lauda ilma eriliste lisadeta. Vahel saab seda tüüpi laua tõsta nii kõrgeks, et saab ka seistes tööd teha. Seismise ja istumise varieerimine on tervisele kasulikum, kui päev otsa ainult istuvas asendis olla.

Tool, mis toetab keha

Kuna kontoritooliga on inimene lauaga võrreldes veel ulatuslikumalt ja pikemalt kontaktis, on elementaarne, et ka selle mööblieseme valikul ütleb iga töötaja sõna sekka.

Esimesena tuleb vaadata tooli kõrgust - seda peab saama reguleerida inimese pikkust arvestades. Teiseks pöörake tähelepanu tooli seljatoele - selle ülesanne on toetada nimmepiirkonda, mis tähendab selgroogu järgivat kumerust. Soovitav on võtta tool, mille seljatoe kaldenurka saab ka reguleerida. Samuti on soovitav eelistada töötooli, millel nii seljatugi kui ka istmeosa on 180 kraadi pööratavad - koos tooliga pööramine koormab vähem selga. Kui aga büroos on lameda seljatoega toolid, siis tasuks varuda hulga seljatoepatju.


Tooli istme materjali osas võivad inimeste ootused erineda - mõni eelistab nahka, teine kangast. Igal juhul peaks kattematerjal olema õhku läbilaskev ja hõõrdumistakistusega, sest see võimaldab istumisasendis püsida kergelt ette kallutatud asendis, mis on seljale kõige parem.

Konkreetse töö sisu ehk toolil istutud aeg mõjutab seda, kas kontoritool peaks olema käetugedega või mitte. Üldine reegel on, et pidevalt istuvas asendis töötades on kindlasti vajalikud käetoed. Kui tool on rohkem korraks istumiseks, siis saab ka ilma hakkama. Seejuures tasub arvesse võtta ka seda, kas inimene töötab laua- või sülearvutiga. Esimese puhul on käetoed kindlasti vajalikumad kui läpaka kasutajal.

Kuidas hindate seda postitust?