Kasulikud nõuanded

Vinüülplaadimängija plussid ja miinused

Vaata kõiki vinüülplaadimängijate pakkumisi
14.02.2020
vinüülplaadid ja vinüülimängija

Kui üheks kireks Sinu elus on muusika ning teiseks retro stiil, siis vinüülplaadimängija peaks olema vaieldamatu osa Sinu kodu interjöörist. See retro stiilis helitehnika võimaldab mängida Sinu lemmikuid muusikapalasi läbi vinüülplaatide äärmiselt hea kvaliteediga, samal ajal olles suurepärane disaini täiendus Sinu koju. Või kui oled hoopis otsimas vahendit, millega arendada oma diskori oskusi, siis need samad vinüülide mängijad on samuti üks hea võimalus selle praktiseerimiseks.

Mis on vinüülplaadimängija?

Vinüülplaadimängijad on elektromangnetilised seadmed, mis muudavad helivõnked signaalideks.  Kogu see toimib läbi nõela kriipimise vastu vinüüli. Vinüülimängija nõel ja vinüülimängija helipea muudavad mehaanilise energia elektriliseks energiaks ja vajadusel vastupidi. See kogu süsteem võimaldab helilainetel muutuda elektrienergiaks, mis omakorda liigub võimendisse, kus tekivad uued võnked, ja sealt edasi kõlaritesse. 

Kuigi võib tunduda, et meie aina arenevas tehnoloogia maailmas on need juba ammu unustatud teema, siis tegelikkuses on just need samad retro helimängijad ja vinüülplaatide kogumine muutumas taas populaarseks. Siiski iga asi pole alati täiuslik - ka vinüülplaadimängijatel võivad olla oma head ja vead, mistõttu on oluline teada enne selle valimist, mis on selle helitehnika head ja halvad küljed.


Miks osta endale vinüülplaadimängija?

Eelised 

  1. Võrreldes raadio ja muu helitehnikaga, siis vinüülimängija esitab muusikat muutmata ja kõige puhtamal kujul. Võrreldes teiste helitehnikaga tavaliselt helifaile muudetakse ja "pakitakse kokku", et need sobituksid seadmega ning oleksid ka faili mahult väiksemad, mis omakorda muudab heli kvaliteeti. Paljud inimesed ütlevad, et vinüüliga muusika kõlab oma sooja kõla tõttu justkui kontsert ilma kontserdisaalis oleva mürata. 
  2. Suured ja ilusad vinüülid on kindlasti pilgupüüdjad Sinu kodus. Need toimivad kui aksessuaarid, mille vastu kindlasti iga külaline tunneb ka huvi, mis omakorda tekitab ka kõneainet. Kindlasti on ka vinüülplaadimängija ise võrreldes tavapärase raadioga palju põnevam täiendus Sinu koju.
  3. Kui oled suur vanema muusika austaja, siis vinüülid on ainuke viis, kuidas kuulata iidseid laule, mida CD plaatidel pole võimalik leida - näiteks 1930ndate jazz.
  4. Kui Sul on juba varasemalt vinüülidega ja nende mängijatega kogemust, siis selle soetamine on kindlasti üks hea nostalgia tekitaja. Lisaks kui Sul kodus juba vedeleb paar vinüüli ja Sul pole midagi nendega teha, siis vinüülimängijaga on võimalik taas need ellu tuua.

Kitsaskohad

  1. Kui eelistad kaasas käia tänapäeva tehnoloogiaga, armastad uudseid ja innovaatilisi lahendusi, siis ilmselt vinüülplaadimängija ei ole Sinu jaoks.
  2. Vinüüli plaadimängija on suhteliselt suur, mistõttu võib see võtta suhteliselt palju ruumi. 
  3. Seadme osad (nagu näiteks vinüülplaadimängija nõel) võivad ajaga kuluda, mistõttu võib juhtuda, et vajalik on osade väljavahetamine, mis omakorda nõuavad Sinu aega ja raha. 

Milline on parim vinüülplaadimängija?

Vinüüli mängijaid on olemas kahte liiki: rihm- ja otseülekandega. Rihmaga ülekande puhul vinüültaldriku ja mootori vahel on veniv rihm, mis aitab mootoril vinüülitaldrikut liigutada. Kuna sel juhul asub mootor taldrikust kaugel, siis seda vähem mõjutatakse ka lõppheli kvaliteeti. Rihmülekandega mängijatel toimub paraku muusika mängimise kiirus koos väikese viivitusega.  Otseülekande puhul puudub rihm. Otseülekandega seadmed sobivad neile, kes soovivad tegeleda DJ karjääriga - nimelt on sellisel seadmel täpsem pöörlemiskiirus, mistõttu on võimalik ise heliga mängida ehk "scratchida".

Vinüülplaadimängijatel on lisaks üks oluline tegur selle kiirus. Enamik vahendid suudavad mängida 33 või 45 pööret minutis (rpm).  Üldiselt suuremad vinüülid vajavad väiksemat kiirust. Mitukümmend aastat tagasi keerutati plaate kiirusega enam kui 70 pööret minutis, kuid tänapäevased seadmed suudavad toime tulla vähesemaga, Seetõttu tuleb järgida ka millist kiirust vajavad Sinu poolt valitavad vinüülid.

Plaadijamängija  on võimalik valida nii automaatse, poolautomaatse kui ka manuaalse helikäpa mehhanismiga. Automaatse puhul tõstavad plaadimängijad helikäpa ise puhkeasendist üles ning seejärel asetavad ise selle õrnalt vinüültaldrikule. Poolautomaatse puhul liigub helikäpp automaatselt vaid plaadi lõppemisel. Manuaalse helikäpaga versioon laseb aga Sinul seda kõike otsustada. Vinüülplaadimängija nõel võib pikka mängimise tagajärjel kuluda, kuid sellest oleneb nõelda enda kvaliteet. Üldjuhul toimub kulumine alles mitmesaja või isegi mtime tuhande tunni mängimise järel. 

Kusjuures tuleks tähelepanu pöörata ka plaadimängija materjalile - väga õhukesest plastikust valmistatud mängijad võivad mõjutada helide vibratsiooni, mistõttu tuleks kindlasti eelistada midagi kvaliteetsemat ja tugevamat. Samuti on eelis suurtel plaadimängijatel, sest need suudavad helivõnkeid paremini suunata võrreldes väikese mängijaga, kus ongi ainult vinüültaldrik ja väike kast. Samas viimased on palju kompaktsemad ning suure tõenäosusega mugavamad kasutada ka diskoritel.

Kui otsid endale parasjagu visuaalselt head vinüülimängijat, siis peaksid kindlasti tähelepanu pöörama disainile. Seda tehes võiksid arvesse võtta ka olemasolevat kodu interjööri - näiteks kui kogu Sinu kodus olev mööbel on pigem kaasaegne, siis antiikse välimusega vinüülimängija võib tunduda pigem sobimatu. Kui aga oledki suur retro stiili austaja ning ka Sinu kodu annab sellest märku, siis kindlasti on retro stiilis vinüülimängija sellele ainult hea täiendus. Õnneks on olemas ka kaasaegsema välimusega vinüülimängijaid, mistõttu on võimalik igaühel leida endale sobivaim.

Vinüülplaadimängijad aitavad luua Sinu koju eripärase atmosfääri oma unikaalse välimuse kui ka suurepärase heli kvaliteedi poolest. Seetõttu on oluline tähelepanu pöörata ka selle kasutamise eesmärgile ja selle andmetele, et leida endale kõige sobivam. Vinüülplaadimängijad on olnud trendikad juba aastakümneid, mistõttu saad nende soetamises olla kindel, et ei vanane. Vinüülplaadimängijad leiad soodsalt Kaup24 veebipoest, sest meil toimuvad sageli erinevad sooduskampaaniad ja pakkumised.

Klientidele meeldib see postitus

2.3/5
3 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?