Kasulikud nõuanded

Ekraanikaitse – kuidas oma nutitelefoni kaitsta?

14.07.2020
ekraanikaitse kriimustuste vältimiseks

Mobiiltelefonid on meiega kaasas igal sammul ja noorema põlvkonna peopesadesse peaaegu sisse juurdunud. Nutiseadmete kiire arenguga muutuvad need üha kallimaks ja iga kord on keeruline uut mudelit välja valida. Kuigi moodsad mobiiltelefonid on üsna vastupidavad, siis põhjustavad rikkeid enamasti mehaanilised kahjustused. Üks levinumaid probleeme, millega peaaegu iga nutitelefoni omanik silmitsi seisab, on kriimustatud- ja pragunenud telefoniekraan. Muidugi võite endale valida ka põrutuskindlad telefonid, kuid nende disain pole kindlasti nii klanitud kui tavamudelitel. See on ka üheks põhjuseks, miks tasub endale soetada täiendavad ekraanikaitsmed.

Ekraanikaitse tüübid

Juba mõnda aega pakuvad mobiiltelefonide tootjad oma klientidele lisaks telefonikindlustusteenustele ka täiendavaid abinõusid, kuidas oma ekraani võimalikult hästi kaitsta. Hetkel on eriti populaarsed kaitsvad klaasist ja plastist katted – vaatleme nende omadusi lähemalt:

Kaitsekiled

Üks esimene abivahend, mida tootma hakati, on plastikust kaitsekile. Kahjuks kaitseb see ekraani ainult teatud tugevusega kriimustuste eest, kuid tugeva löögi korral ei suuda see telefoni kindlasti kaitsta. Kaup24.ee ekspertide sõnul kipuvad mõned kasutajad täiendavate turvameetmete pealt kokku hoidma ja ekraanikaitseid veebist soetama, makstes näiteks viiese komplekti eest vaid ühe või paar eurot. Mõnel juhul makstakse palju suurem summa mitmete vähem kvaliteetsete kaitsekilede eest, kui ühe eriti kvaliteetse ja vastupidava klaasi eest.

Lisaks hinnale on plastikust kilel veel üks eelis, milleks on kile paksus. Plastkiled on tavaliselt nii õhukesed, et neid ei ole praktiliselt näha, lisaks ei vähenda need puutetundliku ekraani tundlikkust.

Tasub teada ka plastist kilede erinevaid tüüpe, millest sõltuvad kile teatud omadused:

 • PET-kaitsekiled on valmistatud polüetüleenteraflaadist. Need on eriti soodsa hinnaga ja tihti on ühes pakis mitu sellist kaitset. Sellegipoolest ei pane te isegi tähele, kui palju selliseid kilesid kulub: seda tüüpi kiled on eriti õhukesed ning ei talu hästi suuremaid kriimustusi ja kuluvad üsna kiiresti. Kuid alguses on need kenad ja neid on meeldiv puudutada. Väärib aga märkimist, et seda tüüpi kiled pole eriti paindlikud, mistõttu ei sobi need kumera ekraaniga telefonidele.
 • TPU kaitsekiled on valmistatud tugevdatud plastikust. Just see tugevdus annabki neile rohkem eeliseid: need taluvad paremini kriimustusi ning on ka palju elastsemad. Lisaks võib nende hulgast leida ka kumerate ekraanide jaoks sobivaid mudeleid. Seda tüüpi kaitsekiled on veidi kallimad, nende liimimine natuke keerulisem ja ekraani kasutamine mitte nii meeldiv. Kui aga otsite kvaliteeti ja vastupidavust, ei tohiks te seda tüüpi kaitsekiles pettuda.

Turvaklaas

Mis puutub täiendavatesse ekraaniklaasidesse, siis neid on saadaval erineva kujuga ning hind ei erine üksnes telefonimudelist, vaid klaasi kvaliteedist ja selle tootmisel kasutatavast lisatehnoloogiast. Mõnel kaitseklaasil on täiendav löögikaitse, mis kaitseb ekraani mehaaniliste kahjustuste korral – ainult kaitseklaas puruneb ja telefon on nagu uus. Samuti on karastatud klaasi väga lihtne telefoni ekraanile kinnitada, erinevalt plastkilest ei hakka selle servad maha kooruma ning ekraan on täiuslikult kaitstud.

Kuid isegi kaitseklaasil on omad puudused. Esiteks tuleb klaas isegi väikese prao tekkimisel koheselt uuega asendada, kuna kahjustatud turvaklaasi kaitseomadused on märkimisväärselt väiksemad. Samuti võivad klaasid olenevalt hinnast olla õhemad ja paksemad. Õhemad klaasid ei pruugi olla nii löögikindlad ja paksemad muudavad telefoni tunduvalt suuremaks. Mõne kasutaja jaoks pole see kuigi oluline, kuid sellega tasub arvestada.

Spetsiaalsest klaasist või plastkilest?

Valikut langetades tasub uurida tabelit, milles toodud mõlema variandi omadused:

Tüüp Plussid Miinused
Kaitsekile
 • Soodne hind
 • Ekraanil praktiliselt nähtamatu
 • Lihtsamini kriimustatav
 • Ekraani kasutamisel võib esineda ebamugavusi
 • Keerulisem paigaldada
Kaitseklaas
 • Vastupidav
 • Kasutamine väga sarnane originaalklaasile
 • Parem valguse läbilaskvus
 • Lihtne paigaldada
 • Kõrgem hind
 • Paksem klaas võib telefoni välimust muuta

Kuidas telefonile kaitseklaasi või -kile paigaldada?

Nii kaitsekile kui kaitseklaasi soetamisel leiate pakendist tootjate poolsed tööriistad ja kasutusjuhendid. Pole tähtis, millise klaasi endale valite, telefoni ettevalmistamine kaitseklaasi paigaldamiseks on tavaliselt sarnane:

 1. Esimese sammuna puhastage telefoni ekraan spetsiaalsete vahendite abil võimalikult puhtaks. Koos kaitseklaasiga on komplektis spetsiaalselt mustuse eemaldamiseks mõeldud desinfitseerimislapp.
 2. Pärast esimest punkti tuleks kaitseklaas lahti pakkida ja alumisele küljele liimitud kile ettevaatlikult eemaldada.
 3. Pärast seda kleepige klaas kohe telefonile. Soovitav on teha seda ettevaatlikult ja hoolikalt, kuid liimitud klaasi on enamasti võimalik mõnda aega (umbes paar sekundit) liigutada, kui see ei jäänud esimese korraga nii hästi, kui oleksite soovinud.

Igal juhul on kõige olulisem valida oma telefonimudeli jaoks sobiv klaas, sest liiga väike või liiga suur klaas võib ekraanile deformatsioone põhjustada.

Mida teha, et nutitelefon kauem vastu peaks?

Kuigi klaasi- ja ekraanipraod kuuluvad kõige tavalisemate nutitelefonide tõrgete hulka, pole need kaugeltki ainsad. Ohud varitsevad peaaegu igal sammul, muutes seadme kõigi võimalike probleemide eest kaitsmise tõesti keeruliseks. Telefoni funktsionaalsuse ja pikaealisuse säilitamiseks tuleb seda kasutada arukalt ja ettenähtud otstarbel. Telefoni tuleb kasutada vastutustundlikult, nii et pere pisematele mobiiltelefoni valides tasuks soetada võimalikult soodne mudel, varustades see täiendavalt ka ekraanikaitsega. Noored on tahes-tahtmata hooletumad ning aktiivselt vaba aega veetes võivad ees oodata ootamatused, mis telefoni jaoks kurvalt võivad lõppeda.

Kõige lihtsam lahendus on loomulikult telefonikindlustus, mis ei kaitse üksnes varguste või veekahjude, vaid ka kukkumiste eest. Seda teenust on võimalik kasutada uue seadme ostmisel – kehtib 1 või 2 aastat. Selle aja jooksul võite end täiesti rahulikult tunda: kui teie mobiiltelefoni ekraaniga midagi juhtuma peaks, ei pea te muretsema. Võib igasuguse kahtluseta öelda, et kindlustus on peaaegu kõige tõhusam telefoni kaitse.

Kui te aga ei kavatse veel uut nutitelefoni osta, valige endale praktiline telefonikaitse, mis hoiab teie telefoni ekraani kaua tervena. Tootevalik on ääretult lai – võtke veidi aega ja süvenege ühe ja teise mudeli eelistesse.

Klientidele meeldib see postitus

4.7/5
3 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?