Kasulikud nõuanded

Kuidas ehitada aeda mugav veelahendus

30.06.2020
vihmuti kastab aialilli

Iga maakodu omanik soovib luua oma kodust ja aiast maksimaalselt hubase ja viljarikka koha, kus lõõgastuda ning panna proovile oma aianduse oskused. Mugav veelahendus peaks olema olemas igas suvilas, et tuua vesi tuppa, kasta aias õitsevaid lilli või kasvavaid vilju või lihtsalt olla visuaalne täiendus Sinu aia interjööri. Olenevalt vajadusest on selleks olemas ka vastav lahendus - vali välja vaid sobiv.

Kasvuhoone kastmissüsteem

Kui oled otsimas oma aias või kasvuhoones kasvavatele viljadele kastmissüsteemi, mis ei kastaks lilli üle ega laseks neil ka kuivada, siis tasub tähelepanu pöörata järgnevatele süsteemidele: kastmisalused, andurid, tikkastamissüsteem, imbvoolik ja vihmuti. 

  • Kastmisalused sobivad ideaalselt noortaimede jaoks - tegu on justkui plastikust vanniga, mille sooneline põhi aitab läbi kihtide tuua taimede juurteni just vajalikus koguses vett. 
  • Aluste jaoks müüakse lisaks keraamilisi kastmisandureid, mis mõõdavad ise taimete niiskustaset ning lisavad ise automaatselt vett juurde. Levinum on aga tilkkastmissüsteem - reguleeritavad tilgutuspead on täpsed ja ühtlased, säästes samal ajal vett, kuid pakkudes taimedele just parajas koguses vett. 
  • Sarnane on imbvoolik, mis taimede vahel kui mulla all eraldab aeglaselt vett. 
  • Soodne valik on ka vihmuti, mis sobivad hästi suurematele aladele. 

Valimisel tasub kindlasti tähelepanu pöörata isiklikele vajadustele, soovidele ja eelistustele - kuna kastmissüsteeme on mitmeid, leiad kindlasti igaüks sobiva.

Hüdrofoor

Hüdrofoor on veepump, mis aitab läbi kaevude või lähimate veekogude tuua vett tuppa. See suruõhu ja veega täidetud mahuti imeb veekogust puhta vee ning pumpab selle Sulle vajalikus koguses sobivasse kohta. Koos tsentrifugaalpumpade abiga aitab see tuua kaevust vett tuppa ilma, et peaksid ise sellepärast muretsema või tegema seda ise käsitsi. Küll aga tasub hüdrofoori valimisel pöörata tähelepanu hüdrofoori parameetritele - veekogu või kaevu kaugusest ja sügavusest oleneb hüdrofoori imemissügavus ja veesurve. Tootlikusest ja võimsusest oleneb aga hüdrofoori töö efektiivsus ja aeg ning mahutavusest pumbatava vee kogus. 


Veepumbad

Igas kodus on oluline, et vesi oleks alati õiges kohas õigel ajal. Seda aitavad tagada erinevad veepumbad.

  • Bensiinimootoriga veepumbad suudavad pumbata suures koguses vett ning seda võimalikult kiiresti. Need on mitu korda tõhusamad kui tavalised veepumbad ning need ei vaja kasutamiseks elektrit - seepärast on neid tunduvalt mugavam kasutada erinevates olukordades ja ka siis, kui läheduses pole vooluallikat. Kuigi pole elektri olemasolu üldiselt maakodudes probleemiks, võib see kasuks tulla ka põllumajanduslikel või keskkondlikel aladel, kus vee kogus on olulise tähtsusega. Oluline parameeter on siinkohal võimsus, millest oleneb kogu töö.


  • Puhas vesi on igas majapidamises asendamatu. Seepärast läheb puhta vee hoidmiseks ning reovee suunamiseks vaja reoveepumpa. Õigesti valitud veepump saab isegi veemahutite puhastamisega hakkama. Selleks peab pumbal olema piisav sukeldumissügavus, pumpamisvõimsus ja maksimaalne pumbatav kõrgus ja kogus.