Kasulikud nõuanded

Mis on multšimine?

Vaata kõiki multši pakkumisi
22.07.2022
naine aias multšimas

Multš on iga aedniku jaoks aastaringselt oluline abimees. Kevadel pärsib multš umbrohu kasvu ja aitab säilitada niiskust; suvel kaitseb see mulda kuumuse eest ja külmal ajal talvituvaid taimi, aidates kõigele lisaks vältida ka erosiooni. Seega peaks igale aednikule olema kasulik teada, mis on multš, milliseid multšitüüpe on olemas ja kuidas multšida. Sellest juhendist leiate multšimise kohta kogu vajaliku info.

Mis on multš?

Multš mõjutab suuresti taimede ilu, tervist ja tootlikkust. Kuid selle juures on oluline, et valiksid oma aeda sobivaima multškatte. Niisiis, mis üldse on multš?

aednik multšib põõsaid

Lihtsustatult öeldes on see mis tahes materjal, mis katab mulla pinda. Multšiks võib olla sügisel langevate puude lehed või niidetud muru. Aianduses on multšiks näiteks puitlaastud, kõdunenud sõnnik, purustatud papp, kompost või isegi merevetikad. Multšimise head ökoloogilised ja jätkusuutlikud omadused on hiljuti ümber hinnatud. Aastakümneid oli see hinnaline materjal unarusse jäetud, sobivad toorained lihtsalt ära visatud ja asendatud keemiliste väetiste laialdase kasutamisega. Viimasel ajal on multš aga ääretult populaarne ja hinnatud. Õige valmistamise korral aitab multšimine toita mulla mikroorganisme kasulike toitainetega ning nende mikroobide saadused aitavad kaasa tervislikumale mullastruktuurile, mis omakorda loob taimede jaoks ideaalse keskkonna õitsemiseks ja kasvuks.

Multši tüübid ja selle ettevalmistamine

Aias saab kasutada erinevaid multšitüüpe. Raske öelda, milline neist parim, sest erinevale pinnasele sobivad erinevad omadused. Järgnevalt on esitatud laiem ülevaade kõige sagedamini kasutatavatest tüüpidest, nende kasulikkusest, eelistest ja puudustest ning valmistamismeetoditest.

Väikesed oksad, puukoor, okkad. Lisaks oma tavapärastele omadustele takistab antud multšitüüp ka taimede liiga tihedat kasvu. See on kasulik, sest hilisemalt ei ole vaja (või on palju vähem vaeva) liiga tihedalt kasvanud köögiviljade ja muude taimede harvendamist. Peened oksad, eriti puukoor tuleb korralikult purustada, sest muidu võivad need kasvada üle seente ja muutuda mulla jaoks liiga happeliseks. Kuidas multšida okkaid, oksi ja koort? Väga lihtne! On vaja lihtsalt puiduhakkurit, mis hakib oksad, koore ja okkad korralikult ära.

aiakindaid kanev naine hoiab käes multši

Puulehed. Kasutada võib ka aias maha kukkunud ja kokku riisutud lehti. Ka need tuleb purustada. Selleks sobib ideaalselt hakkur, kuid kui sul ei ole sellist masinat, piisab ka muruniidukist või trimmerist. Riisu lehed lihtsalt kuhjaks ja sõida muruniidukiga üle, mis peaks olema piisav, et lehed purustada. Lehed sisaldavad enamikke olulisi elemente, mis rikastavad mulda. Lehtede hulka võib lisada ka purustatud oksi ja koort. Üks lehtede puudusi on aga see, et kui need on liiga vesised, võivad need kokku kleepuda ja taoline multš mullast niiskust ja hapnikku imada, mis ei ole mullale hea. Seetõttu tuleks märgadest lehtedest multši valmistamist vältida.

puulehtedest multši valmistamine

Niidetud muru. Regulaarselt niidetud muru saab samuti kasutada multši valmistamiseks. Multši on väga lihtne valmistada - lihtsalt kuivata muru päikese käes üks päev või kuni nädal. Nagu lehtede puhul, ei tohiks ka siin kasutada multšina märga muru. See häirib mulla hapniku omastamist. Samuti tuleks vältida muru, mida on pritsitud või muul viisil pestitsiidide ja muude kemikaalidega töödeldud. Kõik need võivad kanduda mulda ja seejärel taimedesse.


niidetud rohust multš

Kompost. Kui kavatsed kasutada ise valmistatud komposti, peaksid veenduma, et see on piisavalt küps. Märk sellest, et kompost on kasutuskõlblik, on pigem tume, mullane mass, kui lihtsalt mädanenud jäätmed. Kui endal kompost puudub, saab seda soetada igast aianduspoest, sealhulgas Kaup24.ee-st.

kompostimultš

Hein. Kui sinu aias heina ei kasva, võib seda otsida lähimast talust või aianduspoodidest. Hein on suurepärane ja odav multš. Siiski on sellel veel üks väike puudus. Närilised armastavad heinamultši sees pesitseda ja tuul võib heinamultš üsna kergesti laiali puhuda.

salatilehtede multšimine heinaga

Ruumi loovusele. Multšimisest võib saada isegi loominguline tegevus. Mullasõbralikku multši saab valmistada väga erinevatest materjalidest: kakaokoored, kohvipaks, ajalehed, papp, maisitõlvikud jpm. 

Multši eelised on vaieldamatud - see muudab sinu aia või köögiviljaplatsi viljakamaks kui kunagi varem! On tõsi, et multšimisest ei piisa ideaalse aia või köögiviljaaia jaoks, sest loomulikult on aias vaja teha veel palju muid vajalikke toiminguid ja askeldamist. Järgmises juhendis kirjutame, kuidas aias toimetamist võimalikult lihtsaks muuta.

Klientidele meeldib see postitus

5/5
2 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?