Ostujuhendid

Millist telerit valida: LCD, LED või OLED?

Telerite pakkumised
12.02.2018
teler

Tänapäeva teleriturul on palju kaasaegseid seadmeid, mis pakuvad palju rohkem kui traditsioonilised telerid. Lai valik tähendab, et tasub üksikasjalikult uurida kõiki olemasolevaid variante.

Alustame televiisori suurusest

Telerit valides peaks kõigepealt otsustama selle suuruse. Teleri suurus määratakse ekraani (mitte korpuse) diagonaaliga, mille tootjad tavaliselt märgivad tollides. Kliendi mugavuse huvides märgime kaup24.ee lehel tollide kõrval mõõdu ka sentimeetrites (1 toll = 2,54 cm).

Teleri suurust on lihtne valida, kui tugineda matemaatilistele arvutustele ja ekspertide nõuannetele. Niisiis, kõigepealt pead otsustama, kuhu oma televiisori paigutad. Seejärel pead mõõtma kauguse teleri ja selle vaatamise asukoha vahel. Soovitav on, et istuksid laiekraaniga telerist kaugusel 1,5 diagonaalist või maksimaalselt 3 diagonaalist.

Järgmine tabel aitab Sul paremini aru saada:

Diagonaal Minimaalne vaatluskaugus Maksimaalne vaatluskaugus
19“ (48 cm) 72 cm 144 cm
26“ (66 cm) 101 cm 198 cm
32“ (81 cm) 122 cm 240 cm
37“ (94 cm) 141 cm 282 cm
42“ (107 cm) 162 cm 320 cm
46“ (117 cm) 176 cm 351 cm
50” (127 cm) 191 cm 381 cm
55” (140 cm) 210 cm 420 cm
60” (152 cm) 228 cm 456 cm
65” (165 cm) 248 cm 495 cm

Teleri kaugus ei ole oluline ainult sellepärast, et järgida tervishoiuspetsialistide soovitusi. Laiformaadilised ekraanid on 16: 9 proportsioonidega, mis on sarnased kinoga. Kuigi need proportsioonid on inimese silmadele sobivad, siis kui ekraan on suur ja liiga lähedal, on seda ebamugav vaadata, sest pilt näib olevat kumer ja tihendatud ning samas liiga kaugelt näed halva kvaliteediga pilti.

Muide, tabelis näidatud 4: 3 kuvasuhe ei ole kehtiv, kuna kauguse reegel on täiesti erinev - pead istuma 2 korda all pool 4: 3 teleri diagonaalist.

Kõige populaarsemad kaup24.ee telerid


Ekraani formaat
Turul on kolm erinevat vormingut:
 • 16: 9 on laiekraanivorming, mis on ideaalne filmi vaatamiseks. Kui kuvatakse teistsuguses formaadis pilt, võivad ekraani külgedel, all- ja ülaservas ilmuda mustad ribad.
 • 4: 3 on traditsiooniline ruutvorming, mida kasutatakse paljude teleprogrammide kuvamiseks. Üha rohkem kanaleid kuvatab 16: 9 pildi.
 • 21: 9 on filmiformaat, mis võimaldab filme vaadata nii nagu kinos.

Resolutsioon

Peaaegu kõikidel seadmetel (sülearvutitel, monitoridel või televiisoritel) on üks reegel - mida suurem on eraldusvõime, seda selgem ja detailsem pilt. Siiski ei pea Sa alati investeerima kallistesse teleritesse, mis pakuvad väga suurt resolutsiooni. Kõik sõltub filmi või sissetuleva signaali kvaliteedist.

Resolutsioon on esitatud kahe väärtusega, kus esimene on pikslite arv ekraanil vertikaalselt ja teine horisontaalselt. Kõigi kuvatud punktide arvutamiseks korruta lihtsalt kaks numbrit. Kõige sagedamini kasutatavad resolutsiooni tingimused on:

 • HD Ready - endiselt populaarne resolutsioon, eriti odavamate telerimudelite puhul, mis on 1366x768 pikslit. Seda kasutatakse ka tavalise televisiooni ja DVD-filmi kuvamiseks.
 • Full HD on resolutsioon 1920x1080px. Võimaldab kuvada HDTV-süsteemi kõik üksikasjad ja värvid. Selle maatriksiga telerid sobivad Blu-ray mängijaga kodukino jaoks.

Full HD telerid


 • 4K on standard kõrgkvaliteetsete telerite jaoks, mille eraldusvõime on 3840 x 2160 pikslit. See pakub väga kvaliteetset pilti. Siiski peaksid teadma, et praegu on sellise kõrglahutusega materjali (telesaateid või filme) raske leida.

4K televiisorid

Samuti pöörata tähelepanu kuvatud signaali vormingule. Tavaliselt kasutatavad on:

 • 720 p
 • 1080p
 • 1080i

Täht i tähendab, et pilt kuvatakse "muunduriga". See tähendab paremat dünaamilist pildikvaliteeti, palju liikumis-elemente ja staatilise või vaba video kehvemat esitlust.

Täht p tähendab omakorda järjekindlat lineaarset protsessi, milles staatiline kujutis paraneb, samas kui dünaamiline väljavaade on ebaselge ja hägune.

Televiisori tüübid

Kunagi olid ainsaks võimaluseks tavalised televiisorid, mida paljudes kodudes siiani leidub. Kuid juba aastaid on tootjad pidevalt tehnoloogiat täiustanud, samal ajal vähendades seadme paksust. Selle tulemusena on turul praegu saadaval mitut tüüpi telerid. 

LCD-telerid
LCD-telerid ei trüki oma piksleid, mille tulemuseks on ekraanilambi (CCFL) lisavalgustuse kasutamine. Valgus läheb läbi spetsiaalsete filtrite (polariseerija) ja seejärel liigub vedelkristallidesse, mille tulemuseks on soovitud värv. Maatriksi vastuse kiirus (piksli heleduse varieerumine) sõltub kristallivedeliku keemilisest koostisest.

Kellele?

LCD-telerid sobivad inimestele, kes kavatsevad osta seadme ekraanisuurusega alla 40 tolli ja otsivad mudelit taskukohase hinna eest.

LCD-telerite eelised ja puudused.

Eelised

 • Kerge kaal (võrreldes teiste liikidega)
 • Madal energiatarbimine.

Puudused

 • Halvem kontrast
 • Kitsas vaatenurk

LED-telerid
LED-telerid on tegelikult tavaliste LCD-telerite rafineeritud versioon. Tootjad kasutavad kahte lahendust:

 • Edge LED-id on odavam valgustus. LED-id on televiisori servas. Siiski on see seotud ebaühtlase maatriksvalgustusega.
 • Full LED-id on jaotatud kogu ekraani pinnale, mis toob kaasa seda tüüpi televiisori kõrgema hinna. Suurem dioodide arv tähendab ka suuremat energiatarbimist.

Kellele?

 • LED-telerid on mõeldud inimestele, kes otsivad väga õhukesi seadmeid madala energiatarbimisega. Need sobivad filmi vaatamiseks ja konsooliga mängimiseks.

Populaarsed LCD telerid

LED-telerite eelised ja puudused
Eelised

 • Neil on kõrgeim kontrastsus.
 • Väga hea värvide reprodutseerimine.
 • Madal energiatarbimine.
 • Need on õhukesemad kui tavalised LCD-ekraanid.

Puudused

 • Suurem hind.
 • Kitsam vaatenurk kui LCD-teleril.

Populaarsed LED telerid

OLED-telerid
Need on kõige arenenuma tehnoloogiaga, mis muidugi tähendab kõrget hinda. Sellegi poolest on OLED telerid parim valik tulevikus. Kuigi juba nüüd garanteeritakse tõesti kõrget kvaliteeti.
Kõik tänu pikslite loomise eest vastutavate orgaaniliste LEDide kasutamisele. Tänu neile pikslid säravad üksteisest sõltumatult, mis muidugi annab pildi kõrge kvaliteedi. Tasub pöörata tähelepanu sügavatele mustadele värvidele, suurepärasele kontrastsusele ja vaatenurgale ning vastavale heledusele.

Kellele?
OLED-telerid on õige valik eriti neile, kes soovivad parimat pildikvaliteeti. Seda tüüpi seade on väga õhuke ega kasuta palju energiat. Nende jaoks võibolla on ainsaks puuduseks üsna kõrge hind.

Populaarsed OLED telerid

OLED TV eelised ja puudused
Eelised

 • Kõrge kvaliteet.
 • Kontrastsuse väärtused, vaatenurgad, mustad ja eredad värvid vastavad isegi kõige nõudlikumate kasutajate ootustele.

Puudused

 • Kõrge hind

3D-telerid
3D-tehnoloogia abil saad oma kodus 3D-filme kuvada. Hiljuti on 3D tehnoloogia populaarsus oluliselt langenud, kuid paljud tootjad pakuvad endiselt seadmeid, mis jagunevad:

Passiivsete 3D telerite eelised ja puudused elised

 • Odavad prillid (kuni 7 EUR / tk).
 • Ei ole virvendavaid nähtusi.

Puudused

 • Halb pildikvaliteet

3D-telerite eelised ja puudused
Eelised

 • Väga hea pildikvaliteet (Full-HD iga silma jaoks).

Puudused

 • Prillide kõrge hind (isegi kuni paarsada eurot ühiku kohta).
 • Virvendav pilt.
 • Raskema kaaluga prillid.

Millele tähelepanu pöörata?

Loomulikult mitte ainult televiisori enda tüübile. On veel mitmeid muid aspekte, mida mugavuse huvides silmas pidadada.

Tehnoloogia

Nagu juba mainisime, on tehnoloogiline areng kaasa toonud paljude uute funktsioonide tekkimise uutesse teleritesse, mis seni eksisteerisid ainult teoreetilises elus. Millised neist on tähelepanu väärt?

 • HDR ehk kõrge dünaamiline kaugus. Laias tähenduses on see tehnoloogia, mis võimaldab luua sarnase heledusega pildi, mida meie silmad registreerivad.
 • Quantum Dot. Quantum dot tehnoloogia on kasutusel alates 2015. aastast. See kindlasti laiendab ekraanil saadaolevat värvipaletti, mis muudab värvid sügavamaks. Kõik see tagab video esitamisel parema kvaliteedi.
 • Ambilight kasutab spetsiaalseid valgusdioode, mis on paigaldatud teleri tagaküljele. Nende ülesanne on luua värvikirev kuma ja kontuurid (ainult kallimates versioonides), mis jätavad mulje, et teler tekitab pildi selle taga asetsevast keskkonnast. Dioodid reageerivad ekraanil olevale olukorrale ja kohandavad vastavalt selle kuvamist.
 • HbbTV on juba mõnda aega kasutusel olev tehnoloogia. See võimaldab integreerida teleri signaali multimeediumisisesest internetist. Tänu sellele võime teleri vaatamisel kasutada paljusid programme või saada täpsemat teavet konkreetse programmi kohta.

Valik sõltub Sinu hobidest ja erinevatest asjaoludest

Oleme telerite kohta juba üsna palju informatsiooni pakkunud. Millist televiisorit Sa endale valiksid?
Vastus sõltub Sinu vajadustest ja erinevatest asjaoludest. Siin on mõned üldised näpunäited:

 • Kui Sul on vaja väikest telerit, näiteks kööki, vaatad enamasti uudiste- või meeleahutusprogramme, siis on LCD televiisor parim valik.
 • LCD on sobivam ka siis, kui Sinu ruum on hästi valgustatud või kui soovid televiisorit arvutiekraanina kasutada.
 • Kui mõtled soetada televiisorit kodukino keskkonna loomiseks, on Sul vaja suure diagonaaliga telerit (vähemalt 42 tolli). Kui ruum on hämar ja soovid filme või sporti vaadata, mängida kiireid mänge, siis tasuks eelistada plasmatelerit.

Heledus

Mida suurem on heledus, seda parema nähtavusega on pilt hästi valgustatud ruumis või siis, kui päikesekiirgus langeb televiisorile.

Reaktsiooniaeg

Kõige halvem reaktsiooniaeg on tüüpilistel LCD-teleritel. See väärtus võib olla ainult 9 ms, mis võib dünaamiliste videomängude või mängukonsoolide puhul negatiivset mõju avaldada. Niisiis, mida väiksem reaktsiooniaeg, seda parem.

Taasesitamissagedus

Teoreetiliselt mida kõrgem on taasesitatavuse sagedus, seda sujuvam on ekraanil kuvatav pilt. See on tingitud asjaolust, et lahtrite arv kuvatakse ühe sekundi jooksul. Varem oli LCD-telerite standardiks 60 Hz, kuid väga dünaamilistes stseenides ei olnud see taasesitussagedus piisav.

Sellepärast saavad uued seadmed järjest sagedamini 600 Hz sagedust. Kuid enamiku inimeste puhul on ideaalne lahendus (eriti Blu-ray-filmide puhul) 120 Hz või isegi 60-80 Hz. Sama sagedus 3D-teleris peaks olema vähemalt kaks korda kõrgem. Seepärast tuleks seda tüüpi seadme puhul pöörata tähelepanu reprodutseerimise sageduse parameetritele, mille minimaalne väärtus on 240 Hz.
Taasesituse sagedus on spetsiifiline LCD-teleritele.

Vaatenurk

See on väga oluline, kui filmi vaatavad kõik pereliikmed või suur sõpradering. Kitsas vaatenurk ei võimalda kõigil sama vaatega näha. Kuid selle kohta ei väljasta tootjad mingeid väärtusi. Parim on kontrollida valitud teleri mudelit poes, kas pilt on erinevates vaatenurkades hästi nähtav.

Sisendid ja väljundid

Kõige sagedamini kasutatavad on:

 • HDMI - Praegu on see uute seadmete jaoks kõige populaarsem ühendus. See vastutab digitaalse signaali edastamise eest, mis koosneb pildist ja helist. Oluline on, et signaali paljundatakse ilma kompressioonist tuleneva kaotuseta.  
 • Scart (EURO) on analoogühendus, mille puhul signaali tuleb teisendada kaks korda (peamiselt digitaalsest analoogsüsteemist ja seejärel analoogsignaalist digitaalseks). See põhjustab kuvatud pildi kvaliteedi languse.
 • S-Video on analoogsisend, mis vastutab video kuvamise eest.
 • AV on ka analoogühendus, mis võimaldab teleriga ühendada kaamera, videokaamera või konsooli.
 • D-Sub (VGA, PC) - saad ühendada televiisoriga arvuti (nt sülearvuti), kui pole HDMI-porti.
 • USB on üks kõige populaarsemaid ühendusi välisseadme ühendamiseks.
 • RJ-45 (võrgukaabel) - võimaldab ühenduda internetiga ja kasutada täiustatud interneti-funktsioone ning multimeediumeid oma koduvõrgus. See on igal Smart TV-teleril.
 • Wi-Fi - see ei nõua teleri ühendamist ruuteriga kaabli abil. Traadita ühendus on mugavam ja võimaldab kasutada DLNA standardit (tootja poolt antud).
 • Audio otsik - kasutatakse väliste heliseadmete ühendamiseks, mis parandavad esitatava heli kvaliteeti.

Täiendavad funktsioonid

Uutel teleritel on palju põnevaid lisafunktsioone:

 • PiP - ühe programmi vaatamisel kuvatakse teine väike kast alumises nurgas. Selle funktsiooni abil ei pea Sa teises kanalis näidatud filmi algust ega lõppu vaatama.

 • PaP - saad korraga vaadata kahte filmi või telesaadet, kuid vähemalt ühele inimesele tuleb kõrvaklapid ühendada.
 • Sisseehitatud pleier - see on kasulik inimestele, kes soovivad vaadata DVD-sid ilma selle jaoks eraldi seadet ostmata.
 • Sisseehitatud kõvaketas - saad salvestada filme või lemmiktelesaateid.
 • DLNA on standard, mille eesmärk on jagada meediumid erinevate koduvõrku ühendatud seadmetega.
 • THX on sertifikaat, mis garanteerib filmi ülevaate tootjate kvaliteedist.

Tuner MPEG-4

Praegu on kõigil uutel televiisoritel MPEG-4 vastuvõtja, mis võtab vastu digitaalset maapealset televisioonisignaali. See ei nõua eraldi DVB-T ostmist.
Multimeedia

Vaatamata olemasolevale USB-pordile või DLNA-standardile, tasub vaadata, milliseid meediumfailide vorminguid toetatakse. Kõige populaarsemad on vob, avi, rmvb, mov, divx, mpeg, mp4.

Mille võid teleri valimisel ära unustada?

Paksus ja kaal. Kuigi kõik tahaksid kodus kaasaegset ja väga õhukese televiisorit, on seadme mõõtmed endiselt sekundaarsed. Kõigepealt peaksid pöörama tähelepanu pakutavale pildi kvaliteedile ja alles siis selle välimusele, ümbrisele ja paksusele.

Kontrastsuse suhe. See sõltub sellest, kuidas eredad ja tumedad toonid ilmuvad. Mida suurem see on, seda selgemaks muutub pilt. Kuid kontrastsuse probleem on teistsugune. Esiteks asjaolu, et seda on kahte tüüpi (staatiline ja dünaamiline), aga ka see, et tootjad ei pea kasutama identseid mõõtmismeetodeid. See tähendab, et Sa ei saa võrrelda kahe erineva tootja kontrastsust. Kuid võid võrrelda kahte püsivat mudelit üksteise kõrval või tugineda ajakirjade või veebisaitide professionaalsetele arvustustele.

Telerite valik

 • Televiisorid kuni 230 eurot. 

Need on lihtsamad mudelid, mis pakuvad põhifunktsioone. Nende hulgast on raske leida väga suure diagonaaliga seadet. Parim valik on 32-tolline standard HD-lahendusega või Full HD-eraldusvõimega teler.

Enamikul mudelitel ei ole täiendavaid funktsioone, kuigi on ka telereid, mis võivad 3D-sisu paljundada. Kuid neil on madal taasesitusagedus (umbes 50 Hz), mis kahjuks mõjutab 3D-filmide kvaliteeti. Selle hinna eest on juba mõistlik osta LED-televiisor, nii et mõtle, millega ennast kõige paremini tunneksid. 

Taasesitatavuse sagedus peaks olema 80-100 Hz. Samuti on otstarbekas otsida telerit, millel on vähemalt kaks HDMI-porti ja üks USB-port.

 • Televiisorid kuni 460 eurot. 

Suurim telerite valik on vahemikus 40-50 tolli, LCD ekraanidega ning enamik neist on LED-valgustusegs. Samuti pakuvad nad Full HD eraldusvõimet ja need on esimesed asjad, mida otsida.

Selles hinnakategoorias on ka palju huvitavaid 3D-mudeleid, mille reprodutseerimise sagedus on vähemalt 200 Hz. Kuid 600 Hz sagedusega televiisorit ei ole otstarbekas valida - parem keskendu kõrgkvaliteedilistele videotele.

Selle hinnakategooria teleritel on palju huvitavaid tarvikuid, seal hulgas Smart TV (kui keegi on kindlaks teinud, et sellel ei ole probleeme seadme ühendamisel internetti). Enamik neist on varustatud Wi-Fi-mooduli, DLNA-standardi ja 3 HDMI pistikuga.

 • Televiisorid kuni 685 eurot. 

Meie käsutuses on 685 euro suurune eelarve, millega on palju valikuid. Enamik telereid on resolutsiooniga 46-50 tolli, Full-HD-eraldusvõimega ja sagedusega vähemalt 200 Hz.

Enamikes mudelites on 3D-filmi taasesitus ja nutifunktsioonid. Teleritel on komplektis pistikühendused (vähemalt 3 HDMI- ja USB-pistikut). Seadmel on palju funktsioone, mis parandavad pildikvaliteeti. Selles hinnaklassis leiad täiusliku LED-valgustusega LCD-teleri.

Millist tootjat valida? Milline bränd ja mark on parimad? Milline televiisor on parim? Ja mis on kõige populaarsem? Kõige populaarsemad televiisoritootjad on Samsung, LG, Philips, Panasonic, Sharp, Sony, Thomson, Toshiba, Funai, Orion, Hyundai ja Manta Multimedia. Kõik kirjeldatud tootjad pakuvad nii paremaid kui halvemaid telereid. Mõned on parema ning mõned halvema kvaliteetidga. Tutvu meie telerite hinnangutega, et valida sobivat telerit.

Kõige populaarsemate tootjate telerid


Teler on osa interjöörist

Lisaks kõigile tehnilistele näitajatele ei tohiks unustada, et televiisor on ka oluline osa interjöörist. Seega tuleks hinnata selle korpuse värvi (must korpus sobib rohkem tumedates toonides interjööri, hall rohkem pastelsete toonidega), paksust ja telerit ennast.

LCD LED Edge Lightning on äärmiselt õhuke, nii et saad seda kasutada interjööris pildi asemel ning plasmatelerid on tavaliselt paksemad ja raskemad. Enne ostu peaksid ühiselt mõtlema selle kohale – kas riputad selle seinale või paned lauale ning kas vajad selle paigaldamiseks lisaseadmeid. Korpus tuleks samuti korrektselt valida lähtudes funktsionaalsusest või paigaldusasendist. Tavaliselt riputamisel arvestatakse VESA standardit, näiteks VESA on 100 tähendab, et riputamiseks mõeldud plaadi suurus on 100 mm x 100 mm, VESA 200 tähendab 200 mm x 200 mm jne. Saad täpselt kindlaks teha, milline on VESA standard konkreetse teleri paigaldamise jaoks ning tavaliselt kallimad alused on universaalsemad.

Pigu grupp:
Internetinė parduotuvė Interneta veikals Kaledos.lt

© 2008-2018 DLB Trading OÜ | kaup24.ee ™
Informatsiooni kirjastamine ja paljundamine ilma loata keelatud.