Kasulikud nõuanded

Milline kohviveski valida?

18.10.2022
elektriline teradega kohviveski

Maitsvate tulemuste saavutamiseks on ülioluline investeerida kvaliteetsesse kohviveskisse, olenemata sellest, kas valmistad espressot või kannukohvi. See seade võimaldab oluliselt kohvi kvaliteeti parandada, saavutada paremat maitset ja intensiivsemat aroomi. Tavaliselt saab kauplustest soetada kahte tüüpi kohviveskeid: kivide ja teradega seadmeid. Kohviveski on hea tassitäie kohvi valmistamiseks hädavajalik ning nii kivide kui teradega veskil on palju pakkuda. Heida pilk ka näpunäidetele, kuidas ideaalset kohvi valmistada.

jahvatatud kohv

Kividega kohviveski

  • Kuidas see töötab?

Kividega kohviveski sisaldab kivikesi, mis töötavad sarnaselt teradele. Sellel on kaks pöörlevat elementi, mis jahvatavad oad peeneks pulbriks. Nende puhul on võimalik ise määrata jahvatusastet. Nii on jahvatatud kohv vastavalt peenem või jämedam.

  • Terade materjal

Kohviveskid võivad olla keraamilised või metallist. Keraamilise teraga veski eeliseks on vaikne töö, kuid need ei ole kuigi vastupidavad, mistõttu ei teeni keraamiline kohviveski sind aastaid. Teisest küljest metallist plaat on kõrge vastupidavusega, lisaks jahvatavad roostevabad terad ühtlasemalt, kohvi maitse on “puhtam”, ning äratuntavate maitsenootidega. Kuid kui sinu veski on kõrge kvaliteediga, ei ole terade materjalil tegelikult suurt vahet: nii terasest kui ka keraamilised, lamedad ja koonusjad - teevad oma tööd täpselt sama häst

  • Jahvatamine ja kohvi kvaliteet

Kivikestega töötav kohviveski ei mõjuta kohvi omadusi. Isegi pikaajaline peenestamine ei mõjuta selle lõhna ega maitset. Lisaks on seda tüüpi seadmetes valmistatud kohv peenem ja sobib kasutamiseks erinevates kohvimasinates. Kohviveski on mõnikord paigaldatud ka kohvimasinasse, aga kui seda ei ole, on peaaegu alati vaja see väike köögiseade eraldi juurde osta.


Teradega kohviveski

  • Kuidas see töötab?

Sellised kohviveskis on lamedad terad, mis jahvatavad kohviube. Peenestamise astet ei ole võimalik valida ning kui veski töötab aga liiga pikalt, võib see oad maksimaalselt purustada ja jahvatamise tulemus ei ole ühtlane. Kahjuks kipuvad need kiiresti kuumaks minema.

  • Seadme materjal

Teradega kohviveski on valmistatud puidust, plastikust või keraamikast. Sel juhul kehtib sama põhimõte, nagu tavaliste masinate puhul. Metallist, malmist ja klaasist seadmed teevad valjemat lihvimisheli, kuid plastik ja puit töötavad vaiksemalt. Malmist kohviveskid on väga vastupidavad. Plastikust ja klaasist seadmed võivad väiksema kukkumise korral puruneda. Kuid kui valid plastikust korpusega kohviveski, võid arvestada, et tegemist on üsna kvaliteetse seadmega.

  • Kohvi kvaliteet

Teradega kohviveskis tekib jahvatamisel üsna kõrge kuumus ja see mõjutab negatiivselt ka kohvi maitset. Lisaks tekib palju tolmu, mis muudab samuti joogi maitset. Sellest tulenevalt on valmistatud jook madalama kvaliteediga.

Sellest tulenevalt võib öelda, et paremaks valikuks on kivikestega töötav kohviveski, sest see mitte üksnes ei jahvata kohvi peeneks, vaid säilitab ka selle aroomi ja maitse. Vaata ka, mille järgi valida kohviube.

elektriline kohviveski

Kumba siis eelistada?

Ei saa siiski väita, et üks neist oleks parem kui teine. Mõlemal on omad eelised ja puudused. Teradega veski on soodsam ja võtab vähem ruumi. Selle kasutamine nõuab aga teatavat oskust, sest seda tüüpi masinat ei saa lihtsalt sisse ja välja lülitada, vaid seda tuleb algusest lõpuni pulseerides jahvatama, et kohvioad ühtlase suurusega puruks läheksid ja et tulemus liiga tolmune ei oleks. Kui sa teradega ei pulseeri, tekitatavad veski terad liigset soojust ja tulemuseks on madalama kvaliteediga tulemus.

Kividega veskit kasutades on tulemus üldiselt äärmiselt ühtlane. Kuigi seda tüüpi seadmed on kallimad, on siiski ka soodsamaid valikuid, mis teevad samuti suurepärast tööd. Seega pead ise otsustama, millisesse kohviveskisse oled valmis investeerima.


Manuaalne või elektriline veski?

Üldjuhul suudab manuaalne kohvijahvataja toota sama hea kvaliteediga kohvi kui elektriline. On isegi inimesi, kes tunnevad, et seda tüüpi veskid annavad peenema tulemuse. Seetõttu on mehaaniliste kohviveskite kasutamine hea teatud tüüpi kohvide, näiteks Türgi kohvi valmistamiseks. Mehaanilised veskid on lihtsasti kaasaskantavad ja väga vastupidavad. Nende puuduseks on vaid asjaolu, et nendega on jahvatamise protsess aeglasem.

kividega kohviveski

Kui soovid seadet, mis teeks suurepärast tööd hõlpsalt ning lühema ajaga, tasub valida elektriline kohviveski. Espresso jaoks kohvi jahvatamine võib mehaanilise masinaga võtta kuni koguni 10 minutit.

Õigesti jahvatatud ja värske kohv on kvaliteetse joogi valmistamise lahutamatu osa. Kohviveski on poolautomaatse kohvimasina ostjatele suurepärane investeering – see hoolitseb selle eest, et iga valmistatud tassitäis kohvi oleks täiuslikult aromaatne ja maitsev.

Klientidele meeldib see postitus

4.4/5
7 Ostja hinnangud

Kuidas hindate seda postitust?